Prawie 88% kobiet w Polsce doświadczyło molestowania. Ponad 22% zostało zgwałconych, a 23% doświadczyło próby gwałtu. To prawie co czwarta z nas! Ale to nie tylko liczby. To prawdziwe historie. Za każdą z tych liczb stoi ofiara przemocy, ze swoim bólem, cierpieniem i lękiem.

W dniach 25.11 – 10.12 trwa “16 dni akcji przeciwko przemocy ze względu na płeć” – ogólnoświatowa kampania, która zwraca uwagę na przemoc dotykającą ogromną liczbę osób na  świecie. Z tej okazji na naszym Facebooku możecie znaleźć kilka postów, w których opisujemy typowe reakcje na przemoc. W psychologii wyróżnia się trzy główne reakcje na zagrożenie – ucieczkę, znieruchomienie i atak (z ang. flight, freeze, fight).

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

FIGHT

Przed Wami Natalia, która odezwała się do nas, nie mogąc sobie wybaczyć, że użyła siły. Jej reakcją na przemoc był atak.

Natalia absolutnie nie ma za co się winić – broniła się przed zagrożeniem. Pamiętajcie, że każda reakcja jest ok. Nie wstydźcie się i nie miejcie do siebie pretensji – to, co się stało, nie było Waszą winą, a Wasza reakcja była metodą na poradzenie sobie z niebezpieczeństwem!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

FLIGHT

Każda reakcja na przemoc jest ok. Nie obwiniajcie się za żadne zachowanie, którym się przed nią broniłyście/liście.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

FREEZE

Każda Twoja reakcja jest w porządku. Zareagowałaś tak jak mogłaś i potrafiłaś w tamtej sytuacji. Nie obwiniaj się.
Jeśli zechcesz możesz złożyć skargę na lekarza w kierownictwie przychodni.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Nasza akcja na #16dniprzeciwkoprzemocy, prezentująca trzy główne reakcje na zagrożenie rozniosła się po sieci i przyniosła echo w postaci wiadomości od Was. Jedna z Was miała odwagę podzielić się z nami swoją własną historią, którą tutaj anonimowo przytaczamy.

To fantastyczne, że macie odwagę pisać do nas o swoich trudnościach, także tych związanych z przemocą seksualną! Jesteśmy tu dla Was, by Was wspierać, wysłuchać i podpowiedzieć rozwiązania.

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

Chcemy jeszcze przypomnieć tekst “Jestem przetrwaczką” – poruszające wyznanie kobiety, która dla miłości uparcie znosiła krzywdę.

http://codziennikfeministyczny.pl/jestem-przetrwaczka/

Jeżeli poczujesz, że któryś z tekstów jest choć trochę o Tobie – zachęcamy do szukania pomocy!

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

*Dane za Fundacja na rzecz Równości i Emancypacji STER
#16dni #16days #16dniprzeciwkoprzemocy

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *