Miesiączka (zwana inaczej menstruacją lub okresem) to zjawisko dotyczące niemal każdej osoby z macicą. Doświadcza się go przez większą część życia – od czasu dojrzewania aż do menopauzy. Pierwsze miesiączki mogą być trudne, jeśli nie mamy z kim porozmawiać na ich temat. Może pojawiać się w Was mnóstwo wątpliwości, ale też zaciekawienie nowym cielesnym doświadczeniem. Czy miesiączka boli? Jak poradzić sobie z wyciekającą krwią? Co jeśli krew przesiąknie przez ubranie? I po co w ogóle miesiączkuję? By rozwiać Wasze wątpliwości, podsuwamy Wam poniższy artykuł.

Co to jest miesiączka?

Większość z nas utożsamia miesiączkę z comiesięcznym krwawieniem, ale żeby dobrze zrozumieć to zjawisko, trzeba przyjrzeć się całemu cyklowi miesięcznemu. Więcej o całym cyklu możesz przeczytać tutaj, a o jego obserwacji tutaj.

Sama miesiączka to faza cyklu, w czasie której złuszcza się endometrium, czyli błona śluzowa macicy. Macica przygotowuje się co miesiąc do przyjęcia zapłodnionej komórki jajowej, aby ta mogła się w macicy zagnieździć. Jeżeli nie dojdzie do zapłodnienia, macica „pozbywa się” niewykorzystanego endometrium. Jest ono wydalane przez pochwę razem z krwią – i to jest właśnie miesiączka.

Pierwsza miesiączka

Pierwsza miesiączka, zwana menarche, pojawia się około 11.–16. roku życia, choć może pojawić się wcześniej, np. już w wieku 8 lat. Jeśli pierwsze krwawienie nie pojawi się, gdy masz 16 lat, skonsultuj się z ginekologiem. Pamiętaj też, że nie warto porównywać się ze znajomymi – każda osoba dojrzewa inaczej, we własnym tempie, dlatego nie przejmuj się, jeśli Ty nie masz jeszcze miesiączki, a inne osoby z klasy już tak.

Pierwsze krwawienia są raczej mało obfite. Mogą to być z początku tylko plamienia. Zobaczysz wtedy prawdopodobnie na bieliźnie brązowawe plamy. Zwykle pierwsze miesiączki są też dość nieregularne; możliwe jest zatem, że po pierwszej miesiączce kolejna przyjdzie dopiero po kilku miesiącach!

Pierwsze krwawienie może być dla Ciebie zaskoczeniem. Możesz poczuć się zawstydzona lub nawet przestraszona, ale spokojnie – nic złego się z Tobą nie dzieje, to oznaka zdrowia! Warto o swojej pierwszej miesiączce poinformować zaufaną dorosłą osobę – rodziców czy opiekunów, starsze rodzeństwo. W niektórych rodzinach celebruje się pierwszą miesiączkę – dostaje się np. kwiaty z okazji wchodzenia w dorosłość. Często pierwsza miesiączka to też dobry moment, aby porozmawiać o seksualności i dojrzewaniu. Pamiętaj, że nie ma się czego wstydzić! Miesiączka jest normalna i większość dorosłych ma z nią styczność – także mężczyźni, chociażby dlatego, że partnerki menstruują. Najważniejszy jest jednak Twój komfort – to Ty decydujesz, czy, komu i jak o tym powiesz.

Jak wygląda miesiączka?

Miesiączka trwa od 2 do 7 dni, średnio 5 dni. Najczęściej miesiączka zaczyna się od plamienia. Po około kilku godzinach plamienie przechodzi w krwawienie, którego natężenie rośnie, a po około 3 dniach spada i znów przechodzi w plamienie, aż znika zupełnie. Pamiętaj jednak, że różne osoby różnie miesiączkują! Niektórym od razu zaczyna się pełne krwawienie, trwa intensywnie kilka dni. Czasem najmocniejsze krwawienie przypada na pierwszy, czasem na trzeci dzień – to też jest ok!

Kolor krwi może być różny – od barwy czerwonej, przez bordową czy brązową, aż po czarną. Nie musisz się niczym martwić, jeśli na początku nie jest ona krwistoczerwona. Normalne też jest to, że znajdują się w niej skrzepy – w końcu miesiączka to łuszczący się nabłonek macicy.

Ile krwi się traci w czasie miesiączki?

Jeżeli wpiszesz to pytanie w wyszukiwarkę, szybko znajdziesz… różne odpowiedzi. 30ml, 50ml, 80ml… Ta rozpiętość jest dość zaskakująca. Niestety, powód jest dość smutny. Otóż miesiączka jest doświadczeniem osób z macicami, więc w przeważającej większości kobiet. Nauka bardzo często pomija kobiecą fizjologię i często brakuje nam danych nawet na tak podstawowy temat, jak ilość krwi wypływającej w trakcie menstruacji!

Przypomnijmy, że miesiączka to nie tylko krew, ale też złuszczony nabłonek macicy. Wydaje się, że dotychczas zbadano, ile traci się krwi, ale nie to, jaka jest faktyczna objętość całej miesiączki. Tymczasem dość łatwo to zmierzyć, używając coraz popularniejszych kubeczków menstruacyjnych. Dzięki temu, że są one coraz powszechniejsze, istnieje szansa na opublikowanie wkrótce nowych danych na temat objętości miesiączki.

Wracając jednak do pytania: wydaje się, że 100ml jest normalną objętością miesiączki. Z tego ok. 30ml – 50ml to krew. Mniej obfite miesiączki nie powinny martwić, ale jeżeli krwawienie jest tak intensywne, że podpaska zaczyna przeciekać po godzinie – warto to skonsultować z lekarzem.

Jeżeli znasz angielski, możesz poczytać więcej o objętości miesiączki i danych na ten temat w tym ciekawym artykule.

A co, jeżeli będę mieć plamę?

Wówczas… będziesz mieć plamę 🙂 Co czujesz, gdy widzisz taką odpowiedź? Zaskoczenie? Złość? Smutek? Zażenowanie? Wstyd? Zastanów się chwilę nad tym, jakie emocje wywołuje w Tobie wizja plamy krwi miesięcznej na ubraniu, i spróbuj się zastanowić, dlaczego tak jest. Dość często uczucia związane z miesiączką są negatywne, bo sama miesiączka jest przedstawiana negatywnie, jako coś, co należy ukryć. Reklamy produktów miesiączkowych nie używają nawet słów „krew” i „miesiączka”! Tymczasem miesiączka jest doświadczeniem połowy ludzkości i jest oznaką zdrowia!

Wielu miesiączkującym osobom zdarzyła się kiedyś widoczna plama. Niektóre mówią, że było to wręcz uwalniające od wstydu wydarzenie! W końcu im się to przytrafiło i… nic się nie stało! Plama może się przytrafić każdemu. Jeżeli Cię to krępuje – to oczywiście normalne, pamiętaj jednak, że to nie koniec świata! Możesz przewiązać się w pasie swetrem – to prawdopodobnie najłatwiejszy sposób na zasłonięcie plamy.

Czy miesiączka boli?

Miesiączce mogą towarzyszyć skurcze podbrzusza i dyskomfort w dolnej partii ciała. Jeśli czujesz ból, warto go złagodzić. Możesz np. zrobić sobie ciepły okład z termoforu i wygodnie się położyć. Wielu osobom pomagają też leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, np. ibuprofen.

Natomiast jeśli ból jest nie do zniesienia i utrudnia Ci codzienne funkcjonowanie, należy zgłosić to zaufanej osobie dorosłej i pójść do ginekologa. Nie daj sobie wmówić, że „tak to już jest” albo że „kobiety tak mają”. To nieprawda! Nikt nie powinien cierpieć z powodu miesiączki! Okres może powodować dyskomfort i ból, ale na pewno nie taki, który wyłącza z życia. Wyjątkowo bolesne krwawienia, omdlenia, wymioty nie są normalne. Mogą być objawiem chociażby endometriozy! Dlatego nie bagatelizuj bólu, a jeżeli bagatelizuje go lekarz – postaraj się, w miarę możliwości, skonsultować się z innym, który potraktuje poważnie Ciebie i Twój ból.

Symptomy zapowiadające miesiączkę

Obniżenie nastroju, drażliwość, niepokój, płaczliwość, problemy ze snem, czy wahania libido (popędu seksualnego) – takie objawy to zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Możesz też czuć, że Twoje ciało jest nabrzmiałe, a piersi mogą być obolałe. Pojawienie się pryszczy też często zapowiada nadejście krwawienia. To dobry moment, aby trochę zwolnić; są osoby, które na kilka dni przed miesiączką starają się planować mniej obowiązków, aby dać sobie i swojemu ciału odpocząć. 

Nie każda osoba doświadcza PMS, zaś te, które go przeżywają, mogą mieć różne objawy w różnym natężeniu. Jeżeli jednak przedmiesiączkowe objawy są bardzo silne i utrudniają codzienne funkcjonowanie, warto zdiagnozować się w kierunku PMDD – przedmiesiączkowych zaburzeń dysforycznych.

Co można, a czego nie można w trakcie miesiączki?

Jeśli lubisz ćwiczyć lub ćwiczysz regularnie, a Twoje samopoczucie Ci na to pozwala, nie musisz rezygnować z aktywności fizycznej podczas miesiączki. Jednak gdy czujesz się źle podczas okresu, zawsze możesz odpuścić sobie trening. Najważniejsze, by słuchać swojego ciała i tego, co Ci podpowiada.

Podczas krwawienia możesz uprawiać seks, jeśli tylko Ty i druga osoba nie macie nic przeciwko. Pamiętaj jednak o antykoncepcji, bo krwawienie nie zawsze oznacza dni niepłodne.

Higiena podczas miesiączki

Jest mnóstwo produktów, których można używać w czasie miesiączki artykuł o nich znajdziecie tutaj.

Podczas miesiączki należy się myć przynajmniej raz dziennie. Staraj się jednak nie korzystać z żeli intymnych, wystarczy ciepła woda. Żel może podrażnić śluzówkę, która podczas miesiączki jest bardzo wrażliwa i mocniej narażona na podrażnienia, szczególnie jeśli żel dostanie się do środka. 

38 komentarzy:
  1. Ja
    Ja says:

    Cześć! Wiem, że bardzo obfite miesiączki mogą prowadzić do anemi a czy istnieje sytuacja odwrotna? Czy niedobór żelaza, anemia wpływa na okres? Czy może on zniknąć na jakiś czas lub być skrócony i mniej obfity?

    Odpowiedz
  2. Ela
    Ela says:

    Cześć! W dniu przewidywanej miesiączki miałam śluz z taka nitką krwi.. Po 4/5 dniach spóźnienia otrzymałam okres, co to może znaczyć? Nie byłam w żadnej sytuacji ryzykownej, ponieważ wszystkie pieszczoty odbywały się w bieliźnie.. Czy to normalne że raz trafi się tak przesunięta miesiączka?

    Odpowiedz
    • Aga
      Aga says:

      Cześć! Przyczyny opóźniania się okresu mogą być różne, np.: zmiana diety, klimatu, stres czy nawet wiosenne przesilenie… Tak się czasem zdarza nawet osobom z najbardziej regularnymi cyklami i nie jest to powodem do niepokoju. 😉 Pieszczoty w bieliźnie rzeczywiście nie są ryzykowne, a skoro miałaś okres, to znaczy, że nie zaszłaś w ciążę. 🙂

      Odpowiedz
  3. pomocy
    pomocy says:

    dzien dobry, mam pytanie, wytrysk chlopaka odbyl sie w powietrzu (do chusteczki), ja siedzialam obok niego, nie pamietam czy w majtkach czy nago, czy gdyby cokolwiek kaplo jakbym byla nago to jest ryzyko ciazy? dostalam okres spozniony o 5 dni i nie jestem pewna czy to byl okres.. czy jest jakiekolwiek ryzyko gdy wytrysk jest w powietrzu? czy te plemniki od razu jak wyskakuja to umieraja? z gory dziekuje za pomoc

    Odpowiedz
    • Aga
      Aga says:

      Cześć! Jeżeli w czasie wytrysku nic nie kapnie bezpośrednio na pochwę, to ryzyko ciąży nie istnieje, bo gdy sperma znajdzie się na innej powierzchni ciała – „na powietrzu” – to błyskawicznie wyschnie, a tym samym wyginą zawarte w niej plemniki (dodatkowo plemniki nie „wędrują” po ciele i nie powędrują w stronę pochwy). Jeżeli jednak miałaś okres, to jest to dowód na to, że nie zaszłaś w ciążę – okres oznacza, że w danym cyklu nie doszło do zapłodnienia. 😉

      Odpowiedz
  4. ?
    ? says:

    Śluz z krwią przed okresem – pojawiające się w śluzie drobne niteczki krwi nie muszą oznaczać choroby i być powodem do niepokoju. Za ich obecność odpowiada progesteron, a właściwie jego zmniejszona ilość, która powoduje wcześniejsze złuszczanie się śluzówki macicy i tym samym zwiastuje początek okresu. – czy to prawda? jesli mialam takie nitki z krwi w sluzie w dniu spodziewanej miesiaczki, a po kilku dniach opoznienione krwawienie, to znaczy ze do zaplodnienia nie doszlo?

    Odpowiedz
  5. eliza
    eliza says:

    czy jeśli 4 dni przed miesiączką miałam śluz z jedną nitką krwi, a potem normalnie miesiączkę to wszystko git?

    Odpowiedz
    • Aga
      Aga says:

      Cześć! Nie, sama nitka to jeszcze za mało, by mówić o skrzepie czy okresie. Może to być jednak znak zbliżającej się miesiączki. 🙂

      Odpowiedz
  6. Xyz
    Xyz says:

    Hej. Od tygodnia przed spodziewana miesiączka obserwuje u siebie jasnobrązowy sluz (nigdy nie miałam takiej sytuacji). Jestem już 3 dni po dniu spodziewanej miesiączki i nadal nie krwawie, sluz po prostu stal się ciemniejszy, taki jak na koniec miesiączki. Czy to powod do obaw? W Internecie wszędzie jest napisane, że to pierwszy objaw ciąży, ale ja nie byłam w ryzykownej sytuacji. Jednak zrobilam test ciążowy w dniu spodziewanej miesiączki(rano) – negatywny. Dzisiaj poszłam na beta hcg wynik <0.1. Zazwyczaj miesiączkuje obficie, regularnie, zawsze czerwona, żywa krwią. Czy mogę być w ciąży? Czy taka jednorazowa zmiana miesiączki to coś dziwnego? Czy zgłaszać się do ginekologa? Pozdrawiam

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Nie jesteś w ciąży, skoro testy wyszły negatywne. To nie jest objaw ciąży. Taka jednorazowa zmiana obfitosci krwawienia nie jest niepokojąca.

      Odpowiedz
  7. Monia
    Monia says:

    Hej. Czy pms może się od siebie różnić? Mam wrażenie że zawsze jakoś gorzej się czułam przed miesiączka a tym razem np nie występują bóle pleców, czy to niepokojący objaw lub objaw świadczący o ciąży? Raczej nie doszło do ryzykownej sytuacji, ponieważ widoczna ilość nasienia nie znalazła się bezpośrednio w okolicach pochwy więc nie wiem czy się tym stresować.

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Jak najbardziej może się różnić. Każdy cykl jest inny, różne są poziomy hormonów, które odpowiadają za objawy pms. Taka zmiana nie świadczy o niczym niepokojącym, a na pewno nie jest objawem ciąży, skoro nie doszło do ryzykownej sytuacji.

      Odpowiedz
  8. Miesiączka
    Miesiączka says:

    Czy 6 dniowe krwawienie takie jak zwykle przy miesiączce (wypływ krwi w 1 i 2 dniu, w 3 i 4 dniu dość sporo krwi i w 5 i 6 dniu mniej + sporo skrzepow) to miesiączka, czy może takie krwawienie występować podczas ciąży?

    Odpowiedz
  9. Monia
    Monia says:

    Hej. Dzisiaj mam 17 dzień cyklu i bardzo dużo śluzu i zauważyłam w śluzie taką prawie niewidoczną małą niteczkę krwi. Właściwie nie wiem czy to była krew czy nie, było to praktycznie niewidoczne i gdybym się nie przypatrzyła to bym tego nie zauważyła. O czym może to świadczyć? Czy to może być implantacja zarodka, mimo że nie współżyję? Jedyne aktywności zawsze są w ubraniach.

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Nie, to absolutnie nie może być objaw implantacji – skoro nie współżyjesz, nie możesz być w ciąży. 17 dzień cyklu to może być okolica owulacji, a niektóre osoby krwawią w tym czasie. Nie jest to nic niepokojącego.

      Odpowiedz
  10. Kasia
    Kasia says:

    Hejka. Jestem ciekawa jednej sprawy. Wiem że każdy organizm jest inny jednak zazwyczaj jest tak że ten śluz po. Miesiączce jest mało obfity i kremowy później zmienia się w wodnisty i konsystencji białka jaja a później znów zamienia się w kremowy i jest go mniej – tak to jest u mnie i właśnie jestem ciekawa czy w ciąży też to tak wygląda? Czy wtedy rodzaj śluzu się też tak zmienia czy jak? 🙂

    Odpowiedz
  11. Okres
    Okres says:

    Dostałam okresu i mam na razie 2 dzień. W pierwszy dzień na początku było go dosyć mało, krwawienie zwiększyło się po kilku godzinach. Dzisiaj wstałam i tak jak zawsze po przebudzeniu i pójściu do toalety miałam taki „wylew krwi”, były też skrzepy przez dzisiejszy dzień. Moim zdaniem jest jest jakoś go mniej niż zwykle nie wiem czy to tylko moje wymysły czy to przez stres czy to ciąża. Niby w tym cyklu były aktywności w ubraniach no ale sama nie wiem jak to krwawienie będzie wyglądać w kolejnych dniach i czy będzie nadal mniej obfite. Chodzę do toalety co 15 min i sprawdzam czy jest dużo krwi czy nie. Czy to okres wykluczający ciąże?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Tak, to okres, a okres wyklucza ciążę. Poza tym z tego, co piszesz, nie mogłaś zajść w ciążę, skoro jedyne aktywności były w ubraniu. Plemniki nie przechodzą przez tkaninę.

      Odpowiedz
  12. Miesiączka
    Miesiączka says:

    Hej 🙂 czy jeżeli miesiączka była troszkę mniej obfita niż zwykle ale trwała 6 dni i mniej bolesna to jest to jakiś niepokojący objaw i może świadczyć o czymś złym?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Nie, nie świadczy to o niczym złym. Miesiączki mogą się różnić między sobą, nasze ciała się przecież zmieniają.

      Odpowiedz
  13. Ewka
    Ewka says:

    Hej. Czy to że taki śluz taki jakby płodny czyli wodnisty mam później niż zwykle to oznacza że miesiączka też mi się przesunie?

    Odpowiedz
  14. Ula
    Ula says:

    Hej
    Co może powodować brak miesiączki? Stresów nie miałam żadnych, diet tak samo. Test ciążowy również wykonałam i okazał się negatywny, owulacje również miałam 31 sierpnia i 14 września powinnam dostać okres, czyli wczoraj. W tym miesiącu uprawiałam 2 razy sex Ale z prezerwatywa i w dni na pewno nie płodne, więc ciąży nie podejrzewam.

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Okres może spóźniać się z wielu powodów. Spóźnienie nawet do 8 dni jest uznawane za normalne. Widocznie miałaś owulację później, niż Ci się wydawało, albo miałaś cykl bez owulacji. Skoro ciąża została wykluczona, to nie martw się, okres w końcu przyjdzie.

      Odpowiedz
  15. Spóźnienie
    Spóźnienie says:

    Hej, dlaczego okres się spóźnia? Czy jak mi się spóźnia miesiączka tydzień to czy wskazane byłoby wybrać się do ginekologa? Nie miałam zmienianej żadnej diety, wysiłek raczej tez był podobny do poprzednich cykli, jedyne co to miałam dość stresujący czas przez ostatnie 2 miesiące. W tym czasie uprawiałam petting z chłopakiem, oboje mieliśmy majtki. Czy jeśli one delikatniejsze zsunęły i mógł być kontakt moich narządów z jego mokrymi od spermy majtek to czy jest szansa na ciąże?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! W taki sposób nie da się zajść w ciążę. Okres może się spóźniać z wielu powodów, jednym z nich jest stres. Tygodniowe opóźnienie to jeszcze nie powód do niepokoju i wizyty u lekarza. Prawidłowy cykl może mieć od 21 do 35 dni, a różnica długości między kolejnymi cyklami może wynosić nie więcej niż 8 dni. Jednorazowe odstępstwo od tej reguły o niczym nie świadczy, ale gdyby taka zmiana w Twoim cyklu się utrzymywała w kolejnych miesiącach, można będzie rozważyć wizytę u ginekologa. Wszystko zależy też od tego, od jakiego czasu miesiączkujesz – osoby młode, które dopiero zaczynają mieć okresy, mogą mieć nieregularne cykle nawet przez kilka pierwszych lat i jest to normalne.

      Odpowiedz
  16. anastazja
    anastazja says:

    Hej! Mam 12 lat nigdy nie miałam okresu (chyba) a tydzień temu pojawił się obfity śluz w kolorze czerwonym. Trwało to kilka dni. Czy to miesiączka czy jakiś inny objaw?

    Odpowiedz
    • Zuza
      Zuza says:

      Cześć!
      Pierwsze miesiączki mogą mieć postać brązowego plamienia lub właśnie jasnoczerwonego śluzu. Jeśli opisywanemu przez Ciebie śluzowi nie towarzyszyły niepokojące objawy takie jak: pieczenie, swędzenie czy ból przy robieniu siku to nie ma się czym niepokoić i najprawdopodobniej była to właśnie pierwsza miesiączka. 🙂

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *