Co to?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (zwanych też pigułkami) to doustna metoda antykoncepcji hormonalnej. Tabletki dwuskładnikowe zawierają dwa hormony  – estrogen i progestagen (syntetyczny progesteron), a jednoskładnikowe (minipigułki) – jedynie progestagen.

Na jakiej zasadzie działają?

Zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej przez jajnik (powstrzymują owulację). Zagęszczają także śluz szyjki macicy, co utrudnia poruszanie się plemników w drogach rodnych.

Jak się je stosuje?

Tabletkę przyjmuje się codziennie o tej samej porze. Tabletki dwuskładnikowe najczęściej przyjmuje się codziennie przez 21 dni, po których następuje 7 dni przerwy, podczas których występuje krwawienie z odstawienia. Niektóre tabletki przyjmuje się przez 24 dni z 4 dniami przerwy między opakowaniami, inne przez 28 dni bez przerw.

Lekarz/lekarka ginekolog ustala z pacjentką, jaki rodzaj tabletek będzie dla niej najodpowiedniejszy. Jeśli w wyniku przyjmowania środków hormonalnych wystąpią skutki uboczne, należy zgłosić się do lekarza – często zapisuje się wówczas pacjentce tabletki o innym składzie. Dokładne instrukcje przyjmowania tabletek i postępowania w sytuacji pominięcia tabletki można znaleźć w ulotce. Należy pamiętać, że tabletki powinny być przypisane przez lekarza na podstawie konsultacji i ewentualnie zleconych przez nią/niego badań. Przyjmowanie tabletek, które zostały zapisane siostrze lub przyjaciółce wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia.

Tabletki mogą nie nadawać się do łączenia z innymi lekami – w razie wątpliwości należy sięgnąć do ulotki leku. Stosowanie innych leków jednocześnie z antykoncepcją hormonalną należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Sytuacje awaryjne

Jeśli zapomniało się przyjąć tabletkę o właściwej porze, pominęło się całkowicie jej przyjęcie lub przyjęło tabletki ze zbyt małym odstępem czasu, tryb postępowania należy sprawdzić w ulotce. Często konsekwencje jednej z wymienionych sytuacji zależą od tego, w którym tygodniu przyjmowania tabletek ona wystąpiła. Jeśli zajdą jakiekolwiek wątpliwości, których nie będzie w stanie rozwiać ulotka, należy skontaktować się z ginekologiem.

Jaka skuteczność?

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia skuteczność tabletek (zarówno dwuskładnikowych, jak i jednoskładnikowych) w zapobieganiu zapłodnieniu na >99% przy poprawnym i konsekwentnym stosowaniu. Ponieważ nie wszyscy przyjmują tabletki zgodnie ze wszystkimi zaleceniami zawartymi w ulotce, ich skuteczność w powszechnym stosowaniu ocenia się na 92%.

Gdzie można kupić?

Tabletki antykoncepcyjne można kupić w aptekach na receptę. Mimo trudności, jaką może być niemożność szybkiego uzyskania recepty, nie należy kupować tabletek przez internet. Większość leków sprzedawanych w internecie to podróbki, które mogą mieć inne stężenie substancji aktywnych lub zupełnie inny skład od leków, które mają udawać. Przyjmowanie ich może wiązać się z ryzykiem poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Jakie skutki uboczne?

Do częstych skutków ubocznych należą: nudności, migrena, bóle głowy, zaburzenia i zmiany nastroju, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból lub tkliwość piersi.

Plusy/minusy

Plusy:

  • Jest to jedna z najpowszechniejszych i bardziej dostępnych form antykoncepcji.
  • Ta metoda jest relatywnie niedroga – tabletki antykoncepcyjne to wydatek ok. 25-45 złotych miesięcznie.
  • Mają bardzo wysoką skuteczność, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami na ulotce.
  • Jest dobrą metodą dla osób uczulonych na lateks.
  • Nie mogą ulec uszkodzeniu podczas stosunku lub zostać źle założone (jak prezerwatywa) – podczas stosunku nie trzeba się o to martwić.
  • Nie ma długiego okresu opóźnienia płodności po odstawieniu.

Minusy:

  • Można o niej łatwo zapomnieć, a skuteczność tabletki zależy od przyjmowania jej o tej samej porze każdego dnia.
  • Tabletki nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed HIV.

 

Stan wiedzy na 18.12.2018 r.

Źródła:

http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/family-planning-contraception
https://lekarzekobietom.pl/baza-wiedzy/dlaczego-nigdy-powinnas-podejmowac-ryzyka-kupowania-lekow-internet/
https://bazalekow.mp.pl/leki/substs
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/#results

18 komentarzy:
  1. Ula
    Ula says:

    Hejka czy kwas askorbinowy zawarty w napoju lipton lime może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych? Tabletkę zażyłam o 6.50 rano a napój wypiłam dopiero koło 12 w południe.

    Odpowiedz
  2. Gaco
    Gaco says:

    Czy stosując antykoncepcję hormonalną należy bać się ciąży? Czy szanse są wystarczająco małe przy prawidłowym jej stosowaniu ? Ewentualnie Czy możliwe jest zajście w ciążę stosując dodatkowo zabezpieczenie mechaniczne ?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Prawidłowo stosowana antykoncepcja hormonalna daje niemal 100-procentowe zabezpieczenie przed ciąża. Nie trzeba się więc jej obawiać. Zabezpieczenie mechaniczne jest wskazane, aby mieć ochronę przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

      Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Powinnaś postąpić zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania (zgodnie ze wskazówkami, jak postąpić w razie pominięcia tabletki). Myślę, że najlepiej byłoby rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania od razu po skończeniu tego opakowania (bez robienia przerwy).

      Odpowiedz
  3. Klaudia1123
    Klaudia1123 says:

    Witam. Czy stosując tabletki oraz dodatkowo zabezpieczając się zawsze prezerwatywa mogę mieć pewność ze nie zejdę w ciąże? Chciałabym czerpać z tego radość ale ciagle z tylu głowy mam ciąże. Bardzo się boje. Czy krwawienie w przerwie wyklucza ciąże? Kiedy najlepiej jest robić test biorąc tabletki? Robiłam w 6 dniu nowego opakowania ( krwawienie wystąpiło) jednak ja testy robię praktycznie co miesiąc.

    Odpowiedz
    • Aga
      Aga says:

      Cześć! Widzę, że mierzysz się z ogromnym lękiem i że jest Ci z tym trudno. Wspaniale, że zdecydowałaś się tym podzielić!
      Z jednej strony, należy mieć świadomość, że żadna antykoncepcja nie ma 100% skuteczności; z drugiej jednak – nie warto zadręczać się ciągłym strachem, zwłaszcza gdy tak odpowiedzialnie podchodzi się do kwestii bezpieczeństwa. 😉 Już samo poprawne i każdorazowe stosowanie prezerwatyw zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, nie dając właściwie powodów do obaw. Dodatkowe połączenie tego środka antykoncepcji z metodą hormonalną zapewnia w zasadzie podwójne, bardzo mocne zabezpieczenie! O skuteczności poszczególnych metod antykoncepcji możesz poczytać na naszej stronie w zakładce Antykoncepcja.
      Tak, krwawienie w przerwie wyklucza ciążę. Test należy wykonać najwcześniej w pierwszym dniu spodziewanego krwawienia lub po upływie 14 dni od potencjalnie ryzykownej sytuacji. Nie ma potrzeby wykonywania go co miesiąc, jeśli występuje krwawienie. 😉
      Być może warto by podzielić się swoimi obawami z jakąś bliską, zaufaną osobą, np. z partnerem? Pozdrawiam!

      Odpowiedz
  4. Werka
    Werka says:

    Cześć, mam pytanie czy na pewno robię to dobrze, tabletki biorę od września, są to tabletki diane35, zazwyczaj w ostatnia sobotę miesiąca zażywam 21 tabletkę i następna zaczynam w niedziele tydzień później, Wiec przykładowo 25/12 ostatnia, 02/01 pierwsza z nowego blistra, jest zachowane 8dni ale zawsze jest stresuje czy to napewno dobrze.
    Czy to ma być pełne 7 dni bez tabletki i dopiero w 8 dniu zacząć nowy blister? Pytam dla pewności 😅

    Dodatkowo, ostatnio w ostatni dzień przerwy – 01/01 uprawialiśmy z partnerem seks bez prezerwatywy, czy jeśli biorę tabletki regularnie (jedynie raz czy dwa wzięłam 20min wcześniej, lub 10/15min później) to czy w czasie przerwy antykoncepcja dalej działa (7dni z odstawienia). Pozdrawiam serdecznie

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Tak, przyjmujesz tabletki prawidłowo. Skoro bierzesz tabletki regularnie (kilkunastominutowe przesunięcia nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcji), to tak, antykoncepcja działa w trakcie przerwy.

      Odpowiedz
  5. Monia
    Monia says:

    Cześć! Czy mając 16 lat mogę sama udać się do ginekologa i poprosić o przepisanie tabletek antykoncepcyjnych czy musi odbywać się to z opiekunem? Jak to wygląda ponieważ chciałabym zacząć stosować ale nie chciałabym mówić o tym rodzicom jak na razie.

    Odpowiedz
  6. Łucja
    Łucja says:

    Przyjmuje tabletki dwuskładnikowe, zawsze moje upławy były przezroczyste i wodniste, przy tym opakowaniu mam upławy żółtawe aktualnie jestem w stanie owulacji, nie posiadam żadnej infekcji, czy powinnam się martwić?

    Odpowiedz
    • Olga
      Olga says:

      Cześć! Skoro przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, to nie masz owulacji. Jeśli zmianie koloru nie towarzyszą objawy infekcji (swędzenie, pieczenie, nieprzyjemny zapach), to nie ma się czym martwić.

      Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *