Masturbacja

Masturbacja to dotykanie i pobudzanie własnych narządów płciowych, co prowadzi do osiągnięcia przyjemności seksualnej i może się skończyć orgazmem. Jest wiele technik masturbacji. Można się stymulować ręką, wibratorem czy strumieniem bieżącej wody, a także pocierać się (np. o łóżko czy poduszkę) i pobudzać na wiele innych sposobów. Pamiętaj, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie używać do masturbacji przedmiotów, które mogłyby spowodować np. zranienia.

Masturbacja nie jest przejawem żadnego zaburzenia i nie prowadzi do zaburzeń życia seksualnego. Można o niej mówić jako o zjawisku problematycznym w sytuacji, w której osoba masturbująca się nie ma kontroli nad swoim zachowaniem, albo masturbuje się tak długo i intensywnie, że robi sobie krzywdę, okalecza się lub cierpi.

Więcej o masturbacji przeczytasz tutaj.

Petting

Petting jest formą aktywności seksualnej, w której uczestniczy więcej niż jedna osoba. Polega on na wzajemnych pieszczotach (bez penetracji).

Seks przez ubranie

„Seks przez ubranie” to sytuacja, w której dwie osoby pocierają się wzajemnie miejscami intymnymi, ale między nimi jest bariera z odzieży.

Seks oralny

Seks oralny to pieszczoty narządów płciowych za pomocą ust lub języka.

Seks analny

Seks analny to stosunek, w którym członek wchodzi w odbyt drugiej osoby.

Stosunek oralno-analny (rimming)

Kontaktami oralno-analnymi nazywamy takie pieszczoty, podczas których usta lub język jednej z osób mają kontakt z odbytem drugiej osoby. Inna nazwa tej praktyki to rimming.

Stosunki waginalne (pochwowe)

Stosunki waginalne to takie, podczas których penis wchodzi do pochwy.

Stosunek przerywany

Stosunek przerywany to stosunek waginalny, w którego przypadku jedna z osób wycofuje penisa z pochwy, zanim nastąpi wytrysk nasienia.

 

Ryzyko ciąży a wybrane aktywności seksualne

W ciążę można zajść, kiedy świeża sperma dostanie się do pochwy albo w jej bliskie okolice.

Ryzyko ciąży istnieje przede wszystkim podczas stosunków waginalnych. Należy pamiętać, że stosunki przerywane także wiążą się z ryzykiem zapłodnienia i nie są skuteczną formą antykoncepcji, bo jeszcze przed wytryskiem z penisa może wydostać się niewielka ilość preejakulatu – płynu, w którym mogą znajdować się plemniki. Stosunek przerywany nie jest skutecznym sposobem zabezpieczenia przed niechcianą ciążą!

Przy każdej okazji, kiedy sperma mogłaby mieć kontakt z pochwą, należy brać pod uwagę stosowanie metod antykoncepcyjnych. A w sytuacji, gdy doszło do ryzykownej sytuacji, można skorzystać z tzw. antykoncepcji awaryjnej

Na marginesie warto wspomnieć, że wśród niektórych osób używających tabletek antykoncepcyjnych panuje mit, że tabletki zabezpieczają przed ciążą tylko w czasie, kiedy się je bierze, a podczas 7-dniowej przerwy nie jest się zabezpieczonym. Nie jest to prawda! Tabletki, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, zabezpieczają przez cały czas ich stosowania. Czyli również w czasie 7-dniowej przerwy, o ile po niej rozpocznie się kolejne opakowanie.

Pozostałe wyżej wymienione aktywności seksualne nie niosą ze sobą bezpośredniego ryzyka ciąży, ale podczas ich trwania sperma może dostać się w okolice pochwy, co może już doprowadzić do zapłodnienia. Przykładowo seksu analnego nie powinno się traktować jako niezawodnego sposobu na uniknięcie ciąży – odbyt i wejście do pochwy znajdują się w niedużej odległości od siebie i plemniki mogą przedostać się do pochwy, gdy sperma wyleje się z odbytu. Co więcej, petting także nie niesie ze sobą ryzyka ciąży, o ile nie nastąpi natychmiastowe przeniesienie spermy do pochwy, np. na ręce.

 

Ryzyko infekcji a wybrane aktywności seksualne

Aktywność seksualna wiąże się też z ryzykiem zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową i innymi chorobami zakaźnymi. Z tego powodu ważne jest, by zapytać drugą osobę o jej stan zdrowia oraz samemu systematycznie się badać. Jeśli nie znamy stanu zdrowia swojego bądź partnera, warto używać prezerwatyw, które chronią przed zakażeniem.

Niezabezpieczone stosunki waginalne (także przerywane) niosą ze sobą ryzyko zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ryzyko w większym stopniu dotyczy osoby z pochwą, ponieważ powierzchnia błony śluzowej pochwy jest większa niż penisa. Oznacza to, że ewentualne wirusy mają większą szansę przeniknąć do organizmu.

Seks oralny również niesie ze sobą ryzyko zakażenia. Zarówno osoba dająca, jak i odbierająca pieszczoty jest narażona infekcję. Można jednak zminimalizować ryzyko zakażenia, stosując prezerwatywy albo lateksowe rękawiczki czy chusteczki.

W przypadku seksu analnego ryzyko zakażenia dotyczy zwłaszcza osoby penetrowanej. Błona śluzowa odbytu jest delikatna i podatna na uszkodzenia. Dlatego zawsze podczas takiej aktywności seksualnej należy używać prezerwatyw (również ze względów higienicznych)! Ponadto, w związku z brakiem naturalnej lubrykacji odbytu, należy zawsze stosować lubrykant, aby zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzeń i otarć.

Stosunki oralno-analne także niosą ze sobą ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami zakaźnymi, np. wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B).

Choć petting nie niesie ze sobą ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową, może dojść do zakażenia w sytuacji, gdy np. do ciała jednej z osób przedostanie się krew z otwartej rany zakażonego partnera. W przypadku pettingu i masturbacji warto zadbać o higienę – myć ręce i wszelkie przedmioty używane do pieszczot.

Podczas pocałunków nie można zakazić się wirusem HIV, o ile osoby całujące się nie mają w ustach otwartych i krwawiących ran. Nie ma też możliwości zajścia w ciążę tą drogą. Pocałunki niestety niosą ze sobą ryzyko zakażenia niektórymi chorobami zakaźnymi, np. opryszczką (HSV). Dlatego, jeśli partner lub partnerka ma wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, a szczególnie nieprzyjemne objawy związane z okolicami jamy ustnej, to dobrze by udał_a się na konsultację do lekarza.

Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie należy ich ignorować! Powinniśmy udać się do lekarza na konsultację. W przypadku, gdy zostanie u nas zdiagnozowana choroba zakaźna, powinniśmy o tym poinformować osoby, z którymi utrzymujemy kontakty seksualne. Druga osoba może bowiem też potrzebować leczenia.

Polecamy też poczytać naszą broszurę o infekcjach i sekcję o ciąży!

 

Bibliografia

Barclay, L. i Murata, P. (2008). Noncoital Sexual Activity May Not Be “Safe” Sex. Medscape Medical News. (Artykuł dostępny po zalogowaniu się).
Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób [CDC] (2006). Can I get HIV from oral sex?
Durex.com (2005). Światowy raport postaw i zachowań seksualnych.
Health24.com (2006). Dating, sex and HIV – what can you do and what can’t you?
Health24.com (2008). Sexual practices: what’s safe and what’s not.
Izdebski, Z. (2005). Wiedza na temat HIV/AIDS. Zachowania seksualne Polaków. (Badania omawiane przez Z. Izdebskiego na wykładach Wprowadzenie do seksuologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2006 r.)
LesbianSTD.com (2006). Safer Sex Practices.
Lew-Starowicz, Z. i Długołęcka, A. (2006). Edukacja seksualna. Warszawa: Świat Książki.
Rogowska-Szadkowska, D. (2007). Zakażenie HIV w następstwie kontaktów seksualnych. W: Krajowe Centrum ds. AIDS. Wiedza o HIV/AIDS – HIV/AIDS na świecie.
Sierzpowska-Ketner, A. (2004). Poland. W: Francoeur, R.T. i Noonan, R.J. (red.). Continuum Complete International Encyclopedia of Sexuality (CCIES). New York and London: The Continuum International Publishing Group.

Na licencji CC by-nc-sa: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/pl/ (Tymoteusz Wołodźko)

Redakcja: Maria Pawłowska, Finka Heynemann, Anna Marczyńska

74 komentarzy:
 1. Inna
  Inna says:

  Jednego nie potrafię zrozumieć, jak niektórzy latami uprawiają stosunek przerywany i nie wpadają? Od czego, kogo to zależy?. Jedyne co mi przychodzi do głowy to czy stosunek przerywany uprawiaja tylko w dni nie plodne? i co nie maja preejakulantu? wiem ze nie wszyscy go wydzielaja..

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! To dobre pytanie, na które trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź 😉 Nie jest tak, że każdy niezabezpieczony stosunek rzeczywiście skończy się ciążą. Szanse na ciążę przy stosunku przerywanym są poza tym oczywiście mniejsze niż przy stosunku z wytryskiem w pochwie (ale wciąż są – i to niemałe! dlatego to nie jest forma antykoncepcji). Być może to właśnie jest powód, dla którego niektóre osoby nie zachodzą w ciążę, choć stosują stosunek przerywany. Inny możliwy powód to to, że nie u każdej osoby preejakulat zawiera plemniki. W każdym razie nie warto uznawać przykładów osób, które pomimo takich stosunków unikają ciąży, za powód do stosowania stosunku przerywanego jako formy antykoncepcji, bo wiąże się on z ryzykiem zapłodnienia i antykoncepcją nie jest.

   Odpowiedz
 2. zagubiona
  zagubiona says:

  czyli aktywność seksualna to po prostu czynność doprowadzająca do podniecenia a stosunek seksualny to inaczej seks z penetracją? czyli petting to aktywność seksualna bo są to pieszczoty doprowadzające do podniecenia, a stosunek to też aktywność ale polegajaca na penetracji? tak to rozumieć?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Zarówno petting, jak i seks z penetracją to przykłady aktywności seksualnej. Sformułowania “stosunek seksualny” używa się zwykle zamiennie z określeniem “seks z penetracją”.

   Odpowiedz
 3. Monika
  Monika says:

  Witam. Dzisiaj 30 dzień cyklu. Nie uprawiałam seksu waginalnego ani analnego. Jedynie dawałam seks oralny chłopakowi. Sperma za każdym razem trafiała do ust lub w chusteczkę. Później nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z moją pochwą. Przed skorzystaniem z toalety myłam ręce, a czasami nawet kilka razy. Bardzo się boję ciąży. Czy może do niej dojść przez palce tylko w sytuacji jak dosłownie zaraz po wytrysku przeniesie się widoczną ilość do pochwy? Czy wystarczy niewidoczna ilość po np 30-60 minutach od wytrysku i jakoś przypadkowo lub po umyciu rąk? Jeszcze imitowalisny ruchy seksualne dość intensywnie w ubraniach. Czy przez cienki materiał jakim są legginsy plemniki mogą przejść? Bardzo się stresuję i chcę już dostać miesiączkę.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Przez seks oralny i ocieranie w ubraniach nie da się zajść w ciążę. Żeby mogło do niej dojść, świeża sperma lub preejakulat muszą się znaleźć w pochwie. Plemniki nie przechodzą przez ubranie, w tym przez legginsy.

   Odpowiedz
   • Monika
    Monika says:

    Dobrze, czyli musiałaby być to widoczna ilość świeżej spermy przeniesiona do pochwy bezpośrednio i zaraz po wytrysku? Nie ma mowy o zapłodnieniu jeśli ewentualna ilość ejakulatu bądź preejakulatu była niewidoczna, niewyczuwalna i po około 30 min po wytrysku?

    Odpowiedz
 4. Ewk.aa
  Ewk.aa says:

  Hej. Czy jeśli po wytrysku u mnie w ustach i po połknięciu przeze mnie nasienia mój partner mógł mieć jakieś śladowe ilości preejakulatu na rękach (ponieważ też przez chwilę stymulował swojego członka podczas gdy ja mu robiłam seks oralny) i po wszystkim zaciągnął spodnie i poprawił członka przez spodnie i mógł na nich zostawić jakąś ilość preejakulatu bądź ejakulatu, poszedł umyć ręce i po około godzinie może pół godziny (nie jestem w stanie określić ile dokładnie minęło) ocieraliśmy się o siebie przy czym ja miałam tylko majtki a on właśnie majtki i te spodnie to czy ta sperma z jego spodni jeśli wgl tam była mogła przejść do mojej pochwy i mogło dojść do zapłodnienia? Był to 23 dc.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
   • Ewk.aa
    Ewk.aa says:

    Dziękuję! A jak to jest z użyciem cudzego ręcznika? Czy jeśli wytrę się po kąpieli ręcznikiem taty/brata to jest możliwość ciąży? Niby czytałam u was, że nie ma takiej możliwości, ale gdyby ten ręcznik był mokry od wody?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Nie, to nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Żeby mogło dojść do ciąży, w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu.

     Odpowiedz
 5. Ewelinka
  Ewelinka says:

  Hej. Wiem, że plemniki nie przechodzą przez materiał ale mam pewne obawy co do takiej sytuacji: jestem w bieliźnie i spodenkach, a mój chłopak w bokserkach i jeansowych spodenkach. Mam dni płodne więc mojego śluzu jest dużo + jest też śluz z podniecenia. Ocieramy się o siebie (wykonujemy takie ruchy jak w seksie, dosyć mocne) oczywiście w tych ubraniach. Mojego śluzu jest tak dużo, że przecieka on przez moje majtki i spodenki. U chłopaka nie dochodzi do wytrysku, jedynie wydziela się preejakulat, ale przypuszczam, że nie było go bardzo dużo. Czy w takiej sytuacji plemniki mogą dostać się do pochwy? Niby nie jest to możliwe, ale skoro ja miałam tak dużo śluzu, że przeciekł on przez moją bieliznę i spodenki to jest możliwe, że też pomógł jakoś plemnikom dostać się do pochwy? Czy po prostu plemniki nie mogły przejść nawet na zewnętrzną stronę bokserek chłopaka? Proszę mi wyjaśnić jak to jest.
  Mam jeszcze drugą sytuację, która wydarzyła się później. Mianowicie mój chłopak poprawił członka, ale chyba przez bokserki więc z tego co mi się wydaje nie miał bezpośredniego kontaktu ze swoim członkiem i z preejakulatem. Następnie całowaliśmy się (byliśmy w ubraniach) i chłopak dotykał moich ud oraz pośladków. Nie zauważyłam na jego rękach żeby miał widoczną ilość preejakulatu, ale czy jeśli jakieś plemniki miał na rękach to mógł przenieść je w okolice moich ud (ponieważ miałam spodenki), a stamtąd mogły się dostać do pochwy? Pozdrawiam i proszę o odpowiedź.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Żadna aktywność w ubraniach nie wiąże się z ryzykiem ciąży. Dotyczy to też opisanych przez Ciebie sytuacji. Jaka sama zauważyłaś plemniki nie przechodzą przez tkaninę. Ilość śluzu nie ma tu znaczenia. Co do drugiej sytuacji, plemniki nie wędrują po ciele. Żeby mogło dojść do zapłodnienia, świeża sperma lub preejakulat muszą się znaleźć bezpośrednio w pochwie.

   Odpowiedz
 6. Paulina
  Paulina says:

  Hej! Czy mogę być w ciąży?

  Chłopak miał bokserki i spodenki, ja stringi i sukienkę. Przez chwilę tak jakby udawaliśmy seks oczywiście byliśmy w tych ubraniach. Chłopak nie doszedł, z tego co później widziałam na bokserkach było tylko troszkę preejakulatu. Po około 30 min zrobiłam mu seks oralny, dotykałam też penisa ręką. Wytrysk nastąpił w ustach, połknęłam nasienie i na ręce nie było widocznego preejakulatu, położyłam rękę na chwilkę na moje udo i zniżyłam sukienkę w dół. Poszłam umyć ręce, następnie ręce umył mój chłopak. Po około 3 godzinach stymulował moją pochwę przez moje majtki i sukienkę. Dotykał też pośladków. Boję się, że jednak mogłam mieć na tej ręce preejakulat, mimo że tą ręką dotykałam tylko okolicy przy jądrach i ręka wydawała się sucha, następnie że przeniosłam plemniki na ręce na udo, z uda plemniki odbiły się na wewnętrzną stronę sukienki, a później gdy mój chłopak stymulował moją pochwe przez majtki i sukienkę to że jakoś te plemniki jeśli wgl tam były mogły przejść z wewnętrznej strony sukienki do pochwyc. To był 22 dzień cyklu, a cykle mam 26-31 dniowe. Czy mam się czym stresować? Czy jest jakiekolwiek ryzyko ciąży?

  Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Ne ma tu żadnego ryzyka ciąży. Aby mogło do niej dojść, znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu musi znaleźć się bezpośrednio w pochwie. Tutaj preejakulat nie był świeży (po 3 godzinach i umyciu rąk po plemnikach nie było już śladu), a plemniki nie “wędrują” po ciele, nie są też w stanie przeniknąć przez materiał. Ciąża jest więc wykluczona.
   Również pozdrawiamy!

   Odpowiedz
 7. Paulina
  Paulina says:

  Bardzo dziękuję! A ile plemniki tak naprawdę mogą przetrwać na powietrzu? Np na ciele czy ubraniu. Na jednej stronie widziałam że od 15 do 18 godzin, a na drugiej że giną momentalnie i że jeśli od razu widoczna ilość spermy nie zostanie przeniesiona do pochwy to nie ma już szansy za ciąże. Czy to prawda?
  I jeszcze chciałam zapytać czy 22 dzień cyklu to jeszcze dni płodne przy 26-31 dniowych cyklach. Śluz już zmienił się z wodnistego na białawy i kremowy.

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Nie ma za co! Plemniki błyskawicznie giną poza organizmem człowieka. Zgadza się, aby mogło dojść do zapłodnienia, widoczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu musiałaby od razu zostać przeniesiona do pochwy – nie ma tu więc raczej mowy o przypadku. Poza tym, gdy wyschnie sperma, na pewno nie ma w niej już żywych plemników.
   Co do dni płodnych, to im krótszy będzie ten cykl, tym “większa pewność”, że 22 dzień jest niepłodny. Trzeba jednak pamiętać, że ludzki organizm to nie komputer – nie wszystko będzie idealnie wyliczone. 😉 Skoro jednak mówisz, że zmienił się śluz, myślę, że był to już raczej dzień niepłodny. 🙂

   Odpowiedz
 8. Pomocy
  Pomocy says:

  Cześć. Ja też przytoczę temat zajścia w ciążę przez petting, bo sama się tego obawiam. U nas zawsze to odbywa się w ubraniach, albo tak że ja jestem w ubraniach a chłopak nie. Nie mamy w ogóle ani ja ani mój chłopak bezpośredniego kontaktu z moją pochwą, ani ja ani mój chłopak jej nie dotykamy, nie wkładamy palców ani nic. Mimo to i tak się boję że jakoś przypadkowo mogłam przenieść plemniki do pochwy np podczas korzystania z toalety. Jeśli dochodzi do wytrysku chłopaka to idę umyć ręce, on przeważnie też i tak jak mówię nie dotykamy mojej pochwy bezpośrednio, zawsze jestem w ubraniach ale mimo to boję się, że mogłam to zrobić jakoś przypadkowo, że np plemniki znalazły się na udzie i że jakoś ich przeniosłam. A co w sytuacji kiedy mam cienką sukienkę a chłopak ma jakieś znikome ilości plemników na rękach i przez tą sukienkę dotyka mojej pochwy? Jak to wygląda? 🙂

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie da się zajść w ciążę w taki sposób. Plemniki nie przechodzą przez ubranie i nie da się ich przypadkiem przenieść do pochwy. Żeby mogło dojść do ciąży, świeża sperma lub preejakulat muszą się znaleźć w pochwie.

   Odpowiedz
 9. Pomocy
  Pomocy says:

  Dzień dobry. Czy mogę być w ciąży? Mam 31 dzień cyklu bardzo się stresuję, wręcz ze stresu mam mdłości i biegunkę. Jedynie co robiliśmy w tym cyklu to robiłam chłopakowi 2 razy fellatio przy czym ja byłam ubrana i od razu po wytrysku zarówno ja jak i mój chłopak poszliśmy umyć ręce i nie mamy później bezpośredniego kontaktu z pochwą. Raz się zdarzyło że po około godzinie i po umyciu rąk po wytrysku chłopaka, dotykał on mojej pochwy ale przez sukienkę i dotykał tylko w okolicy lechtaczki. Oprócz seksu oralnego imitowaliśmy ruchy seksu w ubraniach, czasami ja miałam bardzo mokro, ale chłopak nie dochodził do wytrysku. Byliśmy też raz na basenie publicznym, pamiętam że chłopak przez może 2 sekundy przytulił mnie od tyłu w tym basenie (miał oczywiście spodenki a ja strój kąpielowy). Boję się że jakoś przez przypadek mogłam przenieść plemniki do pochwy. Czy to jest możliwe? Nie wiem co robić, spóźnia mi się okres i panicznie się boję, płaczę i nie mogę sobie z tym poradzić. Czy jest chociaż pół % szansy na ciążę w takim przypadku?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Rozumiem, że jest Ci ciężko. Ciąża jest jednak absolutnie niemożliwa w tym przypadku. Plemniki nie przechodzą przez tkaninę, nie da się też ich przypadkiem przenieść do pochwy podczas codziennych czynności. Okres może się spóźniać z wielu powodów, np. stresu.

   Odpowiedz
   • Pomocy
    Pomocy says:

    Dziękuję. Czyli ciążę mogę wykluczyć, a miesiączka może spóźniać się np ze stresu i też z tych aktualnych upałów? Ja nie wiem jak sobie poradzić, czyli na pewno nie ma żadnej szansy i mogę ciążę wykluczyć?
    Chciałam jeszcze zapytać czy jak np użyłabym maszynki do golenia, albo jakiegoś innego przedmiotu na którym kiedyś mogły się znaleźć plemniki to czy da się zajść w ciążę?
    A mdłości i biegunka to może być powód stresu prawda? Śluzu jest mało, jest przezroczysto-biały

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Ciąża jest absolutnie niemożliwa. Korzystanie z takich przedmiotów nie wiąże się z ryzykiem ciąży. Plemniki (świeże!) muszą się znaleźć w pochwie, a nie na częściach ciała, do których można używać maszynki do golenia. Poza tym na takiej powierzchni plemniki nie przeżywają. Mdłości i biegunka mogą być związane ze stresem. Jeśli jest Ci trudno, to może mogłabyś porozmawiać z jakąś zaufaną osobą? Rozmowa często pomaga obniżyć poziom lęku.

     Odpowiedz
     • Pomocy
      Pomocy says:

      Dobrze, dziękuję. Właśnie raczej nie mam takiej osoby, z którą mogłabym o tym pogadać. Mam jeszcze ostatnie pytanie mianowicie czy gdyby chłopak miał na rękach plemniki bo wcześniej poprawiłby sobie członka a następnie dotykał by moich pośladków, ale nie pochwy to czy jest możliwość zapłodnienia? Wydaje mi się, że musiałaby być to widoczna ilość nasienia taka która ewentualnie mogłaby jakoś spłynąć do pochwy a tutaj chłopak nie miał widocznego nasienia/preejakulatu na dłoni. Czy w tym przypadku nie ma też żadnego ryzyka?

     • Olga
      Olga says:

      Nie ma tu żadnego ryzyka. Plemniki nie są w stanie przewędrować sobie z pośladka do pochwy.

 10. Maciej
  Maciej says:

  Czy jeśli wytrysk nastąpił na cienkie spodnie partnerki, na których było sporo jej śluzu to plemniki mogły przejść do pochwy? Czy ten śluz partnerki na jej spodniach mógł pomóc plemnikom w dostaniu się do pochwy?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie. Ciąża w tej sytuacji jest niemożliwa. Plemniki nie przechodzą przez tkaninę, śluz nic tu nie zmienia.

   Odpowiedz
   • Maciej
    Maciej says:

    Dobrze, dziewczyna jest przed okresem i mówiła że często chodzi do toalety siku, nie wie czy sobie to wkręca czy faktycznie tak jest bo przecież to jest objaw ciąży. I jeszcze czy to normalne bo spóźnia jej się troszkę okres (1 dzień) i tak jakby boli ją brzuch i ten brzuch w postaci takiego mrowienia? Nie wiem jak to nazwać przechodzi jej ten ból na miednicę a nawet uda, czy to ból taki przedmiesiączkowy?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Ciąża jest niemożliwa, a częstsze oddawanie moczu może oznaczać np. infekcję lub być spowodowane stresem. Ból brzucha jak najbardziej może być objawem zbliżającej się miesiączki. Okres czasem się trochę spóźnia i nie świadczy to o niczym złym.

     Odpowiedz
 11. Mam pytania
  Mam pytania says:

  1 Czy jeśli umyję ręce to plemniki nadal mogą na nich być jeśli np ręce umyję z mydłem, ale niedokładnie?
  2. Czy jeżeli możliwe że plemniki były na rękach ale nie widać żadnej spermy/preejakulatu to są tam nadal plemniki? Czy w takiej sytuacji jeśli nie widać tego nasienia i jeśli dotknę pochwy to może dojść do ciąży?
  3. Czy żeby doszło do zapłodnienia wskutek pettingu to ta przeniesiona na palcach sperma/preejakulat musiałaby być widoczna gołym okiem?
  4. Czy takimi sytuacjami trzeba się stresować o ewentualną możliwość zapłodnienia?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W żadnej z tych sytuacji nie ma ryzyka ciąży. Żeby mogło dojść do ciąży, w pochwie musi się znaleźć widoczna gołym okiem ilość świeżej spermy lub preejakulatu.

   Odpowiedz
 12. Ryzyko
  Ryzyko says:

  Czy jeśli byliśmy po basenie i ja miałam strój kąpielowy i na to założony ręcznik na dół a chłopak miał kąpielówki i się zbliżyliśmy do siebie przy pocałunku tak że on tymi kąpielówkami (które były mokre bo wyszliśmy z basenu) dotknął ręcznika i poszłam do toalety żeby się wytrzeć i ubrać i jeśli wytarłam się tym ręcznikiem to jest ryzyko że jakieś plemniki się znalazły na tym ręczniku? Wiem, że nie przechodzą przez tkaninę, ale jak to jest z mokrymi kąpielówkami? W tym przypadku działa ten sam mechanizm?

  Odpowiedz
 13. Zaburzenia
  Zaburzenia says:

  Cześć. Mam mdłości, dreszcze, okropnie źle się czuję i spóźnia mi się miesiączka. Nie jestem w ciąży bo nie uprawiam seksu, a sperma nie dostała się w okolice pochwy. Czy to mogą być jakieś zaburzenia hormonalne?

  Odpowiedz
 14. Aleksandra
  Aleksandra says:

  Cześć. Bardzo boję się ciąży, z chłopakiem nie uprawiamy seksu ani pettingu. Boję się jednak ze chłopak może mieć jakieś plemniki na rękach (sama nie wiem skąd) i później dotknie mojego brzucha a one same dojdą do celu albo że na jakichś powierzchniach np w łazience też znajdują się plemniki dlatego bardzo na to uważam i przed jakimkolwiek dotknięciem siebie najpierw myje ręce, a przed skorzystaniem z toalety wycieram deskę. Czy to już obsesja? Czy można tak zajść w ciążę?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! W taki sposób absolutnie nie da się zajść w ciążę. Plemniki nie żyją na dłoniach i nie wędrują po ciele.

   Odpowiedz
 15. Pytanko
  Pytanko says:

  Hej, czy plemniki są w stanie przejść przez bokserki i spodenki jeansowe? Chłopak miał bokserki i spodenki jeansowe, a ja majtki ale mogły się one lekko odsunąć więc nie wiem czy były na pochwie czy obok i udawaliśmy seks. Czy tak można zajść w ciążę? Czy plemniki na pewno nie przejdą przez te 2 warstwy?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie da się zajść w ciążę w ten sposób. Plemniki nie przechodzą przez tkaninę, bez względu na liczbę warstw.

   Odpowiedz
 16. Hej
  Hej says:

  Hej 🙂 czy jeśli miałam 5 dniowe krwawienie takie jak zwykle i ze skrzepami to można wykluczyć ciążę? Przed tym krwawieniem był tylko petting i seks przez ubrania więc raczej nie było możliwości zapłodnienia, natomiast teraz jestem 2 dni po tym krawieniu i boli mnie głowa i czasami jest mi niedobrze, a także często chodzę siku . Czy to możliwe że czuję się tak bo wymyślam sobie ze jestem w ciąży?

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Jak najbardziej należy wykluczyć ciążę. 😉 Sytuacje nie były ryzykowne, a okres wyklucza ciążę. Objawy muszą mieć inne podłoże, być może lękowe.

   Odpowiedz
 17. Gaba
  Gaba says:

  Hej. Czy da się zajść tak w ciążę? Mój chłopak się przebierał, dotknął penisa chyba u nasady, nie wiem czy u góry też. Nie wiem czy wydzielił się preejakulat, ale raczej nie, nie jestem pewna bo nie widziałam jego penisa z bliska. Gdy się ubrał dotknął tą ręką mojego pośladka, ale ja miałam ubrane takie cienkie legginsowe spodenki. Czy jeśli wydzieliłby się preejakulat i faktycznie miałby jakieś plemniki na rękach to da się tak zajść w ciążę? Nie ściągałam tych spodenek, ściągnęłam dopiero po kilku godzinach.

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Ciąża w tym przypadku jest absolutnie niemożliwa. Plemniki błyskawicznie giną poza organizmem człowieka i nie przenikają przez materiał. 😉

   Odpowiedz
 18. Paula
  Paula says:

  Dzień dobry. Boję się że mogłam zajść tak w ciążę. Ocieraliśmy się o siebie w ubraniach czyli chłopak bokserki i spodenki ja majtki i spodenki, tylko że te moje spodenki były bardzo krótkie. Nie doszło do wytrysku, ale wydzielił się preejakulat. Wiem, że plemniki nie przechodzą przez tkaninę ale co gdyby chłopak dotknął swojego nagiego penisa tak żeby go poprawić i później np dotknąłby tych swoich spodenek, a po jakimś czasie byśmy się ocierali w tych ubraniach to jest możliwość że on przeniósł te plemniki na swoje spodenki i później podczas ocierania dotarłby one do mojej pochwy? Miałam oczywiście wtedy spodenki no ale były one krótkie i jakoś się boję że np plemniki mogły trafić z jego spodenek na mój pośladek. Jeśli nie ma w tej sytuacji ryzyka ciąży to proszę mi wyjaśnić dlaczego, bo nie radzę sobie już z tym lękiem 🙁

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! W tej sytuacji nie było ryzyka ciąży, ponieważ plemniki nie przechodzą przez tkaniny. Poza tym błyskawicznie giną poza organizmem człowieka – gdyby nawet sperma znalazła się po zewnętrznej stronie spodenek, szybko by wyschla, a tym samym wyginęłyby plemniki. Wreszcie, plemniki nie “wędrują” tez po ciele i nie są w stanie przeskoczyć z jednej części ciała na drugą. 😉

   Odpowiedz
   • Paula
    Paula says:

    Dziękuję 🙂 a co w przypadku tej samej sytuacji, tylko że byłabym naga, a chłopak bokserki i spodenki? Boję się o to że chłopak jakoś nieświadomie poprawił penisa i przeniósł preejakulat na swoje spodenki a później jak się ocieraliśmy to że te plemniki jeśli w ogóle tam były to że dostały się do pochwy. Czy plemniki przeżyłyby dłuższy czas na ubraniu?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Cześć! W tej sytuacji też nie ma ryzyka ciąży, z tego samego powodu – plemniki nie przechodzą przez tkaninę. Nie, plemniki nie przeżyją dłużej na ubraniu – sperma momentalnie wsiąknie. Nie musisz się obawiać, że zajdziesz w ciążę w wyniku takich aktywności, bo jest to niemożliwe. Żeby mogło dojść do ciąży, znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu musi się znaleźć bezpośrednio w pochwie.

     Odpowiedz
 19. Obawa o ciążę
  Obawa o ciążę says:

  Cześć 🙂 10 dnia cyklu ocieraliśmy się z chłopakiem w spodenkach i bieliźnie i nie było wytrysku, wydzielił mu się tylko preejakulat, nie dotykał on moich okolic intymnych, jedynie pośladki, nie było też pettingu. Miałam już troszkę wodnistą wydzielinę. Gdy chłopak pojechał poszłam do toalety. Gdy zdjęłam ubrania czułam tak jakby mokro w okolicy pochwy, troszkę tak jakby tutaj bardzo blisko pochwy. W mojej głowie pojawiła się myśl że może to preejakulat chłopaka, no ale jak miałby on tam się znaleźć? Czy możliwe że to była moja wydzielina?

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Ciąża w tym przypadku jest niemożliwa, ponieważ plemniki nie przechodzą przez tkaniny. Wilgoć, którą czułaś, musiała być Twoją wydzieliną. 😉

   Odpowiedz
 20. Ocieranie
  Ocieranie says:

  Hej. Czy jeśli chłopak ma bokserki a ja nic i się dosyć mocno ocieramy, udajemy seks, chłopakowi wydziela się preejakulat i jest widoczny na bokserkach to można zajść w ciążę? Nie potrafię pojąć jak plemniki nie przechodzą przez materiał, przecież są mikroskopijnej wielkości.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! To nie jest ryzykowna sytuacja, plemniki nie przechodzą przez materiał. To prawda, są mikroskopijne, ale wciąż są wystarczająco duże (mierzą ok. 0,006 mm) , by materiał był dla nich barierą nie do przejścia. Przechodzi za to woda, z której w dużej mierze składa się sperma, a której cząsteczki są znacznie mniejsze (dla przykładu atom wodoru ma średnicę ok. 0,000 000 008 cm, a atom tlenu 0,000 000 0013 cm). Stąd mokre plamy.

   Odpowiedz
 21. :)
  :) says:

  Czy jeśli byłam w saunie, miałam ubrany strój kąpielowy (stringi i biustonosz) i siedziałam w saunie, a nie położyłam ręcznika, bo o nim zapomniałam to można tak zajść w ciążę? Czy plemniki mogły tam jakoś się znaleźć i przetrwać?

  Odpowiedz
 22. Cześć
  Cześć says:

  Cześć. A czy są jakieś materiały przez które plemniki faktycznie mogą przejść np legginsy? Są też takie tkaniny które jak się rozciągnie materiał to widać w całym materiale takie jakby malutkie dziurki nie wiem jak to nazwać ale myślę że wiecie o ci mi chodzi 😉

  Odpowiedz
   • .
    . says:

    A w przypadku takich cienkich takich które jak się rozszerzy materiał to są takie jakby małe dziurki w nim to też nie przejdą? Wydaje mi się że mogłyby przejść właśnie przez taki materiał ale nie wiem jak to wygląda.

    Odpowiedz
 23. A
  A says:

  Cześć. A jeśli ja byłam w majtkach i legginsach, a chłopak w bokserkach i spodenkach materiałowych i tak jakby wziął do ręki penisa i tak jakby go postawił i trzymał ale nadal był w tych ubraniach i wtedy udawalismy seks tak że ja niby siadam na niego ale też byłam w ubraniach i chłopakowi wydzielał się preejakulat to też plemniki w takiej sytuacji nie mogą przejść? Oczywiście byliśmy w tych ubraniach i penis nie wchodził do pochwy tylko tak jakby imitowalismy te ruchy jak podczas seksu i było to delikatnie.

  Odpowiedz
 24. Hej
  Hej says:

  Cześć. Czy jeśli chłopak skorzystał z toalety to mógł przenieść jakieś plemniki na ręce skoro wcześniej nie miał wytrysku? Nie jestem w stanie określić czy wydzielił się mu preejakulat, ponieważ nic nie robiliśmy, ale jakby faktycznie tak było to mógł on przenieść jakieś plemniki na ręce, a następnie jak po jakimś czasie nie wiem ile dokładnie dotykał moich pośladków i pochwy ale przez moje majtki i legginsy to mogło tak dojść do zapłodnienia? I jeszcze druga sytuacja czy jeśli on faktycznie miałby coś na tych rękach i w jakiś sposób przeniósłby to na moje ręce np podczas trzymania się za ręce a następnie po jakimś czasie ja umyłam ręce i osuszylam a później skorzystałam z toalety to mogłam jakoś przenieść plemniki do pochwy? Chodzi mi o to czy mogłam zrobić to jakoś przypadkiem?
  Pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Opisane sytuacje nie niosły za sobą ryzyka ciąży. Plemniki bardzo szybko giną poza organizmem człowieka i nie przenikają przez tkaniny.

   Odpowiedz
 25. Wiki
  Wiki says:

  Cześć, czy jeśli jestem w majtkach a partner dojdzie na mój brzuch to nie ma szansy na zajście w ciąże.
  I drugie pytanie czy to normalne, ze jak zaczęłam stosować tampony (miałam ok 14 lat) sprawiały mi duży ból, z czasem przestałam to odczuwać, ale gdy partner robił mi placówkę (długo przed pierwszym razem czułam straszny ból i nie był w stanie włożyć mi palca, a po pierwszym razie ja nie odczuwam ze on wsadza dwa lub trzy palce? Czy to możliwe ze pochwa az tak się rozszerza?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Plemniki nie przechodzą przez tkaninę, więc ciąża w takiej sytuacji nie jest możliwa.
   Pochwa jest bardzo elastyczna – przecież może przez nią przejść rodzące się dziecko. Pamiętaj, że jeśli przy jakiejś aktywności odczuwasz ból, to nie musisz jej wykonywać.

   Odpowiedz
   • Wiki
    Wiki says:

    A czy możliwe jest to, ze po pierwszym razie az tak sie naciągnęłam?
    Zastanawia mnie to ze minął tydzień, a ja jesyem w wstanie zmieścić w sobie dwa/trzy palce, a przed pierwszym stosunkiem po jednym bolał mnie brzuch…

    A co do plemników, czy jeśli robię mu dobrze i chlapnie nam sperma, czy to na pościel, czy na prześcieradło…. To jest możliwość ze jakimś cudem tk trafi do mojej pochwy i beee w ciąży? Obawiam się potem spać pod kołdra… wiem ze to głupie, ale jednak mam taki lek.

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     W ten sposób nie da się zajść w ciążę. Sperma wsiąknie w pościel i nie będzie zdolna do zapłodnienia. Żeby mogło dojść do ciąży, w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy.
     Jak już pisałam, pochwa jest bardzo elastyczna. Tak, to możliwe, że teraz jesteś w stanie zmieścić w niej kilka palców, a wcześniej nie było to komfortowe. To nie jest tak, że pochwa się “naciąga” raz na zawsze – po prostu w niektórych sytuacjach na chwilę się rozciąga, a potem wraca do wyjściowych rozmiarów.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *