Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Jak mam poprosić partnera, aby zrobił test na HIV, żeby go nie urazić?

Jeśli twój partner lub partnerka miała w przeszłość niezabezpieczone kontakty seksualne lub w inny sposób mogła zakazić się HIV (np. biorąc dożylnie narkotyki), zanim zrezygnujecie z prezerwatyw musi zrobić test na HIV.

Oto kilka wskazówek jak ją o to poprosić w rozmowie:

 

  • zbierz w głowie wszystkie powody, dla których chcesz porozmawiać z partnerem o chorobach i testach

  • przećwicz rozmowę w głowie - co powiesz, co może odpowiedzieć partner

  • znajdź na rozmowę odpowiednią chwilę, gdy będziecie mieli czas i nikt wam nie przeszkodzi

  • jeśli jest ci trudno, czujesz się zakłopotany, powiedz o tym partnerowi, on pewnie czuje to samo

  • zaproponuj, że sam/-a też się przebadasz

    Na podstawie teenwire.com

Czy jeśli pęknie/zsunie się prezerwatywa jest coś, co mężczyzna może zrobić by uchronić się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową?

Możesz dokładnie umyć swojego penisa wodą i mydłem, oraz spróbować zrobić siku. Pewne badania pokazują, że postępując w ten sposób można zmniejszyć szansę zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą płciową, w tym HIV. Oczywiście to nie jest sposób, którego powinno się używać w co dziennej praktyce, to raczej sposób, którego możemy użyć w awaryjnej sytuacji. Na co dzień by zabezpieczać się przed chorobami przenoszonymi drogą płciową powinno się używać prezerwatyw. Jeśli doszło do niezabezpieczonego stosunku i obawiasz się zakażenia wirusem HIV, to pamiętaj o zrobieniu testów na HIV. Takie testy możesz wykonać niestety dopiero w trzy miesiące po niezabezpieczonym stosunku, ponieważ
wcześniej mogą one nie wykryć wirusa.

Jak mogę sprawdzić czy zakaziłem/am się HIV?

Wirusem HIV wywołującym AIDS można zakazić się poprzez kontakt z krwią, spermą, płynem preejakulacyjnym wydzielinami pochwowymi lub mlekiem osoby zakażonej HIV, jeśli któraś z tych wydzielin będzie miała kontakt z naszymi błonami śluzowymi (jamą ustną, narządami płciowymi, odbytem), lub uszkodzoną skórą.
NIE można się zakazić przez pocałunki, albo dotyk.

Jeśli obawiasz się, że zakaziłeś/aś się wirusem HIV najlepiej jest zrobić darmowy i anonimowy test na HIV. Lista miejsc gdzie można zrobić takie testy znajduje się tutaj: [Link]. Można je też zrobić w innych laboratoriach medycznych, ale wtedy możliwe, że będziesz musiał/a zapłacić za zbadanie krwi, oraz, że nie dostaniesz tak dokładnych informacji i porad związanych z HIV/AIDS, jakie uzyskał/a byś w punktach służących specjalnie do tego celu.

Zbadanie się na HIV może wywoływać różne obawy, ale zawsze lepiej jest wiedzieć. Jak dowiesz się, że nie jesteś zakażony/a to przyniesie ci to ulgę. Z kolei wiedza o tym, że zakaziłeś/aś się pozwoli ci podjąć leczenie kontrolujące rozwój HIV i przedłużające życie (leczone zakażenie HIV nie jest chorobą śmiertelną). Poza tym wiedza o tym, że jesteś zakażony/a pozwoli na nie rozprzestrzenianie wirusa dalej i nie zakażanie innych osób.

Żeby wynik testu był wiarygodny najlepiej jest zrobić go co najmniej trzy miesiące (12 tygodni) po tym kiedy w naszym życiu pojawiła się ryzykowna sytuacja.

Czy jeśli nie mam objawów opryszczki narządów płciowych, to nie zakażam?

Nawet w okresach bezobjawowych można zakazić partnera opryszczką, wirus może przenosić się np. przez pot w kontakcie z uszkodzoną skórą lub błoną śluzową. Aby zmniejszyć ryzyko zakażenia, należy regularnie stosować prezerwatywy.

Czy choroby naprawdę stanowią dzisiaj realne zagrożenie i trzeba się badać?

Tak, choroby weneryczne cały czas stanowią zagrożenie. Często nie dają żadnych objawów albo kojarzą nam się np. z przeziębieniem. Jeżeli mamy różnych partnerów/różne partnerki, co jakiś czas musimy poddawać się testom na obecność chorób. Tylko kobiety w ciąży i krwiodawcy rutynowo przechodzą testy na HIV, kiłę, WZW typu B i C. Choćby z tego względu warto honorowo oddawać krew.
Trzeba pamiętać, że chorobami wenerycznymi można się zarazić podczas każdej aktywności seksualnej.

Jeżeli zauważę u siebie objawy jakiejś choroby przenoszonej drogą płciową, to do jakiego lekarza mam się udać?

Tymi chorobami zajmuje się wenerolog. Ponadto chłopak może iść do urologa, a dziewczyna do ginekologa. Jeżeli w pobliżu nie ma takich lekarzy, można pójść do lekarza pierwszego kontaktu.

Czy można zarazić się jakimiś wirusami poprzez pocałunek?

W ustach znajduje się dużo różnych bakterii. Można się zakazić np. mononukleozą lub opryszczką. O więcej szczegółów najlepiej zapytaj lekarza.

Jak robi się badania na obecność chorób przenoszonych drogą płciową?

Na obecność kiły i wirusa HIV robi się badanie krwi. Można je zrobić w każdym laboratorium. Jeżeli nie ma przeciwwskazań, najlepiej honorowo oddać krew, wtedy ma się te badania od ręki i za darmo. Na HIV można też zrobić anonimowe badanie w specjalnym centrum diagnostycznym, więcej o nim tutaj.

U mężczyzn można też wykryć niektóre choroby za pomocą badania moczu. U kobiet nie jest to tak bardzo skuteczne. Na obecność pozostałych chorób u kobiet robi się wymaz z szyjki macicy lub pochwy, a u mężczyzn wymaz z cewki moczowej i zostaje on zbadany pod mikroskopem. O szczegóły spytaj lekarza.

Tutaj można zobaczyć, jak wygląda badanie kobiet i mężczyzn.

Jeżeli uprawia się seks oralny, warto też zrobić posiew z gardła, bo mogą być tam też bakterie rzeżączki.

Jeżeli podejrzewasz, że możesz być na coś chory/chora, powstrzymaj się od kontaktów seksualnych. Dopóki się nie wyleczysz razem z obecnym partnerem/obecną partnerką, nie współżyjcie w ogóle.

Jeśli choroba zostanie zdiagnozowana, poinformuj o tym wszystkie osoby, z którymi ostatnio miałeś/miałaś kontakty seksualne. Wystarczy wysłać SMS-a czy maila. Możesz to zrobić anonimowo, byle tylko adresat wziął tę informację na poważnie.

Czy mogę zaobserwować objawy chorób przenoszonych drogą płciową poza narządami płciowymi i odbytem?

Tak, to możliwe:

1) nieleczona kiła (syfilis) atakuje całe ciało – może pojawić się rozległa wysypka i owrzodzenie.

2) wirus opryszczki typu II (genitalnego) może się przenosić i zainfekować okolice ust.

3) bakterie rzeżączki mogą zaatakować gardło i oczy (gonokokowe zapalenie spojówek). Oczy są wtedy bardzo przekrwione, jeżeli się tego nie wyleczy, można stracić wzrok. Rzeżączka może się także objawić wysypką na ciele.

4) chlamydia również może zaatakować oczy i gardło.

Czy można na coś się zaszczepić?

Istnieją bezpieczne i polecane szczepionki przeciwko:

1. wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B – na oba typy choroby można szczepić się jednocześnie, konieczne są 3 dawki. Przez resztę życia wystarczy przyjmować dawki przypominające.

2. wirusom HPV – należy przyjąć 3 dawki.

Niestety, nie są one refundowane i trzeba samemu ponieść koszt. Nie warto jednak oszczędzać na profilaktyce zdrowia. Zawsze można poprosić szczepionkę na prezent:)

Po jakim czasie można wykryć choroby przenoszone drogą płciową?

Większości chorób nie da się wykryć od razu po zakażeniu. Poniżej podajemy czas, po którym robi się testy na najczęstsze choroby przenoszone drogą płciową. O szczegóły najlepiej pytać lekarzy i pracowników laboratoriów.

HIV 2 tyg.–3 mies.
Kiła (syfilis) 10–90 dni (3 mies.)
Chlamydia 2–6 tyg.
Rzeżączka 2–7 dni
HAV (WZW A) 10–50 dni
HBV (WZW B) 45–180 dni
HCV (WZW C) 2 tyg.–6 mies. (6–9 tyg.)

Źródło

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X