Co to?

Jedyny środek antykoncepcyjny chroniący także przed  infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Prezerwatywy są dostępne w różnych rodzajach, smakach i rozmiarach. Najbardziej popularne są te wykonane z lateksu, jednak niektórzy mogą mieć na niego uczulenie – dlatego dostępne na rynku są również prezerwatywy nielateksowe.

Na jakiej zasadzie działa?

Tworzą mechaniczną barierę, uniemożliwiają kontakt nasienia z błoną śluzową partnera/partnerki.

Jak się ją stosuje?

Prezerwatywy należy nosić w małej puszce lub pudełeczku, a nie w portfelu lub torbie, ponieważ można je w ten sposób uszkodzić. Zawsze należy sprawdzić instrukcję na opakowaniu oraz datę przydatności do użycia, a także upewnić się, że ma się czyste ręce – w przeciwnym razie istnieje możliwość przeniesienia preejakulatu. Jeśli używa się prezerwatywy i lubrykantu jednocześnie, lubrykant musi być na bazie wody.

INSTRUKCJA

 1. Sprawdź datę ważności.
 2. Upewnij się, że foliowe opakowanie jest nieuszkodzone (naciśnij opakowanie – jeśli jest w nim powietrze, znaczy to, że prezerwatywę można stosować bez obaw).
 3. Delikatnie rozerwij folię. Specjalnym ułatwieniem są ząbki na dwóch końcach opakowania (uważaj na długie paznokcie, pierścionki). Nie rozcinaj folii nożyczkami lub nożem.
 4. „Wyciśnij” prezerwatywę z opakowania (jak pastę do zębów z tubki). Nie wkładaj palców do środka – możesz ją tak uszkodzić.
 5. Aby nie ryzykować przeniesienia preejakulatu, weź prezerwatywę w dwa palce i dmuchnij, następnie połóż ją sobie na dłoni – prezerwatywa na dobrej stronie wygląda jak sombrero.
 6. Na czubku prezerwatywy znajduje się zbiorniczek na nasienie – przed założeniem prezerwatywy ściśnij go dwoma palcami, aby nie zostało w nim powietrze mogące spowodować pęknięcie prezerwatywy.
 7. Odsuń napletek i przyłóż prezerwatywę do penisa we wzwodzie, cały czas ściskając zbiorniczek.
 8. Rozwiń prezerwatywę aż do nasady członka, wygładź ją, aby usunąć pęcherzyki powietrza.
 9. W czasie stosunku sprawdzaj co pewien czas, czy prezerwatywa się nie zsuwa.
 10. Po wytrysku wyjmij członek (przytrzymując prezerwatywę), gdy znajduje się on jeszcze w częściowym wzwodzie.
 11. Zdejmij prezerwatywę z dala od narządów płciowych partnera/partnerki.
 12. Zawiąż prezerwatywę i wyrzuć do kosza (nie do toalety).

Sytuacje awaryjne

Jeśli prezerwatywa pękła, zsunęła się lub została w partnerce, jest jeszcze możliwość, aby zapobiec nieplanowanej ciąży – ginekolog może wypisać partnerce receptę na pigułkę awaryjną.

Jaka skuteczność?

Według danych Federacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny skuteczność prezerwatyw w zapobieganiu ciąży waha się od 88% (z uwzględnieniem błędów użytkowników, czyli np. nieregularnego stosowania, niewłaściwego założenia, użycia przeterminowanej prezerwatywy) do 98% (użycie idealne – przy każdym stosunku, bez błędów). Założenie dwóch prezerwatyw nie zwiększa zabezpieczenia przed ciążą i chorobami!

Gdzie można kupić?

Prezerwatywy dostępne są w większości sklepów, drogerii, stacji benzynowych czy w internecie, jednak najlepiej kupować je w aptece – wtedy mamy pewność, że były one przechowywane i transportowane w odpowiednich warunkach.

Plusy/minusy

Plusy:

 • Jako jedyna metoda chroni przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową!
 • Jest łatwo dostępna.
 • Jest tania.
 • Nie wymaga wizyty u lekarza.

Minusy:

 • Przy złym użytkowaniu lub nieprawidłowym doborze rozmiaru może pęknąć.
 • Jeśli jest lateksowa, może uczulać.

 

Stan wiedzy na 16.04.2018 r.

Źródła:

https://aids.gov.pl
http://federa.org.pl/prezerwatywy-dla-mezczyzn/

11 komentarzy:
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Czy możesz doprecyzować, o co pytasz? Jakiego typu prezerwatywy Cię interesują? Czy chodzi o którąś ze zdjęcia do tego artykułu?

   Odpowiedz
 1. Inna
  Inna says:

  Są takie prezerwatywy bez zbiorniczka na koncu 🙂 jezeli dobrze pamietam to japonskie bardzo cienkie prezerwatywy 🙂 nawet niewiem czy oni u nas są 🙂

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Jak prezerwatywa bez zbiorniczka wyglądają osłonki na głowicę USG do wykonywania badania transwaginalnego. Używa się ich w gabinetach ginekologicznych.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Świetne pytanie! Przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową chronią tylko metody mechaniczne, czyli takie, które są fizyczną barierą między narządami uprawiających seks osób. A więc są to tylko: prezerwatywa męska, prezerwatywa damska (femidom) i chusteczka lateksowa.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, prezerwatywa nie powinna się za bardzo zsuwać. Żeby się nie zsuwała, trzeba ją poprawnie założyć. Instrukcję zakładania prezerwatywy znajdziesz w artykule znajdującym się powyżej.

   Odpowiedz
 2. Kamil
  Kamil says:

  Czy prezerwatywy mają różne rozmiary?
  Przy zakładaniu mam dużą trudność zsunąć ją do końca członka, czy tak powinno być? Co mogę na to poradzić?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Zgadza się, prezerwatywy mają różne rozmiary. Być może warto wypróbować inne prezerwatywy – mogą się okazać wygodniejsze. Przy prawidłowo dobranej prezerwatywie raczej nie powinno być takiego problemu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *