Na temat seksu i seksualności istnieje niezliczona liczba mitów i błędnych przekonań. Oto kilkanaście z nich.
1. Mężczyźni mają większe potrzeby seksualne niż kobiety
Potrzeby seksualne są indywidualną sprawą każdego człowieka, płeć nie odgrywa roli. Odczuwanie pożądania i napięcia seksualnego podlega zmianom, a niektóre osoby w ogóle nie są seksem zainteresowane. Ten mit wziął się stąd, że przez tysiące lat odmawiano kobietom prawa do odczuwania pożądania i osiągania satysfakcji seksualnej. Zmienia się to dopiero od niedawna i odkrywamy na nowo świat seksualności.
2. Seks czasem musi boleć
Żaden rodzaj seksu nie powinien być bolesny, także pierwsza penetracja waginalna. Jeżeli coś boli, przerwij i powiedz o tym partnerowi/partnerce. Jeżeli ból się powtarza, porozmawiaj z lekarzem, bo może to sugerować jakąś infekcję.
3. Penis musi mieć odpowiednią wielkość, by stosunek seksualny był udany
Penisy i pochwy mają różne kształty i wielkości. Nie ma żadnej ustalonej idealnej wielkości genitaliów, a odczuwanie przyjemności nie ma z tym związku. Liczy się wiedza na temat tego, co sprawia partnerce/partnerowi przyjemność, wzajemna komunikacja i troska. Nie porównuj się do aktorów porno; ich penisy nie odzwierciedlają średniej!
4. W miarę uprawiania seksu piersi i narządy płciowe trwale powiększają się/zmieniają kształt
Taka zależność nie istnieje. Gdy człowiek jest podniecony, do jego narządów płciowych płynie więcej krwi i w konsekwencji stają się one większe i ciemniejsze. Stan ten jednak mija, gdy mija podniecenie. Wbrew temu, co sądzą niektórzy, pochwa nie stają się luźniejsza na skutek penetracji.
5. Wszyscy (a już na pewno wszyscy geje!) uprawiają seks analny
Niektórzy to robią, inni nie; zależy to od osobistych preferencji i ustaleń z partnerem/partnerką. Rodzaj seksu nie ma nic wspólnego z orientacją seksualną. Wielu gejów nie uprawia seksu analnego.
6. Kiedy raz na coś się zgodzisz, nie można się wycofać
Zgoda na daną aktywność seksualną w każdej chwili może być wycofana. Jeśli nie czujesz się z czymś komfortowo, powiedz to głośno. Jeśli widzisz, że twój partner/twoja partnerka wolałby/wolałaby czegoś nie robić, przerwij.
7. Podczas miesiączki nie można zajść w ciążę
Przeważnie jest tak, że dni płodne występują w połowie cyklu, ale młode osoby często mają nieregularne cykle i trudno jest to dokładnie wyliczyć. Nie należy więc ryzykować i uprawiać seksu bez zabezpieczenia. Plemniki są w stanie przeżyć w ciele kobiety do 7 dni i „doczekać” do jajeczkowania, które szczególnie u osób z krótkimi cyklami może być krótko po okresie.
8. Narządy płciowe są brudne i brzydko pachną
Reklamy mogą przyczyniać się do rozpowszechniania tego mitu, ponieważ sugerują, że – zauważ – szczególnie kobiety potrzebują specjalnych produktów do higieny intymnej. Nie jest to prawda. Dzięki wydzielinie pochwa to organ samooczyszczający się, jest w niej zresztą parokrotnie mniej bakterii niż np. w ustach. Nie wolno myć się w środku, żeby nie zaburzyć równowagi bakteryjnej. Myjemy tylko wulwę (cipkę) z zewnątrz, wystarczy sama woda. Podobnie z penisem – jeśli codziennie dokładnie myjesz go również pod napletkiem, nic nie powinno brzydko pachnąć.
9. Seks powinien długo trwać
Długość stosunku zależy od różnych czynników: stopnia podniecenia, nastroju, stanu zdrowia, odczuwanego stresu i innych. Nie ma żadnej normy, jeśli chodzi o jego preferowaną długość. Za krótki jest wtedy, gdy jest niesatysfakcjonujący. Długo nie zawsze znaczy lepiej, po jakimś czasie mogą pojawić się otarcia i ból.
10. Podczas pierwszego razu błona dziewicza pęka
To, w jaki sposób mówimy o hymenie (błonie dziewiczej), wpływa na to, jak sobie go wyobrażamy. Błona nie pęka, bo nie jest żadnym bąbelkiem, bardziej otacza wejście do pochwy. Pierwsza penetracja, używanie tamponów lub kubeczków menstruacyjnych nie przerywają jej.
11. Seks oralny nie jest tak naprawdę seksem
To naprawdę seks. Dla jednych jest bardziej intymny niż inne rodzaje seksu, dla innych mniej. Trzeba pamiętać, że także podczas niego można się zarazić infekcjami przenoszonymi drogą płciową, warto więc stosować prezerwatywy. Jeśli uprawiasz seks oralny z osobą, która ma wulwę, możesz rozciąć prezerwatywę i przyłożyć ją tak, żeby stanowiła fizyczną barierę.
12. Orgazm pochwowy jest lepszy niż łechtaczkowy czy inny
Pogląd na temat wyższości jednych orgazmów nad innymi jest nieprawdziwy. Wiele kobiet zadręcza się tym, że nie są w stanie osiągnąć orgazmu podczas penetracji waginalnej, bo tylko taki rodzaj stymulacji można zobaczyć na filmach. W rzeczywistości 70% kobiet nie osiąga orgazmu w ten sposób, a dzieje się tak dlatego, że łechtaczka nie jest bezpośrednio dotykana. Warto raz na zawsze pożegnać się z tym mitem, poznać swoje ciało i nauczyć partnera/partnerkę tego, jak może sprawić nam przyjemność.
Autorka: Paulina Wawrzyńczyk
Bardzo ciekawy artykuł tylko troche nie rozumiem jak to jest w rzeczywistosci z tym orgazmem podczas stosunku, osobiscie u mezczyzn, sama jeszcze nie uprawialam juz u kobiet to jasne ze rzadko go osiągają a czy mezczyzni zawsze go maja podczas kazdego stosunku? czy seks ma trwac dopóki mezczyzna nie dojdzie, bez orgazmu nie bedzie zadnej przyjemności?
U osób penisododatnich nie zawsze jest tak, że wytrysk = orgazm, idąc dalej ogólnie brak orgazmu =/= brak przyjemności. Seks może być super przeżyciem i być ultra satysfakcjonujący nawet bez orgazmu
Jasne! Dzięki za ten komentarz.
Cześć! Nie, nie każdy ma orgazm podczas każdego stosunku i nie każdy uważa seks za niesatysfakcjonujący, jeśli nie ma orgazmu. Seks ma trwać tyle czasu, ile chcą tego wszystkie zaangażowane strony.
Nie jest wcale takie oczywiste, że kobiety rzadko osiągają orgazm – seks ma być satysfakcjonujący i przyjemny dla wszystkich zaangażowanych osób.
Cześć, czy seks oralny jest faktycznie bezpieczny pod wzgledem ryzyka ciazy jesli robi sie to tylko w jedna strone?
Cześć! Przy seksie oralnym nie ma żadnego ryzyka ciąży. Skąd miałoby być? Usta i cały układ pokarmowy nie jest w żaden sposób połączony z układem rozrodczym. Żeby mogło dojść do ciąży, sperma musi się znaleźć w pochwie.
A nie da się jakoś pod paznokciami przenieść tego dziadostwa i podczas podcierania się papierem po sikaniu jakoś doprowadzić do ciąży? U mnie to było tak że będąc ubraną zaspokajałam oralnie mężczyznę, potem kilka razy dokładnie umyłam ręce bo się bałam, i dopiero po kilku godzinach się wysikałam, i potem podtarłam papierem toaletowym. Czy nie ma zupełnie ryzyka ciąży?
Absolutnie nie ma tu ryzyka ciąży.
Jeszcze jedna rzecz przyszła mi do głowy, czy jak na ustach po zaspokajaniu oralnym mężczyzny zostało mi trochę preejakulatu, i ja myłam te usta, a potem niedokładnie zmyłam z rąk to co było na ustach, a potem podtarłam się po wysikaniu, to czy istnieje szansa że podczas podcierania się po wysikaniu tą ręką został przeniesieny preejakulat z plemnikami z tych ust? Istnieje taka szansa, czy ja się niepotrzebnie schizuję? Dodam że to już było przynajmniej kilka godzin po. Bardzo proszę o odpowiedź, bo bardzo tym się dręczę, łzy lecą mi co chwilę etc.
Absolutnie nie da się zajść w ciążę w taki sposób.
Chciałam się jeszcze spytać o jedną rzecz. W internecie czytałam coś takiego ze dziewczyna zaspokajała oralnie chłopaka, potem się całowali, a na końcu on zrobił jej minetkę, podobno zaszła od tego w ciążę. Czy to możliwe?
Nie, absolutnie nie jest to możliwe.
A jakie są dowody ja to? Można mieć 100% pewności ?
Plemniki nie są w stanie przeżyć w jamie ustnej ze względu na niesprzyjające środowisko. Są to bardzo delikatne komórki i poza drogami rodnymi giną niemal od razu. Nie ma możliwości przeniesienia plemników poprzez całowanie.
Hej a jak wyglada ryzyko zarażenia się STD podczas seksu oralnego bez zabezpieczenia, jeżeli to ja, jako osoba z penisem, przyjmuje przyjemność? Bo w druga stronę to rozumiem, dla osoby dającej przyjemność preejakulat/wytrysk może być ryzykowny.
Cześć! Ryzyko jest odrobinę mniejsze, ale osoba z penisem jako strona przyjmująca seks oralny też może się zakazić. Dochodzi przecież do kontaktu błon śluzowych.
Dzieki Olga, bardzo pomocna odpowiedz. Czyli prezerwatywa nawet jak się odbiera przyjemność. Przyjąłem. I obiecuje poprawę Poprowadzisz mnie do jakiegoś artykułu na temat prezerwatyw do seksu oralnego? Wybacz dopiero zaczynam swoją przygodę z seksem i wolałbym rzetelną i sprawdzoną wiedzę, a moje wstępne poszukiwania w internecie niewiele mi dały.
Więcej o prezerwatywach przeczytasz tutaj: https://ponton.org.pl/antykoncepcja/prezerwatywa-meska/ i w naszej broszurze: https://ponton.org.pl/wp-content/uploads/2020/01/15.01.2020_antykoncepcja_.pdf. Zasadniczo do seksu oralnego można używać takich samych prezerwatyw, jak do innych rodzajów seksu, ale niektóre osoby lubią korzystać z prezerwatyw smakowych.