Co to jest?

Nierzeżączkowe zapalenie cewki moczowej to  grupa infekcji, które bardzo przypominają rzeżączkę, ale są spowodowane przez inne patogeny. Zazwyczaj chodzi o bakterie zwane Chlamydia trachomatis, Ureaplasma urealyticum i Mycoplasma genitalium oraz o pierwotniaka Trichomonas vaginalis, czyli rzęsistka pochwowego. 

Zakażenie Chlamydia trachomatis dotyczy najczęściej nastolatków i nastolatek oraz młodych dorosłych. Objawy rozwijają się do 7 tygodni i mogą bardzo przypominać symptomy rzeżączki, ale wyciek z cewki moczowej jest częściej śluzowy lub wodnisty oraz mniej obfity. Ujście cewki może być zaczerwienione, a oddawaniu moczu może towarzyszyć świąd i pieczenie. Podobnie jak w przypadku rzeżączki zakażeniu może ulec odbyt i gardło. 

Jakie są objawy?

U kobiet aż 80% przypadków infekcji przebiega bezobjawowo. W przypadkach objawowych stwierdza się śluzowo-ropną wydzielinę w ujściu zewnętrznym szyjki macicy, plamienia lub krwawienia międzymiesiączkowe czy problemy z oddawaniem moczu z towarzyszącym mu pieczeniem i wyciekiem śluzowym z cewki.

Rzęsistkowica może nie dawać objawów przez bardzo długi czas, nawet do pół roku. U kobiet infekcja ma tendencję do utrzymywania się i może dotyczyć pochwy, szyjki macicy lub cewki moczowej. Najwcześniej objawy mogą pojawić się po 4 dniach. Typowe są obfite pieniste upławy w kolorze żółto-zielonym i o nieprzyjemnym zapachu. Zwykle pojawia się też ból podczas stosunku oraz świąd i pieczenie sromu lub pochwy. Zarówno u mężczyzn, jak i kobiet zakażenie może dotyczyć układu moczowego, co wiąże się z wyciekiem z cewki lub dyskomfortem podczas oddawania moczu. 

Jakie są konsekwencje?

Nieleczona chlamydioza jest najczęstszą przyczyną bezpłodności u kobiet w Europie. Może również powodować zespół zapalenia narządów miednicy mniejszej (błona śluzowa macicy, jajniki, jajowody), zwiększone ryzyko ciąż pozamacicznych i przewlekłe bóle brzucha. Powikłaniem może być także zapalenie najądrza i zapalenie gruczołów Bartholina, które objawia się jednostronnym obrzękiem sromu. Do poważnych konsekwencji nieleczonej infekcji Chlamydia trachomatis należy też zapalenie spojówek, stawów i cewki moczowej.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *