Miesiączka (zwana inaczej menstruacją lub okresem) to zjawisko dotyczące niemal każdej osoby z macicą. Doświadcza się go przez większą część życia – od czasu dojrzewania aż do menopauzy. Pierwsze miesiączki mogą być trudne, jeśli nie mamy z kim porozmawiać na ich temat. Może pojawiać się w Was mnóstwo wątpliwości, ale też zaciekawienie nowym cielesnym doświadczeniem. Czy miesiączka boli? Jak poradzić sobie z wyciekającą krwią? Co jeśli krew przesiąknie przez ubranie? I po co w ogóle miesiączkuję? By rozwiać Wasze wątpliwości, podsuwamy Wam poniższy artykuł.

Co to jest miesiączka?

Większość z nas utożsamia miesiączkę z comiesięcznym krwawieniem, ale żeby dobrze zrozumieć to zjawisko, trzeba przyjrzeć się całemu cyklowi miesięcznemu. Więcej o całym cyklu możesz przeczytać tutaj, a o jego obserwacji tutaj.

Sama miesiączka to faza cyklu, w czasie której złuszcza się endometrium, czyli błona śluzowa macicy. Macica przygotowuje się co miesiąc do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, aby ta mogła się w macicy zagnieździć. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, macica „pozbywa się” niewykorzystanego endometrium. Jest ono wydalane przez pochwę razem z krwią – i to jest właśnie miesiączka.

Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka, zwana menarche, pojawia się około 11.–16. roku życia, choć może pojawić się wcześniej, np. już w wieku 8 lat. Jeśli pierwsze krwawienie nie pojawi się, gdy masz 16 lat, skonsultuj się z ginekologiem. Pamiętaj też, że nie warto porównywać się ze znajomymi – każda osoba dojrzewa inaczej, we własnym tempie, dlatego nie przejmuj się, jeśli Ty nie masz jeszcze miesiączki, a inne osoby z klasy już tak.

Pierwsze krwawienia są raczej mało obfite. Mogą to być z początku tylko plamienia. Zobaczysz wtedy prawdopodobnie na bieliźnie brązowawe plamy. Zwykle pierwsze miesiączki są też dość nieregularne; możliwe jest zatem, że po pierwszej miesiączce kolejna przyjdzie dopiero po kilku miesiącach!

Pierwsze krwawienie może być dla Ciebie zaskoczeniem. Możesz poczuć się zawstydzona lub nawet przestraszona, ale spokojnie – nic złego się z Tobą nie dzieje, to oznaka zdrowia! Warto o swojej pierwszej miesiączce poinformować zaufaną dorosłą osobę – rodziców czy opiekunów, starsze rodzeństwo. W niektórych rodzinach celebruje się pierwszą miesiączkę – dostaje się np. kwiaty z okazji wchodzenia w dorosłość. Często pierwsza miesiączka to też dobry moment, aby porozmawiać o seksualności i dojrzewaniu. Pamiętaj, że nie ma się czego wstydzić! Miesiączka jest normalna i większość dorosłych ma z nią styczność – także mężczyźni, chociażby dlatego, że partnerki menstruują. Najważniejszy jest jednak Twój komfort – to Ty decydujesz, czy, komu i jak o tym powiesz.

Jak wygląda miesiączka?

Miesiączka trwa od 2 do 7 dni, średnio 5 dni. Najczęściej miesiączka zaczyna się od plamienia. Po około kilku godzinach plamienie przechodzi w krwawienie, którego natężenie rośnie, a po około 3 dniach spada i znów przechodzi w plamienie, aż znika zupełnie. Pamiętaj jednak, że różne osoby różnie miesiączkują! Niektórym od razu zaczyna się pełne krwawienie, trwa intensywnie kilka dni. Czasem najmocniejsze krwawienie przypada na pierwszy, czasem na trzeci dzień – to też jest ok!

Kolor krwi może być różny – od barwy czerwonej, przez bordową czy brązową, aż po czarną. Nie musisz się niczym martwić, jeśli na początku nie jest ona krwistoczerwona. Normalne też jest to, że znajdują się w niej skrzepy – w końcu miesiączka to łuszczący się nabłonek macicy.

Ile krwi się traci w czasie miesiączki?

Jeżeli wpiszesz to pytanie w wyszukiwarkę, szybko znajdziesz… różne odpowiedzi. 30ml, 50ml, 80ml… Ta rozpiętość jest dość zaskakująca. Niestety, powód jest dość smutny. Otóż miesiączka jest doświadczeniem osób z macicami, więc w przeważającej większości kobiet. Nauka bardzo często pomija kobiecą fizjologię i często brakuje nam danych nawet na tak podstawowy temat, jak ilość krwi wypływającej w trakcie menstruacji!

Przypomnijmy, że miesiączka to nie tylko krew, ale też złuszczony nabłonek macicy. Wydaje się, że dotychczas zbadano, ile traci się krwi, ale nie to, jaka jest faktyczna objętość całej miesiączki. Tymczasem dość łatwo to zmierzyć, używając coraz popularniejszych kubeczków menstruacyjnych. Dzięki temu, że są one coraz powszechniejsze, istnieje szansa na opublikowanie wkrótce nowych danych na temat objętości miesiączki.

Wracając jednak do pytania: wydaje się, że 100ml jest normalną objętością miesiączki. Z tego ok. 30ml – 50ml to krew. Mniej obfite miesiączki nie powinny martwić, ale jeżeli krwawienie jest tak intensywne, że podpaska zaczyna przeciekać po godzinie – warto to skonsultować z lekarzem.

Jeżeli znasz angielski, możesz poczytać więcej o objętości miesiączki i danych na ten temat w tym ciekawym artykule.

A co, jeżeli będę mieć plamę?

Wówczas… będziesz mieć plamę 🙂 Co czujesz, gdy widzisz taką odpowiedź? Zaskoczenie? Złość? Smutek? Zażenowanie? Wstyd? Zastanów się chwilę nad tym, jakie emocje wywołuje w Tobie wizja plamy krwi miesięcznej na ubraniu, i spróbuj się zastanowić, dlaczego tak jest. Dość często uczucia związane z miesiączką są negatywne, bo sama miesiączka jest przedstawiana negatywnie, jako coś, co należy ukryć. Reklamy produktów miesiączkowych nie używają nawet słów „krew” i „miesiączka”! Tymczasem miesiączka jest doświadczeniem połowy ludzkości i jest oznaką zdrowia!

Wielu miesiączkującym osobom zdarzyła się kiedyś widoczna plama. Niektóre mówią, że było to wręcz uwalniające od wstydu wydarzenie! W końcu im się to przytrafiło i… nic się nie stało! Plama może się przytrafić każdemu. Jeżeli Cię to krępuje – to oczywiście normalne, pamiętaj jednak, że to nie koniec świata! Możesz przewiązać się w pasie swetrem – to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na zasłonięcie plamy.

Czy miesiączka boli?

Miesiączce mogą towarzyszyć skurcze podbrzusza i dyskomfort w dolnej partii ciała. Jeśli czujesz ból, warto go złagodzić. Możesz np. zrobić sobie ciepły okład z termoforu i wygodnie się położyć. Wielu osobom pomagają też leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen.

Natomiast jeśli ból jest nie do zniesienia i utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić to zaufanej osobie dorosłej i pójść do ginekologa. Nie daj sobie wmówić, że „tak to już jest” albo że „kobiety tak mają”. To nieprawda! Nikt nie powinien cierpieć z powodu miesiączki! Okres może powodować dyskomfort i ból, ale na pewno nie taki, który wyłącza z życia. Wyjątkowo bolesne krwawienia, omdlenia, wymioty nie są normalne. Mogą być objawiem chociażby endometriozy! Dlatego nie bagatelizuj bólu, a jeżeli bagatelizuje go lekarz – postaraj się, w miarę możliwości, skonsultować się z innym, który potraktuje poważnie Ciebie i Twój ból.

Symptomy zapowiadające miesiączkę

Obniżenie nastroju, drażliwość, niepokój, płaczliwość, problemy ze snem, czy wahania libido (popędu seksualnego) – takie objawy to zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Możesz też czuć, że Twoje ciało jest nabrzmiałe, a piersi mogą być obolałe. Pojawienie się pryszczy też często zapowiada nadejście krwawienia. To dobry moment, aby trochę zwolnić; są osoby, które na kilka dni przed miesiączką starają się planować mniej obowiązków, aby dać sobie i swojemu ciału odpocząć. 

Nie każda osoba doświadcza PMS, zaś te, które go przeżywają, mogą mieć różne objawy w różnym natężeniu. Jeżeli jednak przedmiesiączkowe objawy są bardzo silne i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zdiagnozować się w kierunku PMDD – przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych.

Co można, a czego nie można w trakcie miesiączki?

Jeśli lubisz ćwiczyć lub ćwiczysz regularnie, a Twoje samopoczucie Ci na to pozwala, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej podczas miesiączki. Jednak gdy czujesz się źle podczas okresu, zawsze możesz odpuścić sobie trening. Najważniejsze, by słuchać swojego ciała i tego, co Ci podpowiada.

Podczas krwawienia możesz uprawiać seks, jeśli tylko Ty i druga osoba nie macie nic przeciwko. Pamiętaj jednak o antykoncepcji, bo krwawienie nie zawsze oznacza dni niepłodne.

Higiena podczas miesiączki

Jest mnóstwo produktów, których można używać w czasie miesiączki artykuł o nich znajdziecie tutaj.

Podczas miesiączki należy się myć przynajmniej raz dziennie. Staraj się jednak nie korzystać z żeli intymnych, wystarczy ciepła woda. Żel może podrażnić śluzówkę, która podczas miesiączki jest bardzo wrażliwa i mocniej narażona na podrażnienia, szczególnie jeśli żel dostanie się do środka. 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *