Co to takiego?

Są to zmiany skórne w postaci brodawek, które są wywoływane przez wirus o nazwie HPV.

HPV to wirus brodawczaka ludzkiego i jeden z najczęstszych powodów infekcji narządów płciowych. Typów wirusa brodawczaka ludzkiego jest dość sporo. HPV może też powodować kurzajki na dłoniach czy stopach.

Do zakażenia dochodzi nie tylko poprzez niezabezpieczony kontakt seksualny (genitalny lub oralny), ale też przez kontakt z samą zakażoną wirusem skórą. Przed zakażeniem nie zawsze uchroni więc prezerwatywa.

Nie każdy typ wirusa jest onkogenny (powodujący raka) i potencjalnie szkodliwy dla zdrowia. Jeśli jednak typ wirusa okaże się być onkogenny, to nieleczony może doprowadzić do rozwoju raka szyjki macicy. Dlatego też wirus HPV jest groźniejszy dla kobiet.

Kłykciny kończyste najczęściej spowodowane są przez zakażenie typem wirusa nr 6 lub 11.

Jak wyglądają?

W początkowym stadium rozwoju kłykciny wyglądają jak małe, białawe lub jasnoróżowe grudki i pojawiają się w miejscu wniknięcia wirusa – u kobiet najczęściej przy wejściu do pochwy lub odbytu, ale także w samej pochwie (co oczywiście ciężko zauważyć); u mężczyzn na żołędzi, głównie pod napletkiem, czasem również na mosznie, a także w okolicy trzonu penisa czy wejścia do odbytu.

Gdy są nieleczone, potrafią rozwinąć się do postaci kalafiorowatych wykwitów skórnych.

Sposoby zakażenia

Kłykcinami można się zakazić poprzez każdy rodzaj seksu – oralny (wtedy zmiany pojawiają się w okolicach ust), waginalny czy też analny.

Sposoby leczenia

Nie zawsze sam ginekolog lub urolog będzie potrafił pomóc. Jeśli więc zauważysz na swoich narządach płciowych nowe zmiany w postaci białych lub jasnoróżowych, niebolących grudek, koniecznie udaj się na wizytę do dermatologa-wenerologa. Będzie on w stanie poprawnie określić przyczynę powstania grudek.

Kłykciny leczy się za pomocą wypalania specjalnym płynem, dostępnym jedynie na receptę. Można się ich pozbyć także za pomocą krioterapii lub laseroterapii, a także metod chirurgicznych.

Jeśli na Twoim ciele zostały wykryte kłykciny kończyste i posiadasz macicę, pamiętaj o regularnym badaniu cytologicznym! Pozwoli określić, czy wirus się nie rozwija i tym samym nie atakuje szyjki macicy.

Można też działać prewencyjnie. By uniknąć zakażenia HPV, najlepiej sięgnąć po szczepionkę o nazwie Gardasil 9, która działa na typ 6,11,16 i 18 wirusa.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *