Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl, autorki świetnych „Radości z kobiecości” (zachęcam do przeczytania Pontonowej recenzji), wracają ze znakomitą książką, tym razem skierowaną do młodszych odbiorczyń. Jeśli jesteś nastolatką, sięgnij po „Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu”, aby poznać mnóstwo fascynujących informacji o tym, jak zmieniają się Twoje ciało i psychika w okresie dojrzewania. Jeśli natomiast lata nastoletnie już za Tobą, warto podrzucić tę książkę znajomej dziewczynie.

Dojrzewanie

Autorki, które są norweskimi lekarkami, w bardzo przystępny sposób wyjaśniają, na czym polega i jak przebiega dojrzewanie. Kolejne rozdziały są poświęcone zmianom w różnych częściach ciała, co ułatwia zrozumienie całego procesu. Sporo miejsca poświęcono miesiączce. Młode osoby znajdą tu prawdopodobnie wszystkie potrzebne informacje o cyklu miesięcznym, ale nie tylko – książka po prostu wyposaży je w wiedzę o różnych zmianach w trakcie dojrzewania. Nie brakuje również ciekawostek – kto by pomyślał na przykład, że istnieje prosty wzór pozwalający obliczyć w przybliżeniu swój docelowy wzrost? 

Co więcej, choć książka jest skierowana przede wszystkim do dziewczyn, znajdują się tu również podstawowe informacje o dojrzewaniu chłopców. To ważne, żeby nie ukrywać przed młodymi osobami wybranych informacji. Warto przecież, by młodzież nawzajem się rozumiała – bez względu na płeć.

Zmiany nie tylko w ciele

Książka porusza też temat zdrowia psychicznego w okresie dorastania. Autorki dużo miejsca poświęcają emocjom – objaśniają, jakie uczucia mogą towarzyszyć dorastaniu, tłumaczą, że wszystkie są w porządku, ale też proponują sposoby radzenia sobie z trudniejszymi emocjami. Opisują także częste u młodzieży zaburzenia zdrowia psychicznego, np. depresję czy zaburzenia odżywiania.

Trudne tematy

Autorki nie boją się poruszać trudnych tematów, takich jak ubóstwo menstruacyjne czy wykorzystywanie seksualne. Traktują czytelniczkę z szacunkiem – nie unikają skomplikowanych zagadnień ani mrocznych aspektów życia, bo warto, by już młode osoby miały ich świadomość. Przedstawiają jednak te kwestie w zrozumiały sposób, a także bez straszenia. Z książki można się więc dowiedzieć, co zrobić, jeśli doświadczyło się wykorzystania, jakie ryzyko wiąże się z wysyłaniem nagich fotek czy jaka jest różnica między pornografią a seksem w prawdziwym życiu.

Ciałopozytywność

Brochmann i Dahl napisały „Dziewczyńskie sprawy” tak, aby przedstawić ludzkie ciało i zachodzące w nim podczas dojrzewania zmiany jako coś niesamowitego i bardzo pozytywnego. Podkreślają, że wszystkie ciała są w porządku, bez względu na ich kolor, zapach czy rozmiar. Nie zachęcają do fiksacji na punkcie cielesności, ale uczą, jak zbudować zdrową relację z własnym ciałem i docenić to, że jest dla nas domem na całe życie. 

Ciałopozytywny przekaz książki przejawia się również w sposobie, w jaki autorki piszą o seksie. Koncentrują się na prawie do decydowania o własnym ciele i dążeniu do przyjemności. Znajduje się tu więc na przykład rozdział o tym, jak się masturbować. Co ważne, autorki podkreślają, że do różnych aktywności dojrzewamy w różnym tempie – to, że opisują pocałunki, masturbację czy seks, nie znaczy, że każda osoba czytająca tę książkę musi którąkolwiek z tych aktywności wykonywać. Czytelniczki mogą za to poznać różne aspekty ludzkiej seksualności, aby – teraz lub w przyszłości – podejmować świadome decyzje.

 

Na koniec warto podkreślić, że książka jest też nieheteronormatywna. Porusza tematykę transpłciowości i nieheteroseksualnej orientacji. Jest to naprawdę przekrojowe kompendium wiedzy dla dojrzewającej osoby – polecam!

 

PS Okazuje się, że redaktorka merytoryczna książki „Dziewczyńskie sprawy. Przewodnik po dojrzewaniu” była wieloletnią wolontariuszką Pontonu. Pozdrawiamy!

 

Tytuł oryginału: Jenteboka. Ellen og Ninas guide til puberteten

Autorki: Nina Brochmann i Ellen Støkken Dahl

Ilustracje: Maghhild Winsnes

Tłumaczenie: Karolina Drozdowska i Małgorzata Rost

Wydawnictwo Czarna Owca

Warszawa 2021

 

Autorka recenzji: Olga Awramiuk

 

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *