KIEDYŚ W PONTONIE…

Przez ponad 15 lat istnienia Grupy Ponton mieliśmy okazję współpracować z wieloma wspaniałymi osobami. Ich obecność i doświadczenie wpłynęła na kształt Pontonu, a często Ponton wpłynął na wybory zawodowe i karierę naszych byłych wolontariuszy i wolontariuszek. Jesteśmy dumni ze współpracy z tyloma mądrymi, zaangażowanymi osobami. Zapraszamy do poznania byłych edukatorek i byłych edukatorów seksualnych Grupy Ponton.

Anka Grzywacz

Byłam w Grupie Ponton od początku jej istnienia. Brałam udział w akcjach ulicznych, prowadziłam zajęcia w szkołach, odpowiadałam na forum, dyżurowałam w wakacyjnym telefonie zaufania, reprezentowałam grupę na konferencjach i w mediach, zajmowałam się obsługą strony internetowej. Studiowałam na Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyłam studia podyplomowe z seksuologii klinicznej na Wyższej Szkole Finansów i Zarządzania oraz Szkołę Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra. Obecnie kończę studia podyplomowe z Life Coachingu w Collegium Civitas. Wkrótce rozpoczynam studia z zakresu sex coachingu. Ukończyłam szkolenie nauczycielskie metody obserwacji płodności wg prof. Roetzera i dokształcam się dalej w zakresie metod obserwacji cyklu. Angażuję się feministycznie od początku studiów, gdy byłam wolontariuszką Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny. Brałam udział w licznych warsztatach i konferencjach. Wielokrotnie przemawiałam na różnych konferencjach np. w Parlamencie Europejskim w Brukseli, głównie na temat edukacji seksualnej, a także praw kobiet, polityki i religii w Unii Europejskiej. Sama też czasami prowadzę szkolenia na temat pracy z mediami, edukacji seksualnej czy praw reprodukcyjnych. Jestem zaangażowana w działalność amerykańskiej organizacji Catholics for Choice, która działa na rzecz zmiany stanowiska hierarchii Kościoła Katolickiego w takich kwestiach jak stosowanie prezerwatyw, aborcja czy związki homoseksualne, kładąc nacisk na sumienie osób wierzących. Mam swojego bloga na portalu Mamadu i prowadzę autorską audycję „Dobry Seks” w Radio TOK FM.
W wolnym czasie uprawiam nordic walking, uczę się języków, gotuję, słucham Madonny. Uwielbiam koty, czerwień i Czerwonego Kapturka.

Natalia Broniarczyk 

W Grupie Ponton działałam od września 2010 roku. Ukończyłam pedagogikę opiekuńczo-wychowawczą w 2008 roku. Obroniłam pracę magisterską z zakresu edukacji seksualnej pod tytułem „Wychowanie seksulane: moda, potrzeba czy konieczność?”. Tematyka ta interesowała mnie szczególnie, gdyż w trakcie praktyk studenckich wiele razy miałam okazję przekonać się do czego prowadzi brak edukacji seksualnej. Pracowałam w banku, a ponieważ brakowało mi działalności pedagogicznej, zdecydowałam się zostać wolonatariuszką w Pontonie. Gdy odpowiadałam na Wasze pytania na Forum, utwierdzałam się w przekonaniu, że wolontariat to bardzo fajna sprawa – polecam każdemu. Uważam, że młodzież ma prawo do rzetelnej edukacji seksulanej. Dlatego zachęcam Was do zaglądania na naszą stronę, gdzie możecie znaleźć odpowiedzi na nurtujące Was pytania, zaoszczędzić sobie stresu wynikającego z krążących mitów i stereotypów oraz braku dostępu do informacji – które Wam się należą. Na co dzień jestem wielką melomanką, uwielbiam swoich przyjaciół, musicale, Steviego Wondera, Salvadora Dali i Nowy Jork.

Agata Loewe 

Jestem absolwentką Institute for Advanced Studies of Human Sexuality w San Francisco, gdzie uzyskałam tytuł Doctor of Human Sexuality (DHS) i kontynuuję studia w kierunku uzyskania Ph.D. Ukończyłam Szkołę Wyższą Psychologii Społecznej w Warszawie z tytułem magistra psychologii klinicznej i międzykulturowej. W trakcie studiów ukończyłam specjalizację z seksuologii, neuropsychologii oraz mediacji i negocjacji w sytuacjach kryzysowych. Obecnie studiuję w Krakowie na podyplomowych studiach Systemowej Terapii Rodzin. Od kilku lat działam w organizacjach pozarządowych zajmujących się wyrównywaniem szans dla osób narażonych na wykluczenie społeczne oraz promocją zdrowia seksualnego. Moją specjalizacją są badania nad płcią, orientacją seksualną, preferencjami seksualnymi i identyfikacjami płciowymi. Zajmuję się pracą na rzecz promocji ruchu pozytywnej seksualności, bezpieczniejszych, odpowiedzialnych i konsensualnych zachowań oraz świadomych związków.

Magda Woźna

Jestem studentką ostatniego roku psychologii na specjalności wspieranie rozwoju i kształcenia. Zainteresowanie seksualnością człowieka, które rozwijało się we mnie od kilku lat, zaowocowało pisaniem pracy magisterskiej właśnie z tej dziedziny. Nie zgadzam się na krzywdę, jaką wyrządza się dzieciom i nie tylko, zaszczepiając z w nich strach, wstyd i poczucie winy związane z seksem i szeroko pojętą seksualnością. Marzyłabym, aby kiedyś o „tych sprawach” powszechnie mówiło się bez wstydu, straszenia, a w pozytywnym kontekście, ucząc odpowiedzialności i pokazując, jak pięknie może być. Marzyłabym, aby osoby dokonujące niepopularnych wyborów przestały być stygmatyzowane, aby dostępna wiedza trafiała do ludzi i obalała krzywdzące stereotypy. Grupa Ponton jest grupą, która od lat stara się zmienić tę smutną rzeczywistość i właśnie dlatego jest dla mnie tak ważny. Będąc jego częścią czuję, że zmieniam świat na trochę normalniejszy i bardziej przyjazny. Wolny czas uwielbiam spędzać przy dobrej muzyce (najlepiej granej na żywo) lub na kółkach (rolki, wrotki, rower).

Marta Kołacka 

Z Grupą Ponton związałam się pod koniec 2008 roku. Było kilka powodów, które wpłynęły na moją decyzję. Przede wszystkim moje przekonania. Uważam, że nie można podjąć w pełni samodzielnej decyzji, jeśli nie zna się wszystkich opcji. I dlatego też edukację seksualną uważam za niezbędną, szczególnie ze względu na ilość mitów i stereotypów na temat seksu czy antykoncepcji. Drugi istotny powód wypływa z mojego wykształcenia. Jestem psychologiem, interesują mnie przede wszystkim problemy w relacjach międzyludzkich i związkach. Mam wrażenie natomiast, że wzory w naszej kulturze wcale nie pomagają stworzyć trwałego i szczęśliwego związku. Chcę podzielić się z Wami swoją wiedzą i, być może, poradzić czy wskazać sposób, by być w związku naprawdę szczęśliwym.

Anna Werenc

Jestem absolwentką pedagogiki na Uniwersytecie Warszawskim w zakresie animacji społeczno- kulturalnej (studia licencjackie), pedagogiki ogólnej, andragogiki i edukacji ustawicznej (studia magisterskie). Przeprowadziłam badania w zakresie seksualności kobiet z niepełnosprawnością fizyczną (mózgowe porażenie dziecięce – MPD); one stały się podstawą mojej pracy magisterskiej, napisanej pod kierunkiem prof. Zbigniewa Izdebskiego. Obecnie uczęszczam do szkoły trenerskiej (Specjalistycznej Szkoły Facylitacji Społecznej na rzecz Przeciwdziałania Dyskryminacji). Interesuję się seksualnością człowieka, kwestiami związanymi z płcią kulturową, prawami człowieka oraz szeroko pojętym rozwojem osobistym.
Do Grupy Ponton dołączyłam, ponieważ uważam, że holistyczna, rzetelnie przeprowadzona edukacja seksualna oparta na naukowych podstawach to nie tylko konieczność, ale każda osoba ma do właśnie takiej edukacji prawo. Poza tym lubię kawę, literaturę, słucham jazzu, muzyki etnicznej, klasycznej i innej, niezmiennie dobrej, a w zimie notorycznie gubię rękawiczki i szaliki.

Joanna Apanosowicz-Katłu-bej 

Jestem studentką piątego roku psychologii społecznej. Interesuję się edukacją seksualną, seksuologią, ale także tematem spektrum autystycznego. Do Grupy Ponton dołączyłam w 2009 roku. Przede wszystkim odpowiadałam na forum – co sprawiało mi dużą przyjemność. Byłam w Grupie Ponton, ponieważ nie podoba mi się sytuacja, w której młodzież nie ma dostępu do rzetelnej wiedzy na temat seksualności. Niewiedza generuje strach, a ja nie zgadzam się na sytuację, w której młodzież skazana jest na niepotrzebny niepokój. Chciałabym, żeby w Polsce przestrzegano Deklaracji Praw Seksualnych, czyli m.in. prawa do informacji seksualnej opartej na badaniach naukowych i prawa do wyczerpującej edukacji seksualnej. Myślę, że działalność Grupy Ponton to krok w dobrą stronę, dlatego jestem dumna z tego, że byłam jego częścią. Sporo czasu poświęcam na słuchanie muzyki, nałogowo wyszukuję nowych dźwięków. Dużą przyjemność sprawia mi śledzenie tego, co dzieje się w szufladzie z etykietką „kultura”. Czytanie książek, poezji i oglądanie filmów daje mi wiele radości.

Anna Konopka 

Byłam w Grupie Ponton od 2007 roku. Brałam udział w akcjach ulicznych oraz odpowiadałam na wasze pytania na forum. Moja obecność w Grupie Ponton wynikała z moich przekonań: uważam, że każdy młody człowiek powinien wejść w dorosłość z bagażem niezbędnej wiedzy, w tym wiedzy na temat szeroko rozumianej seksualności człowieka. Tylko posiadając taką wiedzę można świadomie dokonać wyborów życiowych zgodnych z naszymi faktycznymi przekonaniami. Z wykształcenia jestem administratywistą oraz specjalistą z zakresu rynku nieruchomości. W wolnym czasie lubię rozwiązywać zagadki kryminalne wraz z moimi ulubionymi bohaterami książek i seriali, obserwować pojazdy szynowe wszelkiej maści, biegać i głaskać koty.

Ania Wolna-Nocoń 

Z wykształcenia jestem tłumaczką i nauczycielką. Z Grupą Ponton związałam się w 2010 roku, przede wszystkim dlatego, że sama jako licealistka miałam szczęście uczestniczyć w rzetelnie prowadzonych zajęciach edukacji seksualnej, ale wielu moich znajomych w ogóle nie miało takiego przedmiotu w szkole. Często zdarzało mi się rozwiewać wątpliwości dotyczące antykoncepcji i chorób przenoszonych drogą płciową, dzięki czemu zainteresowałam się tą tematyką. W liceum zajmowałam się też pracą z dziećmi w ramach wolontariatu, który niestety przerwałam na okres studiów. Zatęskniłam jednak za robieniem czegoś dla innych i nie wahałam się zbyt długo, wybierając właśnie Ponton 🙂 Prywatnie lubię oglądać filmy, chodzić do teatru i śledzić inne wydarzenia kulturalne w Warszawie.

Agnieszka Ewa Łyś 

W Grupie Ponton byłam od 2010 r. Odpowiadałam na forum i prowadziłam lekcje w szkołach. Studiuję psychologię w ramach Międzywydziałowych Indywidualnych Studiów Humanistycznych na Uniwersytecie Warszawskim. Interesuje mnie głównie psychoterapia, psychologia kliniczna i seksuologia. Zainteresowań poza studiami mam dużo i szybko się zmieniają, ale najczęściej spotykam się ze znajomymi, oglądam filmy i czytam książki.

Magdalena Peccabin 

Wolontariuszką w Grupie Ponton byłam przez kilka lat, zaczęłam w 2007 r. Zajmowałam się prowadzeniem zajęć w szkołach, odpowiadaniem na forum i dyżurowaniem na pontonowych telefonach zaufania, a także organizacją happeningów, spotkań i szkoleń. Edukacją seksualną zajmowałam się z powodu mocnego przekonania o tym, że każdy ma prawo dostępu do wiedzy dotyczącej seksualności, dojrzewania, a posiadanie tej wiedzy może pomóc w dokonywaniu odpowiednich życiowych wyborów. Kontakt z młodzieżą i współpracę z wolontariuszami w Grupie Ponton wspominam jako fantastyczny czas, także dla mojego własnego rozwoju. Jestem socjolożką, psycholożką i psychoterapeutką. Obecnie pracuję z dorosłymi osobami z zaburzeniami psychicznymi.

Gabriela Żurman 

Jestem psycholożką. Temat mojej pracy magisterskiej to „Poczucie koherencji u młodych dorosłych mężczyzn uzależnionych od cyberseksu”. Po napisaniu magisterki mam plan udać się na studia podyplomowe na kierunku seksuologia kliniczna i tym właśnie chciałabym się zajmować w przyszłości. W międzyczasie pracuję w klubiku dla dzieci od roku do czterech lat. To bardzo uzależniająca praca, daje na co dzień mnóstwo radochy i kiedy myślę, że nic mnie już nie może zaskoczyć, maluchy natychmiast tą myśl obalają. Uwielbiam klasykę starego rocka a muzyka to ogromna część mojego życia. Dużo czytam – także te książki, które uchodzą za książki dla dzieci. Lubię literaturę R. Kapuścińskiego, O. Wilde’a i E. A. Poe’ego. Uczę się grać na bębnach. Często można mnie spotkać w Iluzjonie, gdzie chłonę stare, niszowe kino. Ponadto lubię zapach deszczu, kawę, żużel i nade wszystko góry.

Kasia Kuś 

W Grupie Ponton działałam w latach 2007 – 2009. Skłoniły mnie do tego dwie rzeczy: feminizm i przekonanie, że każdemu młodemu człowiekowi należy się porządna edukacja i poradnictwo w zakresie seksualności. Z mojego wolontariatu pamiętam fantastyczne i bardzo profesjonalne warsztaty, fajne akcje uliczne i nasze pogadanki w gimnazjach i liceach, które za każdym razem pozytywnie mnie zaskakiwały… W tym czasie dowiedziałam się wiele o ludziach i jeszcze bardziej się na nich otworzyłam. Lubię zajmować się różnorodnymi rzeczami. Wykształcenie zdobyłam w dziedzinie historii sztuki i archeologii. Pracuję na wykopaliskach. W wolnych chwilach uprawiam wspinaczkę, jeżdżę na rowerze i podróżuję.

Halina Wochtman

Byłam studentką profilaktyki społecznej i resocjalizacji na Uniwersytecie Warszawskim. Czerpię wiele satysfakcji ze współpracy z młodzieżą – W centrum moich zainteresowań jest oddziaływanie na osoby niepełnoletnie osadzone w ośrodkach półotwartych i zamkniętych. Często zauważam u nastolatków braki w edukacji seksualnej i właśnie dlatego zostałam wolontatiuszką Grupy Ponton. Dodatkowo działam w warszawskim oddziale Akademii Przyszłości.
Kocham rock alternatywny, indie, trip-hop i jestem największą fanką Radiohead! Uwielbiam chodzić na koncerty i słuchać muzyki na żywo 🙂 W wolnym czasie zajmuję się również scrapbookingiem i czytaniem książek. Jestem serialomaniaczką i staram się często chodzić do kina i do teatru 🙂

Klaudia Kolman

Cześć! Jestem Klaudia i do Grupy Ponton dołączyłam latem 2017 roku. Było to spełnienie moich nastoletnich marzeń. Już od dawna bardzo pragnęłam być częścią tej organizacji, bo na własnej skórze (oraz poprzez doświadczenia moich bliskich znajomych) przekonałam się, jak dużo krzywdzących i nieprzyjemnych sytuacji może wyniknąć z braku wiedzy dotyczącej seksualności. Pragnę to zmienić i tym samym uchronić kolejne pokolenia młodych ludzi przed sytuacjami, które wcale nie muszą mieć miejsca.

Moją działką w Pontonie jest Instagram. Zajmuję się nim, bo wiem, że teraz młodzież jest właśnie tam i często to tam szuka odpowiedzi na nurtujące pytania.

Bycie częścią pontonowej załogi jest wspaniałą i niezwykle rozwijającą przygodą. Pogłębiam tutaj swoją wiedzę o ludzkiej seksualności, ale też uczę się współpracować z innymi. Nic tak, jak wolontariat w Grupie Ponton nie nauczyło mnie pracy w grupie, gdzie szanuje się zdanie innych, a swoje krytyczne uwagi przedstawia się w konstruktywny i niekrzywdzący sposób.

Oprócz bycia wolontariuszką studiuję też zaocznie psychologię, by potem specjalizować się w terapii seksualnej. Praca z seksualnością jest moją pasją i pomysłem na życie. Mam nadzieję, że kiedyś otworzę własny gabinet seksuologiczny. A może zostanę sex coachem? Kto wie.

Mieszkam pod Warszawą, bo nie lubię zgiełku dużego miasta. Wolę wieś i jej spokój. Dużo piszę, tworząc swój autorski blog.

Anna Mikłasz

Mam na imię Ania i jestem w Grupie Ponton od marca 2017 roku. Studiuję psychologię. W przyszłości planuję być zarówno seksuologiem jak i psychoterapeutą, łącząc ze sobą obie dziedziny. Chciałabym, aby młodzież miała dostęp do rzetelnej i kompleksowej edukacji seksualnej. Oprócz tego interesuje mnie również praca na rzecz poprawy jakości życia, leczenia i działania antystygmatyzacyjne dotyczące osób chorujących psychicznie.

Prywatnie można mnie spotkać na różnych koncertach oraz festiwalach muzycznych. Lubię wyjazdy plenerowe i campingowe, gdzie kontakt z naturą jest na pierwszym planie. Od kilku lat jestem wegetarianką i swoimi działaniami staram się wspierać ochronę zwierząt.

Żenia Aleksandrowa

Edukatorka seksualna, pedagożka, animatorka kultury, wolontariuszka Grupy Ponton od 2014 roku.  Tutaj m.in. prowadzę zajęcia w szkołach, reprezentuję grupę w mediach, jeżdżę na festiwale muzyczne – a tam edukuję, prowadzę warsztaty dla uczestników Open’er Festival i Przystanku Woodstock. Jestem certyfikowaną doradczynią ds. HIV/AIDS, YouTuberką („Zbliżenia”, „Salon Zmysłów”). Ukończyłam Studio Aktorskie w Krakowie oraz kurs Teatru Forum.  Zrealizowałam tą metodą spektakl, który dotyczył seksualności i był skierowany do młodzieży. Od niedawna zajmuję się pedagogiką teatru i współpracuję z Teatrem Układ Formalny. Jestem odpowiedzialna za warstwę merytoryczną i prowadzenie warsztatów po spektaklu „#[+#@!? (słowo na G)”. Spektakl dot. gwałtu i jest skierowanym do gimnazjalistów, nauczycieli oraz rodziców.

Jagoda Maciak

Jestem studentką etnologii i antropologii kulturowej na Uniwersytecie Warszawskim, edukatorką w Grupie Ponton od początku 2018 r. oraz uważną obserwatorką z pasją do pracy z ludźmi.
Dołączyłam do Grupy Ponton, ponieważ w trakcie rozmów ze znajomymi mogłam się dowiedzieć, jak powszechne są braki w wiedzy. Jako wolontariuszka zajmuję się badaniami, tworzeniem materiałów dydaktycznych oraz prowadzeniem warsztatów i rozmów przy naszym stoisku na festiwalach.
W wolnym czasie lubię chodzić do kina, spędzać czas na świeżym powietrzu i poznawać nowych ludzi.

Patrycja Wonatowska

Jestem edukatorką seksualną, seksuolożką, terapeutką. Posiadam uprawnienia konsultantki w punkcie testowania HIV. Ukończyłam studia podyplomowe z zakresu seksuologii klinicznej. Terapeutka w nurcie Terapii Skoncentrowanej na Rozwiązania. Uczestniczyłam w licznych kursach z zakresu edukacji seksualnej i seksuologii.

Swoją pracę poświęcam profilaktyce zaburzeń psychoseksualnych, szeroko rozumianej edukacji seksualnej i propagowaniu zdrowia seksualnego. Jako edukatorka seksualna zajmuję się poradnictwem w zakresie seksualności w różnych fazach życia: dzieci, młodzieży i osób dorosłych. Współpracuję z organizacjami pozarządowymi, które działają na rzecz edukacji seksualnej oraz profilaktyki zdrowotnej HIV/AIDS.

Z Grupą Ponton jestem związana już od ładnych paru lat. Nie ma dla mnie głupich pytań, bo kto pyta, nie błądzi.

Gosia Kot 

Byłam wolontariuszką Grupy Ponton przez 7 lat. Działałam na rzecz edukacji seksualnej, bo uważam, że rzetelna edukacja seksualna w Polsce jest niezbędna. Rzetelna, czyli pozbawiona krzywdzących stereotypów, oparta na wiedzy i prowadzona przez odpowiednio przygotowane do tego osoby. Jestem przekonana, że taka edukacja potrzebna jest od jak najwcześniejszych lat, by młodzi ludzie mogli odpowiedzialnie wejść w dorosłość. Ukończyłam studia na socjologii w ramach MISH na Uniwersytecie Warszawskim. Pracę magisterską pisałam o rodzinach nieheteronormatywnych. Koordynowałam projekty związane z edukacją o prawach człowieka w Amnesty International, „Bezpieczny Fotel? Kampania na rzecz dobrej opieki ginekologicznej” dotyczący zdrowia dziewcząt i kobiet. Poza Grupą Ponton byłam również członkinią YouAct – organizacji skupiającej młodych aktywistów i aktywistki z Europy działających na rzecz praw i zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego oraz Astra Youth – sieci organizacji młodzieżowych z Europy Środkowej i Wschodniej. Interesuję się socjologią queer, w wolnych chwilach słucham muzyki – od rocka do elektroniki w zależności od nastroju, pochłaniam kolejne książki, oglądam filmy i seriale albo relaksuję się tworząc biżuterię.

Maria Pawłowska 

Jestem z wykształcenia biolożką (ukończyłam Uniwersytet w Cambridge), której prawdziwymi pasjami są prawa reprodukcyjne, seksualność i feminizm. Doszkoliłam się trochę ze zdrowia publicznego (Uniwersytet w Genewie) i obecnie wykładam biologiczne aspekty gender i seksualności na studiach podyplomowych z GenderStudies (IBL PAN). Z Grupą Ponton byłam związana od połowy 2012 roku. Dołączyłam, ponieważ uważam, że zapewnienie młodzieży rzetelnej wiedzę na temat szeroko rozumianej seksualności to jedna z podstaw zdrowego życia i budowania szczęśliwych związków. Wierzę, że ludzie powinni nauczyć się rozmawiać o seksualności nim zaczną robić cokolwiek więcej a Grupa Ponton daje młodzieży słownictwo i wiedzę, która może być początkiem tych konwersacji. Uwielbiam czytanie, długie spacery i oglądanie przeróżnych głupot w internecie z “socjologicznego punktu widzenia”. Zawsze myślałam, że będę chciała mieć świnkę miniaturkę, ale ostatnio miejsce na zwierzęce w mym sercu całkowicie zajęła pewna sunia znajda.

Kamila Raczyńska

Jestem pedagożką, edukatorką seksualną oraz nauczycielką wychowania do życia w rodzinie. Ukończyłam pedagogikę specjalną i resocjalizację, szkołę trenerów Intra oraz wychowanie seksualne na Uniwersytecie Warszawskim. Edukacją seksualną zajmuję się od 2004 roku; obecnie prowadzę zajęcia głównie z gimnazjalist(k)ami, licealist(k)ami oraz dorosłymi (nauczyciel(k)amil, przyszłymi edukator(k)ami seksualnymi), odpowiadam na Wasze pytania w magazynach „Victor Gimnazjalista” oraz „Cogito”,a także współpracuję z Fundacją Polskiej Akademii Nauk. Do Grupy Ponton dołączyłam w 2004 roku ponieważ czułam, że to co robi Grupa Edukatorów Seksualnych jest w zgodzie z tym, co sama uważam za ważne i być może będę chciała zawodowo rozwijać się w tym kierunku. W Grupie Ponton podoba mi się to, że mimo indywidualnych różnic tworzymy bardzo zgraną grupę wolontariuszy/ek. Dla każdej i każdego z nas ważne jest wprowadzenie powszechnej edukacji seksualnej do szkół, przeciwdziałanie przemocy i dyskryminacji oraz promowanie postaw partnerskich.

Jacek Fenderson 

Studiowałem psychologię. Wolontariat w Grupie Ponton zacząłem na wiosnę 2007 roku. Dołączyłem do grupy, aby móc dzielić się moją wiedzą z zakresu seksuologii. Moim zdaniem sytuacja młodzieży jest niekorzystna – z jednej strony telewizja i Internet wręcz epatują seksem, z drugiej strony brak jest w polskich szkołach rzetelnej wiedzy z zakresu antykoncepcji i seksualności. Nie podoba mi się tabuizowanie tej sfery życia ze względów politycznych czy religijnych. Marzy mi się, aby każdy w Polsce posiadał podstawową wiedzę seksuologiczną. Dlatego uważam działalność Grupy Ponton za bardzo pożądaną, a wręcz niezbędną. W grupie pomagałem w miarę wolnego czasu, zajmując się m.in. sprawami związanymi z poradnictwem.

Maria Cygan 

Jestem absolwentką psychologii klinicznej na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Obecnie kształcę się w zakresie seksuologii. Dołączyłam do Grupy Ponton, ponieważ uważam, że prawem młodzieży jest otrzymanie rzetelnej, obiektywnej wiedzy o relacjach i seksualności. Wierzę, że uczucia i seksualność stanowią integralną część bycia człowiekiem. Edukowanie to moja pasja, a zdobycie uprawnień pedagogicznych umożliwiło mi lepsze zrozumienie młodzieży i bardziej owocną pracę z nią. W trakcie studiów pracowałam jako wolontariuszka na rzecz społeczności LGBT, angażowałam się także w partyworking w ramach prewencji zakażeń HIV. Z Grupą Ponton byłam także na Woodstocku. Prywatnie uwielbiam spędzać czas z moimi świnkami morskimi i czytać reportaże.

Katarzyna Wójcik

Jestem absolwentką wydziału psychologii w WSFiZ w Warszawie. W przyszłości planuję również studia podyplomowe z seksuologii klinicznej. Od kilku lat interesuję się feminizmem oraz szeroko pojętą seksualnością człowieka. Gdy parę lat temu natknęłam się przypadkiem na profil Grupy Ponton na facebooku, wiedziałam, że to grupa, do której chcę należeć. Łączy ona oba pola moich zainteresowań, ale przede wszystkim daje możliwość wolontariatu, który również od wielu lat jest mi bardzo bliski. Do Pontonu dołączyłam, aby realizować misję z ludźmi, którzy podobnie jak ja, uważają, ze edukacja seksualna w szkołach powinna być rzetelna i ogólnodostępna. Mam ogromne szczęście, ponieważ dla mojej mamy temat seksu nigdy nie był tematem tabu i zawsze dostawałam od niej, jako nastolatka dużo informacji na temat swojego ciała, praw, zabezpieczeń i chorób przenoszonych drogą płciową. Mając świadomość, że nie każdemu rodzicowi takie rozmowy przychodzą łatwo, uważam, że odpowiednim miejscem do przekazywania tak istotnych informacji jest szkoła. Grupa Ponton, prowadząc zajęcia, przekazuje wiedzę całościową, uczy tolerancji, kształtuje świadomość młodych ludzi. Bardzo często jest wsparciem dla młodzieży i zawsze kieruje się ich dobrem. Prywatnie jestem wielbicielką kotów, podróżowania i muzyki (zwłaszcza tej na żywo).

Emilia Januszewska

Jestem studentką psychologii na specjalności psychologia kliniczna. Uważam, że edukacja seksualna jest bardzo ważna przede wszystkim w dobie internetu, kiedy to wszelkie informacje są na wyciągnięcie ręki – niekoniecznie te wspierające uzyskanie rzeczowej wiedzy przez dorastającego człowieka. Do Grupy Ponton dołączyłam, gdyż bliska jest mi idea, jaka mu przyświeca: otwarta rozmowa, rzetelna edukacja, przełamywanie barier oraz tabu, które w naszym społeczeństwie jest niestety nadal obecne. Wierzę, że działalność Grupy Ponton pomoże to zmienić.

Aleksandra Stachura

Jestem absolwentką psychologii oraz europeistyki. Na pierwszy rzut oka wspomniane dziedziny wyglądają na dość odległe od siebie, ale udało mi się je złączyć tematyką seksuologii, a konkretnie edukacją seksualną w Europie. Od początku zetknięcia się z problematyką seksualności irytowała mnie bagatelizacja, stereotypowy przekaz i spychanie edukacji seksualnej na dalszy plan czy to w szkole czy ogólnie w życiu człowieka. Dlatego wraz z Grupą Ponton angażuję się w proces niesienia informacji z zakresu edukacji seksualnej, żeby to zmienić.
Od 2014 roku edukuję i rozmawiam z młodzieżą, przekazując im swoją wiedzę, którą staram się na bieżąco aktualizować. Jako wolontariuszkę Grupy Ponton można mnie spotkać m.in. na festiwalach muzycznych, akcjach ulicznych i na korytarzu szkolnym 🙂 Uwielbiam spotkania z młodymi ludźmi, zawsze dowiem się czegoś nowego, co nakręca mnie do dalszego działania.
Raczej jestem domatorką, lubię spędzać czas z rodziną, co nie znaczy, że odmówię wyjścia na imprezę. Tym, co jest dla mnie istotne, to organizacja i sens działań, bo takie cechy mnie definiują. Jestem osobą otwartą – zawsze mam czas dla innych. Każdą swoją pracę wykonuję sumiennie, co jednocześnie stawia mnie w kategorii osoby ambitnej.
Moim marzeniem jest połączyć hobby i pracę, dlatego dążę do tego, by spełniać się i pracować jako psychoseksuolog.

Lena Marciniak

Z wykształcenia jestem pedagożką, psycholożką i seksuolożką. Na co dzień pracuję z dziećmi i młodzieżą. Dzięki tej pracy obserwuję, jakie są potrzeby mają młode osoby oraz jak bardzo potrzebna jest edukacja seksualna już od najmłodszych lat. Kocham góry, uwielbiam konie, ciekawi mnie człowiek.

Maria Magdalena Chęć 

Ukończyłam Kulturoznawstwo, specjalność iberystyka na Uniwersytecie Warszawskim. Do Grupy Ponton przywiodło mnie żywe zainteresowanie ludźmi i naszą seksualnością. Uważam, że to jeden z najważniejszych i najwspanialszych obszarów naszego życia, a edukacja seksualna powinna być przeprowadzana rzetelnie i w sposób przystępny. Uważam za bardzo istotne, aby od jak najwcześniejszych lat rozmawiać z młodzieżą o tak ważnych zagadnieniach jak tolerancja, otwartość i autentyczność oraz realizacja swojego potencjału i partnerstwo w relacjach. W wolnym czasie uwielbiam spotykać się z przyjaciółmi, zaczytywać się dobrą literaturą, oglądać filmy, podróżować po świecie i prowadzić samochód – jestem pasjonatką motoryzacji.

Aleksandra Strykier-Danecka

Studiuje psychologię kliniczną, najbardziej pasjonują ją szeroko pojęta seksuologia i ruchy pozytywnej seksualności. W przyszłości planuje pracę edukacyjną i terapeutyczną, choć chwilowo na pierwszy plan wysuwa się to, że zostanie mamą. Poza Grupą Ponton, można na nią trafić w takich organizacjach jak Fundacja Wolontariat Równości czy KPH. Bardzo bliskie są jej również ruchy obrony praw zwierząt. Zdecydowała dołączyć się do Grupy Ponton, ponieważ edukacja seksualna w naszym kraju kuleje, a jest ona niezbędną podstawą do osiągnięcia i utrzymania zdrowia seksualnego.

Martyna Dawidziuk 

Byłam wolontariuszką w Grupie Ponton przez 4 lata. W tym czasie zajmowałam się poradnictwem na forum, prowadzeniem zajęć w szkołach, pracą w wakacyjnym telefonie zaufania. W Grupie Ponton znalazłam się ze względu na moje zainteresowanie szeroko rozumianym zdrowiem prokreacyjnym człowieka. Jestem dobrym przykładem osoby, u której zainteresowania stały się drogą zawodową – jestem psychologiem, a na domiar tego – położną 🙂 Dzięki obecności w Grupie Ponton rozwinęłam się zawodowo i osobowościowo – miałam okazję brać udział w wielu społecznych i politycznych wydarzeniach związanych z ochroną i promocją zdrowia prokreacyjnego, szkolić się, zdobywać doświadczenie w pracy z młodzieżą, poznawać wielu ciekawych ludzi, wymieniać z nimi opinie, a przez to kształtować własny światopogląd.

Małgorzata Matla 

Miałam studiować fotografię na łódzkiej filmówce, a wylądowałam na wydziale pedagogicznym w Warszawie. Studiowałam profilaktykę społeczną z elementami resocjalizacji na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej. Swoją przygodę z edukacja seksualną rozpoczęłam dzięki praktykom studenckim, w ramach których przeprowadziłam szereg zajęć o HIV/AIDS. Temat na tyle mnie zainteresował, że aktualnie piszę o tym pracę dyplomową. Ukończyłam szkolenie dla osób prowadzących prelekcje w zakresie tematyki HIV/AIDS organizowane przez Krajowe Centrum ds. AIDS. Z profilaktyką HIV/AIDS chciałabym związać moje przyszłe życie zawodowe. Do Grupy Ponton dołączyłam, ponieważ każdy ma prawo do rzetelnej edukacji seksualnej, poza tym jest to miejsce w, którym mogę nabyć wiele doświadczenia i poszerzyć własne horyzonty. Byłam też edukatorką seksualną w Fundacji Promocji Zdrowia Seksualnego, gdzie prowadzę zajęcia z młodzieżą gimnazjalną i licealną. W wolnych chwilach gotuję dla moich bliskich i biegam, a fotografia pozostała moją pasją.

Ada Kamińska 

Jestem studentką ostatniego roku psychologii ze specjalnością psychologia społeczności. Moją pasją są podróże i języki obce (mówię biegle w 5 językach). Nie lubię jednak skrywać swojej wiedzy dla siebie, dlatego zawodowo zajmuję się nauką angielskiego w przedszkolach, a w czasie wolnym wolontariacko szerzę rzetelną wiedzę z zakresu edukacji seksualnej wraz z Grupą Ponton i innymi stowarzyszeniami. A kiedy już zrealizuję wszystkie swoje zadania, najchętniej odpoczywam w towarzystwie moich przyjaciół, dobrej literatury i ambitnego kina.

Urszula Petka 

Byłam wolontariuszką Grupy Ponton w latach 2007 – 2010. Zajmowałam się poradnictwem na forum i podczas dyżurów w Telefonie Zaufania. Dołączyłam do grupy niedługo po ukończeniu studiów psychologicznych, ponieważ chciałam podzielić się wiedzą na temat seksualności i relacji międzyludzkich, ze szczególnym uwzględnieniem relacji partnerskich w związku. Na co dzień pracuję w korporacji. Podczas urlopów zdobywam górskie szczyty. Praca w Grupie Ponton była dla mnie bardzo znaczącym doświadczeniem i zawsze kibicuję wszystkim pontonowym rejsom.

Klaudia Pączkowska 

Działałam w Grupie Ponton, ponieważ cenię holistyczne podejście do edukacji seksualnej, które akcentuje znaczenie odpowiedzialności i wzajemnego szacunku w relacjach międzyludzkich, a także asertywności i umiejętności stawiania granic. Szczególnie chętnie angażowałam się w tworzenie raportów na temat WDŻ w szkole, a ostatnio – także w montaż filmów promocyjnych Grupy Ponton. Na co dzień pilnie studiuję psychologię, a w przerwach między czytaniem przepastnych tomów podręczników akademickich (koniecznie w towarzystwie kawy) z zapałem oddaję się domowym wypiekom.

Kasia Sęk

Jestem z wykształcenia psycholożką; w ramach dokształcania się ukończyłam również podyplomowe studia z seksuologii klinicznej. Obecnie jestem na trzecim roku szkolenia terapeutycznego w nurcie poznawczo-behawioralnym. Do Grupy Ponton przyłączyłam się pod koniec lata 2012 roku. Uważam, że edukacja seksualna jest bardzo potrzebna – każdy powinien mieć dostęp do rzetelnych informacji, nieprzecedzonych przez ideologię. Wolontariat w Pontonie daje mi ogromną satysfakcję – wierzę, że działania przez nas podejmowane są niezwykle potrzebne i są ogromną wartością. Warto. 🙂

Magda Falińska

Halko! Jestem Magda i w Pontonie zajmuję się Instagramem i pisaniem artykułów (głównie polecających filmy). To pierwsze wynika z mojego uzależnienia od mediów społecznościowych, które staram się przekuć w coś pożytecznego. Drugie – z kinofilstwa i prostodusznego przekonania, że filmy naprawdę mogą poszerzać horyzonty i wrażliwość. Dołączyłam do Grupy Ponton, bo uważam, że edukacja seksualna jest podstawową, normalną i super ważną wiedzą, która powinna być łatwo dostępna dla każdego. Nasz NGO to grupa świetnych dziewczyn, od których ciągle czegoś się uczę i czerpię inspiracje garściami, więc bardzo cieszę się, że jestem jego częścią. Na co dzień studiuję kulturoznawstwo na warszawskim IKP-ie, piszę opowieści różnej treści i oglądam za dużo seriali.

Rafał Halicki

Jestem pedagogiem wczesnoszkolnym po APS, obecnie kontynuuję studia tej samej dyscypliny na UW, ze specjalnością menedżer oświaty – polityka oświatowa. Mam za sobą kilka lat działalności w warszawskim OPS, która głównie opierała się na bezpośredniej pracy z osobami korzystającymi z pomocy ośrodka.

Dołączenie do Pontonu w 2019 roku było przedłużeniem potrzeby działania w kwestii braków w przedmiocie wychowanie do życia w rodzinie, a w szczególności tematu edukacji seksualnej; pozostanie za to uwarunkowane poczuciem, że mam realny wpływ na ludzi, z którymi się spotykamy w ramach naszej działalności.

W naszym NGO najbardziej cenię sobie bezpośredni kontakt z odbiorcami – edukowanie na warsztatach z młodzieżą lub na festiwalach.

Wolny czas przeznaczam na seriale i grę na skrzypcach i gitarze klasycznej.

Maciej Pilch

Pomimo inżynierskiego wykształcenia na Politechnice Warszawskiej dołączyłem do Pontonu w 2019 roku, bo doceniam rolę seksualności w ludzkiej psychice i jestem przekonany, że odpowiednia edukacja seksualna może zmienić wiele żyć na lepsze. Do działania na rzecz mniej uprzywilejowanych grup zmotywowali mnie rodzice, którzy są pedagogami specjalnymi.

Uważam się za nerda, interesuję się grami wideo, filmami animowanymi i muzyką. Mam też sentyment do sportów motorowych.

Miri

Dołączyłam do Grupy Ponton, bo wierzę, że warto rozmawiać. Dzielić się wiedzą i uświadamiać.

Obecnie studiuję na Uniwersytecie Warszawskim, zawodowo jestem związana z szeroko rozumianą sztuką. Seksualnością i psychologią zajmuję się hobbystyczne.

Kinga Tobiasz

Joanna Skonieczna