ZAŁOGA

Katarzyna Banasiak-Marszałek – koordynatorka

Działałam w Grupie Ponton od 2014 roku. Robię to, ponieważ cenię holistyczne podejście do edukacji seksualnej, które podkreśla odpowiedzialność i wzajemny szacunek w relacjach międzyludzkich, a także asertywność i umiejętność stawiania granic.

Dotychczas zajmowałam się m.in. prowadzeniem warsztatów w szkołach, odpowiadaniem na pytania młodzieży na forum poradniczym, na stronie na Facebooku; edukowaniem na festiwalach muzycznych takich jak Open’er Festival i Woodstock, a także reprezentowaniem grupy w mediach, na konferencjach naukowych i panelach dyskusyjnych.

Jednocześnie kończę studia magisterskie na Uniwersytecie SWPS na kierunku prawo. Mam w planach rozpoczęcie Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego.

Jeżeli mam chwilę wolnego czasu, co zdarza się rzadko, poświęcam ją na taniec, kaligrafię japońską i pieczenie.

 

Aleksandra Józefowska

Skończyłam studia na pedagogice na UW, studiowałam również na Gender Studies (studia nad kulturową i społeczną tożsamością płci), gdzie ogromne wrażenie wywarły na mnie zajęcia Agaty Araszkiewicz dotyczące relacji pomiędzy matką a córką. Obroniłam pracę magisterską na temat seksualności Figury Matki w wybranych tekstach kultury.

Jestem absolwentką Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra oraz Podyplomowych Studiów z Seksuologii Klinicznej w WSFiZ. Obecnie jestem w trakcie kształcenia psychoterapeutycznego w Szkole Psychoterapii Intra.

Jestem edukatorką seksualną i trenerką. W 2002 roku założyłam Grupę Ponton przy Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny i koordynowałam jej pracę przez 16 lat, do końca 2018 roku.

Poza współpracą z Pontonem prowadzę również zajęcia z edukacji seksualnej oraz kompetencji psychospołecznych dla młodzieży i dorosłych.

Za pracę z młodzieżą zostałam nominowana do tytułu Polka Roku 2006 przez magazyn Gazety Wyborczej “Wysokie Obcasy”, do tytułu “Kobieta Zmieniająca Świat” przez magazyn SHAPE, a także otrzymałam wyróżnienie w piśmie ELLE.

Początki mojej pracy na polu edukacji seksualnej były mocno związane z pracą na rzecz kobiet i feminizmem. Wraz z feministyczną perspektywą patrzenia na świat przyszła refleksja nad sferą seksualności człowieka, która obarczona jest wieloma stereotypami, często sprawiającymi, że np. cała odpowiedzialność za współżycie spada na barki dziewczyny. Wierzę zatem, że warto już od najmłodszych lat promować idee równości między kobietami i mężczyznami  i pracować nad kształtowaniem postaw partnerskich wśród młodzieży.

Wiedza na temat tego, co dzieje się z ciałem w okresie dojrzewania, świadomość praw seksualnych, umiejętność asertywnego chronienia własnych granic, świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni i zdolność bezpiecznego poruszania się w Internecie – w te wszystkie kompetencje powinni być wyposażani  młodzi ludzie, by bezpiecznie i odpowiedzialnie wkraczać w dorosłość.

Uważam za bardzo istotne, by edukacja seksualna miała charakter całościowy. Nie chodzi o suche przekazywanie informacji na tematy antykoncepcji czy budowy narządów rodnych. Osobiście bardzo ważne dla mnie jest, by działania Grupy Ponton miały na celu kształtowanie świadomości i promowanie takich pojęć jak tolerancja, asertywność, współodpowiedzialność, szacunek dla inności i potrzeb drugiego człowieka.

Więcej o mnie można przeczytać w wywiadzie zamieszczonym na stronie ngo.pl.

Prywatnie jestem wielbicielką świń i prosiąt w każdej postaci, poza daniem na talerzu. 🙂

Alina Synakiewicz

Skończyłam pedagogikę, specjalizację: edukacja rodzinna i wychowanie seksualne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Odkąd pamiętam jestem feministką. Przełomem w kształtowaniu mojego światopoglądu była lektura „Kobiety wyzwolonej?” Danuty Sękalskiej, po którą sięgnęłam w ósmej klasie podstawówki, myśląc, że będzie to książka o… seksie, a traktowała ona o historii ruchu kobiecego w Stanach Zjednoczonych.

Później poszło lawinowo, połknęłam „Drugą płeć” Simone de Beauvoir, „Nikt nie rodzi się kobietą” Teresy Hołówki, „Strach przed lataniem” Eriki Jong i inne pozycje tzw. klasyki feminizmu. W konsekwencji obroniłam pracę magisterską pt. „Kobiecość – męskość: pułapki dualizmu i próby emancypacji”, która oscylowała wokół filozofii, sztuki i pedagogiki.

Obecnie pracuję w Fundacji Feminoteka, gdzie zajmuję się projektami związanymi z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Przez jakiś czas pracowałam także w szkole, ucząc przedmiotu „Wychowanie do Życia w Rodzinie”. W Grupie Ponton jestem od 2004 roku. Bardzo lubię prowadzić zajęcia na temat edukacji seksualnej z młodzieżą. Uważam, że każdy człowiek niezależnie od światopoglądu ma prawo do dostępu do rzetelnej, naukowej wiedzy na temat swojego ciała oraz zdrowia.

Jestem autorką poradnika dla młodzieży pt. „Jak dojrzewać i nie zwariować”, a także współredaktorką raportu pt.”Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce”.

Uczestniczę w ruchu wolnościowym, angażuję się w szeroko rozumiane działania na rzecz praw człowieka, jestem także związana ze sceną punk-rockową. Jestem zwolenniczką wolności człowieka zarówno w sferze artystycznej, jak i polityczno-społecznej. Od czternastego roku życia ze względów etycznych nie jem mięsa.

Lubię: dobre jedzenie, dobre kino, dobre książki, dobre towarzystwo, dobre imprezy.

Marzenie: podróż do Ameryki Południowej.

Paulina Wawrzyńczyk

Od zawsze interesuję się seksualnością i uważam, że każdy młody człowiek powinien mieć dostęp do wiedzy na ten temat. Edukacja seksualna musi uzyskać w szkołach rangę prawdziwego przedmiotu i być nauczana przez kompetentne osoby. Szczególnie ważne jest dla mnie kształtowanie postaw partnerskich, przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć, tożsamość płciową i orientację seksualną.

Do Grupy Ponton dołączyłam w 2006 roku i nadal tu jestem 🙂 Przez te lata odpowiadałam na forum, pisałam artykuły, brałam udział w akcjach ulicznych, redagowałam naszą stronę i profil na Facebooku, reprezentowałam Ponton w mediach i na konferencjach. Od 2017 roku pracuję jako edukatorka seksualna w Londynie, tu chodzę do szkół i prowadzę warsztaty z nastolatkami i dorosłymi pracującymi z młodzieżą. Mam to szczęście, że moja praca jest moją pasją.

W wolnym czasie podróżuję, czytam i gotuję.

Patrycja Wonatowska

Jestem edukatorką seksualną, seksuolożką, terapeutką. Posiadam uprawnienia konsultantki w punkcie testowania HIV. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej. Terapeutka w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązania. Uczestniczyłam w licznych kursach z zakresu edukacji seksualnej i seksuologii.

Swoją pracę poświęcam profilaktyce zaburzeń psychoseksualnych, szeroko rozumianej edukacji seksualnej i propagowaniu zdrowia seksualnego. Jako edukatorka seksualna zajmuję się poradnictwem w zakresie seksualności w różnych fazach życia: dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Współpracuję z organizacjami pozarządowymi, które działają na rzecz edukacji seksualnej oraz profilaktyki zdrowotnej HIV/AIDS.

Z Grupą Ponton jestem związana już od ładnych paru lat. Nie ma dla mnie głupich pytań, bo kto pyta, nie błądzi.

Agata Kozłowska

Skończyłam psychologię i filozofię na UW oraz podyplomowe studia z seksuologii klinicznej; jestem w trakcie pisania doktoratu na Wydziale Filozofii UW oraz w trakcie szkolenia terapeutycznego w Szkole Psychoterapii INTRA. W Grupie Ponton jestem od 2006 roku. Swoją przyszłość wiążę z seksuologią i pracą terapeutyczną.
W wolnych chwilach nałogowo czytam, jak się da to pływam (po jeziorach i morzach, wszystkim czym się da).
Interesuje mnie ciało we wszystkich jego aspektach. Chciałabym żyć w kraju, w którym każdy człowiek traktowany jest z szacunkiem, niezależnie od jego poglądów, wyglądu, orientacji czy zachowania.

Finka Heynemann

Do Grupy Ponton dołączyłam, jak tylko skończyłam 18 lat, bo pamiętałam, ile dała mi lekcja Pontonu, gdy chodziłam do gimnazjum 🙂

Skończyłam logopedię na Wydziale Polonistyki UW. Uczyłam przez kilka lat polskiego w gimnazjum, a obecnie zajmuję się przetwarzaniem języków naturalnych jako lingwistka, czyli uczę maszyny gadać.

Nadal uwielbiam pracować z dzieciakami i młodzieżą, a także pisać, dlatego też w Pontonie najchętniej chodzę do szkół i redaguję teksty, ostatnio też udzielam porad przez FB i zajmuję się naszą stroną internetową. Uważam, że seksualność jest niezwykle ważnym aspektem życia człowieka, należy nam się zatem rzetelna edukacja w tym zakresie.

Poza Grupą Ponton angażuję się w różne pro-kobiece i feministyczne projekty, jestem też wielką fanką Star Treka i przewodniczącą Stowarzyszenia Fanów Star Treka – TrekSfery. A rozpoznać mnie można po wiecznym uśmiechu na twarzy i bardzo kolorowym ubraniu 🙂

Kinga Tobiasz

W Grupie Ponton jestem od 2014 roku. Dołączyłam, bo wierzę, że rzetelna edukacja seksualna zapewnia młodym osobom poczucie bezpieczeństwa. Ponton daje mi cudowne doświadczenia współpracy z innymi ludźmi, możliwość rozwijania się oraz wiele satysfakcji. Na co dzień studiuję prawo na Uniwersytecie Warszawskim, szczególnie pasjonują mnie kwestie prawnokarne. Uwielbiam gotowanie i koty.

Joanna Skonieczna

Do Pontonu dołączyłam we wrześniu 2012 roku. Zdecydowałam się na wolontariat w Grupie Ponton, aby dzieląc się swoją wiedzą z młodzieżą umożliwiać im podejmowanie przemyślanych decyzji, które mogą wpłynąć na ich zdrowie i życie. Moim zdaniem każdy młody człowiek powinien zdobywać rzetelną i szeroką wiedzę dotyczącą seksualności.  

Jestem absolwentką Zdrowia Publicznego na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym oraz Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra. Aktualnie pracuję również w Kampanii Przeciw Homofobii w pionie Równe Traktowanie. Angażuje się w promocję zdrowia, praw seksualnych oraz reprodukcyjnych na poziomie krajowym i międzynarodowym. Prywatnie jestem wielbicielką kotów, wiosny i zapachu bzów. W wolnym czasie latam, trenując acroyogę.

Olga Awramiuk

Do Grupy Ponton dołączyłam w 2018 r., ponieważ uważam, że edukacja seksualna jest niezwykle ważna i potrzebna młodym ludziom. Dlatego chcę pomagać w szerzeniu wiedzy dotyczącej seksualności człowieka.

W Pontonie jestem odpowiedzialna przede wszystkim za forum, gdzie odpowiadam na pytania młodych osób.

Ukończyłam lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim i mam uprawnienia nauczycielskie. Obecnie pracuję jako tłumaczka w korporacji. Moim marzeniem jest tłumaczyć literaturę. Uwielbiam książki i jogę.

Antonina Lewandowska

Jestem socjolożką, w nauce skupiam się głównie na badaniach kontrkultury i kultury alternatywnej oraz, a jakże, seksuologii w ujęciu społecznym.  Edukacją seksualną zajmuję się… od kiedy pamiętam, bo zawsze tak wychodziło, że to ja odpowiadałam na pytania znajomych. Niejako w związku z tym w 2014 roku dołączyłam do tworzącego się właśnie młodzieżowego kolektywu edukacyjnego Te Tematy, skupionego na edukacji seksualnej w modelu pracy rówieśniczej. Do Grupy Ponton dołączyłam w 2015 roku, żeby móc dalej rozwijać się w tym kierunku, bo pracując z kolegami i koleżankami widziałam na własne oczy, jak bardzo brakuje w Polsce rzetelnej wiedzy o ludzkiej seksualności.

W Pontonie zajmuję się głównie pracą międzynarodową – jeżdżę na konferencje, biorę udział w projektach, konkursach i szkoleniach. Często reprezentuję też Grupę Ponton w mediach. Kiedy tylko na chwilę zwolnię, staram się wrócić do szkoły i poprowadzić jakieś zajęcia, bo wychodzę z założenia, że nic nie da praca na górze, jeśli nie będziemy pracować u podstaw. Piszę też artykuły i zajmuję się aktywizmem krajowym.

Dzięki pracy w Pontonie w 2017 roku zostałam przedstawicielką strony społecznej przy sejmowej Komisji Zdrowia w trakcie prac nad powtórnym wprowadzeniem recepty na tabletkę “dzień po”, a w 2018 roku wygłosiłam przemówienie o edukacji seksualnej w Polsce w Parlamencie Europejskim w Brukseli.

Prywatnie uwielbiam starego rocka, koty i gotowanie, a za każdą kolejną podróż dałabym się pokroić. Jeżeli nigdzie nie można mnie znaleźć i nie odbieram telefonu, to prawdopodobnie czytam albo siedzę w kinie. Ewentualnie utonęłam w końcu w kubku z ukochaną herbatą.

Paulina Trojanowska-Malinowska

Wierzę, że o seksualności warto i można rozmawiać, opierając się na rzetelnych informacjach, okraszonych otwartością na drugiego człowieka i z poczuciem humoru. Grupa Ponton to dla mnie grupa ludzi, wśród których mogę tę ideę wprowadzać w czyn.

Ukończyłam psychologię i socjologię na Uniwersytecie Warszawskim, szkołę trenerską w Ośrodku Intra oraz podyplomowe studia Seksuologia Kliniczna na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Obecnie jestem w 4-letniej szkole psychoterapii w Ośrodku Intra. Odbyłam staże w różnorodnych placówkach zajmujących się zdrowiem psychicznym.

Jak widać lubię się uczyć, a jeszcze bardziej spotykać się, rozmawiać i współpracować z ludźmi. Stąd działam w dwóch obszarach: edukacji seksualnej i psychoterapii.

Prywatnie: podróże to tak zwana “pestka” w  jabłku mojego życia 🙂

Magdalena Zimecka

Psycholożka, seksuolożka, edukatorka seksualna i socjoterapeutka związana z grupą Grupą Ponton od 2007 roku. Na przestrzeni lat brałam udział w akcjach ulicznych, prowadziłam zajęcia w szkołach, odpowiadałam na forum oraz pracowałam w telefonie zaufania.

Uwielbiam wolontariat w Pontonie, bo daje mi poczucie, że robię coś ważnego i że mam realny wpływ na kształtowanie postaw i pogłębianie wiedzy młodych ludzi z tak istotnej dziedziny życia jaką jest seksualność (w każdym jej wymiarze).

Prywatnie kocham podróżować, czytać książki kryminalne oraz prowadzić funpage’a na temat zdrowego stylu życia.

Miri

Dołączyłam do Grupy Ponton, bo wierzę, że warto rozmawiać. Dzielić się wiedzą i uświadamiać.

Obecnie studiuję na Uniwersytecie Warszawskim, zawodowo jestem związana z szeroko rozumianą sztuką. Seksualnością i psychologią zajmuję się hobbystyczne.

Katarzyna Benda

Skończyłam psychologię na Uniwersytecie Warszawskim i reżyserię na Akademii Filmu i Telewizji. Mam licencjat z historii sztuki na UW i aktualnie dążę do uzyskania magisterki z tego kierunku. Od dzieciństwa rzeźbię w glinie. W wolnych chwilach gram na ukulele, rysuję i tworzę grafiki. Działam też w innych organizacjach jako wolontariuszka i bardzo cenię aktywność oraz zaangażowanie NGOsów.

Dość przekornie chciałabym żyć w społeczeństwie, w którym edukacja seksualna nie jest potrzebna. Zależy mi też na tym, abyśmy nauczyli się mówić o seksie bez wulgaryzowania tej sfery życia.

Sofia Wasilenko

Jestem feministką, psycholożką, edukatorką seksualną w trakcie studiów podyplomowych z Seksuologii Praktycznej na SWPS w Poznaniu. Od 2018 r. związana zawodowo, emocjonalnie i światopoglądowo z Instytutem Pozytywnej Seksualności w Warszawie. Od 2021 r. w Pontonie.

Jestem ciałopozytywna, sekspozytywna, otwarta na różnorodności, LGBTQIA+/ GSRD (gender sexual relationship diversity)-friendly oraz kink-friendly. Kieruje się ideą zgody (consentu) wszystkich zaangażowanych stron. Niesłychanie ważne jest dla mnie słuchanie i zaciekawianie się zamiast oceniania. Seksualność jest dla mnie integralną, naturalną i fascynującą częścią życia, która ma potencjał, by nieść m.in. niesamowite pokłady przyjemności, (samo)poznawania i zabawy. Uważam, że edukacja seksualna jest bazą. Zależy mi, by każda i każdy miał do niej równy, otwarty i powszechny dostęp od najmłodszych lat. Chcę aktywnie tworzyć społeczeństwo, w którym seksualność nie jest  tabu i powodem zawstydzania.

Szczególnie interesuje mnie praca z ciałem, taniec intuicyjny / kontakt impro, psychoterapia systemowa, zagadnienia pracy seksualnej, praktyki kink/bdsm, doświadczenie miesiączki, ciąży, porodu i połogu oraz tematy wokół socjalizacji płciowej i gender. Jako aktywistka duży nacisk i uważność kładę na edukację, prawa osób należących do grup dyskryminowanych, prawa zwierząt innych niż ludzie, a także zmianę klimatu.

W wolnym czasie uwielbiam zmieniać miejsca i odkrywać nowe, spędzać czas na łonie natury i poznawać ludzi. Niedawno zaczęłam kolekcjonować książki „dla dzieci” i gadżety erotyczne. Kocham wegańskie jedzenie.

Jakub Banan Banasik

Pozytywista stale walczący z tkwiącymi w nim pokładami romantyzmu. Feminista. Miłośnik polityki, muzyki i NBA (od lat wierny fan Boston Celtics). Entuzjasta badań medioznawczych i socjologicznych. Redaktor naczelny magazynu Nowy Folder i autor rubryki felietonowej #BananowaNiedziela. Laureat Nagrody „Nadzieja mediów” 2019.

Marcelina Cywińska (ona/jej; osoba)

Studiuję filologię polską na UW. Jestem wegetarianką, feministką i współzałożycielką aktywistycznego kolektywu „Wk*rwione Polonistki” (lub: „Rozsierdzone Polonistki”). Działam też w „Uniwersytecie Zaangażowanym”, piszę teksty w „Nowym Folderze” i „Popcornerze”. Przez ostatnie osiem lat pracowałam z dziećmi jako wychowawczyni grupy, a wcześniej kadra pomocnicza. Jestem miłośniczką języka inkluzywnego (włączającego).

Dołączyłam do grupy Ponton, ponieważ uważam, że edukacja seksualna ma wpływ na każdy aspekt naszego życia. Myślę, że wczesny okres rozwoju ma szczególne znaczenie dla naszego postrzegania świata w dorosłym życiu, dlatego tak ważne są w tym okresie akceptacja, pokazywanie różnorodności świata i ludzi oraz nauka szacunku do drugiego człowieka. Chciałabym, żeby edukacja seksualna w Polsce była systemowa i prowadzona jako obowiązkowy przedmiot w szkołach przez kompetentne osoby, ponieważ każdy ma takie samo prawo do wiedzy.

Agnieszka Sosnowska (ona/jej)

Jestem feministką (od najmłodszych lat) oraz sojuszniczką społeczności LGBTQIA+, choć sama do niej nie należę. Ukończyłam lingwistykę stosowaną (tzn. jestem językoznawczynią i pedagożką) ze specjalizacją nauczycielsko-tłumaczeniową na Uniwersytecie Warszawskim i od zawsze przejawiałam ogromną wrażliwość językową, co sprawiło, że jestem niezwykle wyczulona na kwestie językowo-kulturowo-społeczne. Dlatego też uwielbiam feminatywy i stosuję język inkluzywny. Oburza mnie natomiast językowy obraz kobiet/kobiecości, androcentryzm w języku (i w życiu), jak również sposób opisywania seksu z perspektywy patriarchalnych wzorców płciowych, przepełniony wulgarnością, wstydem, podwójnymi standardami i nierównością.

test jjjjjjj