Test ciążowy pozwoli Ci sprawdzić, czy jesteś w ciąży. Test taki wykonuje się z moczu lub z krwi. Badanie wykrywa hormon hCG (gonadotropinę kosmówkową), który zaczyna być produkowany przez organizm kobiety wkrótce po zapłodnieniu. Jednak żaden test nie da miarodajnego wyniku tuż po stosunku. Z wykonaniem testu ciążowego najlepiej poczekać do dnia spodziewanej miesiączki.

Rodzaje testów ciążowych (samodzielnych)

 • Płytkowy test ciążowy
  Jest to test w formie plastikowego prostokąta, na którym znajduje się okienko z płytką pomiarową oraz okienko, na którym pojawia się wynik testu. Tego typu test można łatwo dostać w dowolnej aptece lub drogerii.

Jak korzystać?
Płytkowy test ciążowy wymaga zebrania moczu do naczynia. Następnie pipetą nabiera się próbkę moczu i umieszcza kilka jego kropel w odpowiedniej płytce pomiarowej. Po kilku minutach w okienku testowym pojawi się wynik. Dwie kreski oznaczają ciążę, a jedna kreska – jej brak. Jeśli nie pojawi się żadna kreska, wynik testu jest nieważny.

 • Strumieniowy test ciążowy
  Jest to test w formie plastikowego flamastra. Na jednym jego końcu znajduje się pasek testowy, który umieszcza się pod strumieniem moczu, a na drugim końcu – okienko, w którym pojawi się wynik testu. Tego typu test można łatwo dostać w dowolnej aptece lub drogerii.

Jak korzystać?
Trzymając za uchwyt, test umieszcza się na 5 sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu. Następnie nakłada się plastikową nasadkę na pasek, na który trafił mocz, i odkłada się test na bok. Po kilku minutach w okienku pojawi się wynik testu. Dwie kreski oznaczają ciążę, a jedna kreska – jej brak. Jeśli nie pojawi się żadna kreska, wynik testu jest nieważny.

 • Paskowy test ciążowy
  Jest to test w formie kilkucentymetrowego paska. Z jednej strony paska znajduje się obszar testowy, a z drugiej pojawi się wynik testu. Tego typu test można dostać w aptece lub drogerii.

Jak korzystać?
Paskowy test ciążowy wymaga zebrania moczu do naczynia. Koniec paska testowego umieszcza się w pojemniku z moczem na ok. 15 sekund. Następnie wyjmuje się pasek i odkłada go na suchą powierzchnię. Po kilku minutach w górnej części paska pojawi się wynik testu. Dwie kreski oznaczają ciążę, a jedna kreska – jej brak. Jeśli nie pojawi się żadna kreska, wynik testu jest nieważny.

Rodzaje testów ciążowych (laboratoryjnych)

 • Badanie stężenia hormonu beta-hCG z krwi
  Jest to badanie, którego nie wykonasz sama w domu. Musisz się w tym celu udać do laboratorium. Jest to najbardziej wiarygodna metoda potwierdzająca lub wykluczająca ciążę. W laboratoium zostanie Ci pobrana krew, a następnie próbka zostanie poddana badaniu. Wynik otrzymasz po kilku lub kilkunastu godzinach. U zdrowych kobiet niebędących w ciąży stężenie beta-hCG nie przekracza poziomu 5 mIU/ml. Stężenie wyższe niż 5 mIU/ml wskazuje na ciążę.
  Badanie to może być wykonane bez skierowania. W tym celu wystarczy udać się do poradni; trzeba będzie wówczas zapłacić około 30 zł. Możemy poprosić też o skierowanie od ginekologa, aby badanie było refundowane.

 

Źródła:
http://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/05-2010/11%20%20Diagnostyczne%20testy%20medyczne.pdf
http://www.diagnosis24.pl/data/offer/1/00000115/368/fSMMWVcchCTXShkPNWNN.pdf
http://www.diagnosis24.pl/data/offer/1/00000114/367/GMECFUPMXhccVaWaSHhW.pdf
https://ktomalek.pl/test-ciazowy-pre-test-paskowy-interakcje-ulotka-cena-dawkowanie-1-szt/ub-9034526
http://sla.pl/beta-hcg-badanie-potwierdzajace-ciaze/

4 komentarzy:
 1. Uzytkownik359
  Uzytkownik359 says:

  Czy jeśli zrobiłam dwa testy ciążowe- wyszły negatywne i dostałam już trzecią miesiączkę w terminie, ale była troszkę słabsza i bez skrzepów ( przez cały czas był bardzo mocny stres) to są jakieś szanse, ze jestem w ciąży?

  Odpowiedz
 2. Aga
  Aga says:

  Hejka! 26.09 doszło do zblizenia a 9.10 dostałam plamienie a 10 h później normalnej miesiączki która trwała do 13.10 jakoś, teraz zaczęłam brać moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne krwawie od 14 dni a po odstawieniu krwawienie nasiliło się i wyglądało jak miesiączka a teraz znowu jest skąpe? Test po około 35 dniach negatywny. Nie ma powodów do niepokoju?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Wynik testu w takim terminie jest wiarygodny, więc nie jesteś w ciąży. Radziłabym porozmawiać z lekarzem o długotrwałym krwawieniu.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *