Niektóre osoby w związkach boją się ze sobą rozmawiać. Dlaczego? Czasem ciężko jest nam mówić o swoich oczekiwaniach, pragnieniach i uczuciach. Boimy się otworzyć, bo możemy zostać zranieni albo zranić osobę, na której nam zależy. Wszystkie te blokady są jednak w naszych głowach, a otwarcie się przed partnerem_ką może polepszyć naszą relację oraz zwiększyć satysfakcję z życia intymnego. Warto zastanowić się nad tym, co chcemy zmienić lub czego się obawiamy.
Od czego zacząć?
Przede wszystkim zapewnij bezpieczną atmosferę do rozmowy. Obie strony powinny czuć, że mogą rozmawiać bez obaw. W takich warunkach możesz zapytać partnera_kę o zdanie czy ochotę na spróbowanie czegoś innego w łóżku.
Ważne też, aby komunikować lęki i mówić o tym, co nam nie pasuje (zarówno w kwestiach seksualnych, jak i życiu codziennym). Nie oskarżaj przy tym partnera_ki, tylko mów o swoich uczuciach, np. „Gdy robisz X, czuję się Y; chciałbym/chciałabym, żeby…”. Dzięki temu dowiesz się, co druga strona myśli o danej sytuacji, jednocześnie nie atakując jej, a jedynie mówiąc o swoich odczuciach i oczekiwaniach. Pamiętaj również, żeby pielęgnować w sobie otwartość na drugą osobę, okazywać jej szacunek, słuchać i nie oceniać podczas rozmowy, mówiąc np.: „Nie rozumiem, dlaczego tak się zachowujesz, ale jestem z tobą, gdybyś czegoś potrzebował_a”. Czasem partner_ka potrzebuje trochę czasu, żeby się przed nami otworzyć.
Gdy ja chcę lub druga osoba chce spróbować czegoś nowego w seksie
Komunikacja jest ważna w życiu seksualnym. Seks powinien być przyjemnością i zabawą, a nie obowiązkiem lub nieprzyjemną sytuacją. Brak komunikacji często jest przyczyną nadużyć seksualnych. Pamiętaj, że w każdym momencie zbliżenia możesz powiedzieć „nie” lub „przestań”.
Zgoda na seks nie oznacza od razu zgody na wszystkie aktywności. Zarówno my powinniśmy obserwować ciało partnera_ki i skupiać się na jego/jej komunikatach, jak i druga osoba musi zwracać uwagę na nas. Gdy chcesz spróbować nowej aktywności, np. stosunku oralnego albo analnego, nie możesz w trakcie stosunku zrobić czegoś wbrew partnerowi/partnerce, podobnie jak on/ona nie może nic zrobić wbrew Tobie – nawet jeśli jednej stronie wydaje się, że druga strona uzna coś za przyjemne. W przeciwnym razie można stracić zaufanie drugiej osoby lub ona może stracić Twoje. Warto więc porozmawiać przed przystąpieniem do działania, a w trakcie obserwować ciało swoje i partnera_ki oraz wszelkie komunikaty werbalne i niewerbalne. Seks ma sprawiać przyjemność wszystkim zaangażowanym, dlatego warto mówić o swoich potrzebach, tłumaczyć, gdy coś jest dla partnera_ki niejasne, mówić, dlaczego nam na czymś zależy, a także wysłuchiwać wszystkiego, co druga strona ma nam do powiedzenia.
Jeśli nie masz w sobie zgody na coś, co proponuje Ci partner_ka, bądź asertywny_a, odnosząc się przy tym z szacunkiem do drugiej osoby – możesz powiedzieć np.: „Rozumiem, że chciałbyś/chciałabyś tego spróbować, ale ja nie czuję się na to gotowy_a”.
O czym pamiętać?
Przede wszystkim pamiętaj, że szczera rozmowa to podstawa. Nic nie da rzucanie półsłówek podczas kłótni. W afekcie często nie myślimy o bezpieczeństwie swoim i rozmówcy oraz mówimy rzeczy, których tak naprawdę nie mamy na myśli. Jednocześnie nie musisz oczywiście akceptować zachowań, które Ci krzywdzą, szkodzą Ci lub przeszkadzają. To spokojna rozmowa może spowodować, że druga osoba się otworzy i zrozumie, dlaczego coś jest dla Ciebie ważne. Poproś partnera_kę, aby on/ona również mówił_a Ci podczas takich rozmów o swoich odczuciach. Podejdźmy do takiego spotkania z pełną empatią oraz szacunkiem dla drugiego człowieka i traktujmy innych tak, jak sami chcemy, żeby nas traktowano.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!