Czym jest masturbacja?

Masturbacja polega na stymulacji własnych narządów płciowych. Jest to naturalna forma rozładowania napięcia seksualnego. Niektórzy stosują również określenie „samomiłość”, które podkreśla aspekt dawania sobie przyjemności. Dawniej używane sformułowanie „samogwałt” jest bardzo pejoratywne i utrwala błędny obraz masturbacji jako czegoś złego, dlatego nie polecamy go stosować.

Jak się masturbować?

Wiele osób do masturbacji używa palców (ale nie jest to jedyna część ciała, którą można się masturbować) czy specjalnych akcesoriów. Dotykajcie się tam, gdzie macie ochotę i wypróbowujcie różne sposoby stymulacji, takie jak masowanie, ciągnięcie czy pocieranie. Nie róbcie jednak rzeczy, które sprawiają Wam ból. Korzystajcie z możliwości pobycia ze sobą i poznania własnego ciała.

Podczas masturbowania możecie chcieć korzystać z bodźców wizualnych – filmów, fotografii czy prac plastycznych – albo słuchowych (na przykład ulubionej muzyki). Niektóre osoby lubią zamykać oczy i iść w stronę fantazjowania, wyobrażania sobie różnych sytuacji. Nie ma w tym niczego złego.

Możecie się masturbować samotnie albo w towarzystwie partnerki/partnera – pod warunkiem, że wszystkie strony będą miały na to ochotę i wyrażą zgodę! Nie masturbujcie się w towarzystwie kogoś, kto jest nieświadomy tego, co robicie, i nie może wyrazić zgody.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo?

Jeśli do masturbacji używacie akcesoriów, pamiętajcie, aby wykorzystywać jedynie akcesoria specjalnie do tego przeznaczone i wykonane z bezpiecznych dla zdrowia materiałów, takich jak silikon medyczny. Korzystanie z innych przedmiotów (na przykład warzyw) może być niebezpieczne dla Waszego zdrowia. Pamiętajcie, aby dbać o czystość Waszych zabawek i myć je po i przed każdym ponownym użyciem. Nie bójcie się korzystać z lubrykantów.

Po co ludzie się masturbują?

Istnieje wiele powodów, dla których ludzie uprawiają samomiłość. Masturbacja stanowi okazję do poznawania swojego ciała, jego budowy, reakcji na daną stymulację. Można ją też wykorzystać do odnalezienia tych aktywności, które sprawiają Wam przyjemność, i do uczenia się doświadczania orgazmu. Zdobytą wiedzę możecie przekazać Waszym partnerkom/partnerom. Masturbacja stanowi również formę rozładowania napięcia i sposób na złagodzenie bólów menstruacyjnych (tak, podczas okresu można się masturbować!). Podczas masturbacji macie okazję być egoistkami/egoistami – skupiacie się na sobie i swoich przeżyciach, jest to czas dbania o siebie i dawania sobie przyjemności.

Czy masturbacja jest normalna? W jakim wieku można zacząć się masturbować?

Masturbacja jest normalnym zjawiskiem podejmowanym przez ludzi od najmłodszych lat. Człowiek jest istotą seksualną od momentu narodzin. Masturbują się nawet niemowlęta. W samomiłości nie ma nic złego. Kiedy wchodzicie w wiek dojrzewania, zaczynacie bardziej interesować się swoim ciałem. Podejmowanie masturbacji to jeden z etapów Waszego rozwoju psychoseksualnego.

Czy masturbacja jest szkodliwa dla zdrowia?

Masturbacja nie prowadzi do chorób ani zaburzeń psychicznych. Jeśli jednak jest coś, co coś w związku z uprawianiem samomiłości Was niepokoi, warto skonsultować się ze specjalistą.

Czy trzeba się masturbować?

Nie, nie trzeba! Jest to Wasza osobista decyzja, jakie aktywności seksualne podejmujecie. Jeśli nie odpowiada Wam ta forma, to nie znaczy, że coś jest z Wami nie tak.

Co z masturbacją w związku?

Uprawianie masturbacji w związku nie świadczy o braku satysfakcji z kontaktów z drugą osobą. Jeśli jest to dla Was kwestia problematyczna lub niezrozumiała, warto porozmawiać na ten temat z drugą osobą.

Czy kobiety mogą się masturbować?

Utarło się błędne przekonanie na temat tego, że masturbacja kobiet powinna być tępiona. Nie jest to uzasadniona postawa. Każda osoba – bez względu na płeć, z jaką się identyfikuje – ma takie samo prawo do uprawiania samomiłości.

Co dzieje się z błoną dziewiczą podczas masturbacji?

Hymen, czy błona dziewicza, to fałd skóry, który znajduje się przed wejściem do pochwy. Podczas masturbacji (tak jak podczas uprawiania różnych sportów czy na przykład noszenia tamponów) może dojść do jej uszkodzenia i krwawienia. Pamiętajcie, że dziewictwo jest konstruktem kulturowym – każdy definiuje je tak, jak chce. Za pierwszy raz można uznać pierwszy seks oralny, waginalny czy analny, wspólne pieszczoty albo właśnie masturbację. Wy o tym decydujecie! Więcej o hymenie możecie poczytać tutaj.

Jakie jest ryzyko ciąży podczas masturbacji z partnerką/partnerem?

Aby doszło do zapłodnienia, konieczny jest bezpośredni kontakt spermy ze śluzem pochwowym. W związku z tym masturbacja nie prowadzi do zajścia w ciążę, o ile nie dochodzi do wytrysku w okolicach pochwy drugiej osoby.

Czy masturbacja zawsze kończy się orgazmem?

Nie! Nie traktujcie masturbacji w sposób zadaniowy. Być może nie uda Wam się osiągnąć orgazmu, ale to bardzo indywidualna sprawa. Warto jednak docenić czas poświęcony samej/samemu sobie i odkrywaniu tego, co lubicie.

Kiedy warto iść do specjalisty?

Do specjalisty warto się zgłosić, jeśli masturbacja zaczyna wywoływać negatywny wpływ na Wasze codzienne funkcjonowanie, jeśli stanowi jedyny sposób, który pozwala Wam na odstresowanie się, albo jeśli z innych powodów wywołuje w Was niepokój lub poczucie braku kontroli. Wszelkie obawy warto skonsultować z seksuologiem lub psychologiem.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *