Rodzice często mają mnóstwo wątpliwości i obaw dotyczących seksualności swoich pociech. Nie są pewni, jak powinni reagować na masturbację kilkulatka ani jak mogą wspierać nastoletnie dziecko odkrywające swoją orientację. Z pomocą przychodzi książka „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”.

Co w książce?

Jest to zbiór rozmów znanych osób, które mają dzieci, ze specjalistkami i specjalistami zawodowo zajmującymi się tematem ich wychowania i seksem w ogóle. Rozmowy dotyczą rozwoju szeroko pojętej seksualności młodego człowieka. Książka została podzielona na rozdziały odpowiadające grupom wiekowym (0–5, 5–9, 9–12, 12–15, 15–18 lat) i poruszające tematy, które w danej grupie są szczególnie istotne. I tak w pierwszym rozdziale przeczytamy, jak od najmłodszych lat budować w dziecku akceptację własnego ciała czy jak wytłumaczyć maluchowi, skąd się wziął na świecie, a w kolejnych – jak podejść do kwestii pornografii czy w jaką wiedzę i umiejętności wyposażyć nastoletnią osobę, aby mogła świadomie i bezpiecznie rozpocząć współżycie. Co ważne, znajdziemy tu również informacje, które pomogą wspierać dziecko z niepełnosprawnością lub dziecko nieheteronormatywne.

Czy warto?

Rozmowy są ciekawe, a ich lektura z pewnością pozwoli rozwiać wiele rodzicielskich wątpliwości. Nawet zawiłe kwestie są w tej książce tłumaczone w przystępny sposób. Podoba mi się, że autorkom i autorom udało się jednocześnie zawrzeć w przewodniku jasne, ogólne wskazówki wychowawcze i skłonić do refleksji, co będzie najlepsze dla mnie i mojego dziecka, bez zbędnego generalizowania. Najnowsza książka od SEXEDPL nie próbuje udawać kompendium, w którym znajdzie się odpowiedź na każde pytanie, ani że zaprezentowane wskazówki są jedynymi słusznymi. Z pewnością normalizuje za to wiele kwestii, które budzą obawy rodziców (na przykład dziecięcą masturbację), a także buduje przekonanie, że dziecko jest seksualne już od urodzenia. Okazuje się więc, że rozmowy o seksie wcale nie muszą się ograniczać do odpowiadania na pytanie kilkulatka, skąd się biorą dzieci, ani „uświadamiania” nastolatka, że seks wiąże się z ryzykiem ciąży. Dzięki tej lekturze możemy się przekonać, że dbanie o rozwój seksualny pociechy to budowanie w niej pozytywnego nastawienia do ciała poprzez przytulanie, karmienie, szanowanie granic czy niekomentowanie własnego wyglądu, a są to rzeczy, na które rodzice mają duży wpływ.

 

 

Tytuł: „SEXEDPL. Dorastanie w miłości, bezpieczeństwie i zrozumieniu. Przewodnik dla rodziców”

Autorzy:

Rodzice: Magdalena i Piotr Jaconiowie, Anna Koczwara i Denis Suwała, Joanna Okuniewska, Marcin Prokop, Katarzyna Błażejewska-Stuhr i Maciej Stuhr, Martyna Wojciechowska, Aleksandra i Michał Żebrowscy

Ekspertki i ekspert: Barbara Baran, Alicja Długołęcka, Małgorzata Iwanek, Iza Jąderek, Michał Pozdał i Agnieszka Stein

Wydawnictwo W.A.B.

Data premiery: 2022

Autorka recenzji: Olga Połowianiuk

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *