Ludzkie ciało składa się w około 60% z wody. Jesteśmy dosyć płynnymi istotami! Mamy w sobie wodę, krew, mocz, ślinę. Niektóre płyny pozostają w środku ciała. Inne wydostają się na zewnątrz. Mają różne zapachy, kolory, konsystencje.

Istnieje sporo wydzielin ciała związanych z seksualnością. Wokół nich narosło tabu. Być może wpływ ma na to pornografia – bardzo rzadko widać tam wydzielinę inną, niż sperma, a ta, którą widać, często jest sztuczna! Dlatego zapraszamy do poczytania o tym, co produkuje nasze ciało.

Sperma

Sperma to wydzielina produkowana w jądrach, najądrzach, pęcherzykach nasiennych, gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz prostacie. Jej produkcja trwa około dwóch miesięcy. Sperma składa się między innymi z plemników, ale też z innych substancji.

Przeciętna dawka spermy wynosi od dwóch do pięciu mililitrów, a na jeden mililitr przypada około dwudziestu milionów plemników. Podczas wytrysku – w szczytowym momencie podniecenia seksualnego – sperma wydostaje się jej przez nasieniowód, a następnie przez cewkę moczową.

U osób z penisem pierwszy wytrysk pojawia się wraz z dojrzewaniem płciowym w wieku nastoletnim. Wytrysk nasienia następuje zwykle podczas przeżywanego orgazmu. Jednak nie zawsze się tak dzieje – szczytowaniu może nie towarzyszyć wytrysk spermy, co nazywamy suchym orgazmem.

Preejakulat

Preejakulat to bezbarwny śluz, który wydostaje się z członka w erekcji w wyniku podniecenia. Jego zadaniem jest naturalna lubrykacja penisa. Wydostanie się preejakulatu to nie to samo co wytrysk, ale preejakulat może zawierać niewielkie ilości plemników. Dlatego, jeśli znajdzie się w pochwie, może prowadzić do zapłodnienia.

Ilość tej wydzieliny może być różna. Niektóre osoby w ogóle nie obserwują u siebie preejakulatu, a inne deklarują, że jego ilość jest większa niż przeciętna – na tyle duża, że skapuje z prącia.

Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy to wydzielina produkowana przez gruczoły szyjki macicy. Po raz pierwszy pojawia się w okresie dojrzewania.

Śluz zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym (za którego początek uznaje się pierwszy dzień okresu). Jego objętość, barwa czy konsystencja mogą być inne w różnych fazach cyklu. Najwięcej śluzu można zaobserwować w okolicy owulacji. Śluz jest wtedy przezroczysty i rozciągliwy. Ma wodnistą konsystencję, co ułatwia plemnikom przemieszczanie się z pochwy do macicy. Po owulacji ilość śluzu maleje, a jego konsystencja staje się gęstsza i mniej rozciągliwa, co utrudnia przenikanie plemników do komórki jajowej. Warto obserwować swój śluz, bo wtedy szybko zauważymy, jeżeli dzieje się coś niepokojącego.

Czy płyny są zakaźne?

Pamiętaj, że jeśli uprawiasz seks bez prezerwatywy, kontakt płynów ustrojowych (śluzu, spermy, krwi) może doprowadzić do zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Zakazić się można nie tylko podczas stosunku genitalnego, ale też podczas seksu oralnego czy analnego. Dlatego warto się badać i zabezpieczać

 

Bibliografia

Bancroft, J. (2010), Seksualność człowieka. Elsevier Urban & Partner: Wrocław.
Lew-Starowicz, Z., Długołęcka. A. (2006) Edukacja seksualna. Świat Książki: Warszawa.

22 komentarzy:
 1. Bartek60
  Bartek60 says:

  Witam ostatnio doszło do pieszczot między mna a moja dziewczyna, nasze narządy płciowe kilka razy się dotknęły. Boimy się ze preejakulat mógł zapłodnić moja dziewczynę. Jakie są szanse na takie zapłodnienie ?

  Odpowiedz
 2. ewa
  ewa says:

  Czesc. Po przeczytaniu o wydzielinach ciała, i męskich narządach płciowych siusiaku i siurku 🙂 mam takie pytanie konkretnie o tych wydzielinach.. Preejakulat to nie to samo co wytrysk jest przezroczysty juz jasne, a jakiego koloru ma byc sperma? i co to za przezroczysta wydzielina podczas wytrysku? Otóż.. uprawiałam ze swoim chłopakiem petting byliśmy nago, piescilam go reką do wytrysku, wytrysk nastąpił na mój brzuch, ale ten wytrysk nie wiem jak opisać, bardzo taki dziwny przezroczysty i wodny czy to w ogole sperma?

  Odpowiedz
 3. Ellla
  Ellla says:

  Cześć, mam pytanie. Ile maksymalnie plemniki są w stanie przeżyć w ciele kobiety? Niektóre strony podają że 72 godziny a gdzieś indziej pisze że nawet kilkanaście dni

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Zależy to od wielu czynników, m.in. od warunków w pochwie. Zasadniczo plemniki w ciele mogą przeżyć 2-5 dni. Można powiedzieć, że te 72 godziny to taka średnia.

   Odpowiedz
 4. Tomek
  Tomek says:

  Hej, zawsze się zastanawiałem z iloma różnymi osobami trzeba by było uprawiać seks aby zarazic się jakimiś chorobami. Wiem, że my możemy za pierwszym razem zarazic sie od drugiej osoby, która no właśnie… z iloma różnymi osobami musiałaby spać aby coś załapać?

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! W przypadku drugiej osoby działa dokładnie ta sama zasada – wystarczy niezabezpieczony stosunek z 1 zakażoną osobą, by się zarazić i przekazać chorobę nam. Ryzyko chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową występuje u każdej aktywnej seksualnie osoby.

   Odpowiedz
 5. Ciekawska22
  Ciekawska22 says:

  Czy możliwe jest zajscie w ciążę w następującej sytuacji : facet doszedł w takcie stosunku, wyciera się przy pomocy nawilżanych chusteczek. Kolejnie za kilka minut dziewczyna bierze chusteczkę nawilżaną kolejną, aby wytrzeć swoje miejsca intymne . Czy jeśli on dotknąć jej chusteczki wcześniej i zostawił na niej nasienie to możliwr jest zajscie w ciążę?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie da się zajść w ciążę przez chusteczkę. Piszesz za to, że partner miał wytrysk podczas stosunku – jeśli był to stosunek bez zabezpieczenia, a wytrysk nastąpił w pochwie lub przy wejściu do niej, to ryzyko ciąży istnieje.

   Odpowiedz
 6. Aneta
  Aneta says:

  Hej 🙂 czy plemniki z preejakulatu są tak samo wytrzymałe/mogą wytrzymać tyle samo na powietrzu ile plemniki że spermy? I ile tak naprawdę plemniki mogą przetrwać na zewnątrz?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Plemniki na powietrzu momentalnie giną. Preejakulat może zawierać mniej plemników niż sperma, ale zasadniczo to wciąż plemniki, więc jeśli świeży preejakulat znajdzie się w pochwie, to istnieje ryzyko ciąży – dlatego np. stosunek przerywany nie jest metodą antykoncepcji.

   Odpowiedz
 7. Renata
  Renata says:

  Hi 🙂 Brr wiele pytan tu:) po kontakcie ze spermą, preejakulatem, ciazy czy go tak trudno zauwazyc?od razu brac jakies zabazpieczenie? Czy te dwie wydzieliny łatwo odróżnić? to jest np podczas pieszczot, pettingu, seksu, itd, to jest ten moment, kiedy bedzie ten kontakt z preejakulatem? 🙂 czy da sie zauważyc? aby nie wpasć ,w przyszłosci 🙂 Ciągle czytam o tych wpadkach wydzielinach nigdy na zywo nie widziałam, nu nie mam chłopaka, mam zerowe doswiadczenie w sprawach seksu.:)

  Odpowiedz
 8. ...Edwin
  ...Edwin says:

  Czesc, Mam 15lat i dotychczas tego niczego nie mam, nawet zarostu „tam” jajka, tylko słabo swiatły meszek:( podczas masturbacji mam takie przyjemne skurcze ale nie ma żadnego wytrysku.. nawet nie wiem jak moje nasienie powinno wygladać, wyczytałem w necie że pierwszy wytrysk u chłopaków powinien pojawic sie juz w wieku 13-14 lat ja mam 15 i go nie ma, Martwię się czy ze mną jest wszystko ok? czy w moim wieku już wszystko musi być jak u dorosłych? w ogóle mam tam niewiele, jak u dorosłych:(

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Nie, w tym wieku absolutnie nie wszystko musi być jak u dorosłych – każdy organizm dojrzewa we własnym tempie! Dotyczy to zarówno owłosienia, jak i ejakulacji. Myślę, że na razie nie ma czym się martwić; jeśli jednak dręczą Cię wątpliwości, być może warto skonsultować się z lekarką/lekarzem. 😉

   Odpowiedz
 9. mirek
  mirek says:

  Czesc, Co to za wycieki po wytrysku? i jak z tym radzic?? Chciałbym też spytać, na ile nienaturalne jest to, że 15-45 min nawet do 2godz. po wytrysku pojawia się wydzielina (moment odczuwalny najczęściej wyraźnie w slipkach). Jest to nieciekawe, po prostu ze względów higienicznych. Pojawia się to także niestety po 'znaczniejszym podnieceniu’, bez żadnego pobudzania członka?

  Odpowiedz
 10. mirek
  mirek says:

  Czy ta wydzielina po masturbacji i wytrysku już jak mam penisa w spoczynku jest to czymś normalnym? to jest jeszcze po jakims czasie mam jakis wyciek z penisa w slipkach 🙁 nie wiem co to jest? nie znalazlem tu odpowiedzi na swoje pytanie, mam tu cos innego, nie jestem juz pobudzony kiedy sie pojawia preejakulat, Nie wiem co mam robić?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Trudno mi odpowiedzieć na Twoje pytanie, ale jeśli tym wyciekom nie towarzyszy ból, pieczenie, swędzenie itp. oraz jeśli nie jest to ropna wydzielina lub wydzielina z krwią, to raczej nie ma się czym przejmować. W przeciwnym razie trzeba skonsultować sprawę z lekarzem.

   Odpowiedz
 11. K
  K says:

  Cześć! Zwracam się do was z pytaniem, ponieważ patrząc na wiele artykułów na internecie nie wiem komu mogę zaufać 🙁
  Otóż, chciałabym zapytać czy plemniki w ciele kobiety są w stanie przeżyć 30 dni? Czy jest na to jakakolwiek, nawet najmniejsza szansa?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *