Jesteś rodzicem nastolatka i masz poczucie, że czas odbyć rozmowę na „te tematy”, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Czy raczej dopiero spodziewasz się dziecka i chcesz się zawczasu przygotować do wychowania młodego człowieka? A może pracujesz w przedszkolu i masz wątpliwości dotyczące zachowań, jakie obserwujesz u maluchów? W każdym z tych przypadków nowa książka Agnieszki Stein pt. „Nowe wychowanie seksualne” może Cię zaciekawić.

Nie jest to szkolny podręcznik, nie jest to nawet typowy poradnik. Nie znajdziesz tu wykazu środków antykoncepcyjnych ani spisu infekcji przenoszonych drogą płciową. Nie zostanie Ci tu również podany przepis na wychowanie dziecka. Lektura tej pozycji może Cię za to skłonić do refleksji nad seksualnością własną i Twoich dzieci.

Szeroki zakres

A czym ta seksualność właściwie jest? Zdaniem autorki „seksualność to całokształt zjawisk w życiu człowieka wynikających z tego, że ma płeć, i związanych z płcią”. W związku z tym książka dotyka kwestii takich jak poczucie własnej wartości, granice, ciało i higiena czy stereotypy płciowe, a nie tylko relacje, seks i niebezpieczeństwa z nim związane.

Jest to książka bogata i przekrojowa. Z pewnością wymagała od autorki ogromnego przygotowania. Wydaje się, że pozycja powstała między innymi po to, by odpowiedzieć na pewne potrzeby rodziców, które autorka (jako praktyk) dostrzegła podczas prowadzonych przez siebie warsztatów dla rodziców i dla profesjonalistów. Myślę, że lektura „Nowego wychowania seksualnego” może wielu osobom pomóc w pracy z niepokojem dotyczącym tego, że z nimi albo z ich dzieckiem jest coś nie tak. Jest to książka bogata w przykłady, dzięki czemu można dostrzec, jak wielu ludzi ma podobne problemy i obawy. Jako przykład można by podać dość głośny i kontrowersyjny temat dziecięcej masturbacji. Autorka wspomina, jak wielu rodziców i profesjonalistów zwraca się do niej z niepokojem związanym z tą sprawą, i wyjaśnia – powołując się na swoją szeroką wiedzę i bogate doświadczenie – jak powszechne jest to zjawisko.

Dla głodnych wiedzy po każdym rozdziale przygotowana została lista inspiracji do dalszej eksploracji tematu – są tu tytuły książek, filmów, seriali itp., które mogą albo pomóc poszerzyć wiedzę, albo po prostu stanowić okazję do rodzinnej rozmowy po wspólnej lekturze czy wspólnym seansie.

Ponadto poradnik ten dostarcza nie tylko teorii. Pozwala przemyśleć różne kwestie, które mogą być dla rodziców trudne, pozwala przemyśleć swoje własne doświadczenia. Wprost stawia pytania – te trudne i te całkiem proste, ale równie przecież ważne.

O seksualności z szacunkiem i zrozumieniem

Co dla mnie jednak najważniejsze, jest to książka napisana z ogromnym szacunkiem dla dzieci i rodziców, dla różnorodności ich przekonań i potrzeb. Nie wyklucza się tu nikogo ze względu na wiek czy poglądy na życie. Rzuca się też w oczy, że książka wyrosła z nurtu rodzicielstwa bliskości, w którym podkreśla się znaczenie więzi emocjonalnej między dzieckiem a jego opiekunem.

Moim zdaniem jest to pozycja obowiązkowa. I to nie tylko dla rodziców! Biorąc pod uwagę, że zgodnie z tym, co we wstępie mówi Agnieszka Stein – „seksualność to sposób, w jaki nasza płeć i orientacja seksualna wpływają na to, jak działamy w świecie i jak świat reaguje na nas” – temat dotyczy każdego człowieka, bez względu na to, czy ma dzieci, czy nie.

Tytuł: Nowe wychowanie seksualne
Autorka: Agnieszka Stein
Wydawnictwo: Mamania
Rok: 2018

Autorka: Olga Awramiuk

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *