Samobadanie piersi jest istotną czynnością w zakresie profilaktyki chorób raka piersi oraz wczesnego ich wykrywania. Nowotwór ten jest najczęściej występującym wśród kobiet. Wykrycie tej choroby we wczesnym stadium znacząco zwiększa szanse na wyleczenie. Badanie powinny wykonywać kobiety w wieku od 20 lat.

Gdzie i kiedy to zrobić?

Najlepszym okresem na badanie jest pierwszy tydzień po wystąpieniu miesiączki. Ważne jest zarówno regularne oglądanie piersi oraz badanie ich za pomocą dotyku.

Badanie najlepiej wykonaj w miejscu pozwalającym na zachowanie prywatności, bo trzeba rozebrać się od pasa w górę. Badać można się pod prysznicem, przed lustrem, a nawet leżąc w łóżku! Przy oglądaniu przydatne będzie lustro, przed którym możesz obejrzeć całą klatkę piersiową i jej okolice.

Jak to zrobić?

Stań przed lustrem i unieś ręce do góry. Sprawdź, czy na piersiach nie występują żadne zmiany w postaci przebarwień czy napiętej lub pomarszczonej skóry. Potem opuść ręce na biodra i przyjrzyj się piersiom jeszcze raz. Warto również obejrzeć pachy i okolice obojczyków – mogą być na nich widoczne przerzuty węzłów chłonnych (które również warto sprawdzić, dotykając okolic pach). Następnie spleć ręce z tyłu głowy i obejrzyj dokładnie piersi z prawej i lewej strony. Możesz to też zrobić, pochylając się do przodu.

Badając się pod prysznicem, wygodnie jest położyć lewą rękę z tyłu głowy, a prawą na lewej piersi (i odwrotnie). Trzema środkowymi palcami zataczaj małe kółka wzdłuż piersi – w górę i z powrotem.  Dzięki temu możesz wyczuć guzki lub zgrubienia.

Leżąc na plecach, najlepiej umieścić lewą rękę pod głową, a pod lewy bark wsunąć poduszkę. Prawą pierś badamy lewą dłonią (i odwrotnie). Badaj pierś w opisany wcześniej sposób – zataczaj palcami drobne kółka.

Na koniec ściśnij brodawkę sutkową, najlepiej kciukiem i palcem wskazującym. Nie powinien wyciekać z niej żaden płyn.

A co jeśli…

Nie należy martwić się każdym wykrytym guzkiem, ale każdy warto skonsultować ze specjalistą. Pamiętaj, że badanie jest skuteczne i spełnia swoją funkcję, gdy jest wykonywane regularnie!

 

Źródła:

Badanie piersi, jak wykryć guza w piersi? oprac. Aleksandra Sesiuk, Jarosław Gośliński https://www.zwrotnikraka.pl/jak-wykonac-badanie-piersi/ (25.01.2019)http://biust.pl/rak_piersi/jak_sie_badac_samobadanie.htm (25.01.2019)
Film instruktażowy, samobadanie piersi – zdrowe piersi krok po kroku, CM Medyk, instruktaż https://www.youtube.com/watch?v=B0SQRIEm_GQ (25.01.2019)

2 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *