Młodzieżowy Telefon Zaufania

t22 635 93 92

Każdy piątek, 16.00-20.00

Higiena intymna

 
Ten artykuł dotyczy: 

Nie jest to sprawa tak oczywista, jakby się wydawało. Rzadko kiedy uczy się młodych ludzi podstawowych zasad higieny, bo wydaje się, że wszyscy wszystko wiedzą. Nieświadomie popełniamy jednak wiele błędów, na które warto zwrócić uwagę.


Bieliznę trzeba zmieniać codziennie. Zalecane jest noszenie bawełny ze względu na jej przewiewność. Sztuczne materiały nie sprzyjają wentylacji genitaliów, która jest konieczna, gdyż drobnoustroje lubią miejsca ciepłe i wilgotne.

Ubrania należy prać nawet, jeśli nie mają żadnych plam! Nieświeże ubrania szybko zaczynają śmierdzieć, czego sami możemy nie czuć, ale na pewno czują to osoby w naszym otoczeniu. Palacze powinni być szczególnie wrażliwi na zapach swoich rzeczy. Jeżeli np. spodni nie można prać w wodzie, trzeba je zanieść do pralni chemicznej. Po każdym sezonie (lub częściej) należy prać rzeczy zimowe.

Ręczników nie należy używać dłużej niż tydzień. Najlepiej mieć jednocześnie kilka osobnych: do twarzy, do ciała i do miejsc intymnych. Nie wolno używać ręcznika innej osoby, bo można w ten sposób zakazić się różnymi chorobami.

Bardzo ważna jest też czystość łazienki. Nie można doprowadzać to sytuacji, kiedy toaleta będzie brudna i śmierdząca. Łatwo się ją czyści za pomocą specjalnych płynów. Zawsze przed spuszczeniem wody należy zamknąć klapę od sedesu. Jest ona po to, by bakterie kałowe nie rozprzestrzeniały się po całej łazience. Zawsze należy sprzątać po sobie ślady moczu lub kału, które zostają na sedesie. Chłopcy powinni zwracać szczególną uwagę, żeby robić siusiu wyłącznie do środka sedesu.

Ręce trzeba być po każdym skorzystaniu z toalety. Jeżeli wchodzimy do łazienki z brudnymi rękami, to trzeba je również umyć najpierw, żeby nie przenieść bakterii na narządy płciowe.

Nie możemy zapominać o regularnej zmianie pościeli i wietrzeniu kołdry. To, w czym się śpi, też nie jest bez znaczenia. Można spać nago lub w jakiejś przewiewnej bieliźnie. Trzeba ją dostosowywać do pory roku i temperatury. Dziewczynom zaleca się raczej koszule nocne niż piżamy, żeby narządy płciowe mogły się wentylować.


Dziewczyny


Miejsca intymne trzeba myć dokładnie. Ginekolodzy odradzają stosowanie mydeł i żeli pod prysznic, bo wysuszają one śluzówkę i mogą prowadzić do rozwoju niepożądanych drobnoustrojów. Można myć się samą wodą albo stosować specjalne płyny do higieny intymnej o właściwym pH (najlepiej bez zapachów i barwników, które mogą wywoływać podrażnienia). Nie najlepszym pomysłem są dezodoranty czy chusteczki do higieny intymnej, mają zbyt wiele substancji, które mogą podrażniać.

Zbyt częste mycie nie jest polecane, gdyż wtedy wypłukuje się dobre bakterie, co sprzyja powstawaniu mikrouszkodzeń w tkance i w konsekwencji rozwojowi np. grzybic. Jeżeli dziewczyna ma skłonności do nawracających grzybic, nie powinna chodzić na basen właśnie ze względu na zbyt długie moczenie się w wodzie (nie chodzi o to, że na basenie można się taką bakterią zarazić). Dla higieny intymnej lepsze jest korzystanie z prysznica czy bidetu niż długie leżenie się w wannie. Do miejsc intymnych najlepiej mieć osobny ręcznik. Ręcznikiem i papierem toaletowym wycieramy się od przodu do tyłu, by bakterie z odbytu nie przedostały się do pochwy i cewki moczowej.

Szczególnie należy dbać o higienę podczas miesiączki. Podpaski i tampony trzeba często zmieniać, by nie doprowadzać do rozwoju procesów gnilnych. Pamiętajcie o tym, że zużyte podpaski owija się np. papierem toaletowym i wyrzuca do kosza na śmieci.

Do zabezpieczenia bielizny przed zabrudzeniem służą wkładki higieniczne. Są cienkie i pozwalają czuć się komfortowo, gdy nasze ciało produkuje śluz.

Ginekolodzy odradzają noszenie stringów, ponieważ bardzo łatwo przenoszą się wtedy bakterie. To wcale nie jest mit! Jeśli masz problemy z nawracającymi infekcjami narządów rodnych, zastanów się, czy nie warto zakładać normalnych majtek. Zimą nie warto zakładać krótkich kurteczek i stringów, naprawdę zdrowie jest ważniejsze niż to, jak się prezentujemy.


Chłopcy


Zasady dotyczące dziewczyn odnoszą się też do chłopców. Należy myć całe genitalia dokładnie i najlepiej przeznaczonym do tego specjalnym preparatem (na rynku jest coraz więcej płynów do higieny intymnej dla mężczyzn). Można też używać mydła lub żelów pod prysznic. Co najmniej 2 razy dziennie trzeba podczas mycia zsuwać napletek, by nie gromadziły się pod nim się bakterie. Niewłaściwe nawyki higieniczne mogą prowadzić do stulejki.

Chłopcy nie powinni nosić obcisłych bokserek czy slipów, bo przegrzewanie jąder powoduje zmiany w nasieniu i może prowadzić do niepłodności. Nie znaczy to jednak, że muszą nosić ogromne bokserki. Najważniejsze, by czuć się wygodnie.

Powinno się myć ręce nie tylko po skorzystaniu z toalety, ale także przed. Dotykanie brudnymi rękami penisa może skończyć się jakąś infekcją.


Higiena a seks


Koniecznie należy pamiętać o higienie przed każdym kontaktem seksualnym, gdyż w przeciwnym razie można skutecznie zniechęcić partnera/partnerkę. Trzeba mieć czyste ręce, żeby nie przenieść groźnych drobnoustrojów w okolice genitaliów partnera/partnerki. Podczas seksu z nieznajomym/nieznajomą konieczne jest używanie prezerwatyw, bo nigdy nie wiadomo, czym możemy się zakazić. Prezerwatywy zawsze warto stosować podczas seksu analnego, gdyż w odbycie znajduje się wiele bakterii.

Po każdym rodzaju seksu trzeba się umyć (najlepiej niezbyt gorącą wodą). Po stosunku zaleca się zrobienie siusiu, żeby wypłukać cewkę moczową i zapobiegać rozwojowi bakterii. Jeżeli dziewczyna jest w trakcie miesiączki, należy umyć się jak najszybciej, żeby nie doszło do ewentualnego podrażnienia.

Zabawki erotyczne należy myć po każdym użyciu. Podczas pieszczot z osobą, co do której nie jesteśmy pewni, czy nie ma jakiejś infekcji przenoszonej drogą płciową, lepiej się nimi nie wymieniać. Najlepiej, by każdy miał swoją albo można nakładać prezerwatywę np. na dildo.

Ważna jest także higiena w sypialni - zaproponowanie komuś seksu w nieświeżej pościeli raczej nie zachęci do igraszek. Prześcieradło nie może mieć plam, a pokój musi być przewietrzony.

Paulina Wawrzyńczyk

Na podstawie:


http://www.nastolatek.pl/pokaz.php?a=art&ida=2200
http://www.stulejka.com

JAK UZYSKAĆ POMOC OD EDUKATOREK/-ÓW PONTONU?

NAJNOWSZE TEMATY NA FORUM

Nasi grantodawcy

X