Najpierw o napletku

Napletek to fałd skórny na penisie – swoisty „kapturek”, który osłania „główkę” penisa, czyli żołądź. Jego zadaniem jest osłanianie żołędzi przed otarciami oraz utrzymywanie odpowiedniej wilgoci. U małych dzieci jest on sklejony z żołędzią (zjawisko to nazywamy konglutynacją). Jednak standardowo osoba z penisem powininna być w stanie odciągnąć napletek całkowicie i odsłonić żołądź, zarówno w stanie wzwodu, jak i poza nim.

Co to jest stulejka?

Niestety dość często zdarza się, że napletek jest zbyt ciasny i zsunięcie go jest bolesne lub całkowicie niemożliwe. Może tak się dziać niezależnie od stanu prącia, ale może to też zachodzić tylko we wzwodzie, w zależności od penisa. Stan taki nazywamy stulejką.

Jest to zjawisko niepożądane, gdyż utrudnia zarówno higienę, jak i uprawianie seksu. Czynności te stają się nieprzyjeme, a wręcz bolesne. Na szczęście ze stulejką można się łatwo uporać! W tym celu należy wybrać się do urologa, który wykona diagnozę i zaprezentuje metodę leczenia

Jak się leczy?

Pierwszą metodą, stosowaną raczej u dzieci, jest rozciąganie napletka. Ręczne rozciąganie skóry w połączeniu ze specjalnym kremem może wystarczyć przy lekkich przypadkach stulejki. Zdecydowanie odradzamy jednak stosowanie tej metody bez jakiejkolwiek konsultacji medycznej!

Najskuteczniejsza w tej sytuacji jest metoda chirurgiczna. Chodzi o prosty zabieg usunięcia całego bądź części napletka lub wędzidełka – fragmentu skóry łączącego napletek z żołędzią. Po zabiegu napletka może być wciąż na tyle dużo, żeby zakrywał całą żołądź. Zabieg może być wykonywany w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Po takiej operacji przez około tydzień konieczne jest noszenie szwów, a także stosowanie środków zapobiegających zakażeniu oraz twardnieniu tkanki bliznowej.

Co robić?

Jeśli masz stulejkę, ale jeszcze nie masz za sobą decyzji dotyczącej jej leczenia, pamiętaj o kilku ważnych rzeczach.

  • Dbaj o higienę! Myj dokładnie żołądź i usuwaj z niej mastkę (tzw. serek).
  • Nie staraj się ściągać napletka na siłę! Może to doprowadzić do zjawiska zwanego załupkiem, gdzie napletek klinuje się za żołędzią, powodując ból, dyskomfort oraz niedokrwienie końcówki prącia. Załupek w skrajnych wypadkach może wymagać interwencji chirurgicznej.
  • Zachowaj ostrożność podczas seksu. Prezerwatywa powinna być zakładana na penisa we wzwodzie z odciągniętym napletkiem. Jeśli napletek jest nieodciągnięty, znacznie rośnie ryzyko zsunięcia się kondomu podczas penetracji.
  • Nawet jeżeli stulejka nie przeszkadza Ci w masturbacji, może powodować ból przy penetracji. Jeżeli przy penetracji czujesz szarpiący ból w okolicach napletka, udaj się na konsultację do urologa.

Stulejka jest dość powszechnym zjawiskiem, więc nie krępuj się szukać pomocy lekarskiej!

 

Maciek Pilch

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *