O seksie napisano bardzo dużo, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby napisać więcej. Zupełnie niedawno ukazała się nowa książka Joanny Mielewczyk, która zgłębia wiele intrygujących, powiązanych z seksualnością człowieka tematów. Bardzo cieszy, że w połowie publikacji pojawia się niewielki rozdział o edukacji seksualnej, która bywa często pomijana jako kwestia upolityczniona, kontrowersyjna i być może niezbyt interesująca.
Rozdział „Edukacja seksualna” to wywiad z dr Alicją Długołęcką oraz Pauliną Wawrzyńczyk, edukatorką Pontonu; komentarz na końcu rozmowy należy do Wiesława Sokoluka; wywiad jest miejscami przeplatany wypowiedziami na temat edukacji seksualnej różnych osób, prezentujących różne nastawienia do tego zagadnienia.
To dość zaskakujące, że na kilkunastu ledwie stronach udaje się rozmówcom poruszyć tyle istotnych spraw. Mowa jest o aspekcie organizacyjnym zajęć z edukacji seksualnej w szkołach i ich jakości; interlokutorki spory nacisk kładą na punkt widzenia młodzieży – i słusznie, ponieważ nazbyt często dorośli dyskutując o tym, jakie powinny być zajęcia o seksualności, nie biorą pod uwagę oczekiwań i potrzeb samych zainteresowanych uczniów i uczennic! Pozostałe kwestie (antykoncepcja, pornografia, przemoc) są także omówione z perspektywy szkolnej, chociaż w węższym zakresie.
Cała publikacja jest godna polecenia, natomiast recenzowany fragment szczególnie; jest dość krótki, ale celnie podsumowuje to, co najważniejsze, czyli potrzebę prowadzenia rzetelnej, neutralnej światopoglądowo i opartej na nauce edukacji seksualnej. Warto przeczytać chociaż ten jeden rozdział, zwłaszcza jeżeli ktoś ma wątpliwości co do nauczania o seksualności człowieka w szkole; jest bowiem szansa, że ta nienachlana i spokojna w argumentacji lektura przekona ich do tego, jak ważne jest dla bezpieczeństwa i poprawnego rozwoju młodzieży przekazywanie im pozytywnej wiedzy o ich ciele i o relacjach między ludźmi, bez narzucania i indoktrynacji, ale z dozą zrozumienia i otwartości.
Autorka:Finka Heynemann
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!