O czym warto porozmawiać przed seksem? Oto jest pytanie! Wychodzę mu naprzeciw z krótką, łatwą do zapamiętania i przyjemną propozycją modelu rozmowy, który skrywa w sobie najważniejsze pytania i tematy do poruszenia. To rozwiązanie uniwersalne – sprawdzi się zarówno na pierwszej randce, jak i w trwającej bliskiej relacji, zarówno dla pary, jak i dla większej grupy osób.

Model, o którym mowa, to RBDSM conversation (rozmowa RBDSM), ale uwaga – wcale nie mam na myśli kinkowych praktyk seksualnych*, choć być może i ten temat pojawi się w Waszych rozmowach. Inspirację zaczerpnęłam z międzynarodowej społeczności The International School of Temple Arts (ISTA), w której z powodzeniem korzysta się z tego modelu rozmowy. Jej etapy prezentują się następująco:

Rozmowa RBDSM krok po kroku:

R – relationships – relacje, w których jesteś

Na początek – nasze inne relacje. To temat zbyt często pomijany i traktowany jako coś oczywistego. Różne obecne czy przeszłe relacje mogą oddziaływać na tę konkretną interakcję z osobą, z którą rozmawiasz, i wpływać na nasze samopoczucie, granice, pragnienia czy swobodę. Wśród nas jest również wiele osób, które prowadzą niemonogamiczne bądź poliamoryczne życie. Warto więc porzucić domyślne założenia i porozmawiać o tym, czy jesteś obecnie w jakiejś relacji. Jeśli tak, to w jakiego rodzaju związkach jesteś obecnie? Jakie ustalenia i granice masz w swoich pozostałych relacjach, które będą miały wpływ na naszą dzisiejszą interakcję?

Jeśli macie na to ochotę, jest to też dobra okazja do porozmawiania o tym, co jest między Wami, na jaką relacje między sobą jesteście chętne i gotowi, jakie dostrzegacie możliwości i perspektywy dla siebie. 

B – boundaries – granice

Fundamentem satysfakcji jest świadoma i entuzjastyczna zgoda na seks. Porozmawiajcie o tym, jakie są Wasze granice. Czy są jakieś części ciała, których nie chcesz mieć dotykanych? Może są aktywności, za którymi nie przepadasz, albo w tym konkretnym dniu / z tą osobą nie chcesz czegoś robić lub nie jesteś gotowy/gotowa? Może są jakieś słowa, których nie cierpisz słyszeć i wygaszają Twoje podniecenie?

Warto też poruszyć kwestię tego, w jaki sposób chcecie na bieżąco sobie komunikować swoje granice w trakcie wspólnego doświadczenia. Przecież niektórych rzeczy dowiadujemy się w trakcie danej aktywności albo po prostu możemy zmienić zdanie. Jednym z najczęstszych sposobów jest powiedzenie klasycznego „stop” bądź ustalenie hasła bezpieczeństwa, np. „czerwony” (natychmiastowe przerwanie danej aktywności) i „żółty” (w przypadku gdy nie chcesz, aby dana czynność była silniejsza/mocniejsza, ale nie chcesz jej całkowicie przerywać).  

D – desires – pragnienia

Czas na rozmowę o przyjemności, czyli o pragnieniach i fantazjach (oczywiście w granicach Twojego komfortu)!

Zastanów się i opowiedz o tym, jakie są Twoje pragnienia. Czego chciałbyś/chciałabyś doświadczyć ogólnie lub konkretnie z tą osobą? Na co masz ochotę? Jaką stymulację i jakie pieszczoty lubisz szczególnie? Może jest coś, czego chcesz spróbować? Czy są jakieś fantazje seksualne, które chcesz spełnić wspólnie z drugą osobą (oczywiście gdy ona również będzie miała na to ochotę)?

Pamiętajcie, że sama rozmowa o pragnieniach nie zobowiązuje do ich realizacji. Każda osoba na dowolnym etapie relacji czy aktywności seksualnej ma prawo zmienić zdanie czy przerwać daną aktywność, nawet jeśli wcześniej wyraziła nią zainteresowanie. Świadoma zgoda jest najważniejsza! Warto pamiętać, że z pragnieniami i fantazjami bywa różnie – czasem okazuje się, że praktyka różni się od naszych wyobrażeń, zmieniają się nasze potrzeby albo po prostu wolimy o czymś tylko pomarzyć.

S – Safer Engagement Practices / STIs – bezpieczniejszy seks / zakażenia przenoszone drogą seksualną i zdrowie seksualne

Istotne jest również, aby zadbać o bezpieczniejszy seks. W tej części porozmawiajcie o swoim zdrowiu seksualnym: czy i kiedy ostatnio się badałaś/badałeś oraz w kierunku jakich chorób? Czy miałaś/miałeś ostatnio ryzykowne sytuacje seksualne? Jak się czujesz? Jeśli przechodzisz w danym momencie infekcję intymną, masz niepokojące objawy (choć niektóre choroby mogą przebiegać bezobjawowo, stąd tak ważna jest profilaktyka i dbanie o bezpieczniejszy seks) lub jesteś w trakcie leczenia, warto o tym otwarcie powiedzieć. Dolegliwości intymne nie są niczym wstydliwym ani nie muszą być przeciwskazaniem do zaniechania wszelkich aktywności seksualnych (poza tym istnieje przecież całe spektrum przyjemności takich jak czułostki, przytulanie czy pocałunki).

To także dobry moment, aby porozmawiać o tym, jaką antykoncepcję stosujecie albo chcecie zastosować, jeśli będziecie decydować się na wspólną aktywność seksualną. Jeśli macie na to ochotę, możecie omówić również awaryjny plan działania, na wypadek gdyby zastosowana antykoncepcja zawiodła i doszło do niechcianej ciąży.  

Pamiętajcie, że każda niezabezpieczona aktywność seksualna (seks waginalny, oralny, analny, rimming, pieszczoty manualne) niesie ze sobą ryzyko zakażenia. Prezerwatywy (na penisa i te waginalne) to jedyna metoda antykoncepcji, która równocześnie chroni zarówno przed infekcjami przenoszonymi drogą seksualną, jak i niechcianą ciążą. Do seksu oralnego dla osób z wulwami można zastosować gotowe chusteczki lateksowe lub wykonane z prezerwatywy męskiej.

Więcej o antykoncepcji i infekcjach przenoszonych drogą płciową przeczytacie w naszych broszurach (antykoncepcja | STI).

M – meaning – znaczenie

W tej części rozmowy chodzi o tzw. uwspólnienie znaczeń. Ta sama aktywność może znaczyć i przywoływać zupełnie inne skojarzenia dla różnych osób. Weźmy na przykład pieszczotliwe zwracanie się do siebie „kochanie” – niektóre osoby zdecydują się na to wyłącznie z osobą, z którą są w bliskiej romantycznej relacji, natomiast dla kogoś innego naturalnym będzie używanie czułych słówek z nowo poznanymi osobami czy przyjaciółmi/przyjaciółkami.

Jak się masz w naszym kontakcie/ relacji z …? Co dla Ciebie znaczy…?

… nocowanie u siebie i spanie razem w łóżku? Wysyłanie sobie nudesów? Trzymanie się za ręce? Spędzanie całego dnia razem? Całowanie się? Mówienie sobie „kocham Cię”? Mówienie do siebie „kotku”? Pisanie ze sobą codziennie? Oznaczanie siebie nawzajem w relacji na Instagramie? …

+ A – aftercare – troska po wspólnym doświadczeniu seksualnym

Rozmowy są wartościowe na każdym etapie interakcji seksualnej – zarówno przed, w trakcie, jak i po, oczywiście jeśli tylko macie na to ochotę i gotowość do takiej konwersacji. Ostatnia, dodatkowa literka to możliwość porozmawiania o tym, jak chcielibyście/chciałybyście, aby wyglądał Wasz kontakt po wspólnym doświadczeniu seksualnym, czyli czego potrzebujesz, czego pragniesz, gdy już zakończymy nasz seks? Jak byś chciała/chciał, aby wyglądała nasza relacja / wspólny czas po tym doświadczeniu? Część osób będzie wolała zostać sama, inne mogą potrzebować poprzytulać się wspólnie albo wysłać sobie miłego smsa na drugi dzień. Jeśli porozmawiacie o tym z wyprzedzeniem, możecie ustrzec się przed rozczarowaniami i nieporozumieniami wynikającymi z niedopowiedzeń bądź sprzecznych pragnień.

Dodatkowe informacje:

Jak przeprowadzić rozmowę RBDSM?

Wszystko zależy oczywiście od Was. Model jest jedynie podpowiedzią i sugestią. Optymalny wydaje się dialog i podążanie za literkami w rytmie: najpierw o konkretnym temacie (np. R – relacje) opowiada jedna osoba, następnie druga i w ten sposób przechodzicie przez kolejne literki RBDSM.

O co warto zadbać przed odbyciem rozmowy?

Z pewnością o komfortowe warunki i prywatność. Sprawdźcie ze sobą, na ile możecie dzielić się usłyszanymi informacjami na zewnątrz. A może wolicie, aby ta rozmowa została tylko między Wami?

Jakie korzyści płyną z korzystania komunikacji RBDSM?

Zapewniam Was, liczne! Oto niektóre z nich:

Poznawanie siebie i drugiej osoby

 Budowanie bliskości, zaufania i poczucia bezpieczeństwa

Ddbanie o consent, czyli świadomą i entuzjastyczną zgodę, dzięki poznaniu granic i pragnień 

♥ Przyjemniejszy seks znając swoje preferencje i pragnienia, umożliwiamy sobie otrzymanie w seksie tego, czego potrzebujemy i co lubimy, a szczera rozmowa przed zbliżeniem oswaja z bezpośrednią komunikacją w trakcie seksu

Klarowność, jakie tematy poruszyć, czego warto się dowiedzieć i co ustalić

Możliwość wcześniejszego przemyślenia i przygotowania się do rozmowy

♥ Sexy doświadczenie samo w sobie – bezpośrednia rozmowa, m.in. o pragnieniach i fantazjach, może być świetną i nakręcającą zabawą!

 

* Kinkowe praktyki seksualne / BDSM: Bondage – związanie, Domination – dominacja, Submission – uległość lub Sadism – sadyzm i Masochism – masochizm. Więcej na ten temat tutaj. 

 

Autorka tekstu: Sofia Wasilenko

4 komentarzy:
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Dzięki za podzielenie się swoimi wątpliwościami. Ten tekst prezentuje, jak może wyglądać rozmowa z partnerem/partnerką przed rozpoczęciem seksu.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *