Czym jest owulacja?

Owulacja to taki kulminacyjny moment cyklu. Inaczej nazywana jajeczkowaniem to czas, w którym w jajniku kobiety z pęcherzyka Graafa uwalnia się dojrzała komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. U zdrowej kobiety owulacja występuje raz w danym cyklu miesiączkowym. Czas wystąpienia jajeczkowania u każdej kobiety może się odrobinę różnić i jest zależny od czasu trwania cyklu menstruacyjnego.

Przygotowanie do owulacji, czyli dojrzewanie pęcherzyka

To hormon zwany estrogenem wspierany przez hormon przysadki mózgowej folikostymulinę (FSH) oraz luteinę (LH) pozwala dojrzeć naszemu jajeczku, pęknąć pęcherzykowi Graffa i wydostać się komórce jajowej z jajnika. Obecność hormonu luteinizującego (LH) możemy zbadać za pomocą dostępnych w sklepach testów owulacyjnych. Uwaga! Nie dają one pewności, że owulacja nastąpi i za ile godzin, a pokazują tylko, że jajeczkowanie prawdopodobnie wystąpi w najbliższych kilkunastu godzinach. Nie można ich jednak stosować do celów antykoncepcyjnych! Seks przed uzyskaniem pozytywnego wyniku testu owulacyjnego też może doprowadzić do ciąży. Czas przed owulacją jest dość uwrażliwiony na to, co dzieje się wokół nas. Kiedy doświadczamy nasilonego stresu lub jesteśmy chore, nasza owulacja może się opóźnić lub może do niej w ogóle nie dojść.

Owulacja a zajście w ciążę

Kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę tylko przez kilka dni w danym cyklu i to nie przez całe życie. W trakcie owulacji istnieje największa szansa na zajście w ciążę. Dojrzała komórka jajowa, która przemieszcza się z jajnika do jajowodu, jest w stanie gotowym do zapłodnienia, czyli jeśli napotka tam plemniki, może dojść do zapłodnienia. Jeśli nie, po kilkunastu godzinach jajeczko ginie. W niektórych przypadkach w ciągu około 24 godzin może uwolnić się druga komórka jajowa. Pamiętajmy jednak, że możliwość zajścia w ciążę zależy od połączonej płodności kobiety i mężczyzny.

Jak rozpoznać, że jestem w trakcie jajeczkowania lub przed?

U niektórych kobiet w okresie owulacji mogą wystąpić niektóre z niżej wymienionych objawów:

 • zmiany w śluzie,
 • tkliwość piersi,
 • plamienie,
 • zmiany w libido.

Przed owulacją może pojawić się kremowa wydzielina, która stopniowo zmieni się w rozciągliwą, przezroczystą, przypominającą białko jajka. Śluz może być tak rzadki, że spływa jak woda. Jest to śluz najbardziej płodny.

 

Źródła:
Artykuł zawiera fragmenty “Obserwacji cyklu” autorstwa Anki Grzywacz.

1 komentuj
 1. patrycja
  patrycja says:

  Do wyznaczania swoich dni płodnych, kontroli cyklu owulacyjnego polecam komputer cyklu cyclotest myway jest bardzo skuteczny.

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *