Top tipy dla wszystkich

Bieliznę najlepiej zmieniać codziennie. Zalecane jest noszenie bawełny ze względu na jej przewiewność. Sztuczne materiały nie sprzyjają wentylacji genitaliów, która jest konieczna, bo drobnoustroje lubią miejsca ciepłe i wilgotne.

Ubrania należy prać, nawet jeśli nie mają żadnych plam. Nieświeże ubrania szybko zaczynają śmierdzieć, czego sami możemy nie czuć, ale na pewno czują to osoby w naszym otoczeniu. Palacze powinni być szczególnie wrażliwi na zapach swoich rzeczy. Jeżeli np. spodni nie można prać w wodzie, trzeba je zanieść do pralni chemicznej.

Nie zwlekaj z wymianą ręczników. Najlepiej mieć dwa albo trzy, żeby miejsc intymnych nie wycierać tym samym ręcznikiem, co stopy. Niech nie kuszą cię ręczniki innych osób, używaj tylko swojego (nie użyczaj nikomu również szczoteczki do zębów).

Toaletę sprzątaj regularnie. Zawsze przed spuszczeniem wody należy zamknąć klapę od sedesu. Jest ona po to, by bakterie kałowe nie rozprzestrzeniały się po całej łazience. Sprzątaj po sobie ślady moczu lub kału z muszli lub deski klozetowej.

Ręce trzeba myć po każdym skorzystaniu z toalety. Jeżeli wchodzimy do łazienki z brudnymi rękami, to trzeba je również umyć najpierw, żeby nie przenieść bakterii na narządy płciowe. Ręcznikiem i papierem toaletowym wycieramy się od przodu do tyłu, by bakterie z odbytu nie przedostały się do pochwy i cewki moczowej.

Nie możemy zapominać o regularnej zmianie pościeli i wietrzeniu kołdry. To, w czym się śpi, też nie jest bez znaczenia. Śpij, w czym ci wygodnie, lub bez niczego – spanie nago jest bardzo zdrowe.

Owłosienie intymne to kwestia gustu, można nic z nim nie robić, można przycinać, golić albo usuwać.

Jeśli masz wulwę (cipkę)

Pochwa produkuje wydzielinę i dzięki niej sama się oczyszcza. Żadnych produktów higienicznych nie powinno się wkładać do środka, dlatego myj wulwę tylko z zewnątrz. Ginekolodzy i ginekolożki odradzają stosowania mydeł i żeli pod prysznic, bo wysuszają one śluzówkę i mogą prowadzić do rozwoju niepożądanych drobnoustrojów. Istnieją na rynku również płyny do higieny intymnej, natomiast wiele lekarzy i lekarek twierdzi, że niszczą one naturalną florę bakteryjną okolic intymnych, w związku z czym odradzają ich stosowania – sama woda wystarczy. Nie wybieraj produktów higienicznych o intensywnym kolorze lub zapachu; nienajlepszym pomysłem są też dezodoranty czy chusteczki do higieny intymnej – zawierają zbyt wiele substancji, które mogą podrażniać. Zbyt częste mycie nie jest zalecane, gdyż wtedy wypłukuje się dobre bakterie, co sprzyja powstawaniu mikrouszkodzeń w tkance i w konsekwencji rozwojowi np. grzybic. Lepsze jest korzystanie z prysznica czy bidetu niż długie leżenie w wannie. Jeśli masz problemy z nawracającymi infekcjami, zrezygnuj ze stringów – przez nie bakterie z odbytu łatwiej mogą się przenieść do pochwy.

Niektóre kobiety mają więcej, inne mniej wydzieliny, zmienia się to także w trakcie cyklu miesiączkowego. Możesz nosić jednorazowe (najlepiej bezzapachowe) lub wielorazowe (bawełniane) wkładki higieniczne. Cipka ma swój charakterystyczny zapach, który jest neutralny. Warto wiedzieć, jak zmienia się on w trakcie cyklu. Nieprzyjemny zapach może sugerować bakteryjne zapalenie pochwy albo infekcję przenoszoną drogą płciową – wtedy pomoże tylko wizyta u ginekologa.

Krew miesięczna jest wydzieliną czystą i odżywczą. Podpaski, tampony i kubeczki zmieniaj w zależności od ilości krwi, nie rzadziej niż co kilka godzin. Zużyte podpaski i tampony owiń np. papierem toaletowym i wyrzuć do kosza na śmieci – nie do toalety!

Jeśli masz penisa

Do mycia penisa można używać mydła, żelu pod prysznic lub płynu do higieny intymnej. Wystarczy umyć penisa i jądra raz dziennie. Podczas każdego mycia koniecznie zsuwaj napletek, by dokładnie umyć żołądź penisa z mastki – serowatej wydzieliny. Jeśli się tego nie robi, penis nie tylko brzydko pachnie, można się także nabawić infekcji albo stulejki.

Lepiej unikać obcisłych bokserek czy slipów, bo przegrzewanie jąder nie jest zdrowe dla plemników.

Jeśli uprawiasz seks

Pamiętaj o higienie przed kontaktami seksualnymi, gdyż nieprzyjemne zapachy mogą skutecznie zniechęcić partnera/partnerkę. Zanim dotkniesz swoich albo czyichś genitaliów, umyj ręce. Dzięki prezerwatywom (używanym do każdego rodzaju seksu) i chusteczkom lateksowym nie trzeba martwić się o zakażenie większością infekcji przenoszonych drogą płciową.

Po stosunku zaleca się zrobienie siusiu, żeby wypłukać cewkę moczową i zapobiegać rozwojowi bakterii. Jeżeli uprawia się seks podczas miesiączki, warto się też od razu podmyć. Sperma sama wypłynie z pochwy, nie stosuj żadnych płukanek.

Zabawki erotyczne należy myć przed każdym użyciem. Dla dodatkowej higieny można założyć na nie prezerwatywę. Jeśli wymieniasz się nimi z inną osobą – zrób to koniecznie.

Nie zapomnij też o atmosferze we własnej sypialni – zaproponowanie komuś seksu w nieświeżej pościeli z plamami może tę osobę zniechęcić 😉

 

Autorka: Paulina Wawrzyńczyk

2 komentarzy:
  • Finka
   Finka says:

   Tu warto jednak uważać. Otóż środowisko pochwy ma kwaśne pH, natomiast środowisko penisa jest bardziej zasadowe. Płyn zawierający kwas mlekowy jest przeznaczony do raczej do pochwy. Chociaż muszę przyznać, że nieznane są mi żadne badania na temat wpływu kwaśnych środków pielęgnacyjnych na penisa.

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *