Profilaktyczne samobadanie jąder pozwala szybko wykryć choroby i leczyć je. Rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych osób, dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie samobadania! Jeżeli będziesz regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) badać swoje jądra, masz większą szansę zareagować na niepokojące objawy. Samobadanie jąder jest proste i szybkie!

Jak to zrobić?

Samobadanie najlepiej wykonać pod prysznicem, podczas ciepłej kąpieli lub od razu po niej. Wtedy moszna jest rozluźniona, a jądra osadzone są swobodnie. Pomocnym narzędziem będzie lustro, w którym można dokładnie przyjrzeć się wszelkim odkształceniom lub nierównościom.

Użyj obu rąk i sprawdź każde z jąder osobno. Chwyć jądro pomiędzy kciuk i palec wskazujący. Przesuwaj powoli jądro w palcach, spróbuj też zapamiętać, jaki mają kształt, rozmiar i ciężar. Te informacje okażą się przydatne przy kolejnym samobadaniu. Dzięki temu dostrzeżesz ewentualne zmiany.

Na co zwrócić uwagę?

Zdrowe jądra są gładkie, miękkie i elastyczne, o jajowatym kształcie. W czasie samobadania szukaj wszelkich zgrubień lub guzków. Innymi objawami zmian chorobowych mogą być uczucie ciężaru w kroczu, nadwrażliwość na dotyk jąder lub ból podbrzusza.

Różnica w wielkości jąder jest całkowicie normalna! Normalne jest również to, że jedno jądro znajduje się trochę niżej od drugiego – dzięki temu się nie ocierają. Niewielkie zgrubienie na tylnej ścianie połączone z jądrem to najądrze. To również nic alarmującego.

A co jeśli…

Jeżeli wyczujesz jakiekolwiek zmiany, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Nie każda zmiana w strukturze jąder musi oznaczać nowotwór, jednak czekanie, aż objawy same miną, nie jest dobrym pomysłem! Czas odgrywa tutaj bardzo ważną rolę.

 

Źródła:

http://www.testicularcancersociety.org/testicular-self-exam.html
https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1048/5442/Im_szybciej__tym_lepiej/

6 komentarzy:
 1. Krzys
  Krzys says:

  Takie pytanie, Podczas masturbacji, kapieli, nawet sie zdarza po pobudzeniu z ranna jądra przesuwają sie do góry a mianowicie obok penisa. Zazwyczaj chowa się prawe jądro a lewe zostaje, oczywiście przy przesuwaniu nie sprawia mi żadnego bólu. Czy jest to coś poważnego? mam to już od malych lat,

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Podnoszenie się jąder jest fizjologiczne, często wiąże się to ze zmianą temperatury. Jeśli jądra są zawsze wyczuwalne w mosznie, to nie jest to powód do obaw. W przeciwnym razie warto skonsultować sprawę z urologiem.

   Odpowiedz
 2. Anonim
  Anonim says:

  Witam,czy istnieje coś takiego jak nadwrażliwość jąder (mam 17 lat).Czasami jak się myje i pomyśle sobie o tym to czuje jakby nie wiem jak to opisać, nie jest to ból tylko takie dziwne uczucie przy dotyku lewego jądra od spodu.Bylem w okolicy maja/czerwca na usg Jąder (lekarz nie stwierdził nic groźnego)ale w innej sprawie i zapomniałem zapytać się o to lekarza.Nie wiem może jest to moje przewrażliwienie, a może nerwobóle ponieważ jestem mam duża nadwagę.Z góry dziękuje za odpowiedz.

  Odpowiedz
 3. Tomasz
  Tomasz says:

  Witam na jednym jądrze a raczej już jak by na najadrzu mam twarda kulkę nie boli i ruszą się nie jest baroslem jądra co to może być?

  Odpowiedz
  • Sofia (ona/ jej)
   Sofia (ona/ jej) says:

   Cześć! W takiej sytuacji najlepiej skonsultować się z lekarzem/ lekarką w celu zdiagnozowania dokładnej przyczyny twardej kulki na jądrze. Wizyta lekarska umożliwi dokładne zbadanie jądra i wykonanie ewentualnych dodatkowych badań, takich jak ultrasonografia, aby ustalić przyczynę i określić, czy wymagają one leczenia. Pozdrowienia! 🙂

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *