Ludzie uprawiają seks z różnych powodów. Jednym z nich jest chęć posiadania dzieci. Całkiem prawdopodobne, że obecnie nie myślisz o sobie jako o potencjalnym rodzicu. To zupełnie zrozumiałe! Być może już teraz wiesz, że nigdy nie chcesz mieć potomstwa – to też jest OK. Możliwe jednak, że kiedyś postanowisz mieć dzieci. Żeby łatwiej Ci było podejmować świadome decyzje dotyczące Twojego ciała, przybliżymy Ci temat niepłodności.

Co to jest niepłodność?

O danej parze mówimy, że jest niepłodna, kiedy po roku (lub 6 miesiącach w przypadku osób po 35 roku życia) regularnego uprawiania seksu bez zabezpieczenia nie doszło do ciąży. W Polsce nawet co 5 para mierzy się z niepłodnością.

Leczenie niepłodności

Niepłodność to choroba, którą można leczyć na wiele sposobów. Wszystko zależy od jej przyczyny. Czasem będzie potrzebna operacja (np. gdy okaże się, że masz żylaki powrózka nasiennego lub zrosty wynikające z endometriozy), a czasem przyjmowanie leków (np. gdy nie występuje u Ciebie owulacja i potrzebne jest jej farmakologiczne wywołanie). Zdarza się także, że zalecaną metodą leczenia będzie inseminacja. Jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu odpowiednio przygotowanej spermy bezpośrednio do macicy. Bywa również, że do zajścia w ciążę niezbędne będzie skorzystanie z metody in vitro.

Na czym w skrócie polega leczenie metodą in vitro

  • Od osoby pacjenckiej pobiera się komórki jajowe.
  • W laboratorium łączy się komórkę jajową z plemnikiem, czyli doprowadza do zapłodnienia.
  • Czeka się kilka dni, aż w odpowiednich warunkach laboratoryjnych z zapłodnionej komórki powstanie zarodek.
  • Umieszcza się zarodek w macicy osoby pacjenckiej.

Dalej ciąża uzyskana z takiej procedury przebiega tak samo jak ciąża, do której doszło po stosunku seksualnym. Dzieci urodzone dzięki in vitro również niczym nie różnią się od tych, których rodzice nie korzystali z leczenia niepłodności. Istnieją środowiska, które nie akceptują metody in vitro, a na dodatek szerzą nieprawdziwe informacje o tym, jak takie leczenie przebiega. Pamiętaj, że przy procedurze in vitro nikomu nie dzieje się krzywda. Wręcz przeciwnie – zdarza się, że dzięki tej formie leczenia osoby, które często przez lata nie mogły się doczekać upragnionego dziecka, wreszcie zachodzą w ciążę. Jeśli słyszałeś_aś takie nieprawdziwe, a często wręcz absurdalne informacje o in vitro, nie rozpowszechniaj ich. Być może w Twoim otoczeniu jest osoba, która leczy się z powodu niepłodności lub przyszła na świat dzięki in vitro i której byłoby przykro, gdyby usłyszała takie komentarze. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, potwierdź informacje w wiarygodnych źródłach, takich jak strona Stowarzyszenia Nasz Bocian.

Nie tylko pary heteroseksualne

Leczenia niepłodności mogą potrzebować nie tylko pary dwupłciowe, ale też pary jednopłciowe i osoby niebędące w stałym związku. Niestety polskie prawo nie uwzględnia ich potrzeb i takie osoby nie mogą korzystać np. z metody in vitro. 

Leczenie niepłodności może też mieć wymiar profilaktyczny. Niektóre osoby podejmują decyzję, że w najbliższych latach nie zdecydują się na dzieci, ale w przyszłości będą chciały je mieć. W takiej sytuacji można zamrozić swoje komórki rozrodcze, żeby użyć ich za kilka lat. W Polsce taka możliwość jest jednak dostępna tylko dla osób, które leczą się onkologicznie.

Czy można uniknąć niepłodności?

Nie zawsze. Możesz jednak zawczasu wesprzeć swoją płodność, dbając o zdrową dietę, prawidłową masę ciała, ruch i unikanie używek. Warto też wiedzieć, że jednym z najważniejszych czynników wpływających na powodzenie starań o dziecko jest wiek. Osobom do 35 roku życia statystycznie łatwiej jest uzyskać ciążę, a ewentualne leczenie niepłodności jest u nich skuteczniejsze. Jeśli natomiast już teraz obserwujesz u siebie niepokojące objawy ze strony narządów płciowych (np. bardzo silny ból podczas miesiączki, nieregularne cykle miesięczne, stulejkę czy brak wyczuwalnego jądra w mosznie), nie czekaj i udaj się do lekarza_ki. Zaopiekowanie się swoim zdrowiem teraz może oszczędzić Ci kłopotów w przyszłości.

 

Więcej o diagnostyce i leczeniu niepłodności przeczytasz tutaj.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *