Co to?

Jedyny środek antykoncepcyjny chroniący także przed  infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy są dostępne w różnych rodzajach, smakach i rozmiarach. Najbardziej popularne są te wykonane z lateksu, jednak niektórzy mogą mieć na niego uczulenie – dlatego dostępne na rynku są również prezerwatywy nielateksowe.

Na jakiej zasadzie działa?

Tworzą mechaniczną barierę, uniemożliwiają kontakt nasienia z błoną śluzową partnera/partnerki.

Jak się ją stosuje?

Prezerwatywy należy nosić w małej puszce lub pudełeczku, a nie w portfelu lub torbie, ponieważ można je w ten sposób uszkodzić. Zawsze należy sprawdzić instrukcję na opakowaniu oraz datę przydatności do użycia, a także upewnić się, że ma się czyste ręce – w przeciwnym razie istnieje możliwość przeniesienia preejakulatu. Jeśli używa się prezerwatywy i lubrykantu jednocześnie, lubrykant musi być na bazie wody.

INSTRUKCJA

 1. Sprawdź datę ważności.
 2. Upewnij się, że foliowe opakowanie jest nieuszkodzone (naciśnij opakowanie – jeśli jest w nim powietrze, znaczy to, że prezerwatywę można stosować bez obaw).
 3. Delikatnie rozerwij folię. Specjalnym ułatwieniem są ząbki na dwóch końcach opakowania (uważaj na długie paznokcie, pierścionki). Nie rozcinaj folii nożyczkami lub nożem.
 4. „Wyciśnij” prezerwatywę z opakowania (jak pastę do zębów z tubki). Nie wkładaj palców do środka – możesz ją tak uszkodzić.
 5. Aby nie ryzykować przeniesienia preejakulatu, weź prezerwatywę w dwa palce i dmuchnij, następnie połóż ją sobie na dłoni – prezerwatywa na dobrej stronie wygląda jak sombrero.
 6. Na czubku prezerwatywy znajduje się zbiorniczek na nasienie – przed założeniem prezerwatywy ściśnij go dwoma palcami, aby nie zostało w nim powietrze mogące spowodować pęknięcie prezerwatywy.
 7. Odsuń napletek i przyłóż prezerwatywę do penisa we wzwodzie, cały czas ściskając zbiorniczek.
 8. Rozwiń prezerwatywę aż do nasady członka, wygładź ją, aby usunąć pęcherzyki powietrza.
 9. W czasie stosunku sprawdzaj co pewien czas, czy prezerwatywa się nie zsuwa.
 10. Po wytrysku wyjmij członek (przytrzymując prezerwatywę), gdy znajduje się on jeszcze w częściowym wzwodzie.
 11. Zdejmij prezerwatywę z dala od narządów płciowych partnera/partnerki.
 12. Zawiąż prezerwatywę i wyrzuć do kosza (nie do toalety).

Sytuacje awaryjne

Jeśli prezerwatywa pękła, zsunęła się lub została w partnerce, jest jeszcze możliwość, aby zapobiec nieplanowanej ciąży – ginekolog może wypisać partnerce receptę na pigułkę awaryjną.

Jaka skuteczność?

Według danych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu ciąży waha się od 88% (z uwzględnieniem błędów użytkowników, czyli np. nieregularnego stosowania, niewłaściwego założenia, użycia przeterminowanej prezerwatywy) do 98% (użycie idealne – przy każdym stosunku, bez błędów). Założenie dwóch prezerwatyw nie zwiększa zabezpieczenia przed ciążą i chorobami!

Gdzie można kupić?

Prezerwatywy dostępne są w większości sklepów, drogerii, stacji benzynowych czy w internecie, jednak najlepiej kupować je w aptece – wtedy mamy pewność, że były one przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach.

Plusy/minusy

Plusy:

 • Jako jedyna metoda chroni przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową!
 • Jest łatwo dostępna.
 • Jest tania.
 • Nie wymaga wizyty u lekarza.

Minusy:

 • Przy złym użytkowaniu lub nieprawidłowym doborze rozmiaru może pęknąć.
 • Jeśli jest lateksowa, może uczulać.

 

Stan wiedzy na 16.04.2018 r.

Źródła:

https://aids.gov.pl
http://federa.org.pl/prezerwatywy-dla-mezczyzn/

19 komentarzy:
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Czy możesz doprecyzować, o co pytasz? Jakiego typu prezerwatywy Cię interesują? Czy chodzi o którąś ze zdjęcia do tego artykułu?

   Odpowiedz
 1. Inna
  Inna says:

  Są takie prezerwatywy bez zbiorniczka na koncu 🙂 jezeli dobrze pamietam to japonskie bardzo cienkie prezerwatywy 🙂 nawet niewiem czy oni u nas są 🙂

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Jak prezerwatywa bez zbiorniczka wyglądają osłonki na głowicę USG do wykonywania badania transwaginalnego. Używa się ich w gabinetach ginekologicznych.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Świetne pytanie! Przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową chronią tylko metody mechaniczne, czyli takie, które są fizyczną barierą między narządami uprawiających seks osób. A więc są to tylko: prezerwatywa męska, prezerwatywa damska (femidom) i chusteczka lateksowa.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, prezerwatywa nie powinna się za bardzo zsuwać. Żeby się nie zsuwała, trzeba ją poprawnie założyć. Instrukcję zakładania prezerwatywy znajdziesz w artykule znajdującym się powyżej.

   Odpowiedz
 2. Kamil
  Kamil says:

  Czy prezerwatywy mają różne rozmiary?
  Przy zakładaniu mam dużą trudność zsunąć ją do końca członka, czy tak powinno być? Co mogę na to poradzić?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Zgadza się, prezerwatywy mają różne rozmiary. Być może warto wypróbować inne prezerwatywy – mogą się okazać wygodniejsze. Przy prawidłowo dobranej prezerwatywie raczej nie powinno być takiego problemu.

   Odpowiedz
 3. Daniel
  Daniel says:

  Czesc, Mam nieco dziwny problem przy zakładaniu prezerwatywy. W instrukcji jest napisane, że przed założeniem prezerwatywy konieczne jest odciągnięcie napletka, jasne, bez problemu.. jednak kiedy tak robiliśmy gumka blokowała się w rowku pod żołedziem Kiedy udało się nam ją stamtąd dalej rozwinąć to nie trzymała się w ogóle na trzonie penisa tylko wracała do połowy i się zsuwała,.. Kiedy zakladalem prezerwatywę na penisa z nieściągniętym napletkiem wszystko jest ok nic się nie zsuwa z trzonu itp. Wygląda to ok, Prezerwatywa jest idealnie dopasowana oblega, Choc wiem ze takie zakładanie nie jest poprawne i zwiększa ryzyka pęknięcia, Nie przedstawiam jak to robic ściągniętym napletkiem to cos takiego nierealne

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Rzeczywiście, zakładanie prezerwatywy na członek z nieodciągniętym napletkiem jest niepoprawne i ryzykowne – grozi jej uszkodzeniem! Poprawne założenie kondomu jest więc bardzo ważne dla zachowania skuteczności antykoncepcji (a także ochrony przez infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową). To świetnie, że jesteś na tyle świadomy i dojrzały, że mając problem, postanowiłeś poszukać pomocy! 🙂 Myślę, że może to być zwyczajnie kwestia “wprawienia się”. Może warto kupić zapas prezerwatyw (nawet takich najtańszych, tylko na potrzeby ćwiczenia) i potrenować ich zakładanie – najpierw np. na bananie? Być może łatwiej będzie odtworzyć poprawne założenie kondomu, gdy zamiast przeczytać instrukcję będzie można zobaczyć instruktaż video? Na naszym kanale YouTube mamy filmik dotyczący antykoncepcji, w którym m.in. pokazane jest na specjalnym fantomie, jak poprawnie założyć prezerwatywę. Tu link: https://www.youtube.com/watch?v=xhfcVRnXD60&t=80s.

   Odpowiedz
 4. Daniel
  Daniel says:

  A czy powracający napletek w prezerwatywie to tez ryzykowne i grozi uszkodzeniu? chyba mam jakis luzny czy dlugi napletek

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Niestety nie rozumiem, co masz na myśli. Napletek to fałd skórny osłaniający skrajną część penisa. Co to znaczy, że powraca w prezerwatywie? O jakiego rodzaju ryzyku mówisz?

   Odpowiedz
 5. Daniel
  Daniel says:

  Podczas stosunku z prezerwatywa oczywiscie z odsłoniętym napletkiem po jakims czasie napletek powraca na główkę gdzies do polowy zaslania czy to cos normalnego?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   A czy ten zsuwający się napletek sprawia Ci ból lub dyskomfort podczas stosunku lub masturbacji? Jeśli tak, to powinieneś udać się do lekarza. Jeśli nie, to raczej nie ma się czym martwić.

   Odpowiedz
 6. malutka1701
  malutka1701 says:

  Czy jeżeli podczas 4 dc mieliśmy stosunek przy cyklach 23-26 ale z prezerwatywa z która się nic nie wydarzyło i stosunek był krótki to mam się czego obawiać ?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *