Co to jest?

Kiła jest przewlekłą, ogólnoustrojową chorobą zakaźną o dużym rozpowszechnieniu na świecie i w Polsce. Na świecie rozpoznaje się rocznie ponad 6 milionów zachorowań na kiłę. W Polsce jest to najczęściej wykrywana infekcja przenoszona drogą płciową. Chorobę wywołuje krętek blady Treponema pallidum, który wnika do organizmu przez mikrourazy w skórze i nieuszkodzoną błonę śluzową. Do zakażenia dochodzi najczęściej drogą kontaktów seksualnych (waginalnych, analnych, oralnych). Poza organizmem krętki szybko giną, ponieważ są wrażliwe na wysuszenie, wysoką temperaturę i środki antyseptyczne.

Kiła charakteryzuje się występowaniem okresów objawowych i bezobjawowych. W ciągu pierwszego roku trwania choroby charakterystyczne jest samoistne ustępowanie zmian chorobowych i przechodzenie w stan utajenia. Z tego powodu wiele osób nie zgłasza się do lekarza, myśląc, że „samo przeszło”. Nieleczona kiła może przejść w tzw. postać późną ze zmianami narządowymi obejmującymi serce, układ nerwowy, kości i skórę całego ciała. Ponadto u kobiet w ciąży może wywołać ciężkie uszkodzenia płodu i doprowadzić do jego niepełnosprawności.

Jakie są objawy?

Pierwsze objawy pojawiają się ok. 3-4 tygodnie od wniknięcia krętka do organizmu. Można wtedy zaobserwować owalne owrzodzenie o równych brzegach pokryte wodnistą  wydzieliną, które ma średnicę do kilkunastu milimetrów i dno przypominające chrząstkę. Zmiana jest niebolesna i bez leczenia znika w ciągu 4 tygodni. Owrzodzenie występuje w miejscu wniknięcia krętka, czyli może to być żołądź, wewnętrzna blaszka napletka, skóra prącia, wargi sromowe, ujście pochwy, okolice odbytu czy błona śluzowa warg i jamy ustnej (u kobiet często zmiana bywa przeoczona ze względu na jej umiejscowienie głęboko w pochwie). Powiększone są również węzły chłonne w okolicy owrzodzenia. Między dziewiątym tygodniem a pierwszym rokiem od zakażenia dochodzi do wysiewu zmian na skórze. Pojawić może się wtedy dyskretna, symetryczna, plamista wysypka (głównie na tułowiu), która po 2-3 tygodniach sama ustępuje. Z biegiem czasu mogą pojawić się inne dolegliwości, takie jak mocna plamista wysypka (czerwone kropki) na całym ciele, szczególnie na dłoniach, stopach, tułowiu i narządach płciowych, czy łysienie kiłowe, bielactwo kiłowe lub angina kiłowa.

Jak się leczyć?

Chorobę rozpoznaje się na podstawie badania krwi. W przypadku podejrzenia infekcji należy zgłosić się do poradni wenerologicznej. Kiła to poważna choroba, której leczenie jest bardzo proste, ale konsekwencje nieleczeniabardzo groźne.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *