„Tematy tylko dla dziewcząt” Carol Weston to książka zawierająca podstawowe informacje oraz porady dla kobiet w wieku dojrzewania.

Tematyka jest niezwykle szeroka – obejmuje kwestie ciała (np. dbałości o higienę, zrównoważoną dietę), przyjaźni, miłości, seksu, rodziny, pieniędzy, palenia, picia i narkotyków. Autorka sygnalizuje niezwykle istotne tematy takie jak asertywność, radzenie sobie w niezręcznych sytuacjach, inicjacja seksualna, rozmowy z rodzicami o seksie, masturbacja, orientacje seksualne, infekcje przenoszone drogą kontaktów seksualnych, a także dementuje mity dotyczące przemocy seksualnej. Jeden z  rozdziałów poświęca poradom dotyczącym rozwiązywania problemów w rodzinie.

Bardziej szczegółowo omówiona jest antykoncepcja. Autorka m.in. obala mit skuteczności stosunku przerywanego oraz metody kalendarzyka: „Pytanie: Jak nazwać ludzi, którzy stosują metodę ’kalendarzyka’? Odpowiedź: Rodzicami”. Wspomina również o prezerwatywie dla kobiet.

Każdy rozdział zakończony jest odpowiedziami na pytania, które autorka otrzymała od nastolatek, pracując w czasopiśmie młodzieżowym. Na końcu książki znajdziemy również cztery testy, w tym jeden dotyczący zazdrości.

Książkę można polecić ze względu na przyjazny dla młodych osób sposób pisania autorki, praktyczne porady oraz bardzo szeroki zakres tematyczny.

Niestety, książka została wydana w Polsce w 2002 roku i jest tłumaczeniem oryginalnego wydania z 1997 roku… w związku z tym część informacji, szczególnie dotyczących antykoncepcji, może nie być zgodna z najnowszą wiedzą naukową.

Tytuł oryginału: For Girls Only
Autorka: Carol Weston
Wydawnictwo Świat Książki
Warszawa 2002

Autorka: Joanna Skonieczna

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *