Jakiś czas temu Ponton polecał książkę „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” skierowaną do dorastających dziewczynek (tutaj przeczytasz jej recenzję). Wreszcie dostępny jest też poradnik dla chłopców! Tej niezwykle wartościowej pozycji nie może zabraknąć na półce Twojego syna, brata czy wnuka, który wkrótce wejdzie w okres dojrzewania.

Zmiany w ciele

Książka Barbary Pietruszczak zawiera rzetelne informacje na temat zmian, jakie w okresie dojrzewania zachodzą w ciałach osób z penisem (choć nawet tytuł wskazuje, że jest to poradnik dla chłopców, autorka wprost zaznacza, że jego lektura będzie wartościowa również dla osób transpłciowych, których dotyczą opisywane kwestie). Młody czytelnik dowie się więc, co go czeka – mutacja, dodatkowe owłosienie, szybki wzrost… Autorka podkreśla przy tym, że każdy dojrzewa w swoim tempie, więc nie warto porównywać się z kolegami.

Nie jest to jednak podręcznik do biologii – rozdział poświęcony anatomii jest tak naprawdę niewielką częścią książki. Czego dotyczy więc reszta?

Ciałopozytywność i emocje

Książka jest w głównej mierze poświęcona sferze emocjonalnej. To odtrutka na toksyczne wzorce męskości obecne w naszej kulturze. Dorastający czytelnik dowie się więc z tej pozycji, że to w porządku doświadczać różnych emocji, że mężczyznom zdarza się płakać, a złość nie musi się równać agresji. Zyska świadomość, że emocje nie są oderwane od ciała – jesteśmy przecież jednym organizmem. Nauczy się również, że w okazywaniu uczuć i dzieleniu się przeżyciami drzemie wielka siła.

Autorka dostarcza prostych wskazówek, jak pomóc sobie w momentach szczególnie silnych emocji. Proponuje ćwiczenia oddechowe i podaje przykłady aktywności, takich jak pisanie, ruch czy rozmowa, które mogą się okazać bardzo przydatne w codziennym życiu nastolatka.

Co ważne, ciało jest w „Twoim ciałopozytywnym dojrzewaniu” przedstawione jako nasz dom, o który warto się troszczyć. Autorka buduje w czytelniku czułe, pełne zrozumienia podejście do siebie samego. Zachęca do zadbania o swoją sferę emocjonalną, ale i fizyczną – poprzez wysypianie się, zdrowe odżywianie czy ruch. Podkreśla też, że ludzkie ciała są niezwykle różnorodne – nie muszą być więc podporządkowane kulturowym wzorcom – co czyni je wyjątkowymi i pięknymi.

Bardzo wartościowe wydają mi się również fragmenty pisane przez dorosłych już mężczyzn, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami z okresu dojrzewania. Pozwalają one zrozumieć, że dla każdego męskość to trochę coś innego, więc warto po prostu wsłuchać się w siebie i swoje potrzeby. 

Na zakończenie

Należałoby również podkreślić, że książka jest napisana przystępnym, pozytywnym językiem, który zachęca do zdobywania wiedzy. Zawiera mnóstwo ciekawostek, ćwiczeń oraz pięknych ilustracji, które umilają lekturę. Warto po nią sięgnąć!

 

Tytuł: „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Dla chłopców. Przewodnik po zmianach w ciele, emocjach i ciałopozytywności”

Tekst: Barbara Pietruszczak

Ilustracje: Anna Rudak 

moonka sp. z o.o.

Warszawa 2021

 

Książka jest aktualnie dostępna tylko na stronie wydawcy www.moonka.pl.

 

Autorka recenzji: Olga Awramiuk

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *