Profilaktyczne samobadanie jąder pozwala szybko wykryć choroby i leczyć je. Rak jądra jest jednym z najczęściej występujących nowotworów u młodych osób, dlatego tak istotne jest regularne wykonywanie samobadania! Jeżeli będziesz regularnie (przynajmniej raz w miesiącu) badać swoje jądra, masz większą szansę zareagować na niepokojące objawy. Samobadanie jąder jest proste i szybkie!
Jak to zrobić?
Samobadanie najlepiej wykonać pod prysznicem, podczas ciepłej kąpieli lub od razu po niej. Wtedy moszna jest rozluźniona, a jądra osadzone są swobodnie. Pomocnym narzędziem będzie lustro, w którym można dokładnie przyjrzeć się wszelkim odkształceniom lub nierównościom.
Użyj obu rąk i sprawdź każde z jąder osobno. Chwyć jądro pomiędzy kciuk i palec wskazujący. Przesuwaj powoli jądro w palcach, spróbuj też zapamiętać, jaki mają kształt, rozmiar i ciężar. Te informacje okażą się przydatne przy kolejnym samobadaniu. Dzięki temu dostrzeżesz ewentualne zmiany.
Na co zwrócić uwagę?
Zdrowe jądra są gładkie, miękkie i elastyczne, o jajowatym kształcie. W czasie samobadania szukaj wszelkich zgrubień lub guzków. Innymi objawami zmian chorobowych mogą być uczucie ciężaru w kroczu, nadwrażliwość na dotyk jąder lub ból podbrzusza.
Różnica w wielkości jąder jest całkowicie normalna! Normalne jest również to, że jedno jądro znajduje się trochę niżej od drugiego – dzięki temu się nie ocierają. Niewielkie zgrubienie na tylnej ścianie połączone z jądrem to najądrze. To również nic alarmującego.
A co jeśli…
Jeżeli wyczujesz jakiekolwiek zmiany, jak najszybciej skonsultuj się z lekarzem. Nie każda zmiana w strukturze jąder musi oznaczać nowotwór, jednak czekanie, aż objawy same miną, nie jest dobrym pomysłem! Czas odgrywa tutaj bardzo ważną rolę.
Źródła:
http://www.testicularcancersociety.org/testicular-self-exam.html
https://www.nfz-zielonagora.pl/PL/1048/5442/Im_szybciej__tym_lepiej/
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!