Test ciążowy pozwoli Ci sprawdzić, czy jesteś w ciąży. Test taki wykonuje się z moczu lub z krwi. Badanie wykrywa hormon hCG (gonadotropinę kosmówkową), który zaczyna być produkowany przez organizm kobiety wkrótce po zapłodnieniu. Jednak żaden test nie da miarodajnego wyniku tuż po stosunku. Z wykonaniem testu ciążowego najlepiej poczekać do dnia spodziewanej miesiączki.

Rodzaje testów ciążowych (samodzielnych)

 • Płytkowy test ciążowy
  Jest to test w formie plastikowego prostokąta, na którym znajduje się okienko z płytką pomiarową oraz okienko, na którym pojawia się wynik testu. Tego typu test można łatwo dostać w dowolnej aptece lub drogerii.

Jak korzystać?
Płytkowy test ciążowy wymaga zebrania moczu do naczynia. Następnie pipetą nabiera się próbkę moczu i umieszcza kilka jego kropel w odpowiedniej płytce pomiarowej. Po kilku minutach w okienku testowym pojawi się wynik. Dwie kreski oznaczają ciążę, a jedna kreska – jej brak. Jeśli nie pojawi się żadna kreska, wynik testu jest nieważny.

 • Strumieniowy test ciążowy
  Jest to test w formie plastikowego flamastra. Na jednym jego końcu znajduje się pasek testowy, który umieszcza się pod strumieniem moczu, a na drugim końcu – okienko, w którym pojawi się wynik testu. Tego typu test można łatwo dostać w dowolnej aptece lub drogerii.

Jak korzystać?
Trzymając za uchwyt, test umieszcza się na 5 sekund bezpośrednio pod strumieniem moczu. Następnie nakłada się plastikową nasadkę na pasek, na który trafił mocz, i odkłada się test na bok. Po kilku minutach w okienku pojawi się wynik testu. Dwie kreski oznaczają ciążę, a jedna kreska – jej brak. Jeśli nie pojawi się żadna kreska, wynik testu jest nieważny.

 • Paskowy test ciążowy
  Jest to test w formie kilkucentymetrowego paska. Z jednej strony paska znajduje się obszar testowy, a z drugiej pojawi się wynik testu. Tego typu test można dostać w aptece lub drogerii.

Jak korzystać?
Paskowy test ciążowy wymaga zebrania moczu do naczynia. Koniec paska testowego umieszcza się w pojemniku z moczem na ok. 15 sekund. Następnie wyjmuje się pasek i odkłada go na suchą powierzchnię. Po kilku minutach w górnej części paska pojawi się wynik testu. Dwie kreski oznaczają ciążę, a jedna kreska – jej brak. Jeśli nie pojawi się żadna kreska, wynik testu jest nieważny.

Rodzaje testów ciążowych (laboratoryjnych)

 • Badanie stężenia hormonu beta-hCG z krwi
  Jest to badanie, którego nie wykonasz sama w domu. Musisz się w tym celu udać do laboratorium. Jest to najbardziej wiarygodna metoda potwierdzająca lub wykluczająca ciążę. W laboratoium zostanie Ci pobrana krew, a następnie próbka zostanie poddana badaniu. Wynik otrzymasz po kilku lub kilkunastu godzinach. U zdrowych kobiet niebędących w ciąży stężenie beta-hCG nie przekracza poziomu 5 mIU/ml. Stężenie wyższe niż 5 mIU/ml wskazuje na ciążę.
  Badanie to może być wykonane bez skierowania. W tym celu wystarczy udać się do poradni; trzeba będzie wówczas zapłacić około 30 zł. Możemy poprosić też o skierowanie od ginekologa, aby badanie było refundowane.

 

Źródła:
http://www.ptfarm.pl/pub/File/Farmacja%20Polska/2010/05-2010/11%20%20Diagnostyczne%20testy%20medyczne.pdf
http://www.diagnosis24.pl/data/offer/1/00000115/368/fSMMWVcchCTXShkPNWNN.pdf
http://www.diagnosis24.pl/data/offer/1/00000114/367/GMECFUPMXhccVaWaSHhW.pdf
https://ktomalek.pl/test-ciazowy-pre-test-paskowy-interakcje-ulotka-cena-dawkowanie-1-szt/ub-9034526
http://sla.pl/beta-hcg-badanie-potwierdzajace-ciaze/

18 komentarzy:
 1. Uzytkownik359
  Uzytkownik359 says:

  Czy jeśli zrobiłam dwa testy ciążowe- wyszły negatywne i dostałam już trzecią miesiączkę w terminie, ale była troszkę słabsza i bez skrzepów ( przez cały czas był bardzo mocny stres) to są jakieś szanse, ze jestem w ciąży?

  Odpowiedz
 2. Aga
  Aga says:

  Hejka! 26.09 doszło do zblizenia a 9.10 dostałam plamienie a 10 h później normalnej miesiączki która trwała do 13.10 jakoś, teraz zaczęłam brać moje pierwsze tabletki antykoncepcyjne krwawie od 14 dni a po odstawieniu krwawienie nasiliło się i wyglądało jak miesiączka a teraz znowu jest skąpe? Test po około 35 dniach negatywny. Nie ma powodów do niepokoju?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Wynik testu w takim terminie jest wiarygodny, więc nie jesteś w ciąży. Radziłabym porozmawiać z lekarzem o długotrwałym krwawieniu.

   Odpowiedz
 3. Ja
  Ja says:

  Jakiś czas temu (w październiku i na początku listopada) mieliśmy z chłopakiem seks oralny. Bałam się że mógł przenieść w jakiś sposób plemniki blisko pochwy (ręka, usta) i doszło do zapłodnienia. Jednak później miałam 3 razy miesiączkę, teraz czwarta miesiączka prawie nie wystąpiła. Tylko w drugi i ostatni dzień normalne krwawienie a tak to bardziej tylko na papierze było widać. Zrobiłam dzisiaj test i wyszedł negatywny. Czy test się myli czy na prawdę mam szczęście? Dodam, że już samo zajście w ciążę dawało mi dużo wątpliwości czy faktycznie doszło do niego. Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam.

  Odpowiedz
 4. Jagoda
  Jagoda says:

  2 razy miałam normalny okres ale mimo wszystko zrobiłam test ciążowy i wyszedł negatywnie, następnie po 3 dniach zrobiłam kolejny i również wyszedł negatywnie (miał jedynie słaby poziomy różowy pas przebiegający przez dwa okienka, ale podejrzewam, że to od moczu oraz “pasmo” to zniknęło po czasie) aczkolwiek spojrzałam na test jeszcze raz po ok 20/30 minutach i pojawiła się druga słaba, szara kreseczka widoczna tylko pod słońce gdy się mocno przyjrzy. Moje pytanie brzmi czy to jest normalne? Wiem, że nie powinno się czytać wyniku po takim czasie ale jestem ciekawa z czego to wynika. Czy to jest “fabrykowy” element tzn. miejsce na drugą różową kreseczkę. Trochę się boję, że jakimś cudem mogło dojść do zapłodnienia ://

  Odpowiedz
  • Jagoda
   Jagoda says:

   Dodam, że nie doszło do pełnego seksu a jedynie do pieszczenia rękoma oraz seksie oralnym. Myślę także, że partnerowi nie zostały resztki spermy bądź preelakujatu na dłoniach aczkolwiek nie mam pewności. Chociaż z tego co się orientuję ciąża z tzw. “palca” nie jest możliwa lub bardzo szybko trzeba by było wsadzić palec głęboko w pochwę. Proszę mnie poprawić jeżeli się mylę.

   Odpowiedz
   • Olga
    Olga says:

    Cześć! Żeby w ogóle mogło dojść do zapłodnienia, w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu. Jeśli do tego nie doszło, to ciąża nie jest możliwa. Nie da się przypadkiem przenieść resztek spermy do pochwy. Możesz więc wykluczyć ciążę. Wynik testu należy odczytać w czasie wskazanym w ulotce dołączonej do opakowania. Zwykle jest to kilka minut. Tylko ten wynik jest wiarygodny. Nie powinno się odczytywać wyniku testu po tym czasie, bo w teście zachodzą później reakcje chemiczne niezwiązane z poziomem mierzonego hormonu beta hCG, które mogą spowodować np. pojawienie się drugiej kreski, która wcale nie oznacza wtedy ciąży.

    Odpowiedz
 5. Użytkownik123
  Użytkownik123 says:

  Czy test wykonany dzień przed spodziewaną miesiączką da wiarygodny wynik? Podejrzewam że to nie jest pierwszy miesiąc więc chyba powinnen dać dobry wynik?

  Odpowiedz
 6. .
  . says:

  Hej, już wszystko tak strasznie mi się pomieszało i nie rozumiem. Z wypowiedzi specjalistów wynika, że do 10 dni po stosunku badanie hcg z krwi pokazałby ciąże. Ale z drugiej strony od zapłodnienia może minąć 12 dni zanim nastąpi implantacja a podobno dopiero gdy zarodek jest zaimplantowany w macicy to zaczyna być produkowany hormon hcg, skąd więc te 10 dni?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Tak, ten hormon zaczyna się uwalniać, gdy zarodek zagnieździ się w macicy. Dochodzi do tego kilka dni po zapłodnieniu, dlatego badanie poziomu tego hormonu może potwierdzić ciążę ok. 6-10 dni po zapłodnieniu (nie po stosunku – to nie to samo). Wszystkie te zakresy są w pewien sposób uśrednione, bo u każdej osoby do ewentualnej implantacji może dojść w innym dniu. Gdy szuka się informacji na ten temat, to trzeba wziąć pod uwagę, czy autor pisze o dniach od zapłodnienia, czy o dniach od stosunku. Plemniki w odpowiednich warunkach w ciele mogą przeżyć nawet kilka dni, więc stosunek kilka dni przed owulacją może doprowadzić do ciąży, ale data stosunku i data zapłodnienia nie będą wtedy takie same. Wszelkie testy ciążowe – czy to z krwi, czy z moczu – najlepiej robić po dacie spodziewanej miesiączki. Wtedy wynik jest pewny.

   Odpowiedz
 7. El
  El says:

  Cześć, czy istnieje jakakolwiek szansa że badanie krwi na hormon hcg zrobione 35 dnia po stosunku nie pokazałoby ciąży?

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *