Seks penetracyjny i masturbacja są bezpieczniejsze i o wiele przyjemniejsze, kiedy miejsca intymne są odpowiednio nawilżone. Warto wiedzieć, jak działa naturalna lubrykacja i dlaczego lubrykanty są nieodłączną częścią seksu.

Ludzkie ciała produkują wydzieliny, które mogą ułatwiać masturbację i seks penetracyjny, ale niekoniecznie są wystarczające. Penisy wydzielają preejakulat, wulwy i pochwy nawilżają się, a odbytnica ma śluz, który pozwala łatwiej wydalać, ale nie wystarcza, żeby wprowadzić tam zabawkę erotyczną albo penisa.

Istnieje wiele mitów na temat tego, jak nasze ciała „powinny się” zachowywać w momencie podniecenia. Owszem, pochwa produkuje więcej wydzieliny, ale z różnych powodów może też tak nie być. Nasze umysły i genitalia nie zawsze współpracują tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Osoba, która, jest bardzo podniecona i gotowa na seks, może nie być mokra lub nie mieć erekcji i odwrotnie – ktoś może mieć erekcję lub być bardzo mokry, a nie chcieć seksu. Wydzieliny ani inne oznaki podniecenia nie oznaczają automatycznie gotowości do seksu. Nie sugeruj się nimi, zapytaj partnera/partnerki, co czują w danej chwili i na co mają ochotę.

Kolejnym mitem jest to, że dodatkowego nawilżenia potrzebują tylko osoby starsze. Tak, środowisko pochwy zmienia się z wiekiem, ale lubrykantów warto stosować nawet podczas pierwszego seksu lub masturbacji.

Dlaczego potrzeba dodatkowego nawilżenia?

 1. Ciało może nie produkować na tyle wydzieliny, żeby seks był przyjemny.
 2. Jeśli jest za sucho, jest nieprzyjemnie i seks może być bolesny. Żadnego bólu nie można tolerować, jeśli coś boli, po prostu przerwij.
 3. Suchość może też prowadzić do większego tarcia, przez co prezerwatywa łatwiej może pęknąć.
 4. Większość prezerwatyw jest z naturalnego lateksu i nie można razem z nimi używać żadnych produktów na bazie oleju.
 5. Seks analny w ogóle może nie być możliwy bez dodatkowego nawilżenia.
 6. Przy seksie pochwowym suchość może dodatkowo prowadzić do zapalenia układu moczowego. Jeśli masz tendencje do infekcji po seksie, spróbuj używać więcej lubrykantu.
 7. Lubrykant może dostarczać więcej przyjemności.

Co to jest lubrykant?

To specjalny żel do seksu, mamy teraz ich ogromny wybór. Są łatwo dostępne w supermarketach, drogeriach i aptekach. Nie trzeba mieć 18 lat, żeby je kupić.

Jak można się domyślać, ludzie od zawsze próbowali stosować różne produkty do tego celu, ale skutki tego mogły być opłakane. Wulwa, pochwa i odbyt to wrażliwe miejsca, wszystko może je podrażnić. Nie używaj do seksu: olejków do masażu lub dla dzieci, wazeliny, olejów jadalnych (np. kokosowego, oliwy z oliwek, masła), kosmetyków, mydła w płynie itd. Ślina również nie jest odpowiednim lubrykantem, bo szybko wysycha, a bakterie z ust mogą nie zostać zaakceptowane przez wulwę.

Co zatem stosować?

Są różne typy lubrykantów do seksu:

 1. Lubrykanty na bazie wody – najbardziej uniwersalne, można ich używać w każdej sytuacji, ze wszystkimi prezerwatywami.
 2. Lubrykanty na bazie silikonu – trudniej wysychają, mogą starczać na dłużej, ale trudniej też je zmyć. Mogą być stosowane ze wszystkimi prezerwatywami, ale nie razem z silikonowymi zabawkami erotycznymi.
 3. Lubrykanty na bazie oleju – nie można ich stosować z prezerwatywami z lateksu i poliizuprenu, ale można z tymi z poliuretanu. Trudniej je zmyć z ciała, dlatego mogą wywoływać więcej podrażnień.
 4. Lubrykanty hybrydowe – łączące cechy np. wodnego i silikonowego.

Wybór lubrykantu zależy od osobistych preferencji partnerów i oczywiście od tego, czy używacie prezerwatyw, czy nie. Jeśli czujesz pieczenie albo inne nieprzyjemne doznania po zastosowaniu lubrykantu – nie używaj go więcej, spróbuj innego.

Producenci lubrykantów prześcigają się w wymyślaniu kolejnych nowości. Lubrykanty smakowe, zapachowe, rozgrzewające czy wywołujące mrowienie należy traktować z dystansem, bo mogą dodatkowo podrażniać. Im bardziej naturalny lubrykant, tym lepiej. Osoby, które mają częstsze infekcje miejsc intymnych, powinny unikać produktów zawierających parabeny, glicerynę i glikol, a wybierać te, których pH jest zbliżone do pH pochwy (3,5–4,2 pH do czasu menopauzy).

Lubrykant zawsze warto mieć pod ręką i w razie potrzeby aplikować kilka razy. Można je kupić również w saszetkach – na próbę albo żeby mieć je ze sobą w różnych sytuacjach.

I uwaga na koniec – żeby seks penetracyjny był przyjemny, osoby biorące w nim udział muszą być na niego w pełni gotowe. Niektórzy lubią i potrzebują więcej, a inni mniej pieszczot. Lubrykant w żadnym razie nie zastępuje gry wstępnej.

 

Autorka: Paulina Wawrzyńczyk

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *