Grooming jest to zjawisko polegające na tworzeniu relacji w Internecie między osobami dorosłymi i dziećmi w celu ich uwiedzenia, a następnie wykorzystania seksualnego.

Internet to jedno z najpotężniejszych i najbardziej popularnych mediów; jego rosnąca popularność wśród młodzieży sprawiła, że stał się on dobrym miejscem dla osób o skłonnościach pedofilnych do zawierania znajomości z młodymi ludźmi. Dlatego ważne jest, żeby pamiętać, że sieć to nie zawsze dobra zabawa i przydatne informacje, ale również niebezpieczeństwo.

Jak wygląda grooming?

Grooming jest procesem, który może trwać nawet wiele miesięcy. Wprowadza młodą osobę w świat seksu przez kontakt internetowy. Uwodzenie składa się z kilku etapów. Najpierw pedofil zaprzyjaźnia się z wybraną przez siebie osobą, obserwuje ją i stara się ją jak najdokładniej poznać. Następnie próbuje stworzyć z nią relację przez coraz to dłuższe rozmowy i zadawanie większej ilości pytań. Stawia się też w roli przyjaciela, który jest zawsze zainteresowany młodym człowiekiem, a w razie czego wysłucha go i pocieszy. W następnym etapie pedofil stara się dowiedzieć, czy jego znajomość z daną osobą może zostać odkryta – dopytuje się gdzie stoi komputer i kto do niego zagląda. Później pojawiają się zapewnienia o wzajemności relacji, podkreślanie, że zaufanie i pomoc jest obustronna. Młoda osoba zadowolona z kontaktu z „przyjacielem” może nie zwrócić uwagi, kiedy tematy rozmów zaczną skupiać się na seksualności. Pytania o pierwsze pocałunki i doświadczenie seksualne nie wydają się jej groźne, tym bardziej, że pedofil przedstawia siebie jako osobę troskliwą, autorytet, który dzieli się pewnymi tajemnicami, które dotąd były zarezerwowane dla osób pełnoletnich, a które będą przydatne młodej osobie w przyszłości. Stąd już krok do namawiania do spotkania w rzeczywistości, które może skończyć się stosunkiem seksualnym.

Jak się uchronić przed groomingiem?

Często nie przewidujemy takiego scenariusza naszych internetowych znajomości, jednak, niestety, jest on realny. Szczególnie jeśli w świecie rzeczywistym nie mamy zbyt wielu przyjaciół, a przecież każdy potrzebuje troski i uwagi ze strony innych.

Przed fałszywymi przyjaciółmi należy się chronić, dlatego korzystając z Internetu pamiętaj o paru rzeczach:

  • NIGDY nie podawaj w Internecie (np. na blogu, forum, czacie czy przez komunikator) swojego nazwiska, adresu mailowego, czy adresu zamieszkania, a także nie wysyłaj nieznajomym swoich zdjęć;
  • Internet to miejsce gdzie często ludzie udają, że są kimś innym niż są w rzeczywistości – ostrożności nigdy za wiele;
  • Nie odpowiadaj na wiadomości, które niepokoją Cię chociaż w najmniejszym stopniu;
  • Jeśli czujesz, że coś jest nie tak, daj o tym znać rodzicom lub dorosłym osobom, którym ufasz. Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze!
  • Jeśli ktoś naciska na przeniesienie znajomości z Internetu do realu, zapytaj rodziców lub opiekunów, co myślą na ten temat. Pamiętaj też, że nawet jeśli rodzice udzielą Ci pozwolenia na spotkanie, zawsze powinno odbywać się ono w miejscu publicznym;
  • Kiedy czujesz, że Twoja internetowa znajomość zaszła za daleko, nie obwiniaj się: stałeś_stałaś się ofiarą manipulacji. To nie Ty masz powody do wstydu!
  • Jeśli rozpoznałeś_rozpoznałaś w swojej znajomości z „internetowym przyjacielem” coś niepokojącego lub podejrzewasz, że ktoś z Twoich znajomych może być w niebezpieczeństwie, powiadom rodziców albo opiekunów. Możesz też zajrzeć na stronę helpline.org.pl albo zadzwonić (połączenie bezpłatne): 0 800 100 100.

 

Autorka: Joanna Apanosowicz-Katłu-bej

Źródła:
K. Fenik, Grooming – uwodzenie dzieci w internecie, [w]: A. Jodko (red.), Tabu seksuologii. Wątpliwości, trudne tematy, dylematy w seksuologii i edukacji seksualnej, Wydawnictwo Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej „Academica”, Warszawa 2008, str. 135-144.
http://www.netsmartz.org/pdf/pledgemshs_eng.pdf
http://www.dzieckowsieci.pl
http://www.packet-level.com/kids/iskbook/InternetSafetyforKids-011206.pdf
http://www.saferinternet.pl/wiadomosci_z_prasy/uwaga_pedofil_w_sieci.html

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *