Jednym z najważniejszych elementów związku jest szacunek. Trudno nazwać relację udaną, jeżeli brakuję w niej wzajemnych uczuć, poszanowania praw i godności drugiej osoby. Nie można zbudować przyszłości bez wzajemnego szacunku i komunikacji. Ważne jest, by już na początku nakreślić drugiej osobie nasze granice, aby miała ona świadomość naszych uczuć oraz oczekiwań. Jeżeli bliska osoba rani nasze uczucia i przekracza nasze granice, chociaż o nich informujemy – jest to sytuacja przemocowa.
Poniżej przedstawimy kilka sytuacji, w jakich możemy się znaleźć my albo nasz_a partner_ka, które mogą oznaczać, że w relacji brakuje szacunku, granice są przekraczane i możliwe, że dochodzi do przemocy.
Często pada sformułowanie „coś jest z tobą nie tak”, „mógłbyś/mogłabyś być inny/inna”
Po pewnym czasie w związku „zdejmujemy” różowe okulary i zaczynamy dostrzegać wady drugiej osoby. Widzimy, że nie jest ideałem i przeszkadzają nam różne jej zachowania. Ważne jest, by nie narzucać drugiej osobie, jak ma się zachowywać, lecz nawiązać z nią kontakt, rozmowę. Wyjaśnić, co nam przeszkadza, i – jeśli to możliwe – razem to zmienić. Przemyśleć sobie również, czy ten „nowy” partner/„nowa”partnerka nam odpowiada.
Z czasem, gdy związek przekształca się w długą relację, człowiek zaczyna się zmieniać. Jest to naturalny proces. Dorastamy, dojrzewamy, przeżywamy różne sytuacje, które kształtują nasz charakter. Relację partnerską można porównać do plasteliny. Dopóki te zmiany nie są czymś negatywnym lub toksycznym, dobrze jest pozostać otwartymi na zmiany.
Brak komunikacji
Należy słuchać, a nie tylko słyszeć. Umiejętność słuchania drugiej osoby jest bardzo ważna w relacjach międzyludzkich. Komunikacja zaczyna szwankować, gdy druga osoba przerywa czyjąś wypowiedź, nie poświęca uwagi osobie mówiącej, stara się ją dominować. Umiejętne słuchanie swojego partnera opiera się na uważności na drugą osobę. Czasem warto powtórzyć to, co powiedziała druga osoba, lub poprosić o powtórzenie tego, co sami powiedzieliśmy – po to, aby upewnić się, że komunikat został odebrany i zrozumiany.
Partner_ka narzuca Ci swoją wolę
Udane, prawdziwe partnerstwo opiera się na wspólnym podejmowaniu decyzji i szacunku dla różnicy zdań. Kompromis, zwłaszcza w kwestiach priorytetowych dla związku, jest niezbędny w relacji kochających się osób.
Partner_ka nie słucha Twojego „nie”
Zawsze możesz odmówić swojemu partnerowi/swojej partnerce w każdej sprawie. Związek nie zobowiązuje Cię do uprawiania seksu. Nie musisz mieć ochoty na stosunek lub na przećwiczenie nowej pozycji. Partner_ka nie ma prawa Cię do niczego zmusić wbrew Twojej woli! Nie musisz się zgadzać nie tylko na aktywności seksualne. Druga osoba powinna szanować Twoją odmowę również w takich kwestiach jak wyjścia lub pozostawanie w domu, inne czynności, ubiór itp.
Partner_ka jest zaborczy_a
Szacunek opiera się na zaufaniu. Zaufanie na szacunku. Te dwie kwestie muszą iść ze sobą w parze, by związek miał szansę trwać. Każda ze stron ma prawo mieć swoich znajomych i spotykać się z nimi bez drugiej połówki. Bycie w związku nie zwalnia nas z prawa do samodoskonalenia się. Należy dbać również o siebie, nie tylko o drugą połówkę. Ograniczenia partnera_ki mogą prowadzić do wielu konfliktów, a w konsekwencji do rozstania. Chorobliwa zazdrość jest toksyczna. Pamiętaj, że masz prawo do prywatności i jej poszanowania! Jeżeli zaborczy_a partner_ka czyta Twoją korespondencję, zabiera Ci telefon, nie pozwala Ci wychodzić lub spotykać się z innymi – jest to nie tylko brak szacunku, ale sytuacja przemocowa.
Zachowanie partnera/partnerki sprawia, że cierpisz
Szacunkiem jest również nieczynienie krzywdy i niezadawanie bólu najbliższej osobie. Każdy z nas jest odpowiedzialny za swoje własne słowa i czyny. Zamierzone wyzwiska, poniżanie, groźby i bezpodstawne oskarżenia, przemoc fizyczna i emocjonalna to najbardziej bolesne i widoczne przejawy braku poszanowania drugiej osoby w związku. By relacja trwała jak najdłużej, należy obdarzyć partnera/panterkę szacunkiem i zaufaniem oraz słuchać go/jej. To pomoże poradzić sobie z konfliktami.
Źródła: http://ohme.pl/zwiazek/5-sygnalow-ze-twoj-partner-cie-szanuje/
Jak mam zareagować gdy mój parter mówi mi że nie wie czy mnie już kocha?
Cześć! To trudne pytanie i nie mamy na nie jednej właściwej odpowiedzi. Zachęcam do tego, by zastanowić się, jak się czujesz z takim komunikatem i jak czujesz się w tej relacji, i porozmawiać z partnerem o Waszym związku.