Prawdopodobnie wszyscy słyszeli o tej infekcji, ale mało kto wie, jak ją rozpoznać i leczyć. Rzeżączka wywoływana jest przez bakterię Neisseria gonorrhoeae, zwaną inaczej gonokokiem. Ciężko określić, jak często dochodzi do zakażenia tym patogenem, ponieważ z reguły osoby, które mają objawy, nie zgłaszają się do lekarza. Poza tym u ok. 10% mężczyzn i u aż 50% zakażonych kobiet nie występują żadne objawy. Dlatego aby uniknąć infekcji, należy zawsze pamiętać o używaniu prezerwatywy lub chusteczki lateksowej podczas każdej formy seksu (oralny, analny, waginalny).
Po kontakcie z patogenem objawy pojawiają się zwykle po 3-7 dniach. W zależności od zajętych narządów symptomy mogą się różnić. Przy zapaleniu układu moczowego może wystąpić ból i pieczenie podczas oddawania moczu, ropny wyciek z cewki moczowej (zarówno u kobiet, jak i mężczyzn) lub uczucie pełnego pęcherza wkrótce po jego opróżnieniu. Zapalenie kanału szyjki macicy może wiązać się z występowaniem m.in. upławów (zapalna wydzielina z pochwy), pieczenia, świądu czy plamień międzymiesiączkowych. Po kontaktach analnych u obu płci może dojść do infekcji odbytu objawiającej się pieczeniem lub swędzeniem i obecnością ropno-śluzowej wydzieliny (czasem z domieszką krwi). Kontakty oralne mogą być przyczyną zapalenia gardła, co wiąże się z jego zaczerwienieniem i problemami z przełykaniem.
Jeżeli zaobserwujesz u siebie jeden z tych objawów, udaj się niezwłocznie do poradni wenerologicznej, ginekologicznej lub urologicznej. Leczenie polega na przyjęciu jednej dawki antybiotyku, a skutki nieleczenia mogą być bardzo poważne. Najczęstszym powikłaniem rzeżączki jest zapalenie najądrza oraz zespół zapalenia narządów miednicy mniejszej. U obu płci konsekwencją nieleczonej infekcji mogą być: niepłodność, zapalenie stawów, zapalenie wsierdzia i zapalenie spojówek.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!