Ludzkie ciało składa się w około 60% z wody. Jesteśmy dosyć płynnymi istotami! Mamy w sobie wodę, krew, mocz, ślinę. Niektóre płyny pozostają w środku ciała. Inne wydostają się na zewnątrz. Mają różne zapachy, kolory, konsystencje.

Istnieje sporo wydzielin ciała związanych z seksualnością. Wokół nich narosło tabu. Być może wpływ ma na to pornografia – bardzo rzadko widać tam wydzielinę inną, niż sperma, a ta, którą widać, często jest sztuczna! Dlatego zapraszamy do poczytania o tym, co produkuje nasze ciało.

Sperma

Sperma to wydzielina produkowana w jądrach, najądrzach, pęcherzykach nasiennych, gruczołach opuszkowo-cewkowych oraz prostacie. Jej produkcja trwa około dwóch miesięcy. Sperma składa się między innymi z plemników, ale też z innych substancji.

Przeciętna dawka spermy wynosi od dwóch do pięciu mililitrów, a na jeden mililitr przypada około dwudziestu milionów plemników. Podczas wytrysku – w szczytowym momencie podniecenia seksualnego – sperma wydostaje się jej przez nasieniowód, a następnie przez cewkę moczową.

U osób z penisem pierwszy wytrysk pojawia się wraz z dojrzewaniem płciowym w wieku nastoletnim. Wytrysk nasienia następuje zwykle podczas przeżywanego orgazmu. Jednak nie zawsze się tak dzieje – szczytowaniu może nie towarzyszyć wytrysk spermy, co nazywamy suchym orgazmem.

Preejakulat

Preejakulat to bezbarwny śluz, który wydostaje się z członka w erekcji w wyniku podniecenia. Jego zadaniem jest naturalna lubrykacja penisa. Wydostanie się preejakulatu to nie to samo co wytrysk, ale preejakulat może zawierać niewielkie ilości plemników. Dlatego, jeśli znajdzie się w pochwie, może prowadzić do zapłodnienia.

Ilość tej wydzieliny może być różna. Niektóre osoby w ogóle nie obserwują u siebie preejakulatu, a inne deklarują, że jego ilość jest większa niż przeciętna – na tyle duża, że skapuje z prącia.

Śluz szyjkowy

Śluz szyjkowy to wydzielina produkowana przez gruczoły szyjki macicy. Po raz pierwszy pojawia się w okresie dojrzewania.

Śluz zmienia się wraz z cyklem menstruacyjnym (za którego początek uznaje się pierwszy dzień okresu). Jego objętość, barwa czy konsystencja mogą być inne w różnych fazach cyklu. Najwięcej śluzu można zaobserwować w okolicy owulacji. Śluz jest wtedy przezroczysty i rozciągliwy. Ma wodnistą konsystencję, co ułatwia plemnikom przemieszczanie się z pochwy do macicy. Po owulacji ilość śluzu maleje, a jego konsystencja staje się gęstsza i mniej rozciągliwa, co utrudnia przenikanie plemników do komórki jajowej. Warto obserwować swój śluz, bo wtedy szybko zauważymy, jeżeli dzieje się coś niepokojącego.

Czy płyny są zakaźne?

Pamiętaj, że jeśli uprawiasz seks bez prezerwatywy, kontakt płynów ustrojowych (śluzu, spermy, krwi) może doprowadzić do zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Zakazić się można nie tylko podczas stosunku genitalnego, ale też podczas seksu oralnego czy analnego. Dlatego warto się badać i zabezpieczać

 

Bibliografia

Bancroft, J. (2010), Seksualność człowieka. Elsevier Urban & Partner: Wrocław.
Lew-Starowicz, Z., Długołęcka. A. (2006) Edukacja seksualna. Świat Książki: Warszawa.

2 komentarzy:
  1. Bartek60
    Bartek60 says:

    Witam ostatnio doszło do pieszczot między mna a moja dziewczyna, nasze narządy płciowe kilka razy się dotknęły. Boimy się ze preejakulat mógł zapłodnić moja dziewczynę. Jakie są szanse na takie zapłodnienie ?

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *