Masturbacja

Masturbacja to dotykanie i pobudzanie własnych narządów płciowych, co prowadzi do osiągnięcia przyjemności seksualnej i może się skończyć orgazmem. Jest wiele technik masturbacji. Można się stymulować ręką, wibratorem czy strumieniem bieżącej wody, a także pocierać się (np. o łóżko czy poduszkę) i pobudzać na wiele innych sposobów. Pamiętaj, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie używać do masturbacji przedmiotów, które mogłyby spowodować np. zranienia.

Masturbacja nie jest przejawem żadnego zaburzenia i nie prowadzi do zaburzeń życia seksualnego. Można o niej mówić jako o zjawisku problematycznym w sytuacji, w której osoba masturbująca się nie ma kontroli nad swoim zachowaniem, albo masturbuje się tak długo i intensywnie, że robi sobie krzywdę, okalecza się lub cierpi.

Więcej o masturbacji przeczytasz tutaj.

Petting

Petting jest formą aktywności seksualnej, w której uczestniczy więcej niż jedna osoba. Polega on na wzajemnych pieszczotach (bez penetracji).

Seks przez ubranie

„Seks przez ubranie” to sytuacja, w której dwie osoby pocierają się wzajemnie miejscami intymnymi, ale między nimi jest bariera z odzieży.

Seks oralny

Seks oralny to pieszczoty narządów płciowych za pomocą ust lub języka.

Seks analny

Seks analny to stosunek, w którym członek wchodzi w odbyt drugiej osoby.

Stosunek oralno-analny (rimming)

Kontaktami oralno-analnymi nazywamy takie pieszczoty, podczas których usta lub język jednej z osób mają kontakt z odbytem drugiej osoby. Inna nazwa tej praktyki to rimming.

Stosunki waginalne (pochwowe)

Stosunki waginalne to takie, podczas których penis wchodzi do pochwy.

Stosunek przerywany

Stosunek przerywany to stosunek waginalny, w którego przypadku jedna z osób wycofuje penisa z pochwy, zanim nastąpi wytrysk nasienia.

 

Ryzyko ciąży a wybrane aktywności seksualne

W ciążę można zajść, kiedy świeża sperma dostanie się do pochwy albo w jej bliskie okolice.

Ryzyko ciąży istnieje przede wszystkim podczas stosunków waginalnych. Należy pamiętać, że stosunki przerywane także wiążą się z ryzykiem zapłodnienia i nie są skuteczną formą antykoncepcji, bo jeszcze przed wytryskiem z penisa może wydostać się niewielka ilość preejakulatu – płynu, w którym mogą znajdować się plemniki. Stosunek przerywany nie jest skutecznym sposobem zabezpieczenia przed niechcianą ciążą!

Przy każdej okazji, kiedy sperma mogłaby mieć kontakt z pochwą, należy brać pod uwagę stosowanie metod antykoncepcyjnych. A w sytuacji, gdy doszło do ryzykownej sytuacji, można skorzystać z tzw. antykoncepcji awaryjnej

Na marginesie warto wspomnieć, że wśród niektórych osób używających tabletek antykoncepcyjnych panuje mit, że tabletki zabezpieczają przed ciążą tylko w czasie, kiedy się je bierze, a podczas 7-dniowej przerwy nie jest się zabezpieczonym. Nie jest to prawda! Tabletki, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, zabezpieczają przez cały czas ich stosowania. Czyli również w czasie 7-dniowej przerwy, o ile po niej rozpocznie się kolejne opakowanie.

Pozostałe wyżej wymienione aktywności seksualne nie niosą ze sobą bezpośredniego ryzyka ciąży, ale podczas ich trwania sperma może dostać się w okolice pochwy, co może już doprowadzić do zapłodnienia. Przykładowo seksu analnego nie powinno się traktować jako niezawodnego sposobu na uniknięcie ciąży – odbyt i wejście do pochwy znajdują się w niedużej odległości od siebie i plemniki mogą przedostać się do pochwy, gdy sperma wyleje się z odbytu. Co więcej, petting także nie niesie ze sobą ryzyka ciąży, o ile nie nastąpi natychmiastowe przeniesienie spermy do pochwy, np. na ręce.

 

Ryzyko infekcji a wybrane aktywności seksualne

Aktywność seksualna wiąże się też z ryzykiem zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową i innymi chorobami zakaźnymi. Z tego powodu ważne jest, by zapytać drugą osobę o jej stan zdrowia oraz samemu systematycznie się badać. Jeśli nie znamy stanu zdrowia swojego bądź partnera, warto używać prezerwatyw, które chronią przed zakażeniem.

Niezabezpieczone stosunki waginalne (także przerywane) niosą ze sobą ryzyko zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ryzyko w większym stopniu dotyczy osoby z pochwą, ponieważ powierzchnia błony śluzowej pochwy jest większa niż penisa. Oznacza to, że ewentualne wirusy mają większą szansę przeniknąć do organizmu.

Seks oralny również niesie ze sobą ryzyko zakażenia. Zarówno osoba dająca, jak i odbierająca pieszczoty jest narażona infekcję. Można jednak zminimalizować ryzyko zakażenia, stosując prezerwatywy albo lateksowe rękawiczki czy chusteczki.

W przypadku seksu analnego ryzyko zakażenia dotyczy zwłaszcza osoby penetrowanej. Błona śluzowa odbytu jest delikatna i podatna na uszkodzenia. Dlatego zawsze podczas takiej aktywności seksualnej należy używać prezerwatyw (również ze względów higienicznych)! Ponadto, w związku z brakiem naturalnej lubrykacji odbytu, należy zawsze stosować lubrykant, aby zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzeń i otarć.

Stosunki oralno-analne także niosą ze sobą ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami zakaźnymi, np. wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B).

Choć petting nie niesie ze sobą ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową, może dojść do zakażenia w sytuacji, gdy np. do ciała jednej z osób przedostanie się krew z otwartej rany zakażonego partnera. W przypadku pettingu i masturbacji warto zadbać o higienę – myć ręce i wszelkie przedmioty używane do pieszczot.

Podczas pocałunków nie można zakazić się wirusem HIV, o ile osoby całujące się nie mają w ustach otwartych i krwawiących ran. Nie ma też możliwości zajścia w ciążę tą drogą. Pocałunki niestety niosą ze sobą ryzyko zakażenia niektórymi chorobami zakaźnymi, np. opryszczką (HSV). Dlatego, jeśli partner lub partnerka ma wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, a szczególnie nieprzyjemne objawy związane z okolicami jamy ustnej, to dobrze by udał_a się na konsultację do lekarza.

Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie należy ich ignorować! Powinniśmy udać się do lekarza na konsultację. W przypadku, gdy zostanie u nas zdiagnozowana choroba zakaźna, powinniśmy o tym poinformować osoby, z którymi utrzymujemy kontakty seksualne. Druga osoba może bowiem też potrzebować leczenia.

Polecamy też poczytać naszą broszurę o infekcjach i sekcję o ciąży!

 

Bibliografia

Barclay, L. i Murata, P. (2008). Noncoital Sexual Activity May Not Be „Safe” Sex. Medscape Medical News. (Artykuł dostępny po zalogowaniu się).
Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób [CDC] (2006). Can I get HIV from oral sex?
Durex.com (2005). Światowy raport postaw i zachowań seksualnych.
Health24.com (2006). Dating, sex and HIV – what can you do and what can’t you?
Health24.com (2008). Sexual practices: what’s safe and what’s not.
Izdebski, Z. (2005). Wiedza na temat HIV/AIDS. Zachowania seksualne Polaków. (Badania omawiane przez Z. Izdebskiego na wykładach Wprowadzenie do seksuologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2006 r.)
LesbianSTD.com (2006). Safer Sex Practices.
Lew-Starowicz, Z. i Długołęcka, A. (2006). Edukacja seksualna. Warszawa: Świat Książki.
Rogowska-Szadkowska, D. (2007). Zakażenie HIV w następstwie kontaktów seksualnych. W: Krajowe Centrum ds. AIDS. Wiedza o HIV/AIDS – HIV/AIDS na świecie.
Sierzpowska-Ketner, A. (2004). Poland. W: Francoeur, R.T. i Noonan, R.J. (red.). Continuum Complete International Encyclopedia of Sexuality (CCIES). New York and London: The Continuum International Publishing Group.

Na licencji CC by-nc-sa: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/pl/ (Tymoteusz Wołodźko)

Redakcja: Maria Pawłowska, Finka Heynemann, Anna Marczyńska

123 komentarzy:
 1. Inna
  Inna says:

  Jednego nie potrafię zrozumieć, jak niektórzy latami uprawiają stosunek przerywany i nie wpadają? Od czego, kogo to zależy?. Jedyne co mi przychodzi do głowy to czy stosunek przerywany uprawiaja tylko w dni nie plodne? i co nie maja preejakulantu? wiem ze nie wszyscy go wydzielaja..

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! To dobre pytanie, na które trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź 😉 Nie jest tak, że każdy niezabezpieczony stosunek rzeczywiście skończy się ciążą. Szanse na ciążę przy stosunku przerywanym są poza tym oczywiście mniejsze niż przy stosunku z wytryskiem w pochwie (ale wciąż są – i to niemałe! dlatego to nie jest forma antykoncepcji). Być może to właśnie jest powód, dla którego niektóre osoby nie zachodzą w ciążę, choć stosują stosunek przerywany. Inny możliwy powód to to, że nie u każdej osoby preejakulat zawiera plemniki. W każdym razie nie warto uznawać przykładów osób, które pomimo takich stosunków unikają ciąży, za powód do stosowania stosunku przerywanego jako formy antykoncepcji, bo wiąże się on z ryzykiem zapłodnienia i antykoncepcją nie jest.

   Odpowiedz
 2. zagubiona
  zagubiona says:

  czyli aktywność seksualna to po prostu czynność doprowadzająca do podniecenia a stosunek seksualny to inaczej seks z penetracją? czyli petting to aktywność seksualna bo są to pieszczoty doprowadzające do podniecenia, a stosunek to też aktywność ale polegajaca na penetracji? tak to rozumieć?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Zarówno petting, jak i seks z penetracją to przykłady aktywności seksualnej. Sformułowania „stosunek seksualny” używa się zwykle zamiennie z określeniem „seks z penetracją”.

   Odpowiedz
 3. Monika
  Monika says:

  Witam. Dzisiaj 30 dzień cyklu. Nie uprawiałam seksu waginalnego ani analnego. Jedynie dawałam seks oralny chłopakowi. Sperma za każdym razem trafiała do ust lub w chusteczkę. Później nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z moją pochwą. Przed skorzystaniem z toalety myłam ręce, a czasami nawet kilka razy. Bardzo się boję ciąży. Czy może do niej dojść przez palce tylko w sytuacji jak dosłownie zaraz po wytrysku przeniesie się widoczną ilość do pochwy? Czy wystarczy niewidoczna ilość po np 30-60 minutach od wytrysku i jakoś przypadkowo lub po umyciu rąk? Jeszcze imitowalisny ruchy seksualne dość intensywnie w ubraniach. Czy przez cienki materiał jakim są legginsy plemniki mogą przejść? Bardzo się stresuję i chcę już dostać miesiączkę.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Przez seks oralny i ocieranie w ubraniach nie da się zajść w ciążę. Żeby mogło do niej dojść, świeża sperma lub preejakulat muszą się znaleźć w pochwie. Plemniki nie przechodzą przez ubranie, w tym przez legginsy.

   Odpowiedz
   • Monika
    Monika says:

    Dobrze, czyli musiałaby być to widoczna ilość świeżej spermy przeniesiona do pochwy bezpośrednio i zaraz po wytrysku? Nie ma mowy o zapłodnieniu jeśli ewentualna ilość ejakulatu bądź preejakulatu była niewidoczna, niewyczuwalna i po około 30 min po wytrysku?

    Odpowiedz
 4. Ewk.aa
  Ewk.aa says:

  Hej. Czy jeśli po wytrysku u mnie w ustach i po połknięciu przeze mnie nasienia mój partner mógł mieć jakieś śladowe ilości preejakulatu na rękach (ponieważ też przez chwilę stymulował swojego członka podczas gdy ja mu robiłam seks oralny) i po wszystkim zaciągnął spodnie i poprawił członka przez spodnie i mógł na nich zostawić jakąś ilość preejakulatu bądź ejakulatu, poszedł umyć ręce i po około godzinie może pół godziny (nie jestem w stanie określić ile dokładnie minęło) ocieraliśmy się o siebie przy czym ja miałam tylko majtki a on właśnie majtki i te spodnie to czy ta sperma z jego spodni jeśli wgl tam była mogła przejść do mojej pochwy i mogło dojść do zapłodnienia? Był to 23 dc.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
   • Ewk.aa
    Ewk.aa says:

    Dziękuję! A jak to jest z użyciem cudzego ręcznika? Czy jeśli wytrę się po kąpieli ręcznikiem taty/brata to jest możliwość ciąży? Niby czytałam u was, że nie ma takiej możliwości, ale gdyby ten ręcznik był mokry od wody?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Nie, to nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Żeby mogło dojść do ciąży, w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu.

     Odpowiedz
 5. Ewelinka
  Ewelinka says:

  Hej. Wiem, że plemniki nie przechodzą przez materiał ale mam pewne obawy co do takiej sytuacji: jestem w bieliźnie i spodenkach, a mój chłopak w bokserkach i jeansowych spodenkach. Mam dni płodne więc mojego śluzu jest dużo + jest też śluz z podniecenia. Ocieramy się o siebie (wykonujemy takie ruchy jak w seksie, dosyć mocne) oczywiście w tych ubraniach. Mojego śluzu jest tak dużo, że przecieka on przez moje majtki i spodenki. U chłopaka nie dochodzi do wytrysku, jedynie wydziela się preejakulat, ale przypuszczam, że nie było go bardzo dużo. Czy w takiej sytuacji plemniki mogą dostać się do pochwy? Niby nie jest to możliwe, ale skoro ja miałam tak dużo śluzu, że przeciekł on przez moją bieliznę i spodenki to jest możliwe, że też pomógł jakoś plemnikom dostać się do pochwy? Czy po prostu plemniki nie mogły przejść nawet na zewnętrzną stronę bokserek chłopaka? Proszę mi wyjaśnić jak to jest.
  Mam jeszcze drugą sytuację, która wydarzyła się później. Mianowicie mój chłopak poprawił członka, ale chyba przez bokserki więc z tego co mi się wydaje nie miał bezpośredniego kontaktu ze swoim członkiem i z preejakulatem. Następnie całowaliśmy się (byliśmy w ubraniach) i chłopak dotykał moich ud oraz pośladków. Nie zauważyłam na jego rękach żeby miał widoczną ilość preejakulatu, ale czy jeśli jakieś plemniki miał na rękach to mógł przenieść je w okolice moich ud (ponieważ miałam spodenki), a stamtąd mogły się dostać do pochwy? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Żadna aktywność w ubraniach nie wiąże się z ryzykiem ciąży. Dotyczy to też opisanych przez Ciebie sytuacji. Jaka sama zauważyłaś plemniki nie przechodzą przez tkaninę. Ilość śluzu nie ma tu znaczenia. Co do drugiej sytuacji, plemniki nie wędrują po ciele. Żeby mogło dojść do zapłodnienia, świeża sperma lub preejakulat muszą się znaleźć bezpośrednio w pochwie.

   Odpowiedz
 6. Paulina
  Paulina says:

  Hej! Czy mogę być w ciąży?

  Chłopak miał bokserki i spodenki, ja stringi i sukienkę. Przez chwilę tak jakby udawaliśmy seks oczywiście byliśmy w tych ubraniach. Chłopak nie doszedł, z tego co później widziałam na bokserkach było tylko troszkę preejakulatu. Po około 30 min zrobiłam mu seks oralny, dotykałam też penisa ręką. Wytrysk nastąpił w ustach, połknęłam nasienie i na ręce nie było widocznego preejakulatu, położyłam rękę na chwilkę na moje udo i zniżyłam sukienkę w dół. Poszłam umyć ręce, następnie ręce umył mój chłopak. Po około 3 godzinach stymulował moją pochwę przez moje majtki i sukienkę. Dotykał też pośladków. Boję się, że jednak mogłam mieć na tej ręce preejakulat, mimo że tą ręką dotykałam tylko okolicy przy jądrach i ręka wydawała się sucha, następnie że przeniosłam plemniki na ręce na udo, z uda plemniki odbiły się na wewnętrzną stronę sukienki, a później gdy mój chłopak stymulował moją pochwe przez majtki i sukienkę to że jakoś te plemniki jeśli wgl tam były mogły przejść z wewnętrznej strony sukienki do pochwyc. To był 22 dzień cyklu, a cykle mam 26-31 dniowe. Czy mam się czym stresować? Czy jest jakiekolwiek ryzyko ciąży?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Ne ma tu żadnego ryzyka ciąży. Aby mogło do niej dojść, znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu musi znaleźć się bezpośrednio w pochwie. Tutaj preejakulat nie był świeży (po 3 godzinach i umyciu rąk po plemnikach nie było już śladu), a plemniki nie „wędrują” po ciele, nie są też w stanie przeniknąć przez materiał. Ciąża jest więc wykluczona.
   Również pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 7. Paulina
  Paulina says:

  Bardzo dziękuję! A ile plemniki tak naprawdę mogą przetrwać na powietrzu? Np na ciele czy ubraniu. Na jednej stronie widziałam że od 15 do 18 godzin, a na drugiej że giną momentalnie i że jeśli od razu widoczna ilość spermy nie zostanie przeniesiona do pochwy to nie ma już szansy za ciąże. Czy to prawda?
  I jeszcze chciałam zapytać czy 22 dzień cyklu to jeszcze dni płodne przy 26-31 dniowych cyklach. Śluz już zmienił się z wodnistego na białawy i kremowy.

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Nie ma za co! Plemniki błyskawicznie giną poza organizmem człowieka. Zgadza się, aby mogło dojść do zapłodnienia, widoczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu musiałaby od razu zostać przeniesiona do pochwy – nie ma tu więc raczej mowy o przypadku. Poza tym, gdy wyschnie sperma, na pewno nie ma w niej już żywych plemników.
   Co do dni płodnych, to im krótszy będzie ten cykl, tym „większa pewność”, że 22 dzień jest niepłodny. Trzeba jednak pamiętać, że ludzki organizm to nie komputer – nie wszystko będzie idealnie wyliczone. 😉 Skoro jednak mówisz, że zmienił się śluz, myślę, że był to już raczej dzień niepłodny. 🙂

   Odpowiedz
 8. Pomocy
  Pomocy says:

  Cześć. Ja też przytoczę temat zajścia w ciążę przez petting, bo sama się tego obawiam. U nas zawsze to odbywa się w ubraniach, albo tak że ja jestem w ubraniach a chłopak nie. Nie mamy w ogóle ani ja ani mój chłopak bezpośredniego kontaktu z moją pochwą, ani ja ani mój chłopak jej nie dotykamy, nie wkładamy palców ani nic. Mimo to i tak się boję że jakoś przypadkowo mogłam przenieść plemniki do pochwy np podczas korzystania z toalety. Jeśli dochodzi do wytrysku chłopaka to idę umyć ręce, on przeważnie też i tak jak mówię nie dotykamy mojej pochwy bezpośrednio, zawsze jestem w ubraniach ale mimo to boję się, że mogłam to zrobić jakoś przypadkowo, że np plemniki znalazły się na udzie i że jakoś ich przeniosłam. A co w sytuacji kiedy mam cienką sukienkę a chłopak ma jakieś znikome ilości plemników na rękach i przez tą sukienkę dotyka mojej pochwy? Jak to wygląda? 🙂

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie da się zajść w ciążę w taki sposób. Plemniki nie przechodzą przez ubranie i nie da się ich przypadkiem przenieść do pochwy. Żeby mogło dojść do ciąży, świeża sperma lub preejakulat muszą się znaleźć w pochwie.

   Odpowiedz
 9. Pomocy
  Pomocy says:

  Dzień dobry. Czy mogę być w ciąży? Mam 31 dzień cyklu bardzo się stresuję, wręcz ze stresu mam mdłości i biegunkę. Jedynie co robiliśmy w tym cyklu to robiłam chłopakowi 2 razy fellatio przy czym ja byłam ubrana i od razu po wytrysku zarówno ja jak i mój chłopak poszliśmy umyć ręce i nie mamy później bezpośredniego kontaktu z pochwą. Raz się zdarzyło że po około godzinie i po umyciu rąk po wytrysku chłopaka, dotykał on mojej pochwy ale przez sukienkę i dotykał tylko w okolicy lechtaczki. Oprócz seksu oralnego imitowaliśmy ruchy seksu w ubraniach, czasami ja miałam bardzo mokro, ale chłopak nie dochodził do wytrysku. Byliśmy też raz na basenie publicznym, pamiętam że chłopak przez może 2 sekundy przytulił mnie od tyłu w tym basenie (miał oczywiście spodenki a ja strój kąpielowy). Boję się że jakoś przez przypadek mogłam przenieść plemniki do pochwy. Czy to jest możliwe? Nie wiem co robić, spóźnia mi się okres i panicznie się boję, płaczę i nie mogę sobie z tym poradzić. Czy jest chociaż pół % szansy na ciążę w takim przypadku?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Rozumiem, że jest Ci ciężko. Ciąża jest jednak absolutnie niemożliwa w tym przypadku. Plemniki nie przechodzą przez tkaninę, nie da się też ich przypadkiem przenieść do pochwy podczas codziennych czynności. Okres może się spóźniać z wielu powodów, np. stresu.

   Odpowiedz
   • Pomocy
    Pomocy says:

    Dziękuję. Czyli ciążę mogę wykluczyć, a miesiączka może spóźniać się np ze stresu i też z tych aktualnych upałów? Ja nie wiem jak sobie poradzić, czyli na pewno nie ma żadnej szansy i mogę ciążę wykluczyć?
    Chciałam jeszcze zapytać czy jak np użyłabym maszynki do golenia, albo jakiegoś innego przedmiotu na którym kiedyś mogły się znaleźć plemniki to czy da się zajść w ciążę?
    A mdłości i biegunka to może być powód stresu prawda? Śluzu jest mało, jest przezroczysto-biały

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Ciąża jest absolutnie niemożliwa. Korzystanie z takich przedmiotów nie wiąże się z ryzykiem ciąży. Plemniki (świeże!) muszą się znaleźć w pochwie, a nie na częściach ciała, do których można używać maszynki do golenia. Poza tym na takiej powierzchni plemniki nie przeżywają. Mdłości i biegunka mogą być związane ze stresem. Jeśli jest Ci trudno, to może mogłabyś porozmawiać z jakąś zaufaną osobą? Rozmowa często pomaga obniżyć poziom lęku.

     Odpowiedz
     • Pomocy
      Pomocy says:

      Dobrze, dziękuję. Właśnie raczej nie mam takiej osoby, z którą mogłabym o tym pogadać. Mam jeszcze ostatnie pytanie mianowicie czy gdyby chłopak miał na rękach plemniki bo wcześniej poprawiłby sobie członka a następnie dotykał by moich pośladków, ale nie pochwy to czy jest możliwość zapłodnienia? Wydaje mi się, że musiałaby być to widoczna ilość nasienia taka która ewentualnie mogłaby jakoś spłynąć do pochwy a tutaj chłopak nie miał widocznego nasienia/preejakulatu na dłoni. Czy w tym przypadku nie ma też żadnego ryzyka?

     • Olga
      Olga says:

      Nie ma tu żadnego ryzyka. Plemniki nie są w stanie przewędrować sobie z pośladka do pochwy.

 10. Maciej
  Maciej says:

  Czy jeśli wytrysk nastąpił na cienkie spodnie partnerki, na których było sporo jej śluzu to plemniki mogły przejść do pochwy? Czy ten śluz partnerki na jej spodniach mógł pomóc plemnikom w dostaniu się do pochwy?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie. Ciąża w tej sytuacji jest niemożliwa. Plemniki nie przechodzą przez tkaninę, śluz nic tu nie zmienia.

   Odpowiedz
   • Maciej
    Maciej says:

    Dobrze, dziewczyna jest przed okresem i mówiła że często chodzi do toalety siku, nie wie czy sobie to wkręca czy faktycznie tak jest bo przecież to jest objaw ciąży. I jeszcze czy to normalne bo spóźnia jej się troszkę okres (1 dzień) i tak jakby boli ją brzuch i ten brzuch w postaci takiego mrowienia? Nie wiem jak to nazwać przechodzi jej ten ból na miednicę a nawet uda, czy to ból taki przedmiesiączkowy?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Ciąża jest niemożliwa, a częstsze oddawanie moczu może oznaczać np. infekcję lub być spowodowane stresem. Ból brzucha jak najbardziej może być objawem zbliżającej się miesiączki. Okres czasem się trochę spóźnia i nie świadczy to o niczym złym.

     Odpowiedz
 11. Mam pytania
  Mam pytania says:

  1 Czy jeśli umyję ręce to plemniki nadal mogą na nich być jeśli np ręce umyję z mydłem, ale niedokładnie?
  2. Czy jeżeli możliwe że plemniki były na rękach ale nie widać żadnej spermy/preejakulatu to są tam nadal plemniki? Czy w takiej sytuacji jeśli nie widać tego nasienia i jeśli dotknę pochwy to może dojść do ciąży?
  3. Czy żeby doszło do zapłodnienia wskutek pettingu to ta przeniesiona na palcach sperma/preejakulat musiałaby być widoczna gołym okiem?
  4. Czy takimi sytuacjami trzeba się stresować o ewentualną możliwość zapłodnienia?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W żadnej z tych sytuacji nie ma ryzyka ciąży. Żeby mogło dojść do ciąży, w pochwie musi się znaleźć widoczna gołym okiem ilość świeżej spermy lub preejakulatu.

   Odpowiedz
 12. Ryzyko
  Ryzyko says:

  Czy jeśli byliśmy po basenie i ja miałam strój kąpielowy i na to założony ręcznik na dół a chłopak miał kąpielówki i się zbliżyliśmy do siebie przy pocałunku tak że on tymi kąpielówkami (które były mokre bo wyszliśmy z basenu) dotknął ręcznika i poszłam do toalety żeby się wytrzeć i ubrać i jeśli wytarłam się tym ręcznikiem to jest ryzyko że jakieś plemniki się znalazły na tym ręczniku? Wiem, że nie przechodzą przez tkaninę, ale jak to jest z mokrymi kąpielówkami? W tym przypadku działa ten sam mechanizm?

  Odpowiedz
 13. Zaburzenia
  Zaburzenia says:

  Cześć. Mam mdłości, dreszcze, okropnie źle się czuję i spóźnia mi się miesiączka. Nie jestem w ciąży bo nie uprawiam seksu, a sperma nie dostała się w okolice pochwy. Czy to mogą być jakieś zaburzenia hormonalne?

  Odpowiedz
 14. Aleksandra
  Aleksandra says:

  Cześć. Bardzo boję się ciąży, z chłopakiem nie uprawiamy seksu ani pettingu. Boję się jednak ze chłopak może mieć jakieś plemniki na rękach (sama nie wiem skąd) i później dotknie mojego brzucha a one same dojdą do celu albo że na jakichś powierzchniach np w łazience też znajdują się plemniki dlatego bardzo na to uważam i przed jakimkolwiek dotknięciem siebie najpierw myje ręce, a przed skorzystaniem z toalety wycieram deskę. Czy to już obsesja? Czy można tak zajść w ciążę?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W taki sposób absolutnie nie da się zajść w ciążę. Plemniki nie żyją na dłoniach i nie wędrują po ciele.

   Odpowiedz
 15. Pytanko
  Pytanko says:

  Hej, czy plemniki są w stanie przejść przez bokserki i spodenki jeansowe? Chłopak miał bokserki i spodenki jeansowe, a ja majtki ale mogły się one lekko odsunąć więc nie wiem czy były na pochwie czy obok i udawaliśmy seks. Czy tak można zajść w ciążę? Czy plemniki na pewno nie przejdą przez te 2 warstwy?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie da się zajść w ciążę w ten sposób. Plemniki nie przechodzą przez tkaninę, bez względu na liczbę warstw.

   Odpowiedz
 16. Hej
  Hej says:

  Hej 🙂 czy jeśli miałam 5 dniowe krwawienie takie jak zwykle i ze skrzepami to można wykluczyć ciążę? Przed tym krwawieniem był tylko petting i seks przez ubrania więc raczej nie było możliwości zapłodnienia, natomiast teraz jestem 2 dni po tym krawieniu i boli mnie głowa i czasami jest mi niedobrze, a także często chodzę siku . Czy to możliwe że czuję się tak bo wymyślam sobie ze jestem w ciąży?

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Jak najbardziej należy wykluczyć ciążę. 😉 Sytuacje nie były ryzykowne, a okres wyklucza ciążę. Objawy muszą mieć inne podłoże, być może lękowe.

   Odpowiedz
 17. Gaba
  Gaba says:

  Hej. Czy da się zajść tak w ciążę? Mój chłopak się przebierał, dotknął penisa chyba u nasady, nie wiem czy u góry też. Nie wiem czy wydzielił się preejakulat, ale raczej nie, nie jestem pewna bo nie widziałam jego penisa z bliska. Gdy się ubrał dotknął tą ręką mojego pośladka, ale ja miałam ubrane takie cienkie legginsowe spodenki. Czy jeśli wydzieliłby się preejakulat i faktycznie miałby jakieś plemniki na rękach to da się tak zajść w ciążę? Nie ściągałam tych spodenek, ściągnęłam dopiero po kilku godzinach.

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Ciąża w tym przypadku jest absolutnie niemożliwa. Plemniki błyskawicznie giną poza organizmem człowieka i nie przenikają przez materiał. 😉

   Odpowiedz
 18. Paula
  Paula says:

  Dzień dobry. Boję się że mogłam zajść tak w ciążę. Ocieraliśmy się o siebie w ubraniach czyli chłopak bokserki i spodenki ja majtki i spodenki, tylko że te moje spodenki były bardzo krótkie. Nie doszło do wytrysku, ale wydzielił się preejakulat. Wiem, że plemniki nie przechodzą przez tkaninę ale co gdyby chłopak dotknął swojego nagiego penisa tak żeby go poprawić i później np dotknąłby tych swoich spodenek, a po jakimś czasie byśmy się ocierali w tych ubraniach to jest możliwość że on przeniósł te plemniki na swoje spodenki i później podczas ocierania dotarłby one do mojej pochwy? Miałam oczywiście wtedy spodenki no ale były one krótkie i jakoś się boję że np plemniki mogły trafić z jego spodenek na mój pośladek. Jeśli nie ma w tej sytuacji ryzyka ciąży to proszę mi wyjaśnić dlaczego, bo nie radzę sobie już z tym lękiem 🙁

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! W tej sytuacji nie było ryzyka ciąży, ponieważ plemniki nie przechodzą przez tkaniny. Poza tym błyskawicznie giną poza organizmem człowieka – gdyby nawet sperma znalazła się po zewnętrznej stronie spodenek, szybko by wyschla, a tym samym wyginęłyby plemniki. Wreszcie, plemniki nie „wędrują” tez po ciele i nie są w stanie przeskoczyć z jednej części ciała na drugą. 😉

   Odpowiedz
   • Paula
    Paula says:

    Dziękuję 🙂 a co w przypadku tej samej sytuacji, tylko że byłabym naga, a chłopak bokserki i spodenki? Boję się o to że chłopak jakoś nieświadomie poprawił penisa i przeniósł preejakulat na swoje spodenki a później jak się ocieraliśmy to że te plemniki jeśli w ogóle tam były to że dostały się do pochwy. Czy plemniki przeżyłyby dłuższy czas na ubraniu?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Cześć! W tej sytuacji też nie ma ryzyka ciąży, z tego samego powodu – plemniki nie przechodzą przez tkaninę. Nie, plemniki nie przeżyją dłużej na ubraniu – sperma momentalnie wsiąknie. Nie musisz się obawiać, że zajdziesz w ciążę w wyniku takich aktywności, bo jest to niemożliwe. Żeby mogło dojść do ciąży, znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu musi się znaleźć bezpośrednio w pochwie.

     Odpowiedz
 19. Obawa o ciążę
  Obawa o ciążę says:

  Cześć 🙂 10 dnia cyklu ocieraliśmy się z chłopakiem w spodenkach i bieliźnie i nie było wytrysku, wydzielił mu się tylko preejakulat, nie dotykał on moich okolic intymnych, jedynie pośladki, nie było też pettingu. Miałam już troszkę wodnistą wydzielinę. Gdy chłopak pojechał poszłam do toalety. Gdy zdjęłam ubrania czułam tak jakby mokro w okolicy pochwy, troszkę tak jakby tutaj bardzo blisko pochwy. W mojej głowie pojawiła się myśl że może to preejakulat chłopaka, no ale jak miałby on tam się znaleźć? Czy możliwe że to była moja wydzielina?

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Ciąża w tym przypadku jest niemożliwa, ponieważ plemniki nie przechodzą przez tkaniny. Wilgoć, którą czułaś, musiała być Twoją wydzieliną. 😉

   Odpowiedz
 20. Ocieranie
  Ocieranie says:

  Hej. Czy jeśli chłopak ma bokserki a ja nic i się dosyć mocno ocieramy, udajemy seks, chłopakowi wydziela się preejakulat i jest widoczny na bokserkach to można zajść w ciążę? Nie potrafię pojąć jak plemniki nie przechodzą przez materiał, przecież są mikroskopijnej wielkości.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! To nie jest ryzykowna sytuacja, plemniki nie przechodzą przez materiał. To prawda, są mikroskopijne, ale wciąż są wystarczająco duże (mierzą ok. 0,006 mm) , by materiał był dla nich barierą nie do przejścia. Przechodzi za to woda, z której w dużej mierze składa się sperma, a której cząsteczki są znacznie mniejsze (dla przykładu atom wodoru ma średnicę ok. 0,000 000 008 cm, a atom tlenu 0,000 000 0013 cm). Stąd mokre plamy.

   Odpowiedz
 21. :)
  :) says:

  Czy jeśli byłam w saunie, miałam ubrany strój kąpielowy (stringi i biustonosz) i siedziałam w saunie, a nie położyłam ręcznika, bo o nim zapomniałam to można tak zajść w ciążę? Czy plemniki mogły tam jakoś się znaleźć i przetrwać?

  Odpowiedz
 22. Cześć
  Cześć says:

  Cześć. A czy są jakieś materiały przez które plemniki faktycznie mogą przejść np legginsy? Są też takie tkaniny które jak się rozciągnie materiał to widać w całym materiale takie jakby malutkie dziurki nie wiem jak to nazwać ale myślę że wiecie o ci mi chodzi 😉

  Odpowiedz
   • .
    . says:

    A w przypadku takich cienkich takich które jak się rozszerzy materiał to są takie jakby małe dziurki w nim to też nie przejdą? Wydaje mi się że mogłyby przejść właśnie przez taki materiał ale nie wiem jak to wygląda.

    Odpowiedz
 23. A
  A says:

  Cześć. A jeśli ja byłam w majtkach i legginsach, a chłopak w bokserkach i spodenkach materiałowych i tak jakby wziął do ręki penisa i tak jakby go postawił i trzymał ale nadal był w tych ubraniach i wtedy udawalismy seks tak że ja niby siadam na niego ale też byłam w ubraniach i chłopakowi wydzielał się preejakulat to też plemniki w takiej sytuacji nie mogą przejść? Oczywiście byliśmy w tych ubraniach i penis nie wchodził do pochwy tylko tak jakby imitowalismy te ruchy jak podczas seksu i było to delikatnie.

  Odpowiedz
 24. Hej
  Hej says:

  Cześć. Czy jeśli chłopak skorzystał z toalety to mógł przenieść jakieś plemniki na ręce skoro wcześniej nie miał wytrysku? Nie jestem w stanie określić czy wydzielił się mu preejakulat, ponieważ nic nie robiliśmy, ale jakby faktycznie tak było to mógł on przenieść jakieś plemniki na ręce, a następnie jak po jakimś czasie nie wiem ile dokładnie dotykał moich pośladków i pochwy ale przez moje majtki i legginsy to mogło tak dojść do zapłodnienia? I jeszcze druga sytuacja czy jeśli on faktycznie miałby coś na tych rękach i w jakiś sposób przeniósłby to na moje ręce np podczas trzymania się za ręce a następnie po jakimś czasie ja umyłam ręce i osuszylam a później skorzystałam z toalety to mogłam jakoś przenieść plemniki do pochwy? Chodzi mi o to czy mogłam zrobić to jakoś przypadkiem?
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Opisane sytuacje nie niosły za sobą ryzyka ciąży. Plemniki bardzo szybko giną poza organizmem człowieka i nie przenikają przez tkaniny.

   Odpowiedz
 25. Wiki
  Wiki says:

  Cześć, czy jeśli jestem w majtkach a partner dojdzie na mój brzuch to nie ma szansy na zajście w ciąże.
  I drugie pytanie czy to normalne, ze jak zaczęłam stosować tampony (miałam ok 14 lat) sprawiały mi duży ból, z czasem przestałam to odczuwać, ale gdy partner robił mi placówkę (długo przed pierwszym razem czułam straszny ból i nie był w stanie włożyć mi palca, a po pierwszym razie ja nie odczuwam ze on wsadza dwa lub trzy palce? Czy to możliwe ze pochwa az tak się rozszerza?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Plemniki nie przechodzą przez tkaninę, więc ciąża w takiej sytuacji nie jest możliwa.
   Pochwa jest bardzo elastyczna – przecież może przez nią przejść rodzące się dziecko. Pamiętaj, że jeśli przy jakiejś aktywności odczuwasz ból, to nie musisz jej wykonywać.

   Odpowiedz
   • Wiki
    Wiki says:

    A czy możliwe jest to, ze po pierwszym razie az tak sie naciągnęłam?
    Zastanawia mnie to ze minął tydzień, a ja jesyem w wstanie zmieścić w sobie dwa/trzy palce, a przed pierwszym stosunkiem po jednym bolał mnie brzuch…

    A co do plemników, czy jeśli robię mu dobrze i chlapnie nam sperma, czy to na pościel, czy na prześcieradło…. To jest możliwość ze jakimś cudem tk trafi do mojej pochwy i beee w ciąży? Obawiam się potem spać pod kołdra… wiem ze to głupie, ale jednak mam taki lek.

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     W ten sposób nie da się zajść w ciążę. Sperma wsiąknie w pościel i nie będzie zdolna do zapłodnienia. Żeby mogło dojść do ciąży, w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy.
     Jak już pisałam, pochwa jest bardzo elastyczna. Tak, to możliwe, że teraz jesteś w stanie zmieścić w niej kilka palców, a wcześniej nie było to komfortowe. To nie jest tak, że pochwa się „naciąga” raz na zawsze – po prostu w niektórych sytuacjach na chwilę się rozciąga, a potem wraca do wyjściowych rozmiarów.

     Odpowiedz
 26. Cześć!
  Cześć! says:

  Cześć! Bardzo się boję ciąży. W 2 dzień cyklu zrobiłam chłopakowi fellatio, ja byłam cały czas ubrana, doszedł w moich ustach, po czym połknęłam spermę więc moje dłonie nie miały kontaktu z nasieniem. Od razu poszłam umyć ręce, mój chłopak też. Po kilku godzinach znowu umyłam ręce kilkakrotnie i później wzięłam prysznic. Myłam okolice intymne, czy plemniki mogły się dostać do pochwy? Podczas innych spotkań dotykałam penisa tylko przez bokserki i spodnie chłopaka. W 16 dzień cyklu postanowiłam pierwszy raz spróbować włożyć palca do pochwy (nigdy wcześniej tego nie robiłam, jestem dziewicą i chciałam zobaczyć jak dokładnie wygląda budowa mojej pochwy). Przed tym umyłam oczywiście ręce i wytarłam w ręcznik a następnie jeszcze w papier toaletowy. Zaczęłam się zastanawiać czy mogłam mieć jakieś plemniki na palcu np że mogły się znajdować na tym ręczniku którym wytarłam ręce. Czy mogę być w ciąży? A może tamta sytuacja z fellatio też była ryzykowna? Proszę o odpowiedź, martwię się 🙁

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W taki sposób absolutnie nie da się zajść w ciążę. Plemniki na powietrzu bardzo szybko giną, więc nie ma szansy, że przez przypadek coś przeniosłaś na dłoni do pochwy. Z kolei przez tkaninę np. bokserek plemniki po prostu nie przechodzą. Nie jesteś w ciąży.

   Odpowiedz
 27. Marlena
  Marlena says:

  Hejka, ciągle mam w głowie jedną rzecz i chcę znaleźć odpowiedź w wiarygodnym źródle dlatego piszę do Was. Mam świadomość że istnieje ryzyko ciąży jak dłońmi z nasienia dotyka się pochwy ale czy żeby doszło tak do ewentualnego zapłodnienia to na ręce musiałabym widzieć lub czuć coś? W sensie ta ręka musiałaby być wilgotna, czy to nasienie musiałoby być widoczne, choć nawet w małej ilosci? Bo zastanawiam się czy jeżeli wcześniej dotykałam penisa ale trochę czasu minęło i ja nie mam mokrych rąk, nie widzę tej spermy ani preejakulatu to czy faktycznie na rękach i tak mogą się znajdować jakieś plemniki?

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Aby mogło dojść do zapłodnienia, nasienie musiałoby być widoczne gołym okiem, mokre i świeże. Świeża sperma to taka prosto z wytrysku; gdy mija „trochę czasu”, zawarte w niej plemniki giną (plemniki nie są przystosowane do życia poza organizmem człowieka i w takich niesprzyjających warunkach obumierają bardzo szybko), a tym samym zapłodnienie nie jest już możliwe.

   Odpowiedz
 28. Monia
  Monia says:

  Hej. Czy jeżeli mam na rękach spermę/preejakulat i umyję ręce płynem i wodą, a następnie osuszę ręcznikiem to czy te plemniki nadal mogą być na rękach?

  Odpowiedz
 29. Oleska
  Oleska says:

  Dzień dobry jestem ciekawe czy jeśli przykładowo mam na rękach sperme lub preejakulat umyję i osusze ręce to mogą na nich jeszcze zostać plemniki? I np jeśli później po umyciu rąk brałabym prysznic dotykając pochwy to mogłabym jakimś cudem wprowadzić plemniki co pochwy?

  Odpowiedz
 30. Pomocy
  Pomocy says:

  Naprawdę proszę o pomoc. Spóźnia mi się okres 2 dni i mam jakieś dziwne ataki paniki, myślę o złych rzeczach, nie mogę przestać płakać, strasznie się stresuje i nie wiem co robić. Boję się, że nie wytrzymam i nie dam rady. Nie mam do kogo się z tym zwrócić. Nie uprawiam seksu, ale w tym cyklu zrobiłam chłopakowi loda, przy czym sperme polknelam więc na pewno nie miała kontaktu z pochwą. Ocieralismy się też przez ubrania, dotykaliśmy się ale wszystko to odbywało się w ubraniach. Nie mogę normalnie funkcjonować i naprawdę nie wiem już co robić. Czy jest ryzyko ciąży że w jakiś sposób zaszłam w ciążę przez ciuchy?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Przykro mi, że jest Ci tak ciężko. W ten sposób nie da się zajść w ciążę. Iąża w Twoim przypadku jest całkowicie wykluczona. Jeśli potrzebujesz z kimś porozmawiać o swoich lękach, możesz zadzwonić na Telefon Zaufania dla dzieci i młodzieży pod numer 116111. Pamiętaj, że nie musisz być w tym sama.

   Odpowiedz
   • Hania
    Hania says:

    Dziękuję, niestety nie mogę się dodzwonić, ale będę jeszcze próbować.
    A czy na pewno nie da się zajść w ciążę przez ubrania? Znalazłam w internecie artykuły, że to jest możliwe, a przecież ubrania są szyte i faktycznie niektóre mają takie mikro dziurki jak się popatrzy pod światło. Naprawdę strasznie się boję.

    Odpowiedz
 31. Cześć
  Cześć says:

  Cześć, mam pytanie odnośnie zajścia w ciążę. Z chłopakiem ocieralismy się w takiej pozycji że ja siedziałam na nim. On miał jeansy i bokserki ja też miałam jeansy. Bylo ciemno i później zauważyłam że jego spodnie się tak jakby zsuwały podczas tych naszych ruchów. Z tego co wyczułam ręka to miał bokserki nadal no i w tym miejscu gdzie ja siedziałam to spodnie też raczej były ale przestraszyłam się gdy zauważyłam że te spodnie się zsuwają i nie wiem czy razem z bokserkami czy nie. Ja przez cały czas byłam ubrana. Chłopak nie miał wytrysku ale na pewno wydzielił się preejakulat. Gdy wróciłam do domu zauważyłam że mam troszkę mokre spodnie i wydaje mi się że było to od mojego śluzu bo miałam go sporo. Nie wiem czy jest potrzeba wzięcia tabletki po dlatego proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
   • .
    . says:

    Nawet jeśli załóżmy że te jego spodnie i bokserki się zsunely a ja zostałam w jeansowych spodniach? Przepraszam o takie pytania ale jestem bardzo zestresowana. Czyli nie ma potrzeby przyjmowania tabletki po?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Spodnie to ubranie, a plemniki nie przechodzą przez ubrania. Więc nie ma tu żadnego ryzyka ciąży. Nie ma potrzeby przyjmowania antykoncepcji awaryjnej.

     Odpowiedz
 32. Monika
  Monika says:

  Dzień dobry, czytam wszystkie komentarze i wnioskuję że plemniki nie przenikają przez ubranie i kiedys to do mnie docierało jednak teraz myślę że cierpię na jakiś poważny lęk przed ciąża. Za niedługo mam mieć okres i mam kilka pytań:
  1. W tym cyklu nie zauważyłam tak znacznego śluzu płodnego co to oznacza?
  2. Z chłopakiem ocieraliśmy się w ubraniach np że siedziałam na trzonie penisa, ale czasami jego końcówka była widoczna zza spodni. Ja ciągle byłam ubrana. Czy jest możliwość ciąży?
  3. Czy da się zająć w ciążę jeśli stymulowałam przez chwilę penisa, który był w bokserkach ręka, a następnie przez chwilę tzw. Na Hiszpana (penis między piersi), ale penis wciąż był w bokserkach
  4. Jestem przed okresem i strasznie się stresuję, że go nie dostanę czy to jest w ogóle możliwe?
  Proszę o odpowiedź i bardzo dziękuję

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Plemniki nie przenikają przez ubrania ani bieliznę. Nie przenikają przez żadną tkaninę. Dlatego ciąża w opisanych przez Ciebie sytuacjach nie jest możliwa. Żeby była możliwa, świeża sperma musi się znaleźć bezpośrednio w pochwie. Brak śluzu płodnego nie musi nic oznaczać. Być może po prostu go przeoczyłaś. Ewentualnie może to oznaczać, że akurat w tym cyklu nie miałaś owulacji. Okres się w końcu pojawi, nie musisz się tym przejmować.

   Odpowiedz
 33. Eryka
  Eryka says:

  Cześć! miałam dwukrotnie taka sytuację, że byliśmy ubrani chłopak miał bokserki i spodnie i ja dotykałam jego penisa trochę jeździłam ręka po tym miejscu ale oczywiście chłopak był wciąż ubrany więc nie miałam bezpośredniej styczności z preejakulatem, moja ręka była sucha i po jakimś czasie poszłam po prostu skorzystać z toalety, nie dotykałam pochwy bezpośrednio ale się podtarlam papierem i czy to mogło jakoś doprowadzić do ciąży? Jestem bardzo zestresowana a w internecie są podzielone opinie

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Nie, nie była to ryzykowna sytuacja, ponieważ plemniki nie przenikają przez tkaniny (pozostają zawsze po jednej stronie materiału; wystarczy uż jedna warstwa, a tu było ich nawet więcej) oraz bardzo szybko obumierają poza organizmem czzłowieka. Nie ma tu żadnego ryzyka ciąży. 😉

   Odpowiedz
 34. Halina
  Halina says:

  Bardzo się boję ciąży. Często ten strach jest już przesadzony i odbija się na moim chłopaku. Nie jestem w stanie często podjąć nowych aktywności seksualnych bo boje się ciąży po peetingu, fellatio lub minecie (boje sie przeniesienia plemników na rekach do pochwy nawet pomimo odstepu czasu) mam kilka pytam odnośnie zapłodnienia:
  1.Czy jeśli robiłam chłopakowi loda ( miał wytrysk) i dotykałam rękami jego penisa. Wytrysk miał miejsce lekko na moje ręce i po jakiś 5-10 minutach poszłam do łazienki i zapomniałam umyć ręce przed skorzystaniem to czy np mogłam przenieść plemniki z ręki na wewnętrzną stronę majtek i potem je założyć normalnie. Zanim poszłam do łazienki, leżałam z chłopakiem na łóżku i się trochę przekręcaliśmy więc było tarcie które mogło „zetrzeć” tą spermę. Jakie jest ryzyko ciąży po takiej sytuacji?
  2. Taka sama sytuacja ale kiedy do wytrysku by nie doszło i jaka jest szansa na ciąże?
  3. jeśli chłopak by dotykał swojego penisa np poprawiając go żeby było mu wygodniej i po około 5 min zaczął mi robić peeting to czy byłaby możliwość przeniesienia plemników które mogły być na penisie w preejakulacie do pochwy?
  Jaka jest szansa ciąży w tych trzech sytuacjach?
  4. po jakim czasie plemniki poza organizmem człowieka giną. Każda strona podaje inne informacje i ciężko jest się w tym odnaleźć
  Z góry dziękuję za odpowiedź

  Odpowiedz
   • Olga
    Olga says:

    Cześć! Żadna z opisanych przez Ciebie sytuacji nie wiąże się z ryzykiem ciąży. Nie da się przenieść „niewidzialnej” spermy na dłoni. Sperma jest mokra i da się ją bez problemu wyczuć. Jeśli na dłoni nic nie czuć, to znaczy, że nie ma na niej plemników. Żeby mogło dojść do zapłodnienia, znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu musi się znaleźć bezpośrednio w pochwie. Plemniki na powietrzu bardzo szybko giną, to nie jest dla nich sprzyjające środowisko.

    Odpowiedz
 35. Anastazja
  Anastazja says:

  Część mam pytanie
  Uprawiałam z chłopakiem seks analny nie doszedł we mnie tylko wyciągnął członka i doszedł lekko na moich plecach i poduszce
  Czy jest możliwość bym była w ciąży?
  Jestem w trakcie owulacji i nie czułam ani nie widziałam jak i in by coś spływało w kierunku pochwy.
  Od razu jak wyciągał poszłam się wykąpać i podmyć.
  Jak ktoś może to niech da odpowiedź jak miał podobnie

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Żeby mogło dojść do ciąży, sperma musi się znaleźć w pochwie. Jeśli do tego nie doszło, nie ma ryzyka ciąży.

   Odpowiedz
 36. Pytanie
  Pytanie says:

  Dzień dobry, 9 oraz 10 dc miałam bardzo podobne sytuacje, która teraz nie dają mi spokoju. Chłopak skorzystał z toalety, następnie umył ręce, był ubrany w bokserki oraz w jeansowe spodnie, ja natomiast miałam na sobie stringi. Później chłopak leżał a ja siedziałam na nim, bardziej na trzonie penisa, który wciąż był w bokserkach i jeansowych spodniach a ja miałam na sobie stringi. Ocieraliamy się tak o siebie aż do mojego orgazmu. Nie mam pewności ale możliwe, że moja bielizna się odsunęła. Chłopak nie doszedł, nie było spermy, ale zawsze w czasie podniecenia wydziela się u niego preejakulat czasami jest go więcej, a czasami mniej. U mnie był śluz z podniecenia. Od kilku dni ta sytuacja nie daje mi spokoju, bardzo się boję że mogłam tak zajść w ciążę i nic do mnie nie przemawia, że przecież była między nami bariera z ubrań, nie było wtrysku, a także że plemniki nie mogą przejść sobie takich odległości. Obawiam się też tego, że podczas gdy chłopak korzystał z toalety to dotknął swojego penisa, a gdy go chował do spodni to dotknął swoich spodni i w ten sposób przeniósł na nie jakieś plemniki i później się tak ocieraliśmy, ale wydaje mi się, że tak nie było. Proszę o wyczerpującą odpowiedź, czy jest chociaż procent szans na zajście w ciążę w takiej sytuacji. Ciągle się obwiniam za to i nie umiem sobie poradzić.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Absolutnie nie ma tu żadnego ryzyka ciąży. Plemniki nie przechodzą przez ubrania i nie żyją na nich. Nie da się przenieść „przypadkiem” niewidzialnej spermy i doprowadzić w ten sposób do ciąży. Żeby zapłodnienie było możliwe, bezpośrednio w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu (w zdecydowanej większości przypadków oznacza to po prostu penetrację bez zabezpieczenia).

   Odpowiedz
 37. smutnadziewczyna
  smutnadziewczyna says:

  witam, niby wiadomo że przez seks oralny nie da się zajść w ciążę i wydawałoby się to logiczne, ale czytałam o możliwości przeniesienia spermy lub preejakulatu przez różne przedmioty, i dręczy mnie to. Czy jeśli po zaspokojeniu oralnym meżczyzny jedynie wytrę ręce, dotknę np. komórki albo jakichś leków, potem dopiero umyję dokładnie ręce, następnie dotknę ponownie komórki, a na końcu podetrę się po wysikaniu, to czy faktycznie nie istnieje żadne ryzyko że przeniosło się plemniki przez tą komórkę czy leki do pochwy podczas podcierania się? Pytam poważnie, odpowiedź jest dla mnie ważna bo nie wiem czy mogę uprawiać seks oralny czy nie. Aha, jeszcze zastanawiam się czy przez jakąś mikroplamkę na odziezy mogloby sie to jakos przenieść, proszę o odpowiedż.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W taki sposób absolutnie nie da się zajść w ciążę. Plemniki nie żyją na przedmiotach ani ubraniach. Nie, żadna „mikroplamka” nie jest niebezpieczna. Żeby mogło dojść do zapłodnienia, bezpośrednio w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu. Nie da się przypadkiem przenieść niewidzialnej spermy na dłoni.

   Odpowiedz
 38. smutnadziewczyna
  smutnadziewczyna says:

  Dzień dobry, to znowu ja. Niepokoi mnie jeszcze jedna rzecz związana z aktywnością seksualną, a dokładnie seksem oralnym o który już pytałam. Czytałam gdzieś ze plemniki w temperaturze 30, 37 stopni mogą przeżyć nawet do 8 dni. Czy wobec tego naprawdę nie ma ryzyka o które wcześniej pytałam? Piszę na poważnie, proszę o odpowiedź, zwłaszcza że zbliża się lato, nie chcę ryzykować gdyby ryzyko istniało.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Czy chodzi Ci o ryzyko ciąży w wyniku seksu oralnego? Nie ma absolutnie żadnego ryzyka w tym przypadku.

   Odpowiedz
 39. smutnadziewczyna
  smutnadziewczyna says:

  Tak, chodzi o seks oralny. Boję się że plemniki zostaną przeniesione przez dotykanie jakiegoś przedmiotu do pochwy, dlatego że będzie wyższa temperatura i przeżyją, bo czytałam że w wyższej temperaturze mogą przeżyć do kilku dni. Czy to prawda z tą przeżywalnością? Teraz będzie lato, i trochę się boję. Czy naprawdę nie ma ryzyka?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Nie ma absolutnie żadnego ryzyka. Przeżywalność plemników nie zależy tylko od temperatury. Chodzi przede wszystkim o środowisko – sprzyjającym środowiskiem dla plemników jest płodny śluz szyjkowy w pochwie. Ślina nie jest sprzyjającym środowiskiem.

   Odpowiedz
 40. smutnadziewczyna
  smutnadziewczyna says:

  Ale czy na pewno nie ma choćby mniej niż jeden procent ryzyka ciąży, skoro w internecie pisze że plemniki w wysokiej temperaturze, a teraz są i w najbliższym czasie będą mogą przeżyć nawet do 18h? Na jednej stronie pisze że przeżycie plemnika na zewnątrz do 18h jest mało prawdopodobne, ale nie nierealne. Czy mogłaby pani się do tego odnieść? Jak człowiek ma się nie bać, skoro tego dziadostwa jest tak dużo, jest takie małe, i w dodatku co można wyczytać w internecie potrafi przeżyć do 18h. Bo skoro do 18h to trudno byłoby nie podetrzeć się po wysikaniu, a co za tym idzie mieć ryzyko.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   W internecie można przeczytać wszystko. Nie wszystkie informacje są prawdziwe. Być może plemniki są w stanie tyle przeżyć w laboratorium, ale nie w codziennych warunkach.

   Odpowiedz
 41. smutnadziewczyna
  smutnadziewczyna says:

  Jeszcze przyszła mi do głowy taka rzecz i zaznaczam że piszę na poważnie, to już ostatnia rzecz która mnie niepokoi. Czy plemniki po seksie oralnym w jedną stronę, w stronę mężczyzny nie mogłyby jakoś pozostać żywe w buzi bo jest tam ciepło i wilgotno, i potem gdy dotknie się jakoś pobliża buzi, a potem wyciera po wysikaniu przenieść do pochwy? Wolę być przesadnie ostrożna niż potem mieć problem z ciążą.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Nie ma takiej możliwości. Z plemnikami w ustach dzieje się to samo co z jedzeniem – podlegają działaniu enzymów trawiennych.

   Odpowiedz
 42. Ania
  Ania says:

  Cześć, Wiem że nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi 🙂 Nigdy nie mogłam zrozumieć tych normalnych osobiście dorosłych stosunków, podczas których dochodzi do końca ..wiem jak to wygląda w filmach gdzie wytrysk następuje na twarz,brzuch, piersi, nawet cipce, i nic.. wiem że to nie ma nic wspólnego z prawdziwym seksem, czytałam to nawet u was… nie rozumiem gdzie to w ogóle zakanczać jeżeli to petting, oralny, normalny stosunek, bez prezerwatywy?? gdzie to w tej realnośći zakanczają? i jak to spokojnie odbyć bez tej ryzyki ciąży? tylko ciągle czytam te mity, i forumy gdzie każda odpowiedź jest inna i jeszcze jakieś bzdury brr,, Jestem głupia jak but np z chłopakiem, jak i gdzie to się robi, np podczas pieszczenia, gdzie odbyć ten wytrysk? wiatry w głowie nic nie przychodzi do głowy, mam już dość czytania

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! To, gdzie nastąpi wytrysk, zależy tylko od Was. Nie ma jakiegoś „słusznego” miejsca na wytrysk (no chyba że para stara się o ciążę – wtedy wytrysk musi nastąpić w pochwie). Jeśli nie planujecie ciąży, to podczas penetracji należałoby się zabezpieczać np. prezerwatywą.

   Odpowiedz
 43. Alicja
  Alicja says:

  Czesc! Mam takie pytanie. Nie potrafię zrozumieć, jak to jest z tym stosunkiem przerywanym, czy podczas tego stosunku mężczyzna w ogóle ma wytrysk? czy poprostu wycofa i koniec? przeciez to stosunek przerywany bez wytrysku. jak np stosunek z prezerwatywą wytrysk ma tam..

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Stosunek przerywany oznacza, że penis zostaje wycofany z pochwy przed wytryskiem.
   Wkrótce przestaniemy odpisywać na pytania zadawane w komentarzach pod artykułami. Zapraszamy do korzystania z naszego forum (https://ponton.org.pl/forum/) lub zadawania pytań mailowo (porady@ponton.org.pl).

   Odpowiedz
 44. Anonimowo22
  Anonimowo22 says:

  Czy jeśli zrobiłam mojemu chłopakowi loda chyba się wydzieliła preejakulat ale nie jestem pewna i po 2 minutach zaczęłam go całować. On miał tez gumę w buzi i tez napił się wody. po więcej niż godzina jakoś półtorej godziny zaczęliśmy się znowu całować i on zrobił mi minetę. Czy jest jakaś szansa ze plemniki mogły przeżyć albo ze mogła mu przekazać jakby te plemniki jeśli się z nim calowalam?

  Odpowiedz
  • Zuza
   Zuza says:

   Cześć,
   nie ma absolutnie żadnej możliwości „przekazania” plemników poprzez całowanie. Plemniki nie są w stanie przeżyć w jamie ustnej ze względu na niesprzyjające środowisko. Są to bardzo delikatne komórki i poza drogami rodnymi giną niemal od razu. Dodatkowo przełykając ślinę połyka się też plemniki – nie chowają się one w jamie ustnej za zębami. 😉

   Odpowiedz
 45. Nagro
  Nagro says:

  Witam.
  Czy istnieje ryzyko ciąży w przypadku kiedy uprawiałem z dziewczyną seks oralny w dni płodne i najpierw ona zajmowała się mną gdzie prawdopodobnie wydzielił się preejakulat, następnie całowaliśmy się a później ja ją? Pomiędzy tymi dwoma czynnościami minęło napewno 20 min jak nie więcej i w tym czasie była pita herbata oraz zjedliśmy też po kawałku arbuza i chyba też czekolady… Bardzo proszę o pomoc 🥺

  Odpowiedz
  • Emilia
   Emilia says:

   Cześć!
   Nie ma możliwości, aby doszło w ten sposób do zapłodnienia. Plemników NIE da się przenieść przez pocałunek, są delikatne a ślina nie jest środowiskiem, w którym mogą przeżyć. Znajdują się w niej enzymy, które je rozkładają. Nie była to sytuacja ryzykowna, bez obaw 🙂

   Odpowiedz
   • Ola
    Ola says:

    Cześć!
    Mam pytanie, bardzo się stresuję: czy jest możliwość zapłodnienia w sytuacji gdy uprawiałam z chłopakiem seks oralny, doszło do wytrysku w moich ustach, a sperma została połknięta. Następnie całowałam się z chłopakiem. Minęło kilka chwil, może minut, następnie wsadził palce do moich ust, potem do swoich i przystąpił do palcówki. Czy istnieje szans na ciążę? Dodam, że jego palce mogły być lekko wilgotne od mojego śluzu, były to moje dni płodne. Proszę o pomoc

    Odpowiedz
    • Emilia
     Emilia says:

     Hej!
     Odpowiedziałam już na Twoją wiadomość na mailu, przeklejam odpowiedź:
     Nie ma możliwości, aby w te sposób doszło do ciąży. Plemniki są delikatne i dosyć szybko giną, do tego jest udowodnione, że enzymy występujące w ślinie je rozkładają 🙂
     Przy okazji daję znać, że wyliczanie dni płodnych czyli tzw. metoda kalendarzykowa nie jest skuteczną metodą antykoncepcji. Aby prawidłowo oszacować dni płodne w warunkach domowych trzeba wykonać szczegółowe pomiary np. codzienny pomiar i analiza temperatury, obserwacja śluzu. Cykl potrafi się przesuwać ze względu na stres, chorobę czy zmianę diety, dlatego samo liczenie dni niewiele nam mówi.
     Natomiast tak jak napisałam na początku, opisana przez Ciebie sytuacja nie jest ryzykowna i nie mogło tak dojść do zapłodnienia.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *