Co to?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (zwanych też pigułkami) to doustna metoda antykoncepcji hormonalnej. Tabletki dwuskładnikowe zawierają dwa hormony  – estrogen i progestagen (syntetyczny progesteron), a jednoskładnikowe (minipigułki) – jedynie progestagen.

Na jakiej zasadzie działają?

Zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej przez jajnik (powstrzymują owulację). Zagęszczają także śluz szyjki macicy, co utrudnia poruszanie się plemników w drogach rodnych.

Jak się je stosuje?

Tabletkę przyjmuje się codziennie o tej samej porze. Tabletki dwuskładnikowe najczęściej przyjmuje się codziennie przez 21 dni, po których następuje 7 dni przerwy, podczas których występuje krwawienie z odstawienia. Niektóre tabletki przyjmuje się przez 24 dni z 4 dniami przerwy między opakowaniami, inne przez 28 dni bez przerw.

Lekarz/lekarka ginekolog ustala z pacjentką, jaki rodzaj tabletek będzie dla niej najodpowiedniejszy. Jeśli w wyniku przyjmowania środków hormonalnych wystąpią skutki uboczne, należy zgłosić się do lekarza – często zapisuje się wówczas pacjentce tabletki o innym składzie. Dokładne instrukcje przyjmowania tabletek i postępowania w sytuacji pominięcia tabletki można znaleźć w ulotce. Należy pamiętać, że tabletki powinny być przypisane przez lekarza na podstawie konsultacji i ewentualnie zleconych przez nią/niego badań. Przyjmowanie tabletek, które zostały zapisane siostrze lub przyjaciółce wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia.

Tabletki mogą nie nadawać się do łączenia z innymi lekami – w razie wątpliwości należy sięgnąć do ulotki leku. Stosowanie innych leków jednocześnie z antykoncepcją hormonalną należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Sytuacje awaryjne

Jeśli zapomniało się przyjąć tabletkę o właściwej porze, pominęło się całkowicie jej przyjęcie lub przyjęło tabletki ze zbyt małym odstępem czasu, tryb postępowania należy sprawdzić w ulotce. Często konsekwencje jednej z wymienionych sytuacji zależą od tego, w którym tygodniu przyjmowania tabletek ona wystąpiła. Jeśli zajdą jakiekolwiek wątpliwości, których nie będzie w stanie rozwiać ulotka, należy skontaktować się z ginekologiem.

Jaka skuteczność?

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia skuteczność tabletek (zarówno dwuskładnikowych, jak i jednoskładnikowych) w zapobieganiu zapłodnieniu na >99% przy poprawnym i konsekwentnym stosowaniu. Ponieważ nie wszyscy przyjmują tabletki zgodnie ze wszystkimi zaleceniami zawartymi w ulotce, ich skuteczność w powszechnym stosowaniu ocenia się na 92%.

Gdzie można kupić?

Tabletki antykoncepcyjne można kupić w aptekach na receptę. Mimo trudności, jaką może być niemożność szybkiego uzyskania recepty, nie należy kupować tabletek przez internet. Większość leków sprzedawanych w internecie to podróbki, które mogą mieć inne stężenie substancji aktywnych lub zupełnie inny skład od leków, które mają udawać. Przyjmowanie ich może wiązać się z ryzykiem poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Jakie skutki uboczne?

Do częstych skutków ubocznych należą: nudności, migrena, bóle głowy, zaburzenia i zmiany nastroju, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból lub tkliwość piersi.

Plusy/minusy

Plusy:

  • Jest to jedna z najpowszechniejszych i bardziej dostępnych form antykoncepcji.
  • Ta metoda jest relatywnie niedroga – tabletki antykoncepcyjne to wydatek ok. 25-45 złotych miesięcznie.
  • Mają bardzo wysoką skuteczność, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami na ulotce.
  • Jest dobrą metodą dla osób uczulonych na lateks.
  • Nie mogą ulec uszkodzeniu podczas stosunku lub zostać źle założone (jak prezerwatywa) – podczas stosunku nie trzeba się o to martwić.
  • Nie ma długiego okresu opóźnienia płodności po odstawieniu.

Minusy:

  • Można o niej łatwo zapomnieć, a skuteczność tabletki zależy od przyjmowania jej o tej samej porze każdego dnia.
  • Tabletki nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed HIV.

 

Stan wiedzy na 18.12.2018 r.

Źródła:

http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/family-planning-contraception
https://lekarzekobietom.pl/baza-wiedzy/dlaczego-nigdy-powinnas-podejmowac-ryzyka-kupowania-lekow-internet/
https://bazalekow.mp.pl/leki/substs
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/#results

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *