Co to?

Pierścień dopochwowy to antykoncepcja hormonalna zawierająca dwa hormony (etonogestrel i etynyloestradiol) będące syntetycznym odpowiednikiem hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu. Pierścień dopochwowy ma kształt kółka, jest bezwonny, bezbarwny i jednorazowego użytku. Jeden krążek to jeden miesiąc zabezpieczenia. Krążek jest alternatywą dla tabletek czy plastrów hormonalnych. Znaczy to, że ma tak samo wysoką skuteczność jak pozostała antykoncepcja hormonalna, z tym że inaczej się go stosuje.

Na jakiej zasadzie działa?

Umieszczony w pochwie pierścień pod wpływem ciepła stopniowo uwalnia zawarte w sobie hormony, co hamuje proces jajeczkowania, czyli skutkuje niemożnością zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Gdy pierścień przebywa w pochwie, cyklicznie uwalnia się taka dawka hormonów, która skutecznie zabezpiecza przed niechcianą ciążą.

Jak się go stosuje?

Elastyczny pierścień mający ok. 5 cm średnicy umieszcza się w pochwie pierwszego dnia cyklu (czyli pierwszego dnia miesiączki) na nieprzerwany okres trzech tygodni. Pierścień należy wziąć w palce jednej dłoni, ścisnąć i wsunąć do pochwy, na końcu popychając go delikatnie do środka, tak aby nie miał możliwości wypadnięcia. Pierścień jest prawidłowo założony, kiedy nie sprawia dyskomfortu.

Po upływie trzech tygodni należy usunąć pierścień na 1 tydzień (przerwa podobna do tej podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych), w trakcie którego następuje krwawienie z odstawienia. Podczas przerwy w stosowaniu pierścienia skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Jeżeli chce się kontynuować zabezpieczenie, to nowy krążek umieszcza się w pochwie 7 dnia po wyjęciu poprzedniego. Najlepiej wykonywać te czynności o tej samej godzinie.

Przykładowo: Załóżmy, że 1 stycznia to poniedziałek i wtedy też mamy pierwszy dzień cyklu. Wówczas (np. o godzinie 12.00) umieszczamy krążek w pochwie na 3 tygodnie, czyli usuwamy go w południe 22 stycznia, czyli w trzeci poniedziałek. Jeżeli planujemy kontynuować antykoncepcję, to nowy pierścień założymy 29 stycznia o godzinie 12.00, tj. w czwarty poniedziałek itd.

Nie można stosować diafragmy, kapturka naszyjkowego lub prezerwatywy damskiej jako metody dodatkowej, ponieważ grozi to nieprawidłowym stosowaniem krążka dopochwowego.

Sytuacje awaryjne

Wypadnięcie – Krążek może przebywać poza pochwą maksymalnie 3 godziny, w tym czasie zachowuje swoje działanie antykoncepcyjne. Należy opłukać system dopochwowy i umieścić ponownie. Jeżeli jednak pierścień znajduje się poza pochwą dłużej niż 3 godziny, to jego skuteczność antykoncepcyjna ulega zmniejszeniu. Wówczas w zależności od długości przerwy należy postępować zgodnie z zasadami zamieszczonymi w ulotce i stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę).

Pominięcie/Zapomnienie – W zależności od długości przerwy należy postępować zgodnie z zasadami zamieszczonymi w ulotce.

Brak krwawienia w przerwie – Po pierwszym miesiącu może tak się zdarzyć, ale jeżeli krwawienie z odstawienia nie wystąpi dwa razy pod rząd, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko ciąży.

Krwawienie w trakcie stosowania – Może tak się zdarzyć, ale jeżeli krwawienia się nasilają, należy skontaktować się z lekarzem.

Wymioty/Biegunka – Nie wpływają na skuteczność antykoncepcyjną pierścienia dopochwowego.

Jaka skuteczność?

Ponieważ komórki jajowe nie są uwalnianie, a plemniki mają utrudnione przemieszczanie się za sprawą zagęszczenia śluzu szyjkowego, to przy prawidłowym stosowaniu systemu dopochwowego jego skuteczność jest bardzo duża.

Za prawidłowe stosowanie uważa się utrzymywanie pierścienia w pochwie przez 3 tygodnie i kontrolowanie jego położenia (czy znajduje się wewnątrz).

Gdzie można kupić?

Pierścień dopochwowy kupuje się w aptece, po okazaniu recepty.

Jakie skutki uboczne?

Do częstych działań niepożądanych należą: chwiejność nastroju, zmniejszenie libido, ból głowy, ból brzucha, nudności, trądzik, tkliwość piersi, uczucie ciała obcego w pochwie, zapalenie pochwy, upławy, świąd narządów płciowych, zwiększenie masy ciała.

Plusy/Minusy

Plusy:

 • Nie trzeba o nim pamiętać codziennie.
 • Ponieważ stosowany jest dopochwowo, to omijamy żołądek.
 • Zawiera dawkę hormonów wystarczającą na cały trzytygodniowy okres stosowania.
 • Prawidłowo stosowany pozwala zabezpieczyć się przed ciążą.
 • Można stosować z prezerwatywą męską.

Minusy:

 • Nie zabezpiecza przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Jest to droższa antykoncepcja niż tabletki.
 • Nie można stosować pierścienia, jeżeli ma się jakiekolwiek problemy z krzepliwością krwi.

 

Stan wiedzy na 05.05.2018 r.

Źródła:

https://dimedic.eu/sites/default/files/ulotka-nuvaring.pdf
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4606

 

 

91 komentarzy:
 1. Kasia
  Kasia says:

  Przykład aplikacji jest błędny… Poniedziałek w który powinno się wyjąć to 22 stycznia a nie 21.. 21 to niedziela. I jest to czwarty poniedziałek miesiąca a nie trzeci. Nie wprowadzajcie kobiet w błąd bo później efektem jest “nie skuteczność antykoncepcyjna”

  Odpowiedz
 2. Ania
  Ania says:

  (Niestety, mam problem z dostaniem się do gina, więc proszę Was o pomoc)
  Po nieudanych próbach z tabletkami, lekarz przepisał mi krążek, który stosuję już od kilku dni. Odkąd go założyłam mam nieustanne bóle brzucha podobne do menstruacyjnych i zaczęły pojawiać się częste drętwienia i skurcze nóg. Gdy próbowałam brać tabeltki, zrezygnowałam właśnie przez ten drugi objaw, bo był już nie do zniesienia (i bałam się, że może powstał jakiś zakrzep, jednak badania wyszły ok). Zastanawiam się, czy są to normalne objawy i po prostu dalej stosować krążek, czy jednak są one jakimś przeciwskazaniem do używania. Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
 3. Mora123
  Mora123 says:

  Witam
  Czy zawsze pierwszego dnia cyklu trzeba to umieścić ? Jeżeli będzie taka sytuacja, że miesiączka się spozni to co wtedy ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć, kolejny krążek zawsze wkładamy po 4 tygodniach od włożenia poprzedniego (3 tygodnie stosowania + 1 tydzień przerwy), bez względu na to, czy jeszcze trwa krwawienie, czy nie.

   Odpowiedz
   • Malina
    Malina says:

    Moim zdaniem ma. Gdyby pęknięcie nie miało wpływu na skuteczność producent nie informowały ok konieczności zmiany i stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia przez kolejne 7 dni. Tak myślę 😉
    Obym się mylił bo właśnie zauważyłam ze mój pękł i szukam info e sieci 😉

    Odpowiedz
    • Ada
     Ada says:

     Rozmawiałam o tym wczoraj z lekarzem i wg niego pęknięty ring należy usunąć nie z powodu zmniejszenia skuteczności, a z powodu możliwości urazu (nie wiadomo czy nie będzie ranić), albo wypadnięcia.
     Także jeśli wyjęło się o czasie ring i zauważyło, że jest pęknięty, to skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana:)

     Odpowiedz
   • Olga
    Olga says:

    Zgodnie z informacją w ulotce: ” Jeśli pacjentka zauważy, że NuvaRing jest
    uszkodzony, powinna usunąć go i jak najszybciej założyć nowy. Przez następne 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę dla mężczyzn)”.

    Odpowiedz
 4. Aska
  Aska says:

  Cześć używam krazki 2 miesiace po pierwszym razie normalnie dostałam miesiaczke, ale za drugim razem nie dostałam miesiączki czy jest wszystko ok martwię się?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Hej! Tak się czasem zdarza, że przy stosowaniu krążka nie ma krwawienia z odstawienia. Na ten moment nie ma się czym przejmować, o ile stosowałaś ring zgodnie z ulotką. Gdyby po kolejnym krążku znowu nie było krwawienia, należy skonsultować się z lekarzem.

   Odpowiedz
 5. Yeggman
  Yeggman says:

  Cześć, czy istnieje możliwość, ze krążek przedostanie się do macicy? Zauważyłam jego brak po dwóch dniach, jednakże nie zauważyłam żeby wypadł w trakcie stosunku. Nie znalałam go nigdzie, a zorientowałam się ponieważ zaczęłam krwawić. Co zrobić? Czy po dwóch dniach założyć nowy krążek, czy odczekać?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Nie ma takiej możliwości, żeby krążek przedostał się do macicy, bo budowa ciała na to nie pozwala. W tej sytuacji warto zajrzeć do ulotki i postępować zgodnie z instrukcjami.

   Odpowiedz
 6. Ewa
  Ewa says:

  Witam. Pierwszy krążek założyłam pierwszego dnia miesiączki dodam że miesiączkę później miałam przez 1.5 tygodnia. Po 3 tygodniach wyjęłam krążek ale miesiączki nie było. Zrobiłam kilka testów wszystkie negatywne. Po konsultacji z lekarzem pozwolił włożyć kolejny. Ten mam już drugi tydzień i odczuwam bóle w dole brzucha i tkliwość piersi. Czy to normalne? Czy następna miesiączka powinna być już normalnie?

  Odpowiedz
 7. Natalia
  Natalia says:

  Czy można w jakiś sposób „ominąć” miesiączkę?
  (Uzywam krążków od około 5 miesięcy i sprawdzają się super) Kiedyś od koleżanki słyszałam ze można uniknąć niechcianej miesiączki z powodu np. jakiegoś wyjazdu itp , natomiast ze można to robić raz na kilka miesięcy . Czyli w poniedziałek -po 3 tygodniach stosowania go – wyciągam krążek i wkładam od razu następny ,który normalnie powinnam włożyć po tygodniu . Czy jest to bezpieczne i czy można spróbować ? Bardzo mi zależy na tym by nie dostac miesiączki natomiast nie chce tez zrobić sobie większego bałaganu w organizmie. (Nie zdążę juz pójść do lekarza zapytać o to 🙁 )

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Jak najbardziej, można bez obaw pominąć przerwę między opakowaniami, żeby nie wystąpiło krwawienie z odstawienia.

   Odpowiedz
   • Monika
    Monika says:

    Ile razy można tak pominąć przerwę ? zaczynam dopiero stosować antykoncepcję dziś 1 krążek chce uniknąć okresu na ślub w maju (16.05).Lekarz mi powiedział Że od 1 krążka mogę zrobić tak 3x zeby nie mieć okresu w tym dniu .Jest to bezpieczne? Rozważam czy nie stosować normalnie teraz, a w kwietniu zrobić tydzień przerwy i dopiero po 2 krążku założyć następny..
    proszę tez powiedzieć czy pomijając przerwę (czyli po 3 tygodniach założyć kolejny )jest możliwe żeby wystąpił okres lub duże plamienia Po założeniu kolejnego ?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Można pominąć przerwę dowolną liczbę razy. Nie ma to konsekwencji zdrowotnych.
     W przypadku pominięcia przerwy nie powinno wystąpić krwawienie.

     Odpowiedz
 8. Karolina
  Karolina says:

  Moje pytanie jest natomiast takie. Pierwszy raz korzystam z tego typu metody antykoncepcyjnej. Jestem po cesarce i lekarz kazał mi czekać na pierwsza miesiączkę. Tydzień temu (piątek) zobaczyłam w nocy u siebie krwawienie podczas wizyty w toalecie, wiec założyłam ring. Ale później nic nie było. Tylko na następny dzień podczas seksu zauważyłam lekki brązowo czerwony śluz. Pare dni nic i od wczoraj (środa) dostałam boli menstruacyjnych i krwawienia. Nie jest ono ciagle tylko pojawiło się tak samo jak wczoraj tak i dzisiaj tylko wieczorem. Moje pytanie – co teraz? Czy antykoncepcja zadziała? Czy tydzień temu to była już miesiączka czy nie? Czy wyjąc ring i zaczekać do kolejnej miesiączki czy nie panikować i zostawić go w środku?

  Odpowiedz
 9. Ania
  Ania says:

  Cześć! Wlozylam krążek 6 marca pierwszego dnia miesiączki. To mój pierwszy krążek i od tamtej pory, dziś już 11 dzień mam miesiaczke, może nie jest to obfite krwawienia ale ciągle jest. Czy tak może być? Czy konieczna jest konsultacja lekarska?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć!
   Przy pierwszym pierścieniu mogą wystąpić takie lekkie krwawienia. Gdyby były bardzo obfite lub bolesne i nie malały, to można skonsultować się z lekarką lub lekarzem.

   Odpowiedz
  • Aneczka
   Aneczka says:

   Ja przy pierwszym ringu miałam krwawienie przez okrągły miesiąc, aż do czasu założenia nowego. I to nie było byle jakie krwawienie, tylko właściwie regularna miesiączka… Po tym czasie wszystko wrocilo do normy. Teraz jest ok.

   Odpowiedz
 10. Anna
  Anna says:

  Cześć. Mam pytanie. Stosuje krążek od ok roku… czy dzień przed datą wyjecia krazka można zacząć krwawic?? Jutro powinnam go wyjść A krwawic zaczęłam dziś….czy to jakiś zły znak?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Może się tak zdarzyć, nie jest to żaden zły znak. Nie musisz niczego zmieniać w swoim harmonogramie korzystania z krążka.

   Odpowiedz
 11. Aleks
  Aleks says:

  Witam, używam krążka około dwóch lat i pierwszy raz zdarzyło się tak że krwawienie zaczęlo się dopiero w 6 dniu przerwy, czy Powinnam się martwić?

  Odpowiedz
 12. Natalia
  Natalia says:

  Hej, mam bardzo ważne pytanie. Stosuje krążek pierwszy raz w życiu. Pierwszy raz użyłam go 22 marca. 12 kwietnia minęły 3 tyg wiec go wyjęłam. Dostałam okres dzisiaj (15.04) czy powinnam teraz założyć ring? Czy po tygodniu od wyjęcia tamtego (czyli 19.04)? Niestety dodzwonienie się do lekarza teraz graniczy z cudem..

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Po wyjęciu krążka należy odczekać pełen tydzień. Nowy krążek umieszcza się w pochwie 7 dnia po wyjęciu poprzedniego.

   Odpowiedz
 13. Weronika
  Weronika says:

  Witam czy przechodząc z plastrów evra na krążki adaring zachowuje pełną ochrone? Krążki wcześniej stosowałam. W ulotce jest napisane tylko tyle że ” jeśli do tej pory pacjentka stosowała system transdermalny i jest pewna, że nie jest w ciąży może zakończyć stosowanie systemu transdermalnegouw dowolnym dniu i odrazu rozpocząć stosowanie leku Adaring.” nic nie ma o dodatkowym zabezpieczaniu się. Czy mogę być spokojna?

  Odpowiedz
 14. A
  A says:

  Włożyłam pierwszy krążek podczas krwawienia, o którym myślałam, że jest pierwszym dniem miesiączki. Niestety okazało się, że było to jednodniowe krwawienie a nie okres (mam nieregularny cykl i tak mi się czasem zdarza). Zostawiłam ring w środku, zamiast poczekać do faktycznej miesiączki, co było chyba głupim pomysłem. Teraz minął tydzień, okresu dalej nie ma, a ja nie wiem – wyjmować, nie wyjmować?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie wyjmować – krążek powinien znajdować się w pochwie nieprzerwanie przez 3 tygodnie. Dopiero po tym czasie (w ciągu tygodniowej przerwy) powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, dlatego nie przejmuj się tym, że teraz nie ma krwawienia. Jeśli w cyklu przed założeniem krążka uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, to na wszelki wypadek radziłabym wykonać test ciążowy (jeśli nie – nie ma takiej potrzeby). Być może warto się też jeszcze przez ok. tydzień dodatkowo zabezpieczać prezerwatywą.

   Odpowiedz
 15. Iza
  Iza says:

  Cześć mam bardzo ważne pytanie martwie sie po wyjęciu krazka dostalam malo obfity okres i trwał 2 dni A w poprzednim miesiącu trwał on 5 dni i był obfity co to może oznaczać? Proszę o odpowiedź krazki stosuje juz 2 lata ale 3 miesiące temu zmienilam krazki adaring na nuvaring

  Odpowiedz
 16. doomkaka
  doomkaka says:

  Od lat używam plastrów. Teraz zmieniam je na krążek.
  Niedziela jest ostatnim dniem noszenia plastra, po tym miałam zawsze 7dniową przerwę na okres.
  Pytanie:
  Lepiej zaaplikować krążek od razu po ściągnięciu plastra (bez przerwy na okres), czy potraktować go jako “kontynuację” i odczekać normalnie tydzień, po czym założyć krążek zamiast rozpoczynać nowe opakowanie plastrów?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Możesz zrobić i tak, i tak. Najważniejsze, żeby rozpocząć stosowanie krążka najpóźniej w dniu następującym po przerwie
   w stosowaniu plastrów.

   Odpowiedz
 17. Pppp
  Pppp says:

  Hej;) podczas używania krążka zauważyłam śluz na bieliźnie, czy to normalne ? I jeszcze jedno w 3 tygodniu „używania”krążka dostałam okres czy może tak być? Jest to mój drugi krążek.

  Odpowiedz
   • aaaa
    aaaa says:

    Stosuję jako antykoncepcję krążek Nuva Ring. W zeszłym miesiącu wyjęłam go przez pomyłkę po 4 tygodniach, zamiast po 3, ale od razu założyłam nowy. Od dwóch tygodni nie dostaje okresu pomimo wszelkich dolegliwości tj. Obrzęku piersi, bólów podbrzusza typowych które towarzyszą mi co miesiąc. Jedyny stosunek jaki odbywałam to przerywany. Czy jest możliwość zajścia w ciążę? Czy krążek po 21 dniach wydziela jakieś substancje czy to że był o tydzień za długo nie ma żadnego wpływu na cykl?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Jeśli krążek pozostawał w pochwie dłużej niż 3 tygodnie, ale nie dłużej niż 4 tygodnie, jesteś nadal zabezpieczona przed zajściem w ciążę. Nie ma krwawienia, bo nie było przerwy między krążkami. Krwawienie powinno się pojawić przy następnej przerwie między krążkami.
     Nie, krążek po 3 tygodniach nie zaczyna wydzielać żadnych innych substancji.

     Odpowiedz
 18. Lila
  Lila says:

  Witam stosuje NR od 4 lat. Założyłam krążek po przerwie 7 dniowej oczywiście była miesiączka. Ale problem polega na tym że 5 dni po założeniu dostałam bóli miesiaczkowych i plemienia. Co może być nie tak?

  Odpowiedz
 19. emilialky
  emilialky says:

  Czy zapominając o włożeniu nuvaring po 7 dniach mimo dwuletniego jego stosowania (spóźniłam się niecałą dobę) wystarczającą metoda antykoncepcji będzie stosunek przerywany z prezerwatywa (pomimo kalendarzyka który wskazuje posiadanie dni płodnych)? Czy to nie tak, że nuvaring (gdy zacznie działać po tygodniu) wstrzyma owulacje która występuje w tym cyklu i nie dojdzie do zapłodnienie? Czy w przypadku takiego zapomnienia cała ochrona jest całkowicie zlikwidowana, czy nuvaring po prostu jest osłabiony, ale może być tak, że działa?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W takiej sytuacji przez 7 dni od włożenia krążka trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy.
   Kiedy stosujesz antykoncepcję hormonalną, to nie masz dni płodnych.

   Odpowiedz
 20. Ewa
  Ewa says:

  Cześć, to mój drugi krążek, stosuje go zgodnie z instrukcja. Dziś jak włożyłam drugi krążek poczułam się gorzej, miałam zawroty głowy, wysokie tętno oraz odczuwałam duży niepokój. Wyciągnęłam go po jakiś 10 godzinach i planuje konsultacje z gin ale czy jest to normalna reakcja przyzwyczajeniowa ze strony organizmu I nie powinna tak reagować czy stanowi to o przeciwwskazaniu do stosowania antykoncepcji hormonalnej? Podczas 1 krążka czułam się podobnie. Mam 23 lata i nie należę do grupy ryzyka.

  Odpowiedz
 21. Zmartwiona
  Zmartwiona says:

  Dzień dobry,
  Stosuję NR od dwóch lat. Dziś przy wyciąganiu krążka zauważyłam wiszący, brązowy sprzed. Dość niewielki. Nigdy nie miałam takiej sytuacji, (ogólnie stosuję NR wiele lat, z małymi przerwami). Dni założenia i wyjęcia pilnuję bardzo dokładnie. Czy mimo to, może to być planie nie Implantacyjne i ciąża? Brązowy skrzep był tylko na krążku, nic nie dawało “sygnału” na bieliźnie…

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, to raczej nie plamienie implantacyjne. Być może to po prostu pozostałość po krwawieniu z odstawienia w poprzednim cyklu.

   Odpowiedz
 22. Kasia11
  Kasia11 says:

  Hej. Czy jak w trzecim tygodniu stosowania krążek pękł i zamieniłam go na nowy to nadal mam go wyjąć wtedy kiedy powinnam wyjąć stary (po 3 tygodniach)? Krążek pękł 1 dzień przed planowaną zmianą.
  Czy jeśli mam go wyjąć to czy moge go ponownie włożyć po tygodniowej przerwie, czy muszę otworzyć nowy?

  Odpowiedz
  • Finka
   Finka says:

   Hej! Myślę, że jeżeli pękł ostatniego dnia, to jego działanie zostało zachowane. Niemniej nie mam tutaj 100% pewności i najlepiej byłoby zajrzeć do ulotki i zobaczyć, co na ten temat jest tam napisane, ewentualnie skonsultować się z producentem!

   Odpowiedz
 23. Wiktoria
  Wiktoria says:

  Mam problem, stosuje krążek już od paru miesięcy. Pierwszy raz zdażyło mi się że chyba mi wypadł, jednak zawsze po wyciągnięciu 3dni później dostawałam miesiączke a teraz nie. Czy powinnam się obawiać?

  Odpowiedz
  • Finka
   Finka says:

   Hej! To zależy, kiedy wypadł i na jak długo.
   Pamiętaj też, że w czasie stosowania antykoncepcji homronalnej nie ma się miesiączki; krążek blokuje owulację, a bez owulacji nie ma miesiączki 🙂 To, co następuje w przerwie między krążkami, to tzw. krwawienie z odstawienia. Może ono nastąpić po kilku dniach od wyjęcia krążka, od razu lub… wcale! Może być obfite jak zwykła miesiączka, a może być ledwo zauważalnym plamieniem.

   Odpowiedz
 24. Ssss
  Ssss says:

  A ja mam pytanie z zupełnie innej bajki 😉 Czy stosując krażek można uprawiać sex w wodzie czy od razu jest to skazane na odpłynięcie krążka w siną dal oceanu ;)? Czy gdyby taka sytuacja miała miejsce można założyć nowy krążek i trzymać go do końca okresu stosowania?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Można, nie ma przeciwwskazań. 🙂 W przypadku wypadnięcia trzeba postępować zgodnie z instrukcjami, które znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania (różnią się w zależności od tego, jak długo krążek był poza ciałem).

   Odpowiedz
 25. Maja
  Maja says:

  Witam. Od Czwartku pierwszy raz zaczęłam stosować krążek. Do tej pory przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne. Przechodząc do tematu, mam ciagle wrażenie, ze krążek zaraz mi wypadnie, mimo, że naprawdę długo starałam się wsunąć go jak najgłębiej. Co powinnam zrobić?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Poprawnie założony krążek powinien być niewyczuwalny. Może spróbuj go poprawić, aplikując w innej pozycji, niż robiłaś to wcześniej? Warto też zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania i sprawdzić, czy wszystko zostało zrobione zgodnie z zaleceniami.

   Odpowiedz
 26. moniak
  moniak says:

  Dzień dobry,
  To mój pierwszy NR dzisiaj mija 3 tydzień stosowania wiec wieczorem krążek zostanie wyciągniety. Jednak zaniepokoiła mnie pewna sytuacja.Dzisiaj w dniu wyjęcia czułam jakby krążek sam mi się wysunął.Po południu go czułam, potem miałam trochę pracy wiięc jakoś wyleciało mi to z głowy. Przed chwilką sprawdziłam położenie krążka i okazało się ze 3/4 było wysuniętę wiec go dopchałam. Nie wystawał jednak na zewnątrz,musiałam włożyć palca zeby sięprzekonać w 100%.Tak jak mówiłam dzisiaj dzień wyciągnięcia, czy w takiej sytuacji kolejnych 7 dni (przerwa do kolejnego krążka) muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie? Czy wszystko jest ok? a ja panikuje?

  Odpowiedz
 27. moniak
  moniak says:

  To znowu ja -moniak. Sytuacja z krązkiem znów się powtarza,ciągle go czuję i tak jakby cały czas go coś wypychało na zewnątrz. Czy mam go już usunąć, a nie czekać do wieczornych godzin? Czy muszę stosować dodatkową antykoncepcję przez kolejne 7 dni w czasie przerwy? Przyznam ze sytacja jest trochę dla mnie nie konfortowa. A dodam jeszcze, ze w czasie tych 3 tygoni również go dopychałam, ale nigdy nie był aż tak bardzo wysunięty.

  Odpowiedz
 28. viktorixc
  viktorixc says:

  Cześć! chciałam zapytać, czy jak zrobię dwumiesięczna przerwę w aplikacji krążka to mając pierwszy dzień okresu trzeciego miesiąca po włożeniu działa on tak samo jak na początku stosowania lub przy cyklicznym stosowaniu antykoncepcji? Pozdawiam

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie do końca rozumiem Twoje pytanie – czy możesz wyjaśnić, co masz na myśli, mówiąc o “pierwszym dniu okresu trzeciego miesiąca po włożeniu” krążka?

   Odpowiedz
 29. Magdalena
  Magdalena says:

  Cześć. Jestem w drugim tygodniu stosowania krążka. Od dwóch dni potwornie boli mnie głowa. Tabletki pomagają na chwilę. Czy to jeden ze skutków ubocznych i mnie? I kiedy bo myślę już, aby go wyciągnąć bo ból jest nie do zniesienia?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 30. Magda
  Magda says:

  Kilka dni temu włożyłam swój drugi krążek…..i odczuwam dziwne parcie na pęvherz….Myslalam ze to zapalenie pęcherza,które miewałam dość często….Wzielam leki ale dolegliwości nie ustępują…Czy możliwe że pierścień ułożył się na ściance pęcherza i stąd ten dyskomfort?

  Odpowiedz
 31. Julia
  Julia says:

  Witam mam pytanie, czy jeżeli następną miesiączkę mam za 3 tygodnie a już dostałam receptę na ring i już go kupiłam to czy mogę go założyć normalnie już czy muszę czekać do miesiączki

  Odpowiedz
 32. Magdalen
  Magdalen says:

  Witam, stosuję NR od pół roku. Podczas stosowania pierwszego krążka cały miesiąc miałam plamienia. Po wyjęciu nadal plamiłam, ale przed włożeniem drugiego (po tygodniu przerwy) przestałam. Teraz w przerwach nie ma okresu, a plamienie występuje po ok. trzech dniach i trwa max 2 dni. Jest się czym martwić? Dodam, że stosuję się do zaleceń z ulotki i nie współżyje podczas przerwy w stosowaniu NR.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *