Niektóre doświadczenia dotyczą nas wszystkich – jednym z nich jest dojrzewanie. Choć to etap, który każdy dorosły ma za sobą, niektórym osobom trudno czasem rozmawiać na ten temat z dziećmi. Z pomocą przychodzi wspaniała książka Barbary Pietruszczak „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności”, która może służyć zarówno jako punkt wyjścia do międzypokoleniowej dyskusji, jak również – a właściwie przede wszystkim – jako poradnik, który warto podarować młodszej siostrze, córce, wnuczce czy po prostu każdemu dziecku, przed którym pierwsza miesiączka i okres dojrzewania, żeby mogło zdobyć potrzebną wiedzę i przygotować się na czekające je zmiany.

Motyw przewodni – ciałopozytywność

„Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” to książka, która buduje w młodych osobach zdrowe, pełne akceptacji podejście do siebie i swojej fizjologii. Już we wstępie autorka zaznacza, że jest pełna zachwytu dla ludzkiego ciała. Ten zachwyt widać w całym tekście – przejawia się m.in. w podkreślaniu celowości różnych stanów naszego organizmu i zachodzących w nim procesów. Z lektury można wynieść przekonanie, że ludzkie ciała są niezwykle mądre i doskonale wiedzą, co robią. Nie bez powodu miesiączkują, pocą się, wydzielają sebum czy gromadzą tkankę tłuszczową. Dzięki takiej perspektywie zamiast skupiać się na niedoskonałościach, które często są przyczyną kompleksów, dojrzewająca osoba ma okazję zauważyć liczne pozytywy zachodzących w niej zmian. 

Książka normalizuje również różnorodność ciał. Autorka podkreśla, że ludzie nie dojrzewają w jednakowym tempie, różnią się urodą i rzadko wyglądają tak, jak promuje to popkultura. Wydaje mi się niezwykle ważne, by takie informacje przekazywać od najmłodszych lat (książka jest skierowana do dziewczynek w wieku 8–12 lat) – mam nadzieję, że gdy dzisiejsze czytelniczki „Twojego ciałopozytywnego dojrzewania” dorosną, będzie dla nich normą, że ich ciała są w porządku takie, jakie są, i unikną konieczności uczenia się takiego podejścia jako dojrzałe kobiety, co często okazuje się bardzo trudne.

Solidna dawka wiedzy

Oprócz budowania samoakceptacji i promowania zdrowej relacji z własnym ciałem „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” zapewnia solidną dawkę informacji. Młoda osoba, która sięgnie po tę książkę, dowie się z niej właściwie wszystkiego, co powinna wiedzieć przed okresem dojrzewania. Pozna między innymi swoją anatomię i konkretne sposoby, jak zadbać o psychikę, co pozwoli jej przygotować się na zmiany, których wkrótce doświadczy – wszystko to bez wzbudzania lęku przed nowym i nieznanym. Choć autorka porusza dość skomplikowane zagadnienia – bo przecież cykl menstruacyjny czy szczegóły anatomiczne to nie są rzeczy proste – robi to w przystępny sposób. Książka jest interesująca, pełna ciekawostek i napisana z humorem, dzięki czemu przyswajanie z niej wiedzy jest bardzo przyjemne.

Nauka asertywności

Z ciałopozytywności, która jest motywem przewodnim tej książki, naturalnie wynika asertywność, umiejętność zadbania o swoje granice – przecież skoro jestem swoim ciałem, to chcę o nie dbać i nie muszę się godzić np. na uwagi innych osób dotyczące zmian zachodzących we mnie podczas dojrzewania. Dorastające dziewczyny często spotykają się z niechcianymi komentarzami, a dzięki tej książce (umiejętności mówienia „nie” poświęcony jest cały rozdział) nauczą się, że nie muszą tych uwag słuchać, a także otrzymają narzędzia do wyrażania sprzeciwu i stawiania granic.

Czy warto?

„Twoje ciałopozytywne dojrzewanie” to książka nie tylko świetna merytorycznie, ale też przepięknie wydana. Lekturę uzupełniają bajeczne ilustracje Anny Rudak, które ukazują pełną różnorodność ludzkich ciał i pomagają zrozumieć przekazywane treści. Żałuję tylko, że taki poradnik nie powstał wcześniej – tak wiele młodych kobiet musi dziś włożyć dużo pracy w to, by zaakceptować swoje ciała z ich zaletami i niedoskonałościami, a do Pontonu często zwracają się nastolatki pełne wątpliwości, czy wszystko jest z nimi w porządku. Gdyby jako 10-latki przeczytały „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie”, być może dziś czułyby się ze sobą dużo lepiej.

 

Tytuł: „Twoje ciałopozytywne dojrzewanie. Przewodnik po zmianach w ciele, pierwszej miesiączce i ciałopozytywności”
Tekst: Barbara Pietruszczak
Ilustracje: Anna Rudak 

moonka sp. z o.o.
2021

Książka jest aktualnie dostępna tylko na stronie wydawcy www.moonka.pl.

 

Autorka recenzji: Olga Awramiuk

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *