Pod koniec stycznia 2020 r. na facebookowej stronie Uniwersytetu Warszawskiego pojawił się krótki klip o różnych formach dyskryminacji motywowanych homo- i transfobią. Spotkał się on z niespodziewanie dużym odzewem. W trzy dni zgromadził ponad 2 tysiące komentarzy oraz tyle samo reakcji. Niestety, pogarda, mowa nienawiści i nieprawdziwe informacje, które pojawiły się pod postem, pokazują ogromną potrzebę edukacji społeczeństwa. W tym artykule obalamy popularne mity i dostarczamy informacji o problemie dyskryminacji na tle seksualnym w Polsce.
Co oznacza skrót LGBT?
Rozwinięcie tego przewijającego się coraz częściej w mediach i debacie publicznej skrótu to: lesbijki, geje, osoby biseksualne i transpłciowe. Często używa się jego wariacji, dodając na końcu kolejne literki oznaczające osoby queer, panseksualne, interpłciowe, aseksualne itd. (LGBTQIAP+). Zwrot ten oznacza zatem po prostu grupę ludzi, która wyróżnia się inną niż heteroseksualna orientacją seksualną lub niecispłciową tożsamością. Osoby cispłciowe to takie, których identyfikacja płciowa jest zgodna z płcią nadaną im po urodzeniu na podstawie cech biologicznych. Niecispłciowe osoby są bardzo różne, najczęściej ich identyfikacja nie zgadza się z tym nadaną im tuż po urodzeniu. Dlatego nie można mówić o żadnej ideologii LGBT, ponieważ za skrótem tym nie stoją żadne przesłanki ideologiczne, a grupa ludzi. Orientacja seksualna nie ma też nic wspólnego z zaburzeniami takimi jak pedofilia czy nekrofilia.
Kim są osoby LGBT?
- Lesbijki to osoby płci żeńskiej, które czują pociąg do innych kobiet.
- Geje to mężczyźni czujący pociąg do innych mężczyzn.
- Osoby biseksualne mogą czuć pociąg zarówno do kobiet, jak i do mężczyzn.
- Osoby transpłciowe to takie, których płeć nadana przy urodzeniu nie odpowiada ich tożsamości płciowej.
Ani orientacja seksualna, ani tożsamość płciowa nie są kwestią wyboru. Ich podłoże nie zostało jeszcze w pełni poznane, ale – podobnie jak inne cechy – są uwarunkowane przede wszystkim biologicznie (hormonalnie i genetycznie). Nie można ich odziedziczyć czy też nabyć od rodziców w drodze wychowania. Seksualność osób LGBT najczęściej nie definiuje w pełni tych osób, tak samo jak seksualność osób heteroseksualnych nie definiuje w pełni kogokolwiek! Osoby LGBT, tak samo jak osoby cispłciowe, kochają, jedzą, śpią, chodzą do szkoły, do pracy.
Czy to normalne?
Jak najbardziej. Zarówno homoseksualność, jak i transpłciowość według standardów Światowej Organizacji Zdrowia nie są zaburzeniami. Każda orientacja jest tak samo naturalna i każdej osobie należy się równy szacunek.
Czy w Polsce istnieje problem homofobii i transfobii?
Wbrew często powtarzanym tezom w Polsce wciąż mamy ogromny problem z homofobią i transfobią. Według Kampanii Przeciw Homofobii w latach 2015–2016 prawie 70% osób LGBT doświadczyło jakiegoś rodzaju przemocy. Młodzież LGBT jest częściej narażona na osamotnienie i myśli samobójcze. Osoby przed 18. rokiem życia dużo częściej deklarowały też objawy depresji. Statystyki są jeszcze bardziej niepokojące w przypadku osób transpłciowych. Najczęściej stawały się one ofiarami wszelkiego rodzaju przemocy i najrzadziej mogły liczyć na wsparcie ze strony bliskich.
Jaka przemoc spotyka osoby LGBT?
Przemoc to nie tylko pobicia i napady. Może ona przybrać dużo subtelniejsze, ale równie niebezpieczne formy. Wyzwiska, poniżanie, groźby czy używanie z premedytacją niepoprawnej formy osobowej to też rodzaj przemocy psychicznej. Ponadto zatwierdzane w kolejnych polskich powiatach i województwach uchwały ustanawiające tzw. strefy wolne od LGBT nie tylko stanowią oficjalne przyzwolenie na przemoc, ale też są krokiem w stronę ograniczenia praw mniejszości seksualnych. Takie uchwały ograniczają dostęp do informacji i edukacji antydyskryminacyjnej oraz piętnują osoby LGBT.
Gdzie można znaleźć wsparcie?
W całej Polsce funkcjonuje mnóstwo fundacji działających na rzecz mniejszości seksualnych i wiele z nich oferuje wsparcie. Jeśli jesteś w kryzysie, potrzebujesz pomocy lub po prostu rozmowy na temat orientacji czy tożsamości płciowej, możesz skorzystać z:
- telefonu zaufania Grupy Ponton: 22 635 93 92 w piątki w godz. 16.00 – 20.00;
- telefonu zaufania Stowarzyszenia Lambda Warszawa: 22 628 52 22 od poniedziałku do piątku w godz. 18.00 – 21.00 lub napisać maila na adres poradnictwo@lambdawarszawa.org;
- Telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży 116 111, który jest czynny codziennie od 12.00 do 2.00;
- porad psychologicznych w Kampanii Przeciw Homofobii; napisz maila na adres bezpieczniej@kph.org.pl;
- (Gdańsk) porad psychologicznych oraz grup wsparcia w Tolerado;
- (Poznań) porad indywidualnych lub grup wsparcia w Stowarzyszeniu Grupa Stonewall;
- (Łódź) grup wsparcia w Fabryce Równości.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!