Masturbacja

Masturbacja to dotykanie i pobudzanie własnych narządów płciowych, co prowadzi do osiągnięcia przyjemności seksualnej i może się skończyć orgazmem. Jest wiele technik masturbacji. Można się stymulować ręką, wibratorem czy strumieniem bieżącej wody, a także pocierać się (np. o łóżko czy poduszkę) i pobudzać na wiele innych sposobów. Pamiętaj, żeby zadbać o swoje bezpieczeństwo i nie używać do masturbacji przedmiotów, które mogłyby spowodować np. zranienia.

Masturbacja nie jest przejawem żadnego zaburzenia i nie prowadzi do zaburzeń życia seksualnego. Można o niej mówić jako o zjawisku problematycznym w sytuacji, w której osoba masturbująca się nie ma kontroli nad swoim zachowaniem, albo masturbuje się tak długo i intensywnie, że robi sobie krzywdę, okalecza się lub cierpi.

Więcej o masturbacji przeczytasz tutaj.

Petting

Petting jest formą aktywności seksualnej, w której uczestniczy więcej niż jedna osoba. Polega on na wzajemnych pieszczotach (bez penetracji).

Seks przez ubranie

„Seks przez ubranie” to sytuacja, w której dwie osoby pocierają się wzajemnie miejscami intymnymi, ale między nimi jest bariera z odzieży.

Seks oralny

Seks oralny to pieszczoty narządów płciowych za pomocą ust lub języka.

Seks analny

Seks analny to stosunek, w którym członek wchodzi w odbyt drugiej osoby.

Stosunek oralno-analny (rimming)

Kontaktami oralno-analnymi nazywamy takie pieszczoty, podczas których usta lub język jednej z osób mają kontakt z odbytem drugiej osoby. Inna nazwa tej praktyki to rimming.

Stosunki waginalne (pochwowe)

Stosunki waginalne to takie, podczas których penis wchodzi do pochwy.

Stosunek przerywany

Stosunek przerywany to stosunek waginalny, w którego przypadku jedna z osób wycofuje penisa z pochwy, zanim nastąpi wytrysk nasienia.

 

Ryzyko ciąży a wybrane aktywności seksualne

W ciążę można zajść, kiedy świeża sperma dostanie się do pochwy albo w jej bliskie okolice.

Ryzyko ciąży istnieje przede wszystkim podczas stosunków waginalnych. Należy pamiętać, że stosunki przerywane także wiążą się z ryzykiem zapłodnienia i nie są skuteczną formą antykoncepcji, bo jeszcze przed wytryskiem z penisa może wydostać się niewielka ilość preejakulatu – płynu, w którym mogą znajdować się plemniki. Stosunek przerywany nie jest skutecznym sposobem zabezpieczenia przed niechcianą ciążą!

Przy każdej okazji, kiedy sperma mogłaby mieć kontakt z pochwą, należy brać pod uwagę stosowanie metod antykoncepcyjnych. A w sytuacji, gdy doszło do ryzykownej sytuacji, można skorzystać z tzw. antykoncepcji awaryjnej

Na marginesie warto wspomnieć, że wśród niektórych osób używających tabletek antykoncepcyjnych panuje mit, że tabletki zabezpieczają przed ciążą tylko w czasie, kiedy się je bierze, a podczas 7-dniowej przerwy nie jest się zabezpieczonym. Nie jest to prawda! Tabletki, podobnie jak inne hormonalne środki antykoncepcyjne, zabezpieczają przez cały czas ich stosowania. Czyli również w czasie 7-dniowej przerwy, o ile po niej rozpocznie się kolejne opakowanie.

Pozostałe wyżej wymienione aktywności seksualne nie niosą ze sobą bezpośredniego ryzyka ciąży, ale podczas ich trwania sperma może dostać się w okolice pochwy, co może już doprowadzić do zapłodnienia. Przykładowo seksu analnego nie powinno się traktować jako niezawodnego sposobu na uniknięcie ciąży – odbyt i wejście do pochwy znajdują się w niedużej odległości od siebie i plemniki mogą przedostać się do pochwy, gdy sperma wyleje się z odbytu. Co więcej, petting także nie niesie ze sobą ryzyka ciąży, o ile nie nastąpi natychmiastowe przeniesienie spermy do pochwy, np. na ręce.

 

Ryzyko infekcji a wybrane aktywności seksualne

Aktywność seksualna wiąże się też z ryzykiem zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową i innymi chorobami zakaźnymi. Z tego powodu ważne jest, by zapytać drugą osobę o jej stan zdrowia oraz samemu systematycznie się badać. Jeśli nie znamy stanu zdrowia swojego bądź partnera, warto używać prezerwatyw, które chronią przed zakażeniem.

Niezabezpieczone stosunki waginalne (także przerywane) niosą ze sobą ryzyko zakażenia infekcjami przenoszonymi drogą płciową. Ryzyko w większym stopniu dotyczy osoby z pochwą, ponieważ powierzchnia błony śluzowej pochwy jest większa niż penisa. Oznacza to, że ewentualne wirusy mają większą szansę przeniknąć do organizmu.

Seks oralny również niesie ze sobą ryzyko zakażenia. Zarówno osoba dająca, jak i odbierająca pieszczoty jest narażona infekcję. Można jednak zminimalizować ryzyko zakażenia, stosując prezerwatywy albo lateksowe rękawiczki czy chusteczki.

W przypadku seksu analnego ryzyko zakażenia dotyczy zwłaszcza osoby penetrowanej. Błona śluzowa odbytu jest delikatna i podatna na uszkodzenia. Dlatego zawsze podczas takiej aktywności seksualnej należy używać prezerwatyw (również ze względów higienicznych)! Ponadto, w związku z brakiem naturalnej lubrykacji odbytu, należy zawsze stosować lubrykant, aby zminimalizować prawdopodobieństwo uszkodzeń i otarć.

Stosunki oralno-analne także niosą ze sobą ryzyko zakażenia HIV i innymi chorobami zakaźnymi, np. wirusowym zapaleniem wątroby typu B (WZW B).

Choć petting nie niesie ze sobą ryzyka infekcji przenoszonych drogą płciową, może dojść do zakażenia w sytuacji, gdy np. do ciała jednej z osób przedostanie się krew z otwartej rany zakażonego partnera. W przypadku pettingu i masturbacji warto zadbać o higienę – myć ręce i wszelkie przedmioty używane do pieszczot.

Podczas pocałunków nie można zakazić się wirusem HIV, o ile osoby całujące się nie mają w ustach otwartych i krwawiących ran. Nie ma też możliwości zajścia w ciążę tą drogą. Pocałunki niestety niosą ze sobą ryzyko zakażenia niektórymi chorobami zakaźnymi, np. opryszczką (HSV). Dlatego, jeśli partner lub partnerka ma wątpliwości co do swojego stanu zdrowia, a szczególnie nieprzyjemne objawy związane z okolicami jamy ustnej, to dobrze by udał_a się na konsultację do lekarza.

Gdy zauważymy u siebie niepokojące objawy, nie należy ich ignorować! Powinniśmy udać się do lekarza na konsultację. W przypadku, gdy zostanie u nas zdiagnozowana choroba zakaźna, powinniśmy o tym poinformować osoby, z którymi utrzymujemy kontakty seksualne. Druga osoba może bowiem też potrzebować leczenia.

Polecamy też poczytać naszą broszurę o infekcjach i sekcję o ciąży!

 

Bibliografia

Barclay, L. i Murata, P. (2008). Noncoital Sexual Activity May Not Be “Safe” Sex. Medscape Medical News. (Artykuł dostępny po zalogowaniu się).
Centrum Zwalczania i Zapobiegania Chorób [CDC] (2006). Can I get HIV from oral sex?
Durex.com (2005). Światowy raport postaw i zachowań seksualnych.
Health24.com (2006). Dating, sex and HIV – what can you do and what can’t you?
Health24.com (2008). Sexual practices: what’s safe and what’s not.
Izdebski, Z. (2005). Wiedza na temat HIV/AIDS. Zachowania seksualne Polaków. (Badania omawiane przez Z. Izdebskiego na wykładach Wprowadzenie do seksuologii w Szkole Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie w 2006 r.)
LesbianSTD.com (2006). Safer Sex Practices.
Lew-Starowicz, Z. i Długołęcka, A. (2006). Edukacja seksualna. Warszawa: Świat Książki.
Rogowska-Szadkowska, D. (2007). Zakażenie HIV w następstwie kontaktów seksualnych. W: Krajowe Centrum ds. AIDS. Wiedza o HIV/AIDS – HIV/AIDS na świecie.
Sierzpowska-Ketner, A. (2004). Poland. W: Francoeur, R.T. i Noonan, R.J. (red.). Continuum Complete International Encyclopedia of Sexuality (CCIES). New York and London: The Continuum International Publishing Group.

Na licencji CC by-nc-sa: http://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/2.5/pl/ (Tymoteusz Wołodźko)

Redakcja: Maria Pawłowska, Finka Heynemann, Anna Marczyńska

12 komentarzy:
 1. Inna
  Inna says:

  Jednego nie potrafię zrozumieć, jak niektórzy latami uprawiają stosunek przerywany i nie wpadają? Od czego, kogo to zależy?. Jedyne co mi przychodzi do głowy to czy stosunek przerywany uprawiaja tylko w dni nie plodne? i co nie maja preejakulantu? wiem ze nie wszyscy go wydzielaja..

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! To dobre pytanie, na które trudno wskazać jednoznaczną odpowiedź 😉 Nie jest tak, że każdy niezabezpieczony stosunek rzeczywiście skończy się ciążą. Szanse na ciążę przy stosunku przerywanym są poza tym oczywiście mniejsze niż przy stosunku z wytryskiem w pochwie (ale wciąż są – i to niemałe! dlatego to nie jest forma antykoncepcji). Być może to właśnie jest powód, dla którego niektóre osoby nie zachodzą w ciążę, choć stosują stosunek przerywany. Inny możliwy powód to to, że nie u każdej osoby preejakulat zawiera plemniki. W każdym razie nie warto uznawać przykładów osób, które pomimo takich stosunków unikają ciąży, za powód do stosowania stosunku przerywanego jako formy antykoncepcji, bo wiąże się on z ryzykiem zapłodnienia i antykoncepcją nie jest.

   Odpowiedz
 2. zagubiona
  zagubiona says:

  czyli aktywność seksualna to po prostu czynność doprowadzająca do podniecenia a stosunek seksualny to inaczej seks z penetracją? czyli petting to aktywność seksualna bo są to pieszczoty doprowadzające do podniecenia, a stosunek to też aktywność ale polegajaca na penetracji? tak to rozumieć?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Zarówno petting, jak i seks z penetracją to przykłady aktywności seksualnej. Sformułowania “stosunek seksualny” używa się zwykle zamiennie z określeniem “seks z penetracją”.

   Odpowiedz
 3. Monika
  Monika says:

  Witam. Dzisiaj 30 dzień cyklu. Nie uprawiałam seksu waginalnego ani analnego. Jedynie dawałam seks oralny chłopakowi. Sperma za każdym razem trafiała do ust lub w chusteczkę. Później nie mieliśmy bezpośredniego kontaktu z moją pochwą. Przed skorzystaniem z toalety myłam ręce, a czasami nawet kilka razy. Bardzo się boję ciąży. Czy może do niej dojść przez palce tylko w sytuacji jak dosłownie zaraz po wytrysku przeniesie się widoczną ilość do pochwy? Czy wystarczy niewidoczna ilość po np 30-60 minutach od wytrysku i jakoś przypadkowo lub po umyciu rąk? Jeszcze imitowalisny ruchy seksualne dość intensywnie w ubraniach. Czy przez cienki materiał jakim są legginsy plemniki mogą przejść? Bardzo się stresuję i chcę już dostać miesiączkę.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Przez seks oralny i ocieranie w ubraniach nie da się zajść w ciążę. Żeby mogło do niej dojść, świeża sperma lub preejakulat muszą się znaleźć w pochwie. Plemniki nie przechodzą przez ubranie, w tym przez legginsy.

   Odpowiedz
   • Monika
    Monika says:

    Dobrze, czyli musiałaby być to widoczna ilość świeżej spermy przeniesiona do pochwy bezpośrednio i zaraz po wytrysku? Nie ma mowy o zapłodnieniu jeśli ewentualna ilość ejakulatu bądź preejakulatu była niewidoczna, niewyczuwalna i po około 30 min po wytrysku?

    Odpowiedz
 4. Ewk.aa
  Ewk.aa says:

  Hej. Czy jeśli po wytrysku u mnie w ustach i po połknięciu przeze mnie nasienia mój partner mógł mieć jakieś śladowe ilości preejakulatu na rękach (ponieważ też przez chwilę stymulował swojego członka podczas gdy ja mu robiłam seks oralny) i po wszystkim zaciągnął spodnie i poprawił członka przez spodnie i mógł na nich zostawić jakąś ilość preejakulatu bądź ejakulatu, poszedł umyć ręce i po około godzinie może pół godziny (nie jestem w stanie określić ile dokładnie minęło) ocieraliśmy się o siebie przy czym ja miałam tylko majtki a on właśnie majtki i te spodnie to czy ta sperma z jego spodni jeśli wgl tam była mogła przejść do mojej pochwy i mogło dojść do zapłodnienia? Był to 23 dc.
  Pozdrawiam.

  Odpowiedz
   • Ewk.aa
    Ewk.aa says:

    Dziękuję! A jak to jest z użyciem cudzego ręcznika? Czy jeśli wytrę się po kąpieli ręcznikiem taty/brata to jest możliwość ciąży? Niby czytałam u was, że nie ma takiej możliwości, ale gdyby ten ręcznik był mokry od wody?

    Odpowiedz
    • Olga
     Olga says:

     Nie, to nie wiąże się z żadnym ryzykiem. Żeby mogło dojść do ciąży, w pochwie musi się znaleźć znaczna ilość świeżej spermy lub preejakulatu.

     Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *