Co to?

Pierścień dopochwowy to antykoncepcja hormonalna zawierająca dwa hormony (etonogestrel i etynyloestradiol) będące syntetycznym odpowiednikiem hormonów kobiecych – estrogenu i progesteronu. Pierścień dopochwowy ma kształt kółka, jest bezwonny, bezbarwny i jednorazowego użytku. Jeden krążek to jeden miesiąc zabezpieczenia. Krążek jest alternatywą dla tabletek czy plastrów hormonalnych. Znaczy to, że ma tak samo wysoką skuteczność jak pozostała antykoncepcja hormonalna, z tym że inaczej się go stosuje.

Na jakiej zasadzie działa?

Umieszczony w pochwie pierścień pod wpływem ciepła stopniowo uwalnia zawarte w sobie hormony, co hamuje proces jajeczkowania, czyli skutkuje niemożnością zagnieżdżenia się komórki jajowej w macicy. Gdy pierścień przebywa w pochwie, cyklicznie uwalnia się taka dawka hormonów, która skutecznie zabezpiecza przed niechcianą ciążą.

Jak się go stosuje?

Elastyczny pierścień mający ok. 5 cm średnicy umieszcza się w pochwie pierwszego dnia cyklu (czyli pierwszego dnia miesiączki) na nieprzerwany okres trzech tygodni. Pierścień należy wziąć w palce jednej dłoni, ścisnąć i wsunąć do pochwy, na końcu popychając go delikatnie do środka, tak aby nie miał możliwości wypadnięcia. Pierścień jest prawidłowo założony, kiedy nie sprawia dyskomfortu.

Po upływie trzech tygodni należy usunąć pierścień na 1 tydzień (przerwa podobna do tej podczas stosowania pigułek antykoncepcyjnych), w trakcie którego następuje krwawienie z odstawienia. Podczas przerwy w stosowaniu pierścienia skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana. Jeżeli chce się kontynuować zabezpieczenie, to nowy krążek umieszcza się w pochwie 7 dnia po wyjęciu poprzedniego. Najlepiej wykonywać te czynności o tej samej godzinie.

Przykładowo: Załóżmy, że 1 stycznia to poniedziałek i wtedy też mamy pierwszy dzień cyklu. Wówczas (np. o godzinie 12.00) umieszczamy krążek w pochwie na 3 tygodnie, czyli usuwamy go w południe 22 stycznia, czyli w trzeci poniedziałek. Jeżeli planujemy kontynuować antykoncepcję, to nowy pierścień założymy 29 stycznia o godzinie 12.00, tj. w czwarty poniedziałek itd.

Nie można stosować diafragmy, kapturka naszyjkowego lub prezerwatywy damskiej jako metody dodatkowej, ponieważ grozi to nieprawidłowym stosowaniem krążka dopochwowego.

Sytuacje awaryjne

Wypadnięcie – Krążek może przebywać poza pochwą maksymalnie 3 godziny, w tym czasie zachowuje swoje działanie antykoncepcyjne. Należy opłukać system dopochwowy i umieścić ponownie. Jeżeli jednak pierścień znajduje się poza pochwą dłużej niż 3 godziny, to jego skuteczność antykoncepcyjna ulega zmniejszeniu. Wówczas w zależności od długości przerwy należy postępować zgodnie z zasadami zamieszczonymi w ulotce i stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę).

Pominięcie/Zapomnienie – W zależności od długości przerwy należy postępować zgodnie z zasadami zamieszczonymi w ulotce.

Brak krwawienia w przerwie – Po pierwszym miesiącu może tak się zdarzyć, ale jeżeli krwawienie z odstawienia nie wystąpi dwa razy pod rząd, należy skontaktować się z lekarzem, ponieważ istnieje ryzyko ciąży.

Krwawienie w trakcie stosowania – Może tak się zdarzyć, ale jeżeli krwawienia się nasilają, należy skontaktować się z lekarzem.

Wymioty/Biegunka – Nie wpływają na skuteczność antykoncepcyjną pierścienia dopochwowego.

Jaka skuteczność?

Ponieważ komórki jajowe nie są uwalnianie, a plemniki mają utrudnione przemieszczanie się za sprawą zagęszczenia śluzu szyjkowego, to przy prawidłowym stosowaniu systemu dopochwowego jego skuteczność jest bardzo duża.

Za prawidłowe stosowanie uważa się utrzymywanie pierścienia w pochwie przez 3 tygodnie i kontrolowanie jego położenia (czy znajduje się wewnątrz).

Gdzie można kupić?

Pierścień dopochwowy kupuje się w aptece, po okazaniu recepty.

Jakie skutki uboczne?

Do częstych działań niepożądanych należą: chwiejność nastroju, zmniejszenie libido, ból głowy, ból brzucha, nudności, trądzik, tkliwość piersi, uczucie ciała obcego w pochwie, zapalenie pochwy, upławy, świąd narządów płciowych, zwiększenie masy ciała.

Plusy/Minusy

Plusy:

 • Nie trzeba o nim pamiętać codziennie.
 • Ponieważ stosowany jest dopochwowo, to omijamy żołądek.
 • Zawiera dawkę hormonów wystarczającą na cały trzytygodniowy okres stosowania.
 • Prawidłowo stosowany pozwala zabezpieczyć się przed ciążą.
 • Można stosować z prezerwatywą męską.

Minusy:

 • Nie zabezpiecza przed infekcjami i chorobami przenoszonymi drogą płciową.
 • Jest to droższa antykoncepcja niż tabletki.
 • Nie można stosować pierścienia, jeżeli ma się jakiekolwiek problemy z krzepliwością krwi.

 

Stan wiedzy na 05.05.2018 r.

Źródła:

https://dimedic.eu/sites/default/files/ulotka-nuvaring.pdf
https://bazalekow.mp.pl/leki/doctor_subst.html?id=4606

 

 

224 komentarzy:
 1. Kasia
  Kasia says:

  Przykład aplikacji jest błędny… Poniedziałek w który powinno się wyjąć to 22 stycznia a nie 21.. 21 to niedziela. I jest to czwarty poniedziałek miesiąca a nie trzeci. Nie wprowadzajcie kobiet w błąd bo później efektem jest „nie skuteczność antykoncepcyjna”

  Odpowiedz
 2. Ania
  Ania says:

  (Niestety, mam problem z dostaniem się do gina, więc proszę Was o pomoc)
  Po nieudanych próbach z tabletkami, lekarz przepisał mi krążek, który stosuję już od kilku dni. Odkąd go założyłam mam nieustanne bóle brzucha podobne do menstruacyjnych i zaczęły pojawiać się częste drętwienia i skurcze nóg. Gdy próbowałam brać tabeltki, zrezygnowałam właśnie przez ten drugi objaw, bo był już nie do zniesienia (i bałam się, że może powstał jakiś zakrzep, jednak badania wyszły ok). Zastanawiam się, czy są to normalne objawy i po prostu dalej stosować krążek, czy jednak są one jakimś przeciwskazaniem do używania. Dziękuję z góry za odpowiedź 🙂

  Odpowiedz
 3. Mora123
  Mora123 says:

  Witam
  Czy zawsze pierwszego dnia cyklu trzeba to umieścić ? Jeżeli będzie taka sytuacja, że miesiączka się spozni to co wtedy ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć, kolejny krążek zawsze wkładamy po 4 tygodniach od włożenia poprzedniego (3 tygodnie stosowania + 1 tydzień przerwy), bez względu na to, czy jeszcze trwa krwawienie, czy nie.

   Odpowiedz
    • Agnieszka
     Agnieszka says:

     Mam problem z prawidlowym obliczeniem kiedy wyjac krążek, kolejny po 7 dniowej przerwie na krwawienie mialam zalozyc 17 października, zapomnialam i założyłam dnia następnego tj 18 października, czy powinnam krazek wyjac po 3 tyg od 17 czyli prawidlowej daty aplikacji krazka czu liczac od 18 czyli faktycznej daty aplikacji??

     Odpowiedz
     • Olga
      Olga says:

      Cześć! Trzeba liczyć od faktycznej daty aplikacji krążka. Dodatkowo przez 7 pierwszych dni po jego spóźnionym założeniu trzeba się dodatkowo zabezpieczać (np. prezerwatywą).

     • Agata
      Agata says:

      Hej, mam pytanie czy przy pierwszym stosowaniu krążka po 3 tygodniach od aplikacji mogę go wyjąć i od razu założyć nowy aby wstrzymać okres?

     • Olga
      Olga says:

      Cześć! Tak. Pamiętaj jednak, że zgodnie z informacją w ulotce nie zawsze to zadziała. Może się zdarzyć plamienie lub krwawienie.

     • Aga
      Aga says:

      Może sobie Pani odliczać 21 dni.
      Przerwa np. od środy i w następną środę znów Pani zakłada i znów Pani odlicza 21 dni itd.

   • Malina
    Malina says:

    Moim zdaniem ma. Gdyby pęknięcie nie miało wpływu na skuteczność producent nie informowały ok konieczności zmiany i stosowania dodatkowej formy zabezpieczenia przez kolejne 7 dni. Tak myślę 😉
    Obym się mylił bo właśnie zauważyłam ze mój pękł i szukam info e sieci 😉

    Odpowiedz
    • Ada
     Ada says:

     Rozmawiałam o tym wczoraj z lekarzem i wg niego pęknięty ring należy usunąć nie z powodu zmniejszenia skuteczności, a z powodu możliwości urazu (nie wiadomo czy nie będzie ranić), albo wypadnięcia.
     Także jeśli wyjęło się o czasie ring i zauważyło, że jest pęknięty, to skuteczność antykoncepcji powinna być zachowana:)

     Odpowiedz
   • Olga
    Olga says:

    Zgodnie z informacją w ulotce: ” Jeśli pacjentka zauważy, że NuvaRing jest
    uszkodzony, powinna usunąć go i jak najszybciej założyć nowy. Przez następne 7 dni należy stosować dodatkową metodę antykoncepcji (np. prezerwatywę dla mężczyzn)”.

    Odpowiedz
 4. Aska
  Aska says:

  Cześć używam krazki 2 miesiace po pierwszym razie normalnie dostałam miesiaczke, ale za drugim razem nie dostałam miesiączki czy jest wszystko ok martwię się?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Hej! Tak się czasem zdarza, że przy stosowaniu krążka nie ma krwawienia z odstawienia. Na ten moment nie ma się czym przejmować, o ile stosowałaś ring zgodnie z ulotką. Gdyby po kolejnym krążku znowu nie było krwawienia, należy skonsultować się z lekarzem.

   Odpowiedz
 5. Yeggman
  Yeggman says:

  Cześć, czy istnieje możliwość, ze krążek przedostanie się do macicy? Zauważyłam jego brak po dwóch dniach, jednakże nie zauważyłam żeby wypadł w trakcie stosunku. Nie znalałam go nigdzie, a zorientowałam się ponieważ zaczęłam krwawić. Co zrobić? Czy po dwóch dniach założyć nowy krążek, czy odczekać?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Nie ma takiej możliwości, żeby krążek przedostał się do macicy, bo budowa ciała na to nie pozwala. W tej sytuacji warto zajrzeć do ulotki i postępować zgodnie z instrukcjami.

   Odpowiedz
 6. Ewa
  Ewa says:

  Witam. Pierwszy krążek założyłam pierwszego dnia miesiączki dodam że miesiączkę później miałam przez 1.5 tygodnia. Po 3 tygodniach wyjęłam krążek ale miesiączki nie było. Zrobiłam kilka testów wszystkie negatywne. Po konsultacji z lekarzem pozwolił włożyć kolejny. Ten mam już drugi tydzień i odczuwam bóle w dole brzucha i tkliwość piersi. Czy to normalne? Czy następna miesiączka powinna być już normalnie?

  Odpowiedz
 7. Natalia
  Natalia says:

  Czy można w jakiś sposób „ominąć” miesiączkę?
  (Uzywam krążków od około 5 miesięcy i sprawdzają się super) Kiedyś od koleżanki słyszałam ze można uniknąć niechcianej miesiączki z powodu np. jakiegoś wyjazdu itp , natomiast ze można to robić raz na kilka miesięcy . Czyli w poniedziałek -po 3 tygodniach stosowania go – wyciągam krążek i wkładam od razu następny ,który normalnie powinnam włożyć po tygodniu . Czy jest to bezpieczne i czy można spróbować ? Bardzo mi zależy na tym by nie dostac miesiączki natomiast nie chce tez zrobić sobie większego bałaganu w organizmie. (Nie zdążę juz pójść do lekarza zapytać o to 🙁 )

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Jak najbardziej, można bez obaw pominąć przerwę między opakowaniami, żeby nie wystąpiło krwawienie z odstawienia.

   Odpowiedz
   • Monika
    Monika says:

    Ile razy można tak pominąć przerwę ? zaczynam dopiero stosować antykoncepcję dziś 1 krążek chce uniknąć okresu na ślub w maju (16.05).Lekarz mi powiedział Że od 1 krążka mogę zrobić tak 3x zeby nie mieć okresu w tym dniu .Jest to bezpieczne? Rozważam czy nie stosować normalnie teraz, a w kwietniu zrobić tydzień przerwy i dopiero po 2 krążku założyć następny..
    proszę tez powiedzieć czy pomijając przerwę (czyli po 3 tygodniach założyć kolejny )jest możliwe żeby wystąpił okres lub duże plamienia Po założeniu kolejnego ?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Można pominąć przerwę dowolną liczbę razy. Nie ma to konsekwencji zdrowotnych.
     W przypadku pominięcia przerwy nie powinno wystąpić krwawienie.

     Odpowiedz
 8. Karolina
  Karolina says:

  Moje pytanie jest natomiast takie. Pierwszy raz korzystam z tego typu metody antykoncepcyjnej. Jestem po cesarce i lekarz kazał mi czekać na pierwsza miesiączkę. Tydzień temu (piątek) zobaczyłam w nocy u siebie krwawienie podczas wizyty w toalecie, wiec założyłam ring. Ale później nic nie było. Tylko na następny dzień podczas seksu zauważyłam lekki brązowo czerwony śluz. Pare dni nic i od wczoraj (środa) dostałam boli menstruacyjnych i krwawienia. Nie jest ono ciagle tylko pojawiło się tak samo jak wczoraj tak i dzisiaj tylko wieczorem. Moje pytanie – co teraz? Czy antykoncepcja zadziała? Czy tydzień temu to była już miesiączka czy nie? Czy wyjąc ring i zaczekać do kolejnej miesiączki czy nie panikować i zostawić go w środku?

  Odpowiedz
 9. Ania
  Ania says:

  Cześć! Wlozylam krążek 6 marca pierwszego dnia miesiączki. To mój pierwszy krążek i od tamtej pory, dziś już 11 dzień mam miesiaczke, może nie jest to obfite krwawienia ale ciągle jest. Czy tak może być? Czy konieczna jest konsultacja lekarska?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć!
   Przy pierwszym pierścieniu mogą wystąpić takie lekkie krwawienia. Gdyby były bardzo obfite lub bolesne i nie malały, to można skonsultować się z lekarką lub lekarzem.

   Odpowiedz
  • Aneczka
   Aneczka says:

   Ja przy pierwszym ringu miałam krwawienie przez okrągły miesiąc, aż do czasu założenia nowego. I to nie było byle jakie krwawienie, tylko właściwie regularna miesiączka… Po tym czasie wszystko wrocilo do normy. Teraz jest ok.

   Odpowiedz
   • Patka
    Patka says:

    Cześć a czy cały czas miałaś zaaplikowany krążek?ja po drugim krążku tydzień przed przerwą dostalam obfity okres i nie wiem co robic!

    Odpowiedz
    • Zuza
     Zuza says:

     Krwawienia śródcykliczne podczas pierwszych trzech miesięcy stosowania antykoncepcji hormonalnej są normalne. Jeśli krwawienie będzie się utrzymywać warto skonsultować się z ginekolożką/ginekologiem.

     Odpowiedz
 10. Anna
  Anna says:

  Cześć. Mam pytanie. Stosuje krążek od ok roku… czy dzień przed datą wyjecia krazka można zacząć krwawic?? Jutro powinnam go wyjść A krwawic zaczęłam dziś….czy to jakiś zły znak?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Może się tak zdarzyć, nie jest to żaden zły znak. Nie musisz niczego zmieniać w swoim harmonogramie korzystania z krążka.

   Odpowiedz
 11. Aleks
  Aleks says:

  Witam, używam krążka około dwóch lat i pierwszy raz zdarzyło się tak że krwawienie zaczęlo się dopiero w 6 dniu przerwy, czy Powinnam się martwić?

  Odpowiedz
 12. Natalia
  Natalia says:

  Hej, mam bardzo ważne pytanie. Stosuje krążek pierwszy raz w życiu. Pierwszy raz użyłam go 22 marca. 12 kwietnia minęły 3 tyg wiec go wyjęłam. Dostałam okres dzisiaj (15.04) czy powinnam teraz założyć ring? Czy po tygodniu od wyjęcia tamtego (czyli 19.04)? Niestety dodzwonienie się do lekarza teraz graniczy z cudem..

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Po wyjęciu krążka należy odczekać pełen tydzień. Nowy krążek umieszcza się w pochwie 7 dnia po wyjęciu poprzedniego.

   Odpowiedz
 13. Weronika
  Weronika says:

  Witam czy przechodząc z plastrów evra na krążki adaring zachowuje pełną ochrone? Krążki wcześniej stosowałam. W ulotce jest napisane tylko tyle że ” jeśli do tej pory pacjentka stosowała system transdermalny i jest pewna, że nie jest w ciąży może zakończyć stosowanie systemu transdermalnegouw dowolnym dniu i odrazu rozpocząć stosowanie leku Adaring.” nic nie ma o dodatkowym zabezpieczaniu się. Czy mogę być spokojna?

  Odpowiedz
 14. A
  A says:

  Włożyłam pierwszy krążek podczas krwawienia, o którym myślałam, że jest pierwszym dniem miesiączki. Niestety okazało się, że było to jednodniowe krwawienie a nie okres (mam nieregularny cykl i tak mi się czasem zdarza). Zostawiłam ring w środku, zamiast poczekać do faktycznej miesiączki, co było chyba głupim pomysłem. Teraz minął tydzień, okresu dalej nie ma, a ja nie wiem – wyjmować, nie wyjmować?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie wyjmować – krążek powinien znajdować się w pochwie nieprzerwanie przez 3 tygodnie. Dopiero po tym czasie (w ciągu tygodniowej przerwy) powinno wystąpić krwawienie z odstawienia, dlatego nie przejmuj się tym, że teraz nie ma krwawienia. Jeśli w cyklu przed założeniem krążka uprawiałaś seks bez zabezpieczenia, to na wszelki wypadek radziłabym wykonać test ciążowy (jeśli nie – nie ma takiej potrzeby). Być może warto się też jeszcze przez ok. tydzień dodatkowo zabezpieczać prezerwatywą.

   Odpowiedz
 15. Iza
  Iza says:

  Cześć mam bardzo ważne pytanie martwie sie po wyjęciu krazka dostalam malo obfity okres i trwał 2 dni A w poprzednim miesiącu trwał on 5 dni i był obfity co to może oznaczać? Proszę o odpowiedź krazki stosuje juz 2 lata ale 3 miesiące temu zmienilam krazki adaring na nuvaring

  Odpowiedz
 16. doomkaka
  doomkaka says:

  Od lat używam plastrów. Teraz zmieniam je na krążek.
  Niedziela jest ostatnim dniem noszenia plastra, po tym miałam zawsze 7dniową przerwę na okres.
  Pytanie:
  Lepiej zaaplikować krążek od razu po ściągnięciu plastra (bez przerwy na okres), czy potraktować go jako „kontynuację” i odczekać normalnie tydzień, po czym założyć krążek zamiast rozpoczynać nowe opakowanie plastrów?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Możesz zrobić i tak, i tak. Najważniejsze, żeby rozpocząć stosowanie krążka najpóźniej w dniu następującym po przerwie
   w stosowaniu plastrów.

   Odpowiedz
 17. Pppp
  Pppp says:

  Hej;) podczas używania krążka zauważyłam śluz na bieliźnie, czy to normalne ? I jeszcze jedno w 3 tygodniu „używania”krążka dostałam okres czy może tak być? Jest to mój drugi krążek.

  Odpowiedz
   • aaaa
    aaaa says:

    Stosuję jako antykoncepcję krążek Nuva Ring. W zeszłym miesiącu wyjęłam go przez pomyłkę po 4 tygodniach, zamiast po 3, ale od razu założyłam nowy. Od dwóch tygodni nie dostaje okresu pomimo wszelkich dolegliwości tj. Obrzęku piersi, bólów podbrzusza typowych które towarzyszą mi co miesiąc. Jedyny stosunek jaki odbywałam to przerywany. Czy jest możliwość zajścia w ciążę? Czy krążek po 21 dniach wydziela jakieś substancje czy to że był o tydzień za długo nie ma żadnego wpływu na cykl?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Jeśli krążek pozostawał w pochwie dłużej niż 3 tygodnie, ale nie dłużej niż 4 tygodnie, jesteś nadal zabezpieczona przed zajściem w ciążę. Nie ma krwawienia, bo nie było przerwy między krążkami. Krwawienie powinno się pojawić przy następnej przerwie między krążkami.
     Nie, krążek po 3 tygodniach nie zaczyna wydzielać żadnych innych substancji.

     Odpowiedz
 18. Lila
  Lila says:

  Witam stosuje NR od 4 lat. Założyłam krążek po przerwie 7 dniowej oczywiście była miesiączka. Ale problem polega na tym że 5 dni po założeniu dostałam bóli miesiaczkowych i plemienia. Co może być nie tak?

  Odpowiedz
 19. emilialky
  emilialky says:

  Czy zapominając o włożeniu nuvaring po 7 dniach mimo dwuletniego jego stosowania (spóźniłam się niecałą dobę) wystarczającą metoda antykoncepcji będzie stosunek przerywany z prezerwatywa (pomimo kalendarzyka który wskazuje posiadanie dni płodnych)? Czy to nie tak, że nuvaring (gdy zacznie działać po tygodniu) wstrzyma owulacje która występuje w tym cyklu i nie dojdzie do zapłodnienie? Czy w przypadku takiego zapomnienia cała ochrona jest całkowicie zlikwidowana, czy nuvaring po prostu jest osłabiony, ale może być tak, że działa?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W takiej sytuacji przez 7 dni od włożenia krążka trzeba stosować dodatkowe zabezpieczenie w postaci prezerwatywy.
   Kiedy stosujesz antykoncepcję hormonalną, to nie masz dni płodnych.

   Odpowiedz
 20. Ewa
  Ewa says:

  Cześć, to mój drugi krążek, stosuje go zgodnie z instrukcja. Dziś jak włożyłam drugi krążek poczułam się gorzej, miałam zawroty głowy, wysokie tętno oraz odczuwałam duży niepokój. Wyciągnęłam go po jakiś 10 godzinach i planuje konsultacje z gin ale czy jest to normalna reakcja przyzwyczajeniowa ze strony organizmu I nie powinna tak reagować czy stanowi to o przeciwwskazaniu do stosowania antykoncepcji hormonalnej? Podczas 1 krążka czułam się podobnie. Mam 23 lata i nie należę do grupy ryzyka.

  Odpowiedz
 21. Zmartwiona
  Zmartwiona says:

  Dzień dobry,
  Stosuję NR od dwóch lat. Dziś przy wyciąganiu krążka zauważyłam wiszący, brązowy sprzed. Dość niewielki. Nigdy nie miałam takiej sytuacji, (ogólnie stosuję NR wiele lat, z małymi przerwami). Dni założenia i wyjęcia pilnuję bardzo dokładnie. Czy mimo to, może to być planie nie Implantacyjne i ciąża? Brązowy skrzep był tylko na krążku, nic nie dawało „sygnału” na bieliźnie…

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, to raczej nie plamienie implantacyjne. Być może to po prostu pozostałość po krwawieniu z odstawienia w poprzednim cyklu.

   Odpowiedz
 22. Kasia11
  Kasia11 says:

  Hej. Czy jak w trzecim tygodniu stosowania krążek pękł i zamieniłam go na nowy to nadal mam go wyjąć wtedy kiedy powinnam wyjąć stary (po 3 tygodniach)? Krążek pękł 1 dzień przed planowaną zmianą.
  Czy jeśli mam go wyjąć to czy moge go ponownie włożyć po tygodniowej przerwie, czy muszę otworzyć nowy?

  Odpowiedz
  • Finka
   Finka says:

   Hej! Myślę, że jeżeli pękł ostatniego dnia, to jego działanie zostało zachowane. Niemniej nie mam tutaj 100% pewności i najlepiej byłoby zajrzeć do ulotki i zobaczyć, co na ten temat jest tam napisane, ewentualnie skonsultować się z producentem!

   Odpowiedz
 23. Wiktoria
  Wiktoria says:

  Mam problem, stosuje krążek już od paru miesięcy. Pierwszy raz zdażyło mi się że chyba mi wypadł, jednak zawsze po wyciągnięciu 3dni później dostawałam miesiączke a teraz nie. Czy powinnam się obawiać?

  Odpowiedz
  • Finka
   Finka says:

   Hej! To zależy, kiedy wypadł i na jak długo.
   Pamiętaj też, że w czasie stosowania antykoncepcji homronalnej nie ma się miesiączki; krążek blokuje owulację, a bez owulacji nie ma miesiączki 🙂 To, co następuje w przerwie między krążkami, to tzw. krwawienie z odstawienia. Może ono nastąpić po kilku dniach od wyjęcia krążka, od razu lub… wcale! Może być obfite jak zwykła miesiączka, a może być ledwo zauważalnym plamieniem.

   Odpowiedz
 24. Ssss
  Ssss says:

  A ja mam pytanie z zupełnie innej bajki 😉 Czy stosując krażek można uprawiać sex w wodzie czy od razu jest to skazane na odpłynięcie krążka w siną dal oceanu ;)? Czy gdyby taka sytuacja miała miejsce można założyć nowy krążek i trzymać go do końca okresu stosowania?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Można, nie ma przeciwwskazań. 🙂 W przypadku wypadnięcia trzeba postępować zgodnie z instrukcjami, które znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania (różnią się w zależności od tego, jak długo krążek był poza ciałem).

   Odpowiedz
 25. Maja
  Maja says:

  Witam. Od Czwartku pierwszy raz zaczęłam stosować krążek. Do tej pory przyjmowałam tabletki antykoncepcyjne. Przechodząc do tematu, mam ciagle wrażenie, ze krążek zaraz mi wypadnie, mimo, że naprawdę długo starałam się wsunąć go jak najgłębiej. Co powinnam zrobić?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Poprawnie założony krążek powinien być niewyczuwalny. Może spróbuj go poprawić, aplikując w innej pozycji, niż robiłaś to wcześniej? Warto też zapoznać się z instrukcją dołączoną do opakowania i sprawdzić, czy wszystko zostało zrobione zgodnie z zaleceniami.

   Odpowiedz
 26. moniak
  moniak says:

  Dzień dobry,
  To mój pierwszy NR dzisiaj mija 3 tydzień stosowania wiec wieczorem krążek zostanie wyciągniety. Jednak zaniepokoiła mnie pewna sytuacja.Dzisiaj w dniu wyjęcia czułam jakby krążek sam mi się wysunął.Po południu go czułam, potem miałam trochę pracy wiięc jakoś wyleciało mi to z głowy. Przed chwilką sprawdziłam położenie krążka i okazało się ze 3/4 było wysuniętę wiec go dopchałam. Nie wystawał jednak na zewnątrz,musiałam włożyć palca zeby sięprzekonać w 100%.Tak jak mówiłam dzisiaj dzień wyciągnięcia, czy w takiej sytuacji kolejnych 7 dni (przerwa do kolejnego krążka) muszę stosować dodatkowe zabezpieczenie? Czy wszystko jest ok? a ja panikuje?

  Odpowiedz
 27. moniak
  moniak says:

  To znowu ja -moniak. Sytuacja z krązkiem znów się powtarza,ciągle go czuję i tak jakby cały czas go coś wypychało na zewnątrz. Czy mam go już usunąć, a nie czekać do wieczornych godzin? Czy muszę stosować dodatkową antykoncepcję przez kolejne 7 dni w czasie przerwy? Przyznam ze sytacja jest trochę dla mnie nie konfortowa. A dodam jeszcze, ze w czasie tych 3 tygoni również go dopychałam, ale nigdy nie był aż tak bardzo wysunięty.

  Odpowiedz
 28. viktorixc
  viktorixc says:

  Cześć! chciałam zapytać, czy jak zrobię dwumiesięczna przerwę w aplikacji krążka to mając pierwszy dzień okresu trzeciego miesiąca po włożeniu działa on tak samo jak na początku stosowania lub przy cyklicznym stosowaniu antykoncepcji? Pozdawiam

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie do końca rozumiem Twoje pytanie – czy możesz wyjaśnić, co masz na myśli, mówiąc o „pierwszym dniu okresu trzeciego miesiąca po włożeniu” krążka?

   Odpowiedz
 29. Magdalena
  Magdalena says:

  Cześć. Jestem w drugim tygodniu stosowania krążka. Od dwóch dni potwornie boli mnie głowa. Tabletki pomagają na chwilę. Czy to jeden ze skutków ubocznych i mnie? I kiedy bo myślę już, aby go wyciągnąć bo ból jest nie do zniesienia?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
 30. Magda
  Magda says:

  Kilka dni temu włożyłam swój drugi krążek…..i odczuwam dziwne parcie na pęvherz….Myslalam ze to zapalenie pęcherza,które miewałam dość często….Wzielam leki ale dolegliwości nie ustępują…Czy możliwe że pierścień ułożył się na ściance pęcherza i stąd ten dyskomfort?

  Odpowiedz
 31. Julia
  Julia says:

  Witam mam pytanie, czy jeżeli następną miesiączkę mam za 3 tygodnie a już dostałam receptę na ring i już go kupiłam to czy mogę go założyć normalnie już czy muszę czekać do miesiączki

  Odpowiedz
 32. Magdalen
  Magdalen says:

  Witam, stosuję NR od pół roku. Podczas stosowania pierwszego krążka cały miesiąc miałam plamienia. Po wyjęciu nadal plamiłam, ale przed włożeniem drugiego (po tygodniu przerwy) przestałam. Teraz w przerwach nie ma okresu, a plamienie występuje po ok. trzech dniach i trwa max 2 dni. Jest się czym martwić? Dodam, że stosuję się do zaleceń z ulotki i nie współżyje podczas przerwy w stosowaniu NR.

  Odpowiedz
 33. Agusiag
  Agusiag says:

  Witam
  Użyłam pierwszy raz krążek w pierwszym dniu okresu
  Mija 7 dni czy już mogę się kochać czy o e już są skuteczne po tych kilku dniach?

  Odpowiedz
   • Olga
    Olga says:

    Witam stosuje krążek od 3-4 lat wszytsko było Ok ale w tym miesiącu dość dużo kochałam się z mężem praktycznie codziennie boje się ze jestem w ciąży miałam tez dużo stresu w ostatnim razie od kilku dni boli mnie żołądek czy to może być objaw ciąży krążek muszę wyjąc dopiero jutro .

    Odpowiedz
    • Kasia
     Kasia says:

     Hej, jeśli stosujesz krążek zgodnie z instrukcją, ochrona powinna być zachowana. Ból brzucha nie jest specyficznym objawem ciąży. Zawsze możesz wykonać test ciążowy, aby mieć pewność i ograniczyć stres.

     Odpowiedz
 34. Weronika
  Weronika says:

  Jak długo po odstawieniu krążka Adaring można starać się o dziecko ? Czy trzeba odczekać pewien czas żeby się wszystko unormowało? Czy jak np wyciągnę krążek 26 listopada na 7 dniową przerwę i po tej przerwie nie włożę następnego to mogę liczyć dni płodne? Ewentualnie czy muszę poczekać na pierwsze krwawienie z odstawienia i po 3 miesiącach po odstawieniu dopiero starać się?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Starać się można od razu, nie ma przeciwskazań. U różnych osób owulacja wraca w różnym momencie – u niektórych od razu, u innych po jakimś czasie. Najlepiej skonsultuj się z ginekologiem lub ginekolożką.

   Odpowiedz
  • Mon
   Mon says:

   Witam, pierwszy raz mam taką sytuację, a używam nuvaring od lat. Sprawa wygląda tak,że prawdopodobnie w 6 dniu cyklu tj.26.08 wypadł mi krążek, i dopiero dzisiaj się zorientowałam jak rano dostałam coś w rodzaju okresu. Czy możliwe żeby organizm zareagował jak w sytuacji gdzie krążek jest usuwany po 3tygodniach stosowania?

   Odpowiedz
 35. A.
  A. says:

  Wczoraj pierwszy raz zastosowałam krążek NuvaRing. Trochę zankepokoił mnie fakt że po jednym dniu krwawienie menstruacyjne jest bardzo obfite, co nigdy nie zdarzało mi sie podczas okresu. Czy to normalne? Możliwe że hormony zawarte w krazku wplywaja a obfitość krwawienia?

  Odpowiedz
  • Marta
   Marta says:

   Witam stosuje nuvaring pol roku , żadnych plamienia nie mialam , krwawienie z odstwieenia występowało zawsze , jednak w tym miesiącu zaczęłam mieć sluz lekko brązowy i utrzymuje się on 4 dni lekko tylko widac go na wkładce , krazek mam w środku i powinnam go wyjąć za nie cale 2 tyg. Czy może się zdarzyć ze organizm po takim czasie dopiero reaguje na harmony ?

   Odpowiedz
 36. Anna
  Anna says:

  Dzień dobry,
  Zakładam krążek zawsze o 21,wczoraj zapomniałam i założyłam go o 23. Czy powinnam stosować dodatkowo prezerwatywę czy działanie antykoncepcyjne krążka jest zachowane?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Działanie krążka jest zachowane. Jego skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona dopiero w przypadku opóźnienia założenia nowego krążka o więcej niż 3 godziny.

   Odpowiedz
 37. Zuzia
  Zuzia says:

  hej! 🙂 mam pytanko, czy umycie krążka w zbyt ciepłej wodzie (gorącej) zmniejsza jego skuteczność? raz zdarzyło mi się, że chciałam wypłukać krążek po wyjęciu na chwilę, a z kraju poleciała gorąca woda zamiast zimnej. teraz pod koniec mojego pierwszego krążka, w około 3 tygodniu zaczęłam plamić. czy to znak zmniejszonej skuteczności? pozdrawiam:)

  Odpowiedz
 38. Zuzia
  Zuzia says:

  tu znowu Zuzia:) dostałam okres chyba dzisiaj (jest poniedziałek, krążek wyjęłam w piątek), do tej pory mialam plamienia, jednak dzisiaj pojawiła się normalna krew. jednak praktycznie w ogóle nie odczuwam bólów brzucha. czy to normalne?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W ulotce krążka można przeczytać, że nie należy go myć w gorącej wodzie. Trudno powiedzieć, czy to mogło zmniejszyć jego skuteczność. Myślę jednak, że skoro krwawienie się pojawiło i nie jesteś w ciąży, to nie musisz się tym specjalnie przejmować i po prostu założyć kolejny krążek w odpowiednim terminie, a w przyszłości uważać, by nie myć krążka w gorącej wodzie.
   W czasie stosowania krążka, szczególnie na początku (a piszesz, że to Twój pierwszy ring), krwawienia i plamienia mogą być nieregularne. Brak bólu brzucha nie jest niepokojącym sygnałem.

   Odpowiedz
 39. Jolanta.L
  Jolanta.L says:

  Mam pytanie- pierwszy raz zaczęłam stosować Nuvaring- krążek został zaaplikowany w 1 dniu cyklu i usunięty po 21 dniach tego samego dnia o tej samej godzinie. Następnie zrobiłam przerwę 7 dni. W 3 dniu (po zdjeciu Nuvaring) doszło do stosunku. Więcej już nie współżyłam i kolejny krążek nie został umieszczony w pochwie. Czy jest szansa w takim przypadku zajęcia w ciąże? Jak działa przerwa 7 dni? Jest się zawsze chronionym, czy tylko w przypadku założenia kolejnego krążka ?
  Będę wdzięczna za odpowiedz.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Tak, w takiej sytuacji istnieje ryzyko ciąży. Ryzyko wynika z tego, że nigdy nie wiadomo, po jakim czasie od zaprzestania korzystania z krążka pojawi się owulacja, a plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych nawet kilka dni.

   Odpowiedz
   • edyta
    edyta says:

    Olga, proszę wytłumacz jak to się ma do „Podczas przerwy w stosowaniu pierścienia skuteczność antykoncepcyjna jest zachowana” – zdanie z artykułu powyżej.

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Cześć! Skuteczność antykoncepcji podczas przerwy w stosowaniu jest zachowana, jeśli zgodnie z instrukcją po 7 dniach włoży się kolejny krążek. W przeciwnym razie może dojść do owulacji, a ponieważ plemniki mogą przeżyć w drogach rodnych nawet kilka dni, istnieje ryzyko ciąży.

     Odpowiedz
 40. Zuzia
  Zuzia says:

  Hej! 🙂 mam pytanko, mianowicie założyłam w zeszły piątek trzeci już krążek Adaring, ale zauważyłam, że na łączeniu jakby było widać klej lub cos tego typu (?), jakby byl leciutko postrzępiony, ale jest cały. Czy to znaczy, że jest uszkodzony, czy wszystko z nim w porządku? nie wiem, czy mam sie tym martwić. czy skuteczność jest zachowana w tym przypadku? pozdrawiam! 🙂

  Odpowiedz
 41. Dominika
  Dominika says:

  A co w przypadku jeśli przechodzi sie z tabletek dwuskladnikowcyh na krążek. Zazywalam je 12 zawsze i czy jeśli włożę krążek później np koło 16 to będzie nadal chroniona?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Zgodnie z informacją w ulotce dołączonej do krążka, należy rozpocząć stosowanie krążka najpóźniej w dniu następującym po przerwie w przyjmowaniu obecnie przyjmowanego leku. Jeżeli lek antykoncepcyjny, który obecnie przyjmujesz, posiada również tabletki placebo (bez substancji czynnych), należy rozpocząć stosowanie krążka najpóźniej następnego dnia po przyjęciu ostatniej tabletki niezawierającej substancji czynnych. Jeśli do tej pory stosowałaś swoje tabletki regularnie i jesteś pewna, że nie jesteś w ciąży, możesz zakończyć przyjmowanie tabletek w dowolnym dniu i od razu rozpocząć stosowanie krążka.

   Odpowiedz
 42. Olka
  Olka says:

  Ginekolog polecił mi krążki jako dobry sposób antykoncepcji. Założyłam krążek 1 dnia cyklu, mialam normalną miesiączka przez 3 dni. A później ciągle pojawia się plemienie. Minęło 10 dni A ono ciągle wystepuje. Czy jest to powód do niepokoju? Powinnam zmienić metodę antykoncepcji?

  Odpowiedz
 43. Paula
  Paula says:

  Cześć, miałam tygodniową przerwę na krwawienie. Ring powinnam włożyć około 20, niestety włozyłam go dopiero 2h później czy wpłynie to na skuteczność krążka?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, 2-godzinne opóźnienie nie wpłynie na skuteczność krążka. Dopiero w przypadku opóźnienia założenia nowego systemu o więcej niż 3 godziny jego skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona.

   Odpowiedz
   • Monika Anna
    Monika Anna says:

    Cześć Olga, niestety nie znalazłam metody na dodanie komentarza w osobnym wątku, wiec postaram się treściwie opisać tu moją sytuacje. Stosuje krążki polaring od 27 stycznia, od tamtego czasu mam nieprzerwane krwawienia, jednego dnia jest tego więcej (krew jest taka jak podczas miesiączki), innego dnia jest to brązowy śluz. Z Twoich wypowiedzi wynika, że jest to normalna sytuacja, w której organizm adaptuje sie do nowej sytuacji. Dodatkowo mam bardzo tkliwe piersi i utrzymujące się bóle brzucha, czasem w formie niestrawności, czasem jest to typowy ból menstruacyjny. Moje pytanie jednak dotyczy trądziku, który pojawił się mniej więcej po tygodniu używania krążka. Około 5 lat temu wyleczyłam trądzik młodzieńczy, obecna sytuacja i wizja powrotu tego problemu mnie paraliżuje. Dostałam reporter na żel duac, który zawsze pomagał mi przy nagłym wysypie, zdarza mi się taki średnio raz w roku w okolicach stycznia/lutego. Przeczytałam ze klindamycyna, jest substancja która osłabia działanie antykoncepcji hormonalnej i dostałam informacje na innym forum, ze zakazane jest używanie tej maści w moim przypadku. Dodatkowo w odpowiedzi było napisane ze mój trądzik wynika ze zmian hormonalnych, a nie bakterii na skórze i dopóki stosuje antykoncepcję hormonalna ten problem będzie trwały. Stąd moje pytanie, czy obecny wysyp jest przejściowy i wynika z adapatacji organizmu jak reszta skutków ubocznych? Czy faktycznie ta metoda antykoncepcji mi nie służy i będę mieć problemy z cerą? To bardzo ważna dla mnie kwestia, nie wiem jak poradzić sobie z tym wysypem krostek, czy wystarczy leczy doraźnie i przeczekać ten okres. Pozdrawiam Cie i czekam na odpowiedz.

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Cześć! Współdziałanie różnych leków to kwestia do skonsultowania z lekarzem lub lekarką. My nie udzielamy porad lekarskich.

     Odpowiedz
 44. K
  K says:

  Czesc mam takie pytanie uzywam nuvaring z pol roku od 2 miesiecy podczas miesiaczkowania mam skrzepy w krwi czy to normalne ? I ci to wgl moze oznaczac ? Powinnam zrobic test ciazowy?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie ma to związku z ciążą – skoro używasz krążka, to jesteś przed nią chroniona. Skrzepy to resztki endometrium – wyściółki macicy, które złuszcza się i opuszcza ciało razem z krwią.

   Odpowiedz
 45. Kasia
  Kasia says:

  Czy podczas 7 dniowej przerwy jestem chroniona? I czy jesli wydluze stosowanie krazka o 1-2 dni to ktorego dnia powinnam zalozyc kolejny po 7 dniowej przerwie czy tego dnia kiedy wyjelam( oczywiscie po 7 dniach)

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli krążek jest stosowany prawidłowo, to jesteś chroniona również podczas przerwy. Nie można wydłużać stosowania krążka o kilka dni. Kolejny krążek powinien zostać założony dokładnie 4 tygodnie po poprzednim.

   Odpowiedz
 46. Dominika
  Dominika says:

  Chciałabym przesunąć godzinę zakładania i wyciągania krążka czy jeśli założyłam krążek rano i po 21 dniach wyciągnę go wieczorem, a później po tygodniowej przerwie założę też wieczorem to czy będę odrazu chroniona

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Zasadniczo krążek trzeba wkładać zawsze o tej samej porze. W przypadku przesunięcia założenia nowego krążka o więcej niż 3 godziny jego skuteczność antykoncepcyjna może być zmniejszona. Trzeba wtedy stosować dodatkową metodę antykoncepcji, zarówno w czasie przerwy między krążkami, jak i przez 7 pierwszych dni od założenia nowego krążka.

   Odpowiedz
 47. Kasia
  Kasia says:

  A co daje przedluzenie noszenia krazka? Tak jakbym zdjela normalnie czyli nic nie daje jego przedluzenie noszenia? Czy wydluza okres przerwy miedzy zdjeciem a miesiaczka?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie należy przedłużać noszenia krążka. Nie, nie powoduje to wydłużenia przerwy między jego wyjęciem a krwawieniem.

   Odpowiedz
 48. Poszukiwacz
  Poszukiwacz says:

  witam mam pytanie problem jest taki ,że moja dziewczyna za póżno włozyła sobie krążek … zamiast po 7 dniówej przerwie wlozyć to włozyła o 4 dni pozniej .. potem uprawiałem z nia seks bez zabepieczeń dopiero po 4 dniach .. jaka jest możliwość ciązy w takim przypadku ?? gdzies jaki doktor pisał ,że hormony wydzielają sie z tego krążka po 72 godzinach czy w takim przypadku antykoncepcja zadziała jak ten co opisuje ??

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! W przypadku zbyt późnej aplikacji krążka należy przez 7 pierwszych dni od jego założenia stosować dodatkowe zabezpieczenie (np. prezerwatywę męską), aby zachować ciągłość antykoncepcji. W tym przypadku istnieje więc ryzyko ciąży, ale nie jestem w stanie oszacować jego stopnia. Myślę, że warto wykonać test ciążowy.

   Odpowiedz
   • Poszukiwacz
    Poszukiwacz says:

    Test wykonany po 14 dniach od stosunku i południu będzie wiarygodny ?? Krwawienie ma być w sobotę albo niedzielę więc jest 5 dni a dzisiaj poniedziałek i test wykonany o 18? Wynik negatywny ponowić jeszcze raz test ciążowy ??

    Odpowiedz
    • Aga
     Aga says:

     Jeżeli minęło 14 dni od stosunku, wynik powinien być wiarygodny (co do pory dnia, to najlepiej po prostu postępować zgodnie z instrukcją załączoną na ulotce lub opakowaniu; chociaż największe stężenie badanego hormonu jest w pierwszym porannym moczu – to już kwestia czułości testu). Myślę, że można poczekać do terminu spodziewanego krwawienia i jeśli się ono nie pojawi, powtórzyć test (wg wskazań na ulotce lub opakowaniu).

     Odpowiedz
     • Poszukiwacz
      Poszukiwacz says:

      W przypadku mojej dziewczyny pokazało tylko jedna kreske ale nie oznacza to jeszcze nic mam nadzieję że jednak hormony z krążka po mimo spóźnionej aplikacji zadziałały a i tak seks uprawiałem z nią po 4 dniach od aplikacji ginoringu

     • Aga
      Aga says:

      Nie do końca zrozumiałam Twoją wypowiedź. Tak, jak mówiłam, wynik po takim czasie powinien być wiarygodny. Teraz poczekałabym do terminu spodziewanego krwawienia, a gdyby się ono nie pojawiło, powtórzyłabym test według zaleceń na ulotce lub opakowaniu. Jeśli chodzi o czułość testu, to im jest ona większa, tym większa szansa, że wykryje on ciążę przy mniejszym stężeniu hormonu hCG. Największe stężenie hormonu jest w pierwszym porannym moczu. Przede wszystkim jednak warto kierować się instrukcjami na opakowaniu.

     • Poszukiwacz
      Poszukiwacz says:

      Ps jeżeli chodzi o czulosc testu to 25 chyba najczulszy i jak to wpływa na to czy pokaże dobrze o 18 czy z rana

     • Aga
      Aga says:

      Jeżeli został wykonany co najmniej 14 dni po zaistniałej sytuacji, to myślę, że tak – możesz. Aczkolwiek gdyby krwawienie się nie pojawiło, trzeba by powtórzyć test.

     • Aga
      Aga says:

      Wynik testu ciążowego jest wiarygodny najwcześniej po 14 dniach od ryzykownej sytuacji lub w dniu spodziewanego krwawienia. Z tego, co zrozumiałam, test został wykonany w prawidłowym terminie, więc można się na razie nie martwić i poczekać spokojnie na krwawienie. Jeżeli się ono jednak nie pojawi, wówczas należy powtórzyć test.

 49. Magda
  Magda says:

  Od 5 miesięcy stosuje ring. Wszystko było w porządku ale teraz po dwóch tygodniach od włożenia ringu zaczęła mi się miesiączka.
  Niedawno miałam zabieg i stosowałam heparynę czy ona może być powodem wcześniejszej miesiączki ?
  Czy powinnam wyjąć ring?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, nie powinnaś przerywać stosowania ringu. Podczas jego stosowania mogą się zdarzać nieregularne krwawienia. Co do interakcji leków antykoncepcyjnych z innymi lekami to należy się skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

   Odpowiedz
 50. Olka
  Olka says:

  Witam. 06.06 wyciągnęłam i założyłam nowy system ( chciałam przesunąć sobie plamienie) We wtorek 15.06 miałam ring i stosunek, w piątek 18.06 był stosunek ale po zauważyłam że nie mam ringu. Założyłam nowy system, lecz dziś w sobotę 19.06 mam plamienie. Co mam teraz robić? System powinnam wyciągnąć tak jak zwykle? W moim przypadku 27.06? Czy mieć go przez kolejne 3 tygodnie? Bardzo proszę o pomoc.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W dniu włożenia nowego krążka rozpoczęłaś nowy cykl. Wyjmij ring po 3 tygodniach stosowania. Plamienie może wystąpić w takiej sytuacji.
   Dodatkowo jeśli ring znajdował się poza pochwą przez ponad 3 godziny, jego skuteczność mogła się zmniejszyć. Przez okres pierwszych 7 dni stosowania krążka po jego ponownym założeniu należy stosować antykoncepcję mechaniczną, taką jak prezerwatywa.

   Odpowiedz
 51. Kasia
  Kasia says:

  Włożyłam krążek( nigdy wczesniej nie uzywalam) 1 dnia miesiączki, która zwykle trwa 6 dni i po 2 dniach krwawienie się skończyło co to może znaczyć?

  Odpowiedz
 52. Julia
  Julia says:

  Cześć , założyłam krążek po około roku przerwy . Niestety nie założyłam go 1 dnia miesiączki , co mam teraz zrobić wyjąc go ? Jak on teraz działa ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli założyłaś krążek między 2. a 5. dniem miesiączki, w ciągu pierwszych 7 dni jego stosowania należy jednocześnie stosować dodatkową metodę antykoncepcji (taką jak prezerwatywa). Krążek powinien się znajdować w pochwie przez 3 tygodnie.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie do końca rozumiem Twoje pytanie. Czy chodzi Ci o to, czy można nie zauważyć jakiegoś kawałka krążka, który zostanie wewnątrz? Nie sądzę. Pochwa kończy się szyjką macicy, która nie przepuści niczego takiego w głąb ciała, więc bez problemu wyjmiesz z pochwy wszystko, co do niej włożyłaś, np. połamany krążek.

   Odpowiedz
 53. Iga
  Iga says:

  Cześć. Mam pytanie odnośnie stosowania. Używam krążków od jakis 7 lat. Pierwszy raz zdarzyło się ze krazek po prostu wypadł i nie jestem w stanie określić ile dokładnie go nie miałam. We wtorek włożyłam nowy, a w niedziele zorientowałam się ze go nie ma gdyz dostałam nieplanowanego krwawienia, po czym od razu włożyłam kolejny ponownie. Możliwe ze moglo minąć kilka dni. Czy powinnam go wyjąc zgodnie z planowanym wyjęciem czy jako ‚nowy’ powinien być usunięty po pełnych 3 tygodniach?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Zasadniczo krążek należy usunąć po pełnych 3 tygodniach a przez pierwszy tydzień stosowania należy używać dodatkowego zabezpieczenia. Najlepiej jednak przeczytać ulotkę dołączoną do opakowania i skonsultować się z lekarzem.

   Odpowiedz
 54. ANITA
  ANITA says:

  Cześć,
  Pierwszy raz stosuję NuvaRing, założyłam krążek 1 dnia miesiączki, niestety, zamiast po 21 dniach, krążek wyjęłam w 18dniu(pomyliłam daty-)
  W 20 dniu odbył się stosunek. Czy istnieje ryzyko ciąży?

  Odpowiedz
 55. Karolina
  Karolina says:

  Witam, po dłuższej, kilkumiesięcznej przerwie w stosowania adaring ponownie zaczęłam korzystać z systemu adaring. 3 sierpnia o godz 11 dostałam okres. 8 sierpnia o 1 rano założyłam system. Nie jestem pewna czy zmieściłam się między 2.a 5. Dniem cyklu. Patrząc na dni powinnam założyć go maksymalnie 7 sierpnia ale patrząc na godziny wydaje mi się że do 8 sierpnia do 11. Wiem że powinnam stosować dodatkowe zabezpieczenie przez 7 dni. Zastanawiam się co po tych 7 dniach. Czy jestem chroniona przed ciąża?

  Odpowiedz
 56. Daria
  Daria says:

  Cześć. Stosuje polaring od 5 dni. Założony 1 dnia miesiączki. Krwawia ustąpiły wcześniej o 2 dni ale niestety nasiliły się migreny i odczuwam niepokojący ból w podbrzuszu po lewej stronie ból nie jest stały tylko co kilka, kilkadziesiąt minut potężnie zakłuje. Dodatkowo wyczytałam dopiero dziś ze w przeciwwskazaniach wypisano migreny z aurą z którymi co jakiś czas borykam się od dziecka. Czy zbagatelizować objawy do konsultacji z lekarzem (obecnie za granica za 10 dni w Polsce) czy przerwać stosowanie?

  Odpowiedz
   • Andzia
    Andzia says:

    Witam , stosuje ring od paru miesięcy. Zawsze zgodnie z zaleceniami . W środę 11sierpnia założyłam ring po tygodniu przerwy czyli po okresie ale w piątek 2 dni później go wyjelam ponieważ bedziemy się starać o dziecko. Dzis jest wtorek a ja od wczoraj mam mocne krwawienia. Czy to normalne tydzień temu mialam okres.

    Odpowiedz
 57. Eli
  Eli says:

  Cześć, wiem, że można stosować krążek i używać tamponów a co z kubeczkiem menstruacyjnym? Czy kubeczek będzie przeszkadzać?

  Odpowiedz
 58. Agaabb
  Agaabb says:

  Dostalam recepte na Nuvaring a zawsze mialam Adaring czy w aptece nie bede miala problemu proszac o Adaring ? Roznica w cenie nie mala…

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Niestety nie jestem w stanie odpowiedzieć Ci na to pytanie, musisz zapytać w aptece. Ewentualnie możesz poprosić lekarza o wystawienie recepty na środek, z którego korzystałaś wcześniej.

   Odpowiedz
 59. Maja
  Maja says:

  Hej! 29.11 założyłam swój pierwszy krążek, w pierwszym dniu cyklu. Jest to moja pierwsza metoda antykoncepcji. Czy już w tym pierwszym miesiącu stosowania mogę się kochać z chłopakiem bez innych zabezpieczeń? Jaki czas noszenia musi być zachowany, abym była chroniona?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Skoro założyłaś krążek pierwszego dnia cyklu, to jesteś od razu chroniona. Jeśli jesteście przebadani pod kątem infekcji przenoszonych drogą płciową i chcecie uniknąć tylko ciąży, to tak, możecie uprawiać seks bez dodatkowego zabezpieczenia.

   Odpowiedz
 60. Ciekawski
  Ciekawski says:

  Co się stanie np jak kobieta wyciągnie krążek kilka dni po stosunku i później seksu nie ma załóżmy jest ryzyko ciąży jak wyciągnie krążek kilka dni po stosunku krążek i później go nie włoży spowrotem ?? Stosunek był bez wytrysku a kobieta kilka dni po przestaje używac Krążka .jest ryzyko ciąży ??

  Odpowiedz
 61. Ada
  Ada says:

  Witam. Czy dobrze rozumiem, że krążek mam założyć pierwszego dnia miesiączki ? Jeśli ona się spóźni od planowanej to mam poczekać aż się pojawi i wtedy założyć? Czy można używać podczas używania ringu tamponów ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Założenie krążka powinno mieć miejsce 1 dnia krwawienia menstruacyjnego. Można go również umieścić w pochwie między 2 a 5 dniem cyklu, jednak wówczas należy stosować dodatkową barierową antykoncepcję przez pierwsze 7 dni. Tak, jeśli okres się spóźni, to musisz poczekać. Jak najbardziej można korzystać z tamponów.

   Odpowiedz
   • Ada
    Ada says:

    To jest mój pierwszy raz z jakąkolwiek antykoncepcją i boję się, że go źle włożę, że wypadnie no i mam zrobione paznokcie żelowe więc nie wiem czy to też nie utrudnienie do włożenia go na dobrą odległość.

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Rozumiem, że Cię to stresuje. Jeśli postąpisz zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania, to wszystko będzie w porządku. Dłuższe paznokcie w niczym nie przeszkadzają. Nawet jeśli pierścień wypadnie, to wystarczy go umyć w zimnej lub letniej wodzie i jak najszybciej ponownie założyć. Jeśli ring znajdował się poza pochwą przez czas krótszy niż 3 godziny, nie wpływa to na jego skuteczność antykoncepcyjną.

     Odpowiedz
 62. Pppp
  Pppp says:

  Zaczęłam dopiero stosować tej antykoncepcji i chciałam zapytać czy Jeżeli założyłam krążek bez miesiączki czy jest on skuteczny

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie bardzo rozumiem, co masz na myśli, mówiąc „bez miesiączki”. Jeśli w poprzednim cyklu nie stosowano hormonalnego produktu antykoncepcyjnego, krążek należy założyć pierwszego dnia miesiączki. Można również rozpocząć stosowanie pierścienia między 2 a 5 dniem cyklu, ale w takim wypadku przez pierwsze 7 dni stosowania krążka zaleca się jednoczesne stosowanie prezerwatyw.

   Odpowiedz
 63. Shinelips
  Shinelips says:

  Cześć!
  Stosuje Nuvaring od roku zgodnie z zaleceniami producenta, pilnuje terminów oraz uważam aby krążek ciągle był w środku. Jestem aktywna seksualnie ze swoim partnerem od roku.
  W ten piątek 25.03.2022 mam wyjąć krążek po 3 tygodniach a już od 18.03.2022 czyli czwarty dzien mam ciągle delikatnie brązowy sluz, czasami z brązowymi 'nitkami’. Brak bólu brzucha czy innych objawów. Co to może być? Pierwszy raz mi się to zdarzyło.

  Odpowiedz
  • Shinelips
   Shinelips says:

   Dodam że 14 lutego miałam stwierdzone zapalenie przydatkow I leczyłam się antybiotykami przez 10 dni. Po 10 dniach współżyłam z partnerem z prezerwatywami przez kolejne 7dni.

   Odpowiedz
   • Olga
    Olga says:

    Cześć! Bardzo możliwe, że plamienie jest związane z zapaleniem i jego leczeniem. Warto skonsultować to z lekarzem.

    Odpowiedz
 64. Ada
  Ada says:

  Mam mały problem, bo nie wiem co myśleć. Ogólnie od paru miesięcy spóźnia mi się okres, ale się pojawia do max 5 dni spóźnienia. 8 dni temu włożyłam kolejny krążek gdzie w ten dzień powinien być okres, ale do dnia dzisiejszego go brak. Czyli spóźnia mi się już 8 dni, czy powinnam się martwić ? Iść do lekarza ? Zrobić test ? Jest taka możliwość, że jestem w ciąży ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie bardzo rozumiem pytanie. Jeśli stosujesz krążek dopochwowy, to nie masz miesiączek. Masz krwawienie z odstawienia, o którym trudno mówić, że się spóźnia. Jeśli stosujesz krążek prawidłowo, zgodnie z zaleceniami i ulotką, to nie musisz się martwić ciążą ani iść do lekarza, chyba że akurat masz wizytę kontrolną.

   Odpowiedz
   • Ada
    Ada says:

    27.02 założyłam pierwszy ring, przez trzy tygodnie go miałam i wyjęłam na tydzień gdzie pojawiło się lekkie krwawienie przez dwa dni z odstawienia i 27.03 założyłam drugi. 30.03 powinnam dostać miesiączke i do dnia dzisiejszego jej brak czyli 12 dni. Zrobiłam dziś dwa testy i wyszły negatywne więc nie mam pojęcia o co może chodzić skoro nie o ciążę. I stąd pytanie czy to normalne czy powinnam udać się do lekarza bo i tak mam to w planie, gdyż trochę się tym martwię.

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Ciążę możesz wykluczyć. Piszesz, że miałaś krwawienie z odstawienia, a 27 marca założyłaś kolejny krążek – czyli postąpiłaś prawidłowo i krwawienie wystąpiło. Nie mogłaś dostać kolejnego krwawienia 30 marca – kolejne krwawienie wystąpi po wyjęciu drugiego krążka. Wszystko wygląda prawidłowo, nie rozumiem, skąd ta data 30 marca. Podczas stosowania krążka się nie miesiączkuje.

     Odpowiedz
 65. Weronika
  Weronika says:

  Cześć odpowiadało by mi dostanie okresu po stosowaniu krążka przez dwa tygodnie. Czy jest opcja wyciągnięcia krążka po tych dwóch tygodniach a nie trzech i założenie nowego po tygodniowej przerwie? Czy jest to bezpieczne? Wpływa jakoś na skuteczność?
  Dziękuje za odpowiedź

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć!W takiej sytuacji mogłoby dojść do owulacji i ewentualnie ciąży. Lepiej po prostu pominąć przerwę między kolejnymi krążkami, wtedy krwawienie powinno się nie pojawić.

   Odpowiedz
 66. Gosia
  Gosia says:

  Hej,
  Używam ringow od 2 lat bez przerwy, bez żadnych problemów. Jednak zauważyłam że mogę krwawienie z czasem robi sie coraz krótsze, czy to normalne? Myślałam, żeby zrobić przerwę na jeden cykl, czy to dobry pomysł?

  Odpowiedz
 67. Marta
  Marta says:

  Cześć, mam dwa pytania. Stosuje pierwszy raz polaring po rocznej przerwie i niestety włożyłam go chyba o jeden dzień za szybko. Myślałam ,że dostałam miesiączki ,a raczej było to plamienie przed, na następny dzień normalnie miałam krwawienie i tutaj pierwsze pytanie jak w tym przypadku z ochroną ? Jeśli chodzi o drugie pytanie to czy przy pierwszym włożeniu systemu miesiączka może się skrócić i być mniej obfita? Okres mam zazwyczaj około 5 dni, pierwsze dwa dni są obfite ,a później mniej. Dzisiaj jestem trzeci dzień od włożenia polaringu (tak jak pisałam wyżej pierwszy dzień raczej był tylko plamieniem) i moja miesiączka dzisiaj jest mniej obfita niż zazwyczaj, tyle o ile. Czy to normalne ,że tak organizm zareagował? Czy mam się martwić ?

  Odpowiedz
 68. Ola
  Ola says:

  Hej stosuje drugi miesiąc krążek antykoncepcyjny , chciałam nie robić między nimi przerwy i użyć od razu krążka, ale źle policzyłam i spóźniłam się jeden dzien i dopiero usunęłam krążek założyłam nowy ( czyli powinnam usunąć krążek w czwartek a zrobiłam to w piątek rano ) czy wystąpi krwawienie ??

  Odpowiedz
  • Zuza
   Zuza says:

   Cześć!
   Jeśli dobrze rozumiem, stary krążek wymieniłaś na nowy o jeden dzień później. W takiej sytuacji krwawienie z odstawienia nie powinno się pojawić, jednakże przy stosowaniu krążka bez przerwy może pojawić się plamienie lub krwawienie śródcykliczne.

   Odpowiedz
 69. M
  M says:

  Cześć, nie miałam nigdy wcześniej ringu jednak ginekolog mi go zapisał i powiedział że mogę go użyć dzień po miesiączce bo akurat wtedy był dzień po jej skończeniu.
  Czy to jest ok?
  Domyślam się że powinnam się dodatkowo zabezpieczać przez pierwsze 7 dni ale czy tylko? Czy to będzie działać?

  Odpowiedz
  • Emilia
   Emilia says:

   Cześć!

   Jeżeli nie stosowałaś wcześniej antykoncepcji hormonalnej to założenie krążka zaleca się w pierwszym dniu cyklu, lub 2-5 dniu i wtedy właśnie trzeba pamiętać o dodatkowym zabezpieczeniu (prezerwatywie) przez 7 dni. W opisanej przez Ciebie sytuacji widzę parę możliwości a) masz krótsze krwawienia i dzień po miesiączce łapie się w tym terminie b) stosowałaś wcześniej inną antykoncepcję (np. tabletki, plastry), wtedy dzień, w którym zakłada się pierścień jest od tego uzależniony c) może źle zrozumieliście się z lekarzem i miał on na myśli pierwszy dzień po rozpoczęciu miesiączki, a nie końcu? Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości to najlepiej skonsultować to z lekarzem_rką, taka osoba dobrze zna Twoją sytuację i może rzetelnie odpowiedzieć na konkretne pytania 🙂

   Odpowiedz
 70. Aa
  Aa says:

  Witam. Pierwszy raz stosuje NR. Wczoraj zaczęło się plamienie więc początek miesiączki. Włożyłam ring, dziś też jest lekkie plamienie, nie wiem czy dobrze zrobiłam. Czy prY pierwszym stosowaniu krążek może spowodować ze miesiączka będzie taka skąpa?

  Odpowiedz
  • Zuza
   Zuza says:

   Cześć,
   zaleca się założenie krążka w pierwszy dzień miesiączki, więc jeśli jest on z reguły u ciebie skąpy to dobrze zrobiłaś. 🙂 W trakcie stosowania antykoncepcji hormonalnej krwawienie może być bardziej skąpe niż zazwyczaj.

   Odpowiedz
 71. Lili
  Lili says:

  Witam mam pytanie bo ringa powinnam wyjąć w niedzielę a wyjęłam w czwartek wcześniej
  Teraz mam założyć 7 dni licząc od wyjęcia wcześniejszego czyli czwartek czy liczyć te 7 dni od niedzieli? Mój pierwszy ring teraz będzie dopiero drugi

  Odpowiedz
  • Sofia (ona/ jej)
   Sofia (ona/ jej) says:

   Cześć! Nowy krążek umieszcza się w pochwie 7 dnia po wyjęciu poprzedniego, czyli w Twoim przypadku licząc od czwartku. W sytuacji wcześniejszego wyjęcia krążka, powinnaś zastosować dodatkową metodę antykoncepcji przez pierwsze 7 dni stosowania nowego pierścienia aby uniknąć ryzyka niechcianej ciąży.

   Jeśli masz wątpliwości lub pytania, zawsze możesz skonsultować się także z lekarzem/ lekarką lub farmaceutą/ farmaceutką w aptece 🙂

   Odpowiedz
 72. Ccccc
  Ccccc says:

  Czy mogę włożyć pierwszy krążek w dowolny dzień cyklu i zabezpieczać się dodatkowo przez jeden cykl a już przy drugim będę chroniona? Mam nieregularne cykle i nie wiem kiedy wystąpi miesiączka

  Odpowiedz
  • Zuza
   Zuza says:

   Cześć,
   jeśli wcześniej nie stosowałaś antykoncepcji hormonalnej, krążek powinien być założony pierwszego dnia miesiączki. Ewentualnie w trakcie 2-5 dnia cyklu, ale w takim przypadku konieczne jest korzystanie z dodatkowego zabezpieczenia przez 7 dni.

   Odpowiedz
 73. Anka
  Anka says:

  Hej! Czy szkodliwe jest stosowanie krążka przez kilka miesięcy, później całkowita rezygnacja, później znowu stosowanie, znowu rezygnacja itd? Zastanawiam się, czy nie wpływa to jakoś na gospodarkę hormonalną.

  Odpowiedz
  • Emilia
   Emilia says:

   Cześć!
   Szczerze mówiąc nie znalazłam, żadnych zaleceń, które wprost by odradzały taki system stosowania. Wiadome jest jednak np. to, że stosowanie antykoncepcji hormonalnej może mieć powikłania np. zwiększone ryzyko chorób układu krążenia, w tym zakrzepicy. Wiadomo też, że ryzyko zakrzepicy największe jest właśnie na początku stosowania takiej antykoncepcji, dlatego myślę, że takie przerywania na kilka miesięcy i zaczynanie od nowa może wiązać się ze zwiększonym ryzykiem przy każdym nowym „początku”. Wszystko zależy też oczywiście od indywidualnych predyspozycji i aktualnego stanu zdrowia, dlatego ważne jest ustalenie tych czynników przed przepisaniem antykoncepcji. Na pewno należy tę kwestię przedyskutować z lekarzem_rką, taka osoba powinna znać Twój stan zdrowia i móc indywidualnie doradzić, ważne jest też poinformowanie specjalisty_ki w jakiej formie, jak długo i kiedy skończyłaś stosować ostatni rodzaj antykoncepcji.

   Odpowiedz
 74. Xxx
  Xxx says:

  Hej. Wlozylam pierwszy krazek w dowolny dzien bo miałam nieregularne cykle. Stwierdziłam, ze to głupi pomysł. Po 4 dniach go wyciągnęłam i poczekalam na normalny okres, ktory dostałam po 3 dniach od wyciagnięcia.. W pierwszy dzień okresu wlozylam nowy krazek. Miałam go w sobie 21 dni, dostałam krawawienie z odstawienia i nastepny- drugi krazek wlozylam nie po 7 dniach przerwy, tylko po 5 dniach przerwy żeby przesunąć dzien wkładania krążka z poniedziałku na sobotę. Czy mogłam tak zrobic? Czy jestem chroniona od razu przed ciaza?

  Odpowiedz
  • Emilia
   Emilia says:

   Cześć!
   Skrócenie przerwy nie powinno wpłynąć na działanie krążka, więc antykoncepcja powinna zostać zachowana 🙂 Pamiętaj jednak, że najbezpieczniej jest stosować się do instrukcji z ulotki i/lub zaleceń lekarza_rka i nie wkładać i wyciągać krążka w losowe dni. Dotyczy to z resztą nie tylko pierścienia, ale ogólnie antykoncepcji, leków czy środków medycznych. Antykoncepcja ma najwyższą skuteczność kiedy stosowana jest zgodnie z zaleceniami. Jeżeli chciałabyś zmienić formę korzystania z niej i np. zrezygnować całkowicie z przerw pomiędzy to też najlepiej przedyskutować to od razu z lekarzem_rką, która przepisuje receptę. Przed wizytą możesz np. spisać sobie listę pytań, które chcesz zadać i zabrać ją ze sobą – tak, żeby nic nie wyleciało Ci z głowy 🙂

   Odpowiedz
   • Xxx
    Xxx says:

    Dziękuje za odpowiedz. Ale chciałabym wiedziec. Czy byłam chroniona przy tym krążku który założyłam w dzien miesiączki (po3 tyg dostałam krwawienie z odstawienia) pomimo tego ze ten pierwszy założyłam w dowolny dzien i po kilku dniach wyciągnęłam.

    Odpowiedz
    • Zuza
     Zuza says:

     Cześć,
     tak, byłaś chroniona po 7 dniach od założenia krążka w pierwszy dzień miesiączki. To kilka dni z krążkiem we wcześniejszym cyklu nie wpłynęło na skuteczność.

     Odpowiedz
 75. Yyyyy
  Yyyyy says:

  Witam. Prosze o odpowiedz. Nigdzie nie moge znaleźć informacji. Czy gorące kąpiele i posiadówki w gorącej wodzie obniżają skutecznosc krazka antykoncepcyjnego ginoring? Zakładając ze temperatura wody może mieć około 36-41 stopni.
  W ulotce napisane jest żeby nie myc go gorąca woda, a jak jest w siedzeniu w gorącej wodzie

  Odpowiedz
  • Zuza
   Zuza says:

   Cześć, gorące kąpiele i nasiadówki nie wpływają na skuteczność pierścienia dopochwowego. Jest on umieszony w pochwie, która ma temperaturę ciała i nie zmienia się ona pod wpływem temperatury otoczenia. 🙂

   Odpowiedz
 76. Arya
  Arya says:

  Cześć. Zmieniam metodę antykoncepcji z plastrów na ring antykoncepcyjny. Chciałabym zapytać czy mogę stosować ring z kubeczkiem menstruacyjnym? Nie chciałabym rezygnować z kubeczka. Po 7 dniach przerwy mam nadal miesiączkę, bo dostaje ją w 4 dniu przerwy.

  Odpowiedz
  • Emilia
   Emilia says:

   Cześć!
   Nie znalazłam żadnych zaleceń co do korzystania z kubeczka i pierścienia jednocześnie. Na pewno zwiększa to ryzyko przypadkowego przesunięcia czy nawet wyciągnięcia pierścienia podczas wyjmowania kubeczka. Podobnie jest w przypadku korzystania z tamponów, a tutaj są zalecenia i producenci nie widzą przeciwskazań do ich jednoczesnego używania. Należy jednak przy każdym wyjęciu sprawdzać czy pierścień pozostał na miejscu.

   Odpowiedz
 77. Marzen
  Marzen says:

  Witam nigdzie nie mogę znaleźć informacji dotyczącej koloru ringu po wyciągnięciu po 21 dniach. W trakcie 21 dni nie wyjełam go ani razu a po 21 dniach jak go wyjełam był lekko żółty czy to normalne?

  Odpowiedz
  • Marcelina
   Marcelina says:

   Cześć!
   Zmiana koloru krążka w żaden sposób nie wpływa na jego skuteczność. Zmiana koloru może się zdarzać i zazwyczaj wynika to z kontaktu krążka z krwią lub śluzem szyjkowym. Wszystko jest ok 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *