Czym jest owulacja?

Owulacja to taki kulminacyjny moment cyklu. Inaczej nazywana jajeczkowaniem to czas, w którym w jajniku kobiety z pęcherzyka Graafa uwalnia się dojrzała komórka jajowa gotowa do zapłodnienia. U zdrowej kobiety owulacja występuje raz w danym cyklu miesiączkowym. Czas wystąpienia jajeczkowania u każdej kobiety może się odrobinę różnić i jest zależny od czasu trwania cyklu menstruacyjnego.

Przygotowanie do owulacji, czyli dojrzewanie pęcherzyka

To hormon zwany estrogenem wspierany przez hormon przysadki mózgowej folikostymulinę (FSH) oraz luteinę (LH) pozwala dojrzeć naszemu jajeczku, pęknąć pęcherzykowi Graffa i wydostać się komórce jajowej z jajnika. Obecność hormonu luteinizującego (LH) możemy zbadać za pomocą dostępnych w sklepach testów owulacyjnych. Uwaga! Nie dają one pewności, że owulacja nastąpi i za ile godzin, a pokazują tylko, że jajeczkowanie prawdopodobnie wystąpi w najbliższych kilkunastu godzinach. Nie można ich jednak stosować do celów antykoncepcyjnych! Seks przed uzyskaniem pozytywnego wyniku testu owulacyjnego też może doprowadzić do ciąży. Czas przed owulacją jest dość uwrażliwiony na to, co dzieje się wokół nas. Kiedy doświadczamy nasilonego stresu lub jesteśmy chore, nasza owulacja może się opóźnić lub może do niej w ogóle nie dojść.

Owulacja a zajście w ciążę

Kobieta jest zdolna do zajścia w ciążę tylko przez kilka dni w danym cyklu i to nie przez całe życie. W trakcie owulacji istnieje największa szansa na zajście w ciążę. Dojrzała komórka jajowa, która przemieszcza się z jajnika do jajowodu, jest w stanie gotowym do zapłodnienia, czyli jeśli napotka tam plemniki, może dojść do zapłodnienia. Jeśli nie, po kilkunastu godzinach jajeczko ginie. W niektórych przypadkach w ciągu około 24 godzin może uwolnić się druga komórka jajowa. Pamiętajmy jednak, że możliwość zajścia w ciążę zależy od połączonej płodności kobiety i mężczyzny.

Jak rozpoznać, że jestem w trakcie jajeczkowania lub przed?

U niektórych kobiet w okresie owulacji mogą wystąpić niektóre z niżej wymienionych objawów:

 • zmiany w śluzie,
 • tkliwość piersi,
 • plamienie,
 • zmiany w libido.

Przed owulacją może pojawić się kremowa wydzielina, która stopniowo zmieni się w rozciągliwą, przezroczystą, przypominającą białko jajka. Śluz może być tak rzadki, że spływa jak woda. Jest to śluz najbardziej płodny.

 

Źródła:
Artykuł zawiera fragmenty “Obserwacji cyklu” autorstwa Anki Grzywacz.

14 komentarzy:
 1. patrycja
  patrycja says:

  Do wyznaczania swoich dni płodnych, kontroli cyklu owulacyjnego polecam komputer cyklu cyclotest myway jest bardzo skuteczny.

  Odpowiedz
 2. sluz
  sluz says:

  dzien dobry, czy jak dojdzie do zaplodnienia to dalej nie ma zadnego sluzu? i przed okresem wtedy tez nie wystepuje sluz? nie doszlo u mnie do zaplodnienia, ale moj mozg wtopil sobie wizje ze okres nie byl okresem, dlatego prosze o pomoc

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! To kwestia indywidualna – przed okresem może, ale nie musi pojawić się śluz. Jeżeli miałaś okres, to nie zaszłaś w ciążę.

   Odpowiedz
 3. Nieświadoma
  Nieświadoma says:

  Witam. Mam pytanie czy owulacja występuje tylko raz podczas jednego cyklu czy może się tak zdarzyć że wystąpi 2 razy w połowie cyklu i przed miesiączķą?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Owulacja występuje tylko raz w cyklu, ok. 2 tyg. przed miesiączką. Może się natomiast zdarzyć tak (jeśli dana osoba ma zaburzenia hormonalne), że organizm kilkakrotnie przygotowuje się do owulacji, ale mu się to nie udaje. Wtedy kilka razy w cyklu można zaobserwować objawy owulacji, ale to nie znaczy, że do niej doszło. Czasem takie cykle są wtedy bezowulacyjne.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie do końca. Niektóre osoby doświadczają dużej ilości śluzu w innych momentach cyklu. Bardzo trudno określić dokładny moment owulacji na podstawie wyłącznie sygnałów z ciała. Owulacja występuje ok. 14 dni przed kolejną miesiączką.

   Odpowiedz
 4. Ania
  Ania says:

  Witam.
  17 czerwca miałam miesiączke trwała ona okolo 5 dni to w lipcu kiedy wypadają moje dni płodne i owulacji? Moje cykle odbywają się tak mniej więcej co 32 lub 33 dni
  17 lub 18 lipca Stymulowałam penisa aż do wytrysku .Jeśli po około 3 lub 4 minutach tą samą ręką dotykałam warg stromowych i delikatnie może na około cm włożyłam palec. 19 lipca dostałam (raczej okresu ) trwał około 4 dni. Teraz bardzo się stresuje jutro powinnam dostać okresu ale nic na to nie zawpowiada A mam dziwne dolegliwości czasmi mdłości częste bóle jajników itp mam nadzieję że to przez to że się bardzo ale to bardzo stresuje. Czy faktycznie można zapłodnic sie przez palec w spermie którą przebywa na ręku kilka minut np. 3 lub 4. I nie było jakiejś głebokiej penetracji palcem. W Internecie czytałam że jest to możliwe. Jestem dziewicą i teraz strasznie się boję że mogę być w ciąży przez takie coś. Czy są na świecie takie przypadki ciąży po pettingu , w sensie przeniesiona sperma palcami

  Odpowiedz

Trackbacks & Pingbacks

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *