Czy w ciąży można mieć okres? Zdecydowanie nie. Miesiączka pojawia się, jeśli w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia i zapłodniona komórka jajowa nie zagnieździła się w ścianie macicy. W trakcie miesiączki złuszcza się endometrium wyściełające macicę. W ciąży z kolei endometrium jest niezbędne do odżywiania rozwijającego się zarodka, w związku z czym organizm nie może dopuścić do złuszczania tej tkanki. Dlatego choć osoby w ciąży mogą czasem zaobserwować krwawienia o różnym podłożu, nigdy nie jest to miesiączka.

Krwawienie

Krwawienie u osoby w ciąży może wystąpić w momencie implantacji zarodka, która ma miejsce ok. 7-14 dni po zapłodnieniu komórki jajowej. Mówimy wtedy o tzw. krwawieniu implantacyjnym. Jest ono zwykle mało obfite i nie towarzyszą mu bóle podbrzusza oraz inne objawy typowe dla okresu. Uwaga! Krwawienie w terminie miesiączki nie musi oznaczać (i zazwyczaj nie oznacza) implantacji zarodka. Zwłaszcza jeśli krwawienie nie różni się specjalnie od poprzednich miesiączek (jest podobnie obfite, długie itp.) nie należy zakładać, że jest się w ciąży. Dla pewności można wykonać test ciążowy, który w dniu spodziewanej miesiączki daje miarodajny wynik.

A ciąża pozamaciczna?

Krwawienie u osoby w ciąży może być też objawem ciąży pozamacicznej (zagnieżdżenia się zarodka poza macicą, najczęściej w jajowodzie). Mogą mu towarzyszyć zawroty głowy i obfite krwawienie. Ciąża pozamaciczna jest stanem zagrażającym zdrowiu, dlatego jeśli się ją podejrzewa, należy niezwłocznie udać się do lekarza.

Aby pozbyć się wątpliwości, jakie jest źródło nietypowego krwawienia, warto skonsultować się z ginekolożką lub ginekologiem.

71 komentarzy:
 1. Ala23
  Ala23 says:

  Hej, nie mogę zalogować się na forum i tam zadać pytania, więc spróbuję tutaj. Mianowicie, biorę tabletki Qlaira, 5. tabletkę zwymiotowałam (nie wzięłam dodatkowej, ponieważ wymiotowałam praktycznie do rana, do godziny 10), później 9. tabletkę wzięłam za późno, dopiero rano, po 14-15 godzinach od stałej pory. Przy ok. 7 tabletce (czyli w międzyczasie) uprawiałam seks z chłopakiem – z zabezpieczeniem, nie doszedł tez we mnie. Jednak wcześniej dotykał swoim penisem mojej pochwy, jedynie zewnątrz, ocieraliśmy się o siebie krótko, nie doszło ani do penetracji, ani do wytrysku. Dzisiaj jestem już przy 28. tabletce (druga tabletka placebo) i nadal brak typowego krwawienia – ostatni okres również był bardzo skąpy (stres związany z leczeniem) i ewentualne skrzepy pojawiły się na początku kolejnego opakowania. Teraz to tylko gesty, brązowy śluz. Zdarzało mi się w przeszłości nie mieć krwawień z odstawienia (leczę się na PCOS), zawsze mają też postać dużej ilości skrzepów. Ostatnio przechodziłam zapalenie grzybicze pochwy, ilość śluzu się zmniejszyła przy stosowaniu preparaty Hexatiab. Czy powinnam mieć jakieś obawy? Przez ostatni miesiąc odczuwałam ogromny stres (płacz, stany depresyjne), bojąc się ciąży (pomimo małego ryzyka tej sytuacji, ale wciąż ryzyka), jednocześnie mam sesję na studiach. Czy skąpe krwawienie z odstawienia może być skutkiem tego stresu?

  Odpowiedz
  • Finka
   Finka says:

   Hej! Tak jak napisałam pod innym komentarzem – to, co opisujesz, wygląda faktycznie jak krwawienie z odstawienia. Faktycznie, przy przerwie w braniu tabletek działanie antykoncepcyjne może zostać osłabione, chociaż dotyczy to raczej pierwszego i trzeciego tygodnia. Tymczasem u Ciebie opóźnienie dotyczy tabletki 9., a wzięłaś ją i tak co prawda po więcej niż 12 godzinach od zwykłej pory, ale i tak stosunkowo szybko. Krwawienie, chociaż bardziej skąpe, też jest dobrym znakiem. W moim odczuciu nie powinnaś mieć żadnych obaw 🙂

   Odpowiedz
 2. Paranoiczka
  Paranoiczka says:

  Hej, w zeszłym tygodniu przeżyłam wielki stres. Biorę tabletki Marvelon już 7 lat, zwykle dostaję krwawienie z odstawienia 4 dnia przerwy, tym razem przyszło 6 dnia przerwy i trwało niespełna 3 dni. Zaczęłam w sobotę kolejne opakowanie. Dręczy mnie jednak, że może to był zwiastun ciąży, bo krwawienie spóźnione, krótkie, niezbyt obfite… Powiedzcie, że to paranoja…

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli przez cały miesiąc przyjmowałaś tabletki zgodnie z zaleceniami, bez przerw i pominięć, to ciąża jest niemożliwa.

   Odpowiedz
 3. El
  El says:

  Cześć, w ostatnim cyklu mój okres spóźnił się tydzień jednak wystąpiło ostatecznie krwawienie wyglądające tak jak zazwyczaj wygląda moja miesiączka i zakończyło się po 6 dniach czyli po tylu dniach ile zawsze trwa mój okres. Wystąpiły również skrzepy. Czy jeśli krwawienie zakończyło się i było praktycznie takie jak mój każdy okres to nie jest to krwawienie przez ciążę pozamaciczną? Dodam jeszcze, że nie byłam raczej w ryzykownej sytuacji w tamtym cyklu ponieważ każdy kontakt z partnerem był w ubraniach

  Odpowiedz
 4. Nina
  Nina says:

  Cześć! mam pytanko czy mogę być w ciąży po dwóch cyklach okres nastąpił teraz mam i był w zeszłym miesiącu natomiast 2 dni są bardzo obfite ze skrzepami i brzuch boli tak że muszę brać pełno tabletek i w ogóle nie da się wyjść z łóżka. A dziś już prawie nie mam nic czy coś jest nie tak? Martwię się bo doszło jedynie do stosunku analnego w wyniku którego do wytrysku nie doszło a prejakulat nie przeniósł się do pochwy.

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Nie możesz być w ciąży, skoro masz okres (okres oznacza, że w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia). Jeżeli objawy towarzyszące okresowi są wyczerpujące i wykluczają Cię z normalnego funkcjonowania, należałoby skonsultować się z lekarką/lekarzem. Okres może być nieprzyjemny i bolesny, ale nie powinno się w jego czasie cierpieć i być wykluczoną z życia! Jeśli lekarz/lekarka zlekceważy Twoje dolegliwości, poszukaj innego specjalisty/innej specjalistki – kogoś, kto potraktuje Twoje dolegliwości poważnie. Bardzo bolesne miesiączki mogą – ale wcale nie muszą! – oznaczać wymagającą leczenia nieprawidłowość, dlatego najlepiej po prostu się przebadać. 🙂 Tak na przyszłość: stosunek analny bez zabezpieczenia może wiązać się z ryzykiem ciąży, jeśli w jego wyniku świeża sperma (preejakulat) znajdzie się w pochwie. W Twoim przypadku tak się jednak nie stało, o czym świadczy obecność okresu. 😉

   Odpowiedz
   • Nina
    Nina says:

    Naczytałam się trochę w internecie i mówią że 2 dni okresu może sygnalizować ciąże, jeszcze zaczyna mnie łapać zgaga i nie wiem stresuje się bardzo

    Odpowiedz
    • Aga
     Aga says:

     Zapewne masz na myśli mylone z okresem plamienie implantacyjne, które rzeczywiście jest krótsze od okresu – ale też pojawia się tylko raz (właśnie w związku z implantacją, czyli zagnieżdżeniem się zarodka w macicy), ma inną barwę, nie występują w nim skrzepy, o których pisałaś, i nie wiąże się z typowym dla okresu bólem.

     Odpowiedz
 5. roznice
  roznice says:

  a czym sie rozni okres od poronienia? czy po miesiacu od pieszczot w bieliznie mogloby wystapic poronienie czy krwawienie implatacyjne bardziej?

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Ani jedno, ani drugie, ponieważ pieszczoty w bieliźnie nie wiążą się z ryzykiem ciąży, gdyż plemniki nie przechodzą przez materiały. 😉

   Odpowiedz
 6. :D
  :D says:

  Czy jeśli miałam krwawienie przez 7 dni, dosyć obfite, ze skrzepami i test ciążowy wyszedł negatywny (robiony w środku dnia), istnieje jakakolwoek możliwość ciąży? Już głupieje od tych informacji w internecie…

  Odpowiedz
 7. Czy to plamienie implantacyjne?
  Czy to plamienie implantacyjne? says:

  Cześć. Dostałam krwawienia w spodziewanym terminie. Trwało 6 dni przy czym 6 dzień już był bardzo skąpy. Mam wrażenie że było nieco mniej obfite ale występowały też wypływy krwi. W 3 dzień nosiłam kilka godzin podpaskę 4-5h ponieważ nie miałam gdzie jej zmienić i gdy po tym czasie zmieniałam była ona cała we krwi + były skrzepy dość spore. Czy tak może wyglądać plamienie implantacyjne? Zastanawiam się ponieważ przeważnie boli mnie brzuch w 1 lub 2 dzień okresu tak dosyć mocno przez około 2 godziny a tym razem faktycznie bolał mnie brzuch ale dużo łagodniej i tak że on się rozłożył na kilka dni że bolał mnie przez około 3 dni i ten ból był mniej intensywny. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! To, co opisujesz, zdecydowanie wygląda na okres. Plamienie implantacyjne trwałoby krócej i nie występowałyby w nim skrzepy. Ból menstruacyjny może samoistnie rozłożyć się na dni inaczej niż zazwyczaj i nie musi nas to niepokoić.

   Odpowiedz
 8. Panika
  Panika says:

  Czy okres całkowicie wyklucza ciążę mimo tkliwości piersi i cofania się pokarmu do jamy ustnej. Do zapłodnienia musiałoby dojść poprzez przeniesienie pejakulatu na pałacu jakieś 2 miesiące temu w miedzy czasie dostałam spóźniony okres (16 dni temu)

  Odpowiedz
 9. Xyz
  Xyz says:

  Dzień dobry, od jakiegoś czasu zastanawiam się nad jedna kwestia. Czy można mówić o poronieniu przez tabletkę ibuprofenu jeśli krwawienie (z tego co myślałam wcześniej spóźniona miesiączka) nie stało się w najbliższym czasie po zażyciu leku? Dodatkowo chciałabym zapytać po jakim czasie w takim razie zaczęłoby się poronienie po wzięciu tej tabletki jeśli to ta tabletka byłaby właśnie jego powodem?

  Odpowiedz
   • Xyz
    Xyz says:

    Na pewno? Ponieważ na wielu stronach można doczytać się, że leki jak ibuprofen mogą zwiększyć ryzyko poronienia. Czy w takim razie nie powinnam w ogóle zastanawiać się czy jedna kapsułka (400mg) była w stanie cokolwiek takiego zrobić i był to po prostu okres?

    Odpowiedz
 10. Hej
  Hej says:

  Cześć ! Jestem zestresowana dostałam krwawienia trwało 5 dni jak miesiączka. Ale boje się ze to implantacja. 4 dnia cyklu ( 4 dnia krwawienia ) wykonałam badanie progesteronu wyszło 0,40ng/ml .
  Tak niski progesteron może oznaczać ze to była miesiączka ?

  Odpowiedz
 11. Anonim1
  Anonim1 says:

  Cześć dostałam dzisiaj miesiączki 1 dzień cyklu jest skromna boje się ze to implantacja bo jest ryzyko. I w tym samym dniu wykonałam badanie progesteronu i wyszło 0,59 ng/ml a beta ujemna.
  Mogę być pewna ze to miesiączka czy muszę zrobić betę jeszcze ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Implantacja to zagnieżdżenie zarodka. Musi więc najpierw powstać zarodek. Nie każda komórka jajowa zostaje zapłodniona, a więc nie zawsze po seksie bez zabezpieczenia powstaje zarodek, a także nie każdy zarodek zagnieżdża się w macicy.

   Odpowiedz
 12. xyzzzzzz
  xyzzzzzz says:

  Hej!
  Przyjmuje tabletki antykoncepcyjne od kilku lat, wiec trochę już wiem jak je stosować itd. Nigdy nie było żadnych problemów, czasem brałam dwa blistry na raz lub przyjmowałam dodatkowa ilość tabletek z następnego jeśli chciałam opóźnić krwawienie.
  W tym miesiącu chciałam opóźnić krwawienie o 2 tygodnie, wiec wzięłam 13 tabletek z zapasowego blistra i zrobiłam przerwe „7 dniowa” która również planowałam skrócić. Pierwszego dnia przerwy odbył się stosunek, po 2 dniach zaczęło się krwawienie czyli tak jak zwykle 3 dnia. Następnego dnia rano wzięłam już 1 tabletkę z następnego blistra, bo chciałam wrócić do poprzedniego czasu w którym zawsze występowało krwawienie. Krwawienie trwało 7 dni, ale po nim zaczęło sie plamienie, co sie u mnie nigdy nie zdarza. Czy ciąża jest możliwa?

  Odpowiedz
 13. Wicia00
  Wicia00 says:

  Hej:)
  Mam strasznie natrętne myśli, że jestem w ciąży. Pomóżcie!! Sprawa wygląda tak: 24 września kochałam się z chłopakiem w gumce. (Był to 6/7 dzień mojego cyklu, które zawsze trwają 30/31 dni)- więc były to w dodatku dni niepłodne.
  W tym miesiącu spóźnił mi się okres o tydzień i dostałam go dopiero 37 dnia cyklu. (30 dc zrobiłam test i wyszedł negatywny, 34 dc również zrobiłam test i też wyszedł negatywny- nie był z porannego moczu). Dostałam normalną miesiączke, lecz nie miałam objawów poprzedzających ją- u mnie akurat bólu piersi. Trwała 4 dni i była skąpa(zawsze takie mam). Miesiąc później dostałam normalnie okresu z dużą ilością skrzepów w 31 dc. Teraz okres mi się spóźnił tydzień- dostałam w 36dc i był bardzo skąpy… krew była bladorózowa, bez skrzepów. Zaznacze, że w ciągu tych 3 miesiecy miałam mnóstwo stresu…. Czy to może być ciąża?
  Czytałam na forach, że kobiety miały okres w ciąży, przez co jeszcze bardziej się nakręcam. Od pewnego czasu bolą mnie jajniki i krzyż.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Skoro od tamtej sytuacji miałaś już kilka razy okres, to znaczy, że nie jesteś w ciąży. W ciąży nigdy nie ma się okresu.

   Odpowiedz
 14. Wicia00
  Wicia00 says:

  Hej, to znowu ja. Uwielbiam waszą organizacje, bardzo mi pomogła w trudnych chwilach i dowiedziałam się wielu ważnych rzeczy.
  Chciałam się spytać czemu niektóre kobiety na forach piszą, że miały okres w ciąży? To jest bardzo niepokojące, szczególnie dla niedoświadczonych osób. Strasznie się tym przejęłam jak to czytałam i z tego co widze inne dziewczyny miały podobną sytuacje. Mam skąpe miesiączki, mimo, że ostatni stosunek miałam pod koniec września a od tamtego momentu 3 miesiączki i negatywny test ciągle się tym martwie, że jednak moge w niej być.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć, dlaczego ktoś coś pisze w internecie. W sieci można znaleźć wszystko, nie zawsze te informacje są jednak prawdziwe. W ciąży nie ma się okresu. Skoro miałaś 3 miesiączki od tamtej sytuacji, to nie jesteś w ciąży. Potwierdza to również wynik testu.

   Odpowiedz
 15. Maria
  Maria says:

  Hej!

  Sprawa może wydawać się głupia, ale jestem trochę zestresowana. Na początku grudnia uprawiałam z moim partnerem petting (momentami się o siebie ocieraliśmy, partner dbał żeby członek był suchy), nie doszło do penetracji ani wytrysku w okolicach pochwy. Tydzień później, z opóźnieniem (1 dzień) dostałam okresu, który zdecydowanie nie był skąpy.
  Od tamtego momentu podobna pettingowa sytuacja miała miejsce dwa razy, obecnie okres spóźnia mi się już drugi dzień. Od jakiegoś miesiąca czuję wzmożoną senność, ostatnio pojawiło się nabrzmienie w piersiach. Jedyne, co mnie martwi to fakt, że mam znacznie bardziej dynamiczne wahania nastroju (w porównaniu do normalnego stanu przed miesiączką).

  Trochę się rozpisałam, ale tu jest moje pytanie – czy w związku z powyższym do zapłodnienia mogło dojść po mojej miesiączce w grudniu? Czy jakiekolwiek szanse na zapłodnienie w tym przypadku są możliwe? Z tego, co czytam na stronie i z mojej wiedzy wydaje mi się, że nie, ale z drugiej strony naczytałam się też o tym w Googlu i na forach i ciężko mi odróżnić, co jest możliwe, a co nie. Proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Skoro po tamtej sytuacji miałaś miesiączki, to ciąża jest wykluczona. Poza tym w opisany przez Ciebie sposób nie da się zajść w ciążę. Aby mogło dojść do zapłodnienia, w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu.

   Odpowiedz
 16. Marta
  Marta says:

  Hej, mam pytanie. Biorę tabletki antykoncepcyjne już prawie 3 lata. W poprzednim opakowaniu w 3 tygodniu brałam lek który obniżał skuteczność tabletek i zabezpieczałam się dodatkowo prezerwatywą. Partner zawsze od początku miał prezerwatywę, która nie pękła ani nie zsunęła się. Martwi mnie to, że miał trochę preejakulatu który wytarł ręką a następnie chusteczką i tą samą ręką nakładał prezerwatywę i żel intymny na moją pochwę. Mówił, że wydaje mu się, że ręka była sucha ale co jak były tam ślady plemników? Po tej sytuacji połączyłam opakowania, bo ta sytuacja była w 3 tygodniu tabletek, więc nie brałam tabletek placebo i przeszłam do nowego opakowania. Jestem już przy tabletkach placebo z kolejnego opakowania i dostałam dzisiaj krwawienia z odstawienia. Jest mniej obfite ale może się rozkręci. Zrobiłam test ciążowy 14 i 19 dni po stosunku i wyszedł negatywny. Czy mimo to mogę być w ciąży? Martwi mnie ten preejakulat i czy przez niego mogło dojść do zapłodnienia? Dodam, że partner „był w środku” od początku do końca z prezerwatywą. Czy testy są wiarygodne? Czy krwawienie z odstawienia wyklucza ciążę?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie jesteś w ciąży. Testy dały wiarygodny wynik. Nie da się przenieść „niewidzialnego” preejakulatu na dłoni (jest on wyczuwalny).

   Odpowiedz
 17. smutnadziewczyna
  smutnadziewczyna says:

  Witam, czy jeżeli uprawiałam seks z zabezpieczeniem a dokładniej prezerwatywą niecały miesiąc temu i dostałam krwawienia ale nie jestem pewna czy to miesiączka bo różnie one u mnie wyglądają to istnieje ryzyko ciąży? Bardzo boję się że pomimo zabezpieczenia mogłabym być w ciąży. Czy zrobić sobie test?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Krwawienie w terminie miesiączki to po prostu miesiączka. Nie ma potrzeby robić testu, bo miesiączka wyklucza ciążę.

   Odpowiedz
   • smutnadziewczyna
    smutnadziewczyna says:

    Bardzo dziękuję pani za odpowiedź, ale nadal się martwię bo czytałam o jakimś krwawieniu ciążowym które imituje to menstruacyjne. Czy naprawdę nie istnieje ryzyko że to krwawienie to jakieś imitujące to miesięczne? Dodam że jest skąpe, i tej krwi czerwonej jest mniej niż ciemniejszej ale też mam coś takiego odkąd zażywam Rispolept.

    Odpowiedz
 18. smutnadziewczyna
  smutnadziewczyna says:

  Czytałam przed chwilą że krwawienie występuje u prawie 30 proc. ciężarnych, dlatego dziwi mnie co pani pisze, bo nie da się u mnie rozpoznać czy to normalny okres czy nie, ponieważ odkąd biorę Rispolept mam skąpe krwawienia. Zrobiłam jednak test który ponoć na 99 proc. jest wiarygodny i wyszedł ujemny, ale jakoś nadal czuję lęk czy nie jestem w ciąży. Czy to możliwe żeby test był uszkodzony skoro pokazała się kreska w prawidłowym obszarze, czy gdyby był uszkodzony to nie pokazała by się w ogóle kreska?

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Przykład nieważnego odczytu podany jest na opakowaniu lub w ulotce – jest to brak kresek. Jedna kreska oznacza brak ciąży.

   Odpowiedz
 19. Histeryczka
  Histeryczka says:

  Dzień dobry, bardzo przepraszam za głupie pytanie, ale nie jestem w stanie opanować tego stresu… 2 maja uprawiałam seks z chłopakiem, miał prezerwatywę, a oprócz tego wytrysk odbył się na zewnątrz, poza mną, wszystko zostało w prezerwatywie więc najpewniej nie została uszkodzona. Po dwóch dniach dostałam chyba okresu, był troszkę słabszy niż zwykle i trwał krócej, bo 3, nie 4 dni, ale na 8 dni przed terminem – obwiniam za to stres, który… był bardzo bardzo duży. Dodatkowo teraz dostałam jeszcze czegoś co wyglada na drobną infekcję dróg moczowych albo pochwy. Czy istnieje szansa, że mogę być w ciąży? Przepraszam, wiem że na logikę nie ma na to szans, ale nie umiem pozbyć się tego lęku :’(

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, nie możesz być w ciąży. Okres wyklucza ciążę. Jeśli podejrzewasz u siebie infekcję, koniecznie skonsultuj się z ginekologiem lub ginekolożką.

   Odpowiedz
   • Histeryczka ale już trochę mniej :)
    Histeryczka ale już trochę mniej :) says:

    Bardzo, bardzo dziękuję. Chyba wreszcie poczułam się spokojniejsza. Dziękuję, że jesteście, pomagacie rozwiewacie wątpliwości <3

    Odpowiedz
 20. Q
  Q says:

  Cześć, czy jeśli wystąpiło niewielkie krwawienie 5 dnia po seksie (poprzedniego dnia jeszcze lekko zabarwiony śluz) to można wykluczyć że jest to spowodowane implantacją i uznać, że na pewno jest to zwykły okres? W artykule napisane jest że minimalnie od 7 dnia, więc 5 byłoby jeszcze za wcześnie na implantację, ale na innych stronach podają, że już od 6 dni, a nawet spotkałam się z wypowiedzią lekarki, że jest to możliwe 3 dni po stosunku. Czy takie rzeczy się zdarzają?

  Odpowiedz
 21. Ela
  Ela says:

  Hej
  Czy mogę być w ciąży jeśli miałam stosunek 30 sierpnia o ile się nie mylę, a potem planowo dostałam okres. Jednak 3 dni okresu były dość obfite a 4 juz nie a moje okresy zazwyczaj trwają 5 dni. Bardzo się boję ostatnio tak mi się kręciło w głowie i było mi niedobrze, że prawie straciłam przytomność

  Odpowiedz
 22. Zaniepokojona
  Zaniepokojona says:

  Hej, czy można być w ciąży jeśli okres trwał tylko 2 dni(1 dzień plamienia, 2dni obfitego), dość obfity, brązowe plamienie z skrzepami?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Żeby mogło dojść do ciąży, najpierw musi dojść do stosunku bez zabezpieczenia. Okres wyklucza ciążę.
   Wkrótce przestaniemy odpisywać na pytania zadawane w komentarzach pod artykułami. Zapraszamy do korzystania z naszego forum (https://ponton.org.pl/forum/) lub zadawania pytań mailowo (porady@ponton.org.pl).

   Odpowiedz
 23. Lizka
  Lizka says:

  Cześć! W listopadzie odbyłam 2 stosunki z prezerwatywą w 16 i 20 dc, do wytrysku nie doszło. Okres dostałam 2 tygodnie po 1 stosunku i trwał 6 dni. W grudniu dostałam 4 dniowego plamienia w 16 dc. Dziś dostałam okres jednak bardziej przypomina on te plamienie które miałam wcześniej, jest bardzo słaby i brązowego koloru, nie mam też bólu w podbrzuszu jak zwykle, jedynie sutki są trochę tkliwe. Czy mimo normalnego okresu w poprzednim miesiącu te plamienia mogą wskazywać na ciążę?

  Odpowiedz
  • Emilia
   Emilia says:

   Cześć! Miesiączka, która wystąpiła w poprzednim miesiącu wskazuje, że NIE jesteś w ciąży. Co więcej, piszesz też, że podczas stosunków użyta została prezerwatywa. Jeżeli została poprawnie założona i nie doszło do jej uszkodzenia, to zajście w ciąże nie jest możliwe. Pamiętaj, że każdy PMS czy miesiączka mogą wyglądać inaczej niż poprzednie, a wpływ na to może mieć wiele czynników np. stres, dieta, zmiany hormonalne. Warto jednak nie bagatelizować takich zmian, jeżeli uważasz je za niepokojące to możesz skonsultować to z ginekologiem_żką. Podobnie jak plamienie w środku cyklu: jeżeli jest to dla Ciebie nowa sytuacja (nieskonsultowaną wcześniej z lekarzem), będzie się powtarzać i wzbudzać jakiekolwiek obawy to nie bój się porozmawiać o tym ze specjalistą_tką.

   Odpowiedz
 24. Ula
  Ula says:

  Hej. Uprawiałam seks w dni płodne. Po dwóch tygodniach dostałam okres (przynajmniej mi sie wydaje, że to był okres bo jednak nie różnił sie niczym innym od poprzednich). Kolejnego okresu już nie dostałam. Chciałabym sie dowiedzieć czy to dziecko poczęte z dni po mojej miesiączce czy jednak przed miesiączka ? I czy na usg byłaby widoczna różnica zarodka ? A nie dalej wyliczana z dnia ostatniej miesiączki? Czy to jednak może być z poprzedniego cyklu? Czy miesiączka to wyklucza ?

  Odpowiedz
  • Sofia (ona/ jej)
   Sofia (ona/ jej) says:

   Cześć. Czy dobrze rozumiem, że masz potwierdzoną ciążę (np. poprzez test ciążowy z krwi lub moczu)? Sam brak miesiączki nie jest wystarczający do stwierdzenia ciąży. Jeśli podejrzewasz, że jesteś w ciąży i masz pozytywny wynik testu ciążowego, ważne jest, aby jak najszybciej skonsultować się z lekarzem/ lekarką, aby rozpocząć opiekę prenatalną.

   Tak, możliwe jest pojawienie się krwawienia na początku ciąży, może to być tzw. krwawienie implantacyjne czyli lekkie plamienie lub niewielkie krwawienie, do którego dochodzi, gdy zapłodniona komórka jajowa przyczepia się do wyściółki macicy. Następuje ono około 1-2 tyg. po zapłodnieniu, mniej więcej w tym samym czasie, w którym zazwyczaj spodziewa się miesiączki. Krwawienie implantacyjne jest skąpsze niż miesiączka, trwa krócej i może mieć kolor brązowy lub jasnoróżowy. Oprócz krwawienia implantacyjnego, które może wystąpić na początku ciąży, istnieją również inne przyczyny krwawienia czy plamienia z dróg rodnych w ciąży, takie jak krwawienie związanego z rozwijającym się łożyskiem, przemęczeniem, zmianami hormonalnymi itp. W przypadku krwawienia w ciąży, zawsze ważne jest skonsultowanie się z ginekolożką/ ginekologiem w celu oceny sytuacji i wykluczenia ewentualnych powikłań.

   Najbardziej precyzyjnie datę poczęcia wyznacza badanie USG w pierwszym trymestrze ciąży. W czasie badania USG lekarz/ lekarka zmierzy pęcherzyk ciążowy. Na tej podstawie będzie mógł/a określić wiek płodu. Pierwsze USG ciąży wykonuje się między 11 a 14 tygodniem ciąży. W kolejnych tygodniach określenie wieku ciąży jest już trudniejsze do ustalenia.

   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 25. Eee
  Eee says:

  Czesc.
  Od dwóch miesięcy biorę krążki antykoncepcyjne GINORING.

  Uprawiałam stosunek w dzień wyciagnięcia krążka, czy dostanie krwawienia z odstawienia wyklucza w 100% ciąże, czy jest jakaś szansa ze coś może pozostać w pochwie i zapłodnić mnie?
  Co byłoby gdybym przestała używać krazka po tym krwawieniu?

  Odpowiedz
  • Sofia (ona/ jej)
   Sofia (ona/ jej) says:

   Cześć! W przypadku stosowania krążków antykoncepcyjnych, prawidłowe ich stosowanie zapewnia wysoką skuteczność antykoncepcyjną. Jeśli uprawiałaś stosunek w dniu wyciągnięcia krążka, nie musisz się martwić o możliwość zapłodnienia, ponieważ działanie antykoncepcji jest wciąż obecne i zachowane, także w przerwie na krwawienie z odstawienia między jednym a drugim krążkiem.

   Krwawienie z odstawienia, które występuje po usunięciu krążka, jest wynikiem reakcji organizmu na zmianę hormonalną. Nie każda osoba doświadcza krwawienia z odstawienia, a jeśli się pojawi, może być skąpe lub delikatne.

   W przypadku, gdybyś zdecydowała się przestać stosować krążki antykoncepcyjne, pamiętaj, że po 7 dniach od wyjęcia poprzedniego krążka tracisz działanie antykoncepcyjne, a zatem wraca możliwość zapłodnienia. W takiej sytuacji warto rozważyć inne metody antykoncepcji jeśli nie planujesz ciąży.

   Pozdrawiamy!

   Odpowiedz
   • Monika
    Monika says:

    Czesc, czy jeśli 2 tygodnie po stosunku dostałam okres (trwał normalnie i był tak samo obfity jak zawsze) to jest możliwość ze jestem w ciąży? Teraz czyli w następnym miesiącu okres aktualnie spóźnia się o 2 dni kiedy zawsze jest regularny

    Odpowiedz
    • Emilia
     Emilia says:

     Hej!
     Jeżeli była to miesiączka to nie ma możliwości ciąży. Spóźniający się okres może mieć wiele powodów, może być to np. choroba, stres, utrata wagi czy zmęczenie.

     Odpowiedz
     • Marcelina
      Marcelina says:

      Gdyby doszło do zapłodnienia, krwawienie z odstawienia nie powinno występować. Mimo wszystko w celu wykluczenia ciąży należy wykonać test ciążowy z krwi lub z moczu, szczególnie jeśli działanie antykoncepcyjne stosowanego środka mogło zostać obniżone.

 26. Betsi
  Betsi says:

  Hejka ja mam takie małe pytanko, panikuję pewnie ale zadam. Otóż tabletki antykoncepcyjne zaczełam brać 30 lipca w pierwszy dzień miesiączki, nie zapomniałam o żadnej ani nie było opóźnień. 6 sierpnia miałam stosunek przerywany. 7 sierpnia wzięłam po południu ella one ze strachu. Potem normalnie brałam tabletki Elin. Krwawienie z odstawienia wystąpiło normalnie. Tabletki łykam nadal. Od tamtej pory nie uprawiałam seksu. Jutro mam dostać krwawienie z odstawienia ale panika zawładnęła moim organizmem. Robiłam testy oczywiście wszystkie ujemni ostatni dziś rano czyli w 42 dniu po stosunku. Nie wiem tyle się w tym internrcie naczytałam, że testy oszukują jak bierze się tabletki antykoncepcyjne, że pomimo krwawienia z odstawienia można być w ciąży. Kurcze nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Dodam że mam 48 lat. Proszę o odpowiedź. Bardzo dziękuję.

  Odpowiedz
  • Marcelina
   Marcelina says:

   Cześć! W sytuacji, którą opisałaś, nie ma szans na ciążę. Jeśli zaczęłaś przyjmować tabletki od pierwszego dnia miesiączki, od razu byłaś zabezpieczona (nie było konieczne czekanie 7 dni). Stosunek przerywany nie był więc w tym przypadku ryzykowny, bo ochrona była zachowana. Rozumiem, że panika zrobiła swoje, ale przyjęcie ella one nie było potrzebne. Test zrobiony 42 dni po stosunku na pewno dałby wiarygodny wynik. Skoro testy są negatywne, nie jesteś w ciąży. Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych nie ma żadnego wpływu na test. Gdybyś była w ciąży, wynik byłby pozytywny.
   Wszystko jest ok! Tabletki to bardzo skuteczna i powszechnie stosowana metoda antykoncepcji, więc możesz ufać tej formie zabezpieczenia.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *