Co to?

Przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych (zwanych też pigułkami) to doustna metoda antykoncepcji hormonalnej. Tabletki dwuskładnikowe zawierają dwa hormony  – estrogen i progestagen (syntetyczny progesteron), a jednoskładnikowe (minipigułki) – jedynie progestagen.

Na jakiej zasadzie działają?

Zapobiegają uwolnieniu komórki jajowej przez jajnik (powstrzymują owulację). Zagęszczają także śluz szyjki macicy, co utrudnia poruszanie się plemników w drogach rodnych.

Jak się je stosuje?

Tabletkę przyjmuje się codziennie o tej samej porze. Tabletki dwuskładnikowe najczęściej przyjmuje się codziennie przez 21 dni, po których następuje 7 dni przerwy, podczas których występuje krwawienie z odstawienia. Niektóre tabletki przyjmuje się przez 24 dni z 4 dniami przerwy między opakowaniami, inne przez 28 dni bez przerw.

Lekarz/lekarka ginekolog ustala z pacjentką, jaki rodzaj tabletek będzie dla niej najodpowiedniejszy. Jeśli w wyniku przyjmowania środków hormonalnych wystąpią skutki uboczne, należy zgłosić się do lekarza – często zapisuje się wówczas pacjentce tabletki o innym składzie. Dokładne instrukcje przyjmowania tabletek i postępowania w sytuacji pominięcia tabletki można znaleźć w ulotce. Należy pamiętać, że tabletki powinny być przypisane przez lekarza na podstawie konsultacji i ewentualnie zleconych przez nią/niego badań. Przyjmowanie tabletek, które zostały zapisane siostrze lub przyjaciółce wiąże się z ryzykiem utraty zdrowia.

Tabletki mogą nie nadawać się do łączenia z innymi lekami – w razie wątpliwości należy sięgnąć do ulotki leku. Stosowanie innych leków jednocześnie z antykoncepcją hormonalną należy skonsultować z lekarzem lub farmaceutą.

Sytuacje awaryjne

Jeśli zapomniało się przyjąć tabletkę o właściwej porze, pominęło się całkowicie jej przyjęcie lub przyjęło tabletki ze zbyt małym odstępem czasu, tryb postępowania należy sprawdzić w ulotce. Często konsekwencje jednej z wymienionych sytuacji zależą od tego, w którym tygodniu przyjmowania tabletek ona wystąpiła. Jeśli zajdą jakiekolwiek wątpliwości, których nie będzie w stanie rozwiać ulotka, należy skontaktować się z ginekologiem.

Jaka skuteczność?

Światowa Organizacja Zdrowia ocenia skuteczność tabletek (zarówno dwuskładnikowych, jak i jednoskładnikowych) w zapobieganiu zapłodnieniu na >99% przy poprawnym i konsekwentnym stosowaniu. Ponieważ nie wszyscy przyjmują tabletki zgodnie ze wszystkimi zaleceniami zawartymi w ulotce, ich skuteczność w powszechnym stosowaniu ocenia się na 92%.

Gdzie można kupić?

Tabletki antykoncepcyjne można kupić w aptekach na receptę. Mimo trudności, jaką może być niemożność szybkiego uzyskania recepty, nie należy kupować tabletek przez internet. Większość leków sprzedawanych w internecie to podróbki, które mogą mieć inne stężenie substancji aktywnych lub zupełnie inny skład od leków, które mają udawać. Przyjmowanie ich może wiązać się z ryzykiem poważnego uszczerbku na zdrowiu.

Jakie skutki uboczne?

Do częstych skutków ubocznych należą: nudności, migrena, bóle głowy, zaburzenia i zmiany nastroju, zaburzenia miesiączkowania, krwawienia niezwiązane z cyklem miesiączkowym, ból lub tkliwość piersi.

Plusy/minusy

Plusy:

 • Jest to jedna z najpowszechniejszych i bardziej dostępnych form antykoncepcji.
 • Ta metoda jest relatywnie niedroga – tabletki antykoncepcyjne to wydatek ok. 25-45 złotych miesięcznie.
 • Mają bardzo wysoką skuteczność, jeśli są przyjmowane zgodnie z zaleceniami lekarza i informacjami na ulotce.
 • Jest dobrą metodą dla osób uczulonych na lateks.
 • Nie mogą ulec uszkodzeniu podczas stosunku lub zostać źle założone (jak prezerwatywa) – podczas stosunku nie trzeba się o to martwić.
 • Nie ma długiego okresu opóźnienia płodności po odstawieniu.

Minusy:

 • Można o niej łatwo zapomnieć, a skuteczność tabletki zależy od przyjmowania jej o tej samej porze każdego dnia.
 • Tabletki nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, w tym przed HIV.

 

Stan wiedzy na 18.12.2018 r.

Źródła:

http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/family-planning-contraception
https://lekarzekobietom.pl/baza-wiedzy/dlaczego-nigdy-powinnas-podejmowac-ryzyka-kupowania-lekow-internet/
https://bazalekow.mp.pl/leki/substs
http://pub.rejestrymedyczne.csioz.gov.pl/#results

119 komentarzy:
 1. Ula
  Ula says:

  Hejka czy kwas askorbinowy zawarty w napoju lipton lime może wpływać na działanie tabletek antykoncepcyjnych? Tabletkę zażyłam o 6.50 rano a napój wypiłam dopiero koło 12 w południe.

  Odpowiedz
 2. Gaco
  Gaco says:

  Czy stosując antykoncepcję hormonalną należy bać się ciąży? Czy szanse są wystarczająco małe przy prawidłowym jej stosowaniu ? Ewentualnie Czy możliwe jest zajście w ciążę stosując dodatkowo zabezpieczenie mechaniczne ?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Prawidłowo stosowana antykoncepcja hormonalna daje niemal 100-procentowe zabezpieczenie przed ciąża. Nie trzeba się więc jej obawiać. Zabezpieczenie mechaniczne jest wskazane, aby mieć ochronę przed chorobami i infekcjami przenoszonymi drogą płciową.

   Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Powinnaś postąpić zgodnie z instrukcją dołączoną do opakowania (zgodnie ze wskazówkami, jak postąpić w razie pominięcia tabletki). Myślę, że najlepiej byłoby rozpocząć przyjmowanie tabletek z kolejnego opakowania od razu po skończeniu tego opakowania (bez robienia przerwy).

   Odpowiedz
 3. Klaudia1123
  Klaudia1123 says:

  Witam. Czy stosując tabletki oraz dodatkowo zabezpieczając się zawsze prezerwatywa mogę mieć pewność ze nie zejdę w ciąże? Chciałabym czerpać z tego radość ale ciagle z tylu głowy mam ciąże. Bardzo się boje. Czy krwawienie w przerwie wyklucza ciąże? Kiedy najlepiej jest robić test biorąc tabletki? Robiłam w 6 dniu nowego opakowania ( krwawienie wystąpiło) jednak ja testy robię praktycznie co miesiąc.

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Cześć! Widzę, że mierzysz się z ogromnym lękiem i że jest Ci z tym trudno. Wspaniale, że zdecydowałaś się tym podzielić!
   Z jednej strony, należy mieć świadomość, że żadna antykoncepcja nie ma 100% skuteczności; z drugiej jednak – nie warto zadręczać się ciągłym strachem, zwłaszcza gdy tak odpowiedzialnie podchodzi się do kwestii bezpieczeństwa. 😉 Już samo poprawne i każdorazowe stosowanie prezerwatyw zapewnia bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa, nie dając właściwie powodów do obaw. Dodatkowe połączenie tego środka antykoncepcji z metodą hormonalną zapewnia w zasadzie podwójne, bardzo mocne zabezpieczenie! O skuteczności poszczególnych metod antykoncepcji możesz poczytać na naszej stronie w zakładce Antykoncepcja.
   Tak, krwawienie w przerwie wyklucza ciążę. Test należy wykonać najwcześniej w pierwszym dniu spodziewanego krwawienia lub po upływie 14 dni od potencjalnie ryzykownej sytuacji. Nie ma potrzeby wykonywania go co miesiąc, jeśli występuje krwawienie. 😉
   Być może warto by podzielić się swoimi obawami z jakąś bliską, zaufaną osobą, np. z partnerem? Pozdrawiam!

   Odpowiedz
 4. Werka
  Werka says:

  Cześć, mam pytanie czy na pewno robię to dobrze, tabletki biorę od września, są to tabletki diane35, zazwyczaj w ostatnia sobotę miesiąca zażywam 21 tabletkę i następna zaczynam w niedziele tydzień później, Wiec przykładowo 25/12 ostatnia, 02/01 pierwsza z nowego blistra, jest zachowane 8dni ale zawsze jest stresuje czy to napewno dobrze.
  Czy to ma być pełne 7 dni bez tabletki i dopiero w 8 dniu zacząć nowy blister? Pytam dla pewności 😅

  Dodatkowo, ostatnio w ostatni dzień przerwy – 01/01 uprawialiśmy z partnerem seks bez prezerwatywy, czy jeśli biorę tabletki regularnie (jedynie raz czy dwa wzięłam 20min wcześniej, lub 10/15min później) to czy w czasie przerwy antykoncepcja dalej działa (7dni z odstawienia). Pozdrawiam serdecznie

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Tak, przyjmujesz tabletki prawidłowo. Skoro bierzesz tabletki regularnie (kilkunastominutowe przesunięcia nie mają wpływu na skuteczność antykoncepcji), to tak, antykoncepcja działa w trakcie przerwy.

   Odpowiedz
 5. Monia
  Monia says:

  Cześć! Czy mając 16 lat mogę sama udać się do ginekologa i poprosić o przepisanie tabletek antykoncepcyjnych czy musi odbywać się to z opiekunem? Jak to wygląda ponieważ chciałabym zacząć stosować ale nie chciałabym mówić o tym rodzicom jak na razie.

  Odpowiedz
 6. Łucja
  Łucja says:

  Przyjmuje tabletki dwuskładnikowe, zawsze moje upławy były przezroczyste i wodniste, przy tym opakowaniu mam upławy żółtawe aktualnie jestem w stanie owulacji, nie posiadam żadnej infekcji, czy powinnam się martwić?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Skoro przyjmujesz tabletki antykoncepcyjne, to nie masz owulacji. Jeśli zmianie koloru nie towarzyszą objawy infekcji (swędzenie, pieczenie, nieprzyjemny zapach), to nie ma się czym martwić.

   Odpowiedz
 7. Zestresowanaanonimka
  Zestresowanaanonimka says:

  Cześć! Pytanie dotyczy tabletek a seksu bez prezerwatywy (wiem, ze tabletki nie chronią przed chorobami), czy jeśli przyjmuje tabletki regularnie 21 dni, zazwyczaj o tej samej godzinie może 2-3 minuty wcześniej/później, mogę spokojnie robić to bez prezerwatywy? Mój chłopak nigdy nie kończy w środku (także wiem, ze kończenie nie jest równoznaczne z dochodzeniem), jednak najbardziej chodzi mi o ochronę…. Wiem ze tabletki to metoda antykoncepcji, i ze działa jak każda inna, i ze można robić to bez prezerwatywy bo to tabletki działają, jednak ja ciagle mam obawę, ze mimo mojej staranności ich zażywania mogę być w ciąży, jeśli robimy to bez prezerwatywy?
  I jak działa to w przerwie? Czy jeśli stosuje tabletki przez 21 dni, a podczas przerwy, antykoncepcja działa nadal? Mogę być spokojna? Po każdym stosunku mam obawę i lek, ze może coś być, mimo, ze wiem jak działają tabletki… proszę o wytłumaczenie to jakoś logicznie 😅
  Pozdrawiam ❤️

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli oboje jesteście przebadani pod kątem chorób i infekcji przenoszonych drogą płciową i zależy wam tylko na ochronie przed ciążą, to tabletki przyjmowane zgodnie z zaleceniami są wystarczającą ochroną. W czasie przerwy jesteś nadal chroniona przed ciążą, o ile w odpowiednim dniu rozpoczniesz kolejne opakowanie tabletek.

   Odpowiedz
 8. Wika
  Wika says:

  Cześć! Stosuje tabletki już ponad pół roku – regularność zawsze, nic nie przegapiłam staram się nawet co do minutki. Od mniej więcej półtorej miesiąca staramy się z chłopakiem bez gumki – nie pozwalam narazie na finisz w środku, ale jednak bez prezerwatywy…. Jednak co miesiąc mam wątpliwości, boje się stresuje, ze mogę nie dostać okresu – krwawienie z odstawienia, mimo ze już dwa razy dostałam nadal mam obawę…. I nie wiem co zrobić żeby się z tym uporać teraz okres mam dostać za 8 dni… a ja już myśle a co jak nie dostanę.
  Pytanie drugie czy ZAWSZE krwawienie z odstawienia to pewność, ze nie ma ciąży?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Skoro stosujesz tabletki regularnie i zgodnie z zaleceniami, to znaczy, że nie dochodzi u Ciebie do owulacji i nie możesz zajść w ciążę. Krwawienie z odstawienia to nie to samo co okres. W ciążę nie można zajść, jeśli nie było owulacji.

   Odpowiedz
 9. Zofia
  Zofia says:

  Witam brałam kąpiel z chłopakiem nie doszło do żadnego stosunku dopiero po wyjściu z wody doszło do pettingu, biorę tabletki antykoncepcyjne czy jestem bezpieczna?

  Odpowiedz
 10. Wera
  Wera says:

  Hej, mam pytanie. Od początku lutego stosuje swoje pierwsze tabletki antykoncepcyjne. Koło 15 tabletki zauważyłam u sobie ciemniejsze plamy na wkładce, jednak nie są w kolorze czerwieni, ale brązu lub pomarańczu. Gdy uprawiamy stosunek z partnerem to jest zawsze prezerwatywa, ale odkąd biorę tabletki zdarzyło się 2 razy ze penis opadał i kończyliśmy stosunek żeby nic się przypadkiem nie stalo. Mimo to martwią mnie moje plamienia, wiem ze mogą być to te srodcykliczne. Kilka dni temu i dzisiaj zauważyłam tez lekki ból w okolicach jajników. Czy to normalne i nie mam co obawiać się ciąży?

  Odpowiedz
 11. Anastazja
  Anastazja says:

  Uprawiałam z chłopakiem pettingu jednak w środku pochwa była sucha po stosunku dostałam małego krwawienia i pieczenia pochwy, czy może być to spowodowane tarciem? Chce zaznaczyć że przyjmuję tabletki dwuskładnikowe

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Tak, może to być spowodowane tarciem. Można rozważyć użycie lubrykantu, który zapewni odpowiednie nawilżenie i pozwoli uniknąć obtarć.

   Odpowiedz
 12. Ewelina
  Ewelina says:

  Witam, czy dwa krwawienia z odstawienia(normalne jak zawsze) wykluczają ciąże? Rozumiem, że podczas tabletek nie można byc w ciąż jednak dalej mam obawy. Czy te dwa krawawienia z odstawienia w stu procentach wykluczają ciąze? Słyszałam że gdyby wystapiła ciażą krawienie nie pojawiłoby się.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli przyjmujesz tabletki regularnie, to ciąża nie jest możliwa. Jeśli masz jakieś wątpliwości, zrób test ciążowy.

   Odpowiedz
 13. Ewelina
  Ewelina says:

  test wykonalam po 30 dniach od stosunku wynik negatywny. Boję sie poniewaz stosunek byl w przerwie od brania tabletek i ciagle mam w glowie ze wtedy skutecznosc mogła byc duzo mniejsza.

  Odpowiedz
  • Aga
   Aga says:

   Test wykonany po takim czasie daje wiarygodny wynik. 😉 Jeżeli stosujesz tabletki prawidłowo, według zaleceń i nie wystąpiła żadna sytuacja, która mogłaby obniżyć ich skuteczność, np. wymioty niedługo po przyjęciu tabletki, to nie ma powodu do obaw w kwestii skuteczności.

   Odpowiedz
 14. Martyna
  Martyna says:

  Dzień dobry, chciałabym zapytać ponieważ stosuje tabletki, zawsze regularność dbam o to, jedynie czasem chwilkę przed chwilkę tak do 10 minut zazwyczaj. I tutaj moje pytanie, jeśli stosuje je regularnie i nie mam wymiotów ani biegunek to jestem chroniona? W 3 tyg przyjmowania tabletek miałam dość duży ból brzucha i było mi niedobrze – nie zwymiotowałam, ale miałam ochotę… czy to nie przeszkodziło w ochronie?
  Dodatkowo mój chłopak wczoraj skończył we mnie bez prezerwatywy – był to 1 dzień przerwy w stosowaniu tabletek i jutro bądź środa powinnam dostać krwawienie / czy jeśli je dostanę mogę być spokojna, ze nie jestem w ciąży?
  Wiem jak działają tabletki, wiem ze można robić to bez zabezpieczenia w formie prezerwatywy bo tabletki je zastępująi wiem, ze można kończyć w środku bo gdy zachowuje się zgodnie z zaleceniami nic nie może się wydarzyć, ale jednak się martwię, jak ci miesiąc… nie wiem jak sobie z tym poradzić…
  Jednak najważniejsze czy w sytuacji opisanej gdy dostanę okres ciąża jest wyklczona? I jak z tym bólem brzucha.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! 10-minutowe opóźnienie w przyjęciu tabletki nie wpływa na jej skuteczność. Tak, jesteś chroniona, nie musisz się obawiać ciąży. Ból brzucha nie również nie zmniejsza skuteczności antykoncepcji. Może warto porozmawiać o swoich obawach z zaufaną osobą lub lekarzem?

   Odpowiedz
 15. Ola
  Ola says:

  Czy stosowanie tabletek uspokajających może wpływać na antykoncepcję?
  Miałam sesje i jeden egzamin mi nie poszedł, wzięłam tabletkę na uspokojenie – Hydroxyzinum – są one mojej mamy na uspokojenie jak kołata jej serce…
  Teraz zaczęłam myśleć czy nie przeszkodzi to w antykoncepcji, tabletki biorę regularnie – tutaj wzięłam jedna ok 23 przed spaniem rano przed 10 wzięłam kolejna pigułkę antykoncepcyjna.
  Na internecie przeczytałam, ze nie ma to wpływu, ale jednak jakieś obawy są, czy powinnam się stresować?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie jestem w stanie odpowiedzieć na to pytanie. W tej kwestii najlepiej byłoby skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą.

   Odpowiedz
 16. Wero
  Wero says:

  Cześć! Mam pytanie, chodzi o to, ze stosuje antykoncepcję, aktualnie dostałam okres, ale 3 dni przed mój chłopak skończył we mnie, czy jeśli dostałam okres mogę wykluczyć ciąże? I co z kolejnym opakowaniem, jeśli(hipotetycznie) chciałabym przestać brać tabletki – to wtedy jest możliwości ze ten ostatni seks bez zabezpieczenia jest „niebezpieczny”?
  I czy na pewno ten okres który dostałam wyklucza ciąże? Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Rozumiem, że stosowałaś antykoncepcję regularnie – w takim przypadku możesz wykluczyć ciążę. Seks bez zabezpieczenia zawsze wiąże się z ryzykiem ciąży.

   Odpowiedz
 17. Aneta
  Aneta says:

  Dobry wieczór. Biore tabletki anty dwuskładnikowe uprawiałam stosunek w czasie gdy tabletki bralam nieregularnie(zdarzylo sie ze pominełam tabletke i wzięłąm na drugi dzień). Po tym czasie juz nie bylo niebezpiecznych stosunków. Od tamtego stosunku wystąpiły cztery razy normlane jak zawsze krwawienia z odstawienia. Czy po takiej ilości krawien z odstawienia moge być juz pewna ze nie jestem w ciaży i ją wykluczyć w 100%?

  Odpowiedz
 18. Wiktoria
  Wiktoria says:

  Jak wyglada sprawa z antykoncepcja hormonalna – i kończenie je w środku (od niedawna korzystam z takiej metody, na samym początku były tabletki plus prezerwatywa). Czy jeśli partner we mnie skończy a biorąc tabletki regularnie, mogę być spokojna o brak ciąży? Jeśli ma to znaczenie to do stosunku doszło w ostatni dzień przyjmowania tabletek, następnie 7 dniowa przerwa (w czwartym dniu przerwy dostałam krwawienie). Czy wiec wystąpienie tego krwawienia oznacza ze jest brak ciąży? Czy dopiero przy następnym okresie mogę być pewna? I czy krwawienie z odstawienia jest pewne do wykluczenia ciąży?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Skoro przyjmujesz tabletki regularnie, to jesteś zabezpieczona przed ciąża i prezerwatywa nie jest konieczna do uniknięcia ciąży (ale tabletki nie chronią przed infekcjami przenoszonymi drogą płciową, a prezerwatywy – tak). To nie do końca tak, że krwawienie z odstawienia jest tym samym co okres. Żeby mógł wystąpić okres, konieczne jest wystąpienie owulacji, a tabletki ją blokują. Krwawienie z odstawienia – jak sama nazwa wskazuje – wynika po prostu z przerwy w „dostawie” hormonów. Można pomijać przerwy między opakowaniami i nie mieć krwawień i wcale nie znaczy to wtedy, że zaszło się w ciążę.

   Odpowiedz
   • Wiktoria
    Wiktoria says:

    Ale wystąpienie krwawienia z odstawienia wyklucza ciąże w sytuacji jeśli robię przerwy? Czy jednak mimo to może istnieć ryzyko ciąży. Obawiam się ze przez to ze było to w ostatnim dniu tabletki potem 7 dni i w 8 tabletka… może być jakaś ciąża.

    Odpowiedz
 19. Monika
  Monika says:

  Uprawiałam petting z chłopakiem w czasie krwawienia z odstawienia, przyjmuje regularnie tabletki i teraz kiedy znów zaczęłam brać tabletki czuje obciążenie na macicy i leci dużo brązowego śluzu. Czy mogę czuć się bezpieczna?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Ciążę możesz wykluczyć. Jeśli te dolegliwości nie ustały i uważasz je za niepokojące, to zwróć się do lekarza.

   Odpowiedz
 20. Wera
  Wera says:

  Cześć, mam pytanie. Dzisiaj wzięłam 28 tabletkę z blistra (2 ostatnie tabletki były tabletkami placebo). Jutro zaczynam kolejny blister, a od dwóch dni mam ciemnobrązowe plamienie i martwi mnie gdyż nie jest to właśnie krwawienie, a plamienie trochę większe niż małe pojedyncze plamki. Stosuję tabletki regularnie i nie było stosunku bez zabezpieczenia, a jednak bardzo się martwię że nie jest to krwawienie. Według ulotki tabletek powinno wystąpić ono po przyjęciu tabletki w 26 dniu bądź następnych dniach. Czy to krwawienie będzie większe? A jeśli będę tylko plamić to czy na 100% nie jestem w ciąży? Bardzo się martwię i już mam najgorsze myśli że to plamienie to plamienie implementacyjne. To mój 1 miesiąc antykoncepcji.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie musisz się tym przejmować, a ciążę możesz wykluczyć. Obfitość krwawień podczas przyjmowania tabletek może się różnić od tej sprzed rozpoczęcia antykoncepcji.

   Odpowiedz
 21. Ala
  Ala says:

  Stosuję tabletki anty już ponad 10 lat. Coraz więcej lekarzy kwestionuje bezpieczeństwo tak długiego stosowania antykoncepcji hormonalnej. Ja się czuję bardzo dobrze, ale jednocześnie zaczynam się zastanawiać nad słusznością mojej decyzji o metodzie antykoncepcji. Szukając publikacji w internecie można natknąć się na wiele artykułów straszących rakiem wątroby, czy jakników. Co o tym wszystkim sądzić?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! To nieprawda. Pamiętaj, że w internecie można znaleźć wszystko – zarówno prawdziwe, jak i nieprawdziwe informacje. Długotrwałe stosowanie antykoncepcji hormonalnej nie powoduje raka.

   Odpowiedz
 22. Amelia
  Amelia says:

  Dzień dobry! Biore dwuskladnikowe tabletki anty. Ten blister tabletek przyjmowałam czasami z malymi opoznieniami (ale nigdy nie przekraczały 12h) 4 marca przyjełam ostanią tabletke a 6 marca odbyłam stosunek. 12 marca wziełam pierwszą tabletke z nowego blistra ale z jedną godziną opozniania zamiast o 11:00 wziełam o 12:00. Czy przez to mogła spasc skuteczność i mogło dojsc do zaplodnienia? Osobiście wydaje mi się ze plemniki chyba nie mogły przetrwac az 6 dni i przez ta godzine opoznienia wtedy zapłodnić. W 3 dzień po stosunku(9 marzec) wystąpiło normlane krwawienie z odstawienia to chyba tez szybciej zabija plemniki oraz świadzczy o braku ciąży? Może powinnam wykonać test ciążowy czy jest zbędny? Przepraszam za taki dlugi kom.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Opóźnienie w przyjęciu tabletki, które nie przekracza 12 godzin, nie wpływa na skuteczność antykoncepcji. W takiej sytuacji nie musisz obawiać się ciąży.

   Odpowiedz
 23. wera
  wera says:

  Hej, mam pytanie – jestem już przy 20 tabletce z blistra, dzisiaj z chłopakiem ocieraliśmy się o siebie bez ubrań, nie jestem pewna czy dotykał mnie czubkiem przy pochwie; chwile później założyliśmy prezerwatywę i doszło do stosunku bez wytrysku. Boje się czy to ocieranie mogło być ryzykowne nawet przy tabletkach? Biorę je regularnie, zawsze o tej samej godzinie i nie robię nic co mogłoby obniżyć ich skuteczność. Bardzo proszę o pomoc

  Odpowiedz
 24. Wiktoria
  Wiktoria says:

  Cześć, pytanie o dokładność krwawienia z odstawienia. Tabletki stosuje już dość długo, w pierwszym miesiącu stosowania przez cały miesiąc miałam plamienie i krwawienie. W kolejnych już nie, ale za 1 i 2 miesiącem dostałam go we wtorek później już w środę i za każdym razem gdy budziłam się rano lub w nocy krwawienie już było…. Dzisiaj go nie ma stresuje się ponieważ boli mnie brzuch tak jak zazwyczaj. A jednak na majtkach jest czysto, zero jakiegokolwiek śladu brązu czy czerwieni, tabletki biorę regularnie, nic nie opuszczam, czasem +/- 5min.

  Jeśli ma to znaczenie do zbliżenia doszło w 14/17/19 oraz 25 dniu cyklu, z czego w tych dwóch ostatnich doszło do skończenia w środku, a 14 było to tylko ocieranie.
  Aktualnie jestem przeziębiona i brałam na noc tabletki na zbicie gorączki,
  Stresuje się, ze może być to ciąża… czy są jakieś szanse przy braniu regularnym? Czy po prostu panikuje a miesiączka pojawi się później, a niekoniecznie rano?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Krwawienie z odstawienia nie musi występować za każdym razem dokładnie w tym samym momencie. Niektóre leki mogą powodować zmniejszenie skuteczności antykoncepcji, więc trzeba by sprawdzić, czy lek, który przyjmujesz, ma takie działanie.

   Odpowiedz
 25. Nikola
  Nikola says:

  Dostałam krwawienia z odstawienia jednak jest ono skąpsze niż zwykle, przyjmuje tabletki regularnie jednak byłam przeziębiona, czy to wpływa na ilość krwawienia? Czy jestem bezpieczna?

  Odpowiedz
 26. XXX
  XXX says:

  Witam, biorę tabletki dwuskładnikowe, dzisiaj odbyłam stosunek z partnerem w prezerwatywie jednak ona pękła. To jest mój trzeci dzień od brania tabletek (to jest moje pierwsze opakowanie). Czy jest ryzyko ciąży?? Czy tabletki dwuskładnikowe chronią przed ciążą od pierwszej tabletki?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Jeśli zaczęłaś przyjmować tabletki od pierwszego dnia cyklu (pierwszego dnia miesiączki), to jesteś chroniona od razu, od pierwszej tabletki.

   Odpowiedz
 27. Marlena
  Marlena says:

  Witam! Odbyłam stosunek 20 marca(niedziela) a dnia 26 marca(sobota) nie wziełam talbetki anty i wziełam ją dopiero na drugi dzien (27marca) dwie na raz. Czy plemniki ze stosunku 20 marca mogły przetrwac tyle dni i przez ten dzien opoznienia mogę zajsć w ciązę? biore tabletki anty dwuskladnikowe( ominięta była tabletka z drugiego tygodnia) Dziekuje za odpowedz.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Przetrwanie plemników tyle dni jest mało prawdopodobne. Jeżeli w ciągu 7 dni przed pominięciem tabletki zachowano właściwe dawkowanie,
   nie ma konieczności stosowania dodatkowych środków antykoncepcyjnych. Jednak jeśli wcześniej popełniono błędy w dawkowaniu lub jeżeli pominięto więcej niż 1 tabletkę, należy przez 7 dni stosować dodatkową metodę antykoncepcji.

   Odpowiedz
 28. Paulina
  Paulina says:

  Cześć, chciałabym zapytać jak odstawić tabletki, chodzi o to ze został mi jeszcze tydzień brania – dokładnie w sobotę biorę 21 tabletki i powinnam mieć 7 dni przerwy – jednak rozstałam się z partnerem i nie będę musiała już brać tabletek, czy jeśli skończę opakowanie i dostanę krwawienia mogę normalnie je odstawić? czy jest niebezpieczeństwo ze jeśli wczoraj (08.04) miałam stosunek bez prezerwatywy, powinnam je brać nadal? Żeby zapobiec ciąży?
  Pytam bo nigdy nie mogę znaleźć informacji a dla mnie to dość istotna kwestia. Jaki jest najlepszy czas na odstawienia bez obawy o ciiaze? Pozdrawiam!

  Odpowiedz
 29. Werciks
  Werciks says:

  Hejka, mam pytanie, trochę słaby temat ale jednak mnie to nurtuje. chodzi o tabletki a biegunkę. W zasadzie kupę nie biegunkową – nieprzeczyscilo mnie w żaden sposób, ale czułam ze kupa ma inna konsystencje.
  Tabletkę ordynuje o 9:40 – codziennie. Natomiast incydent miał miejsce ok 2 w nocy, czy to prawda ze tabletka wchłania się do 3-4h po przyjęciu?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Biegunkę definiuje się jako oddawanie luźnego i płynnego lub półpłynnego stolca więcej niż 3 razy na dobę. Jeden luźniejszy stolec nie ma wpływu na antykoncepcję. Tak, tabletki wchłaniają się mniej więcej przez tyle czasu.

   Odpowiedz
 30. Wika
  Wika says:

  Dzień dobry, mam pytanie odnośnie krwawienia z odstawienia – dostałam je, normalne takie jak zwykle, sporo skrzepów (trwające od środy do w zasadzie niedzieli) wszystko ok. Jednak zastanawia mnie jedna rzeczy, boli mnie lekko żołądek, często tak miewałam w trakcie brała tabletek – może są złe dobra, zbyt mocne, po prostu czuje ból żołądka. Zastanawiam się czy nie są to wrzody, bo dość dużo miałam stresu – miałam podobnie po maturze. Lub tez przejedzenie po świętach, tego tez nie wykluczam, bo jednak ciagle coś się dojada.
  I dość dużo sikam, zawsze dużo sikałam, bo pije duzooo wody, przynajmniej z 1,5l samej wody, nie wliczając herbat.
  Czy to mogą być jakieś objawy ciąży? Ostatni stosunek to 1 i 8 kwietnia, oczywiście na tabletkach i bez finiszu w środku.
  Czy krwawienie z odstawienia wyklucza ciąże? Pozdrawiam!

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie są to objawy ciąży. Tak, możesz wykluczyć ciążę. Utrzymujący się ból żołądka warto skonsultować z lekarzem.

   Odpowiedz
 31. Wika
  Wika says:

  Chciałabym zapytać o godziny brania tabletek / czytałam ze max do 12h można wziąć później.
  Ja zazwyczaj biorę o 9:40 jednak teraz nie będę mogła bo jeżdżę na uczelnie, czy mogę wziąć ja o 8:00? Czy to w czymś przeszkodzi? Kiedyś wzięłam wcześniej, i nic się nie stało, ale czy mogę zmienić godziny brania – przy 3 tabletce z blistra. Pozdrawiam

  Odpowiedz
 32. Iza
  Iza says:

  Hej, chciałabym zapytać o ta sytuacje.
  Tabletki biorę już bardzo długo. Regularnie, ostatnio brałam max godzinkę wcześniej przed wyjściem z domu do pracy. Dzisiaj miałam ostatni dzień brania tabletek – od jutra przerwa 7 dniowa. Dzisiaj między mna a chłopakiem doszło do zbliżenia, w prezerwatywie, ale przed ocieraliśmy się o siebie, i dotykał mnie po tym jak dotykał penisa. Nie ma ryzyka ciąży prawda? Zdaje sobie sprawę, ze nie, jednak coś mnie niepokoi. Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, nie ma tu ryzyka. Skoro przyjmujesz tabletki regularnie, to jesteś zabezpieczona również w trakcie przerwy między opakowaniami.

   Odpowiedz
 33. Wera
  Wera says:

  Hej, mam pytanie, dzisiaj będę zażywała 24 tabletkę z blistra, od wczoraj wieczorem mam uczucie bólu piersi i ich powiększenia. Czy to jakby „objaw” przed krwawieniem? Ostatnie miesiące tak nie miałam i nieco się martwię, ze być może to ciąża, chociaż tabletki biorę regularnie a sam stosunek jest również w prezerwatywie 🙁

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Skoro przyjmujesz tabletki regularnie, to nie ma powodu sądzić, że jesteś w ciąży. Czasami organizm tak reaguje na hormony zawarte w tabletkach.

   Odpowiedz
 34. Kronelia
  Kronelia says:

  Dzień dobry, włożyłam palca do pochwy po tym jak dotknęłam penisa chłopaka, wydaje mi się że był suchy czy jestem bezpieczna? Przyjmuję tabletki dwuskładnikowe

  Odpowiedz
 35. klaudiamakowsk572
  klaudiamakowsk572 says:

  Dzień dobry. Przez długi czas brałam tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio z powodu złych wyników badań odstawiłam tabletki w połowie opakowania na miesiąc. Po miesiącu przerwy zaczęłam brać ponownie zaczynajac od pierwszego dnia miesiączki. Jestem w drugim tygodniu tabletek i czasem mam delikatne plamienia. Czy tak może być? Czy to normalne?

  Odpowiedz
 36. Kasia
  Kasia says:

  Cześć, ostatni stosunek odbył się już ponad 6 tygodni temu, biorę tabletki oraz partner zabezpiecza się prezerwatywą. Ostatnio pominęłam 7dniową przerwę, teraz się na nią zdecydowałam, jednak pomimo pojawienia się krwawienia obawiam się ciąży. Czuje ból w dole pleców, a dzisiaj częściej muszę chodzić do toalety i nie wiem czy to w związku z okresem czy nie. Boję się ciąży i tego, że krwawienie z odstawienia nie daje mi 100% pewności, podobno w pierwszych miesiącach może się pojawiać, ja dostałam tego samego dnia co zawsze z dokładnością prawie co do godziny.

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Skoro regularnie przyjmujesz tabletki, to nie musisz się obawiać ciąży. Ból w dole pleców i częstsze wizyty w toalecie mogą za to wskazywać na infekcję pęcherza – warto to skonsultować z lekarzem lub lekarką.

   Odpowiedz
 37. kaczikits4671
  kaczikits4671 says:

  Czy połączenie tabletek dwuskladnikowych i prezerwatyw daje 100% ? Ok 2 tyg temu był stosunek w prezerwatywie do tego biorę tabletki, jednak od kilku dni mam zawroty głowy, mdłości, ciagle chce mi się siku ale mnie nie boli ani nie piecze. Bardzo się boje ze to ciąża… tabletki biorę regularnie, nie zapominam ani nic. Antybiotyk brałam ale dużo wcześniej a podobno tydzień po zakończeniu trzeba uważać jeszcze. Proszę o pomoc

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Zgadza się, antybiotyki mogą osłabiać skuteczność tabletek i trzeba się dodatkowo zabezpieczać prezerwatywą. Żadna metoda antykoncepcji nie daje 100% gwarancji, że nie dojdzie do ciąży. Ale jeśli przyjmujesz tabletki regularnie i zgodnie z zaleceniami, to nie ma powodu obawiać się ciąży.

   Odpowiedz
 38. Wika
  Wika says:

  Hej, mam kilka pytań.

  1. Czy miesiączka zawsze pojawia się o stałej porze? Od kilku miesięcy pojawiała mi się ok 6/7 rano, dwa poprzednie cykle dopiero popołudniu. Stresuje mnie to. Dzisiaj ponownie, boli mnie brzuch ale jest czysto…
  2. Ostatnio bardzo się zdenerwowałam i miałam bardziej wodnista kupę / tabletkę przyjęłam o 8 a wypróżnienie miało miejsce ok 12? Czy jest szansa ze wtedy tabletka się nie wchłonęła? Była to jednorazowa sytuacja, czytałam ze nie zalicza sie tego jako biegunka.
  3. Czytałam, ze gdy odstawia się tabletki trzeba je odstawić po skończonym blistrze i nie zaczynać nowe – a co wtedy z zabezpieczeniem (wykluczam ponowne współżycie), ale czytałam ze aby zachować antykoncepcję trzeba brać następny miesiąc od 1 dnia od odstawienia…. Jak Wiec moge je odstawić by być pewna brakowi ciąży?
  4. Czy przyjmując je regularnie, i pozwalając na koniec w środku, mogę nie obawiać się ciąży, jeśli wszystkie tabletki biorę o stałych porach?
  Pozdrawiam

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! 1. Nie, miesiączki mogą się rozpoczynać o różnych porach dnia. 2. Taka sytuacja nie ma wpływu na skuteczność antykoncepcji. 3. Jeśli odstawisz tabletki i nie będziesz współżyć, to nie ma ryzyka ciąży. 4. Tak.

   Odpowiedz
 39. Marta
  Marta says:

  Przyjmuje regularnie tabletki dwuskładnikowe, po 7 dniowej przerwie na krwawienia dostałam brązowych plamień w pierwszy i drugi dzień brania nowego blistra. Czy to nic szkodliwego?

  Odpowiedz
 40. Ola
  Ola says:

  Potrzebuję pilnej pomocy, w sobotę miałam biegunkę i wymioty (biegunka ok. 21:00, wymioty ok. 4:00 rano) spowodowane alkoholem, normalnie tabletkę antykoncepcyjną dwuskładnikową biorę o 19:00 wieczorem
  1.czy tabletka została wypłukana z organizmu?
  2. Jeśli dziś jest już wtorek i przyjmuję codziennie tabletki to czy dalej jestem zabezpieczona w czasie stosunku?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Tabletka mogła nie zdążyć się wchłonąć. Taką sytuację należy potraktować jak pominięcie tabletki i sprawdzić sposób postępowania w ulotce dołączonej do leku.

   Odpowiedz
 41. Anielka
  Anielka says:

  Cześć, praktycznie zawsze krwawienia z przerwy pomiedzy blistarami występują u mnie w środe, czasami we wtorek, a teraz krawienie wystapiło normalnie, ale pojawiło sie w czwartek(śpożniło sie jeden dzień) czy może to swiadczyc o ciąży?

  Odpowiedz
 42. kaczikits4671
  kaczikits4671 says:

  Witam, od kilku lat biorę tabletki antykoncepcyjne.. zawsze krwawienie występowało w terminie. Niestety wczoraj wzięłam pierwsza tabletkę z nowego opakowania (zawsze tego dnia dostaje krwawienia) i krwawienia nie ma. Raz pojawiło się delikatnie plamienie i teraz cisza. Podbrzusze jak przy krwawieniu boli ale tego nie ma. Dodam se tabletki brałam regularnie, zawsze używamy prezerwatywy a w tym miesiącu nie odbył się stosunek. Przy poprzedniej przerwie krwawienie wystąpiło normalnie. Proszę o pomoc..

  Odpowiedz
 43. Emi
  Emi says:

  Hej, mam pytanie odnośnie picia soku pomarańczowego. Przyjmuje vibin mini regularnie i popijam wodą, ale w ciągu dnia (i jakiś czas po tabletce) pije około litr soku pomarańczowego. Czy to obniża skutecznosc?

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Nie, sok pomarańczowy nie ma żadnego wpływu na skuteczność antykoncepcji.
   Wkrótce przestaniemy odpisywać na pytania zadawane w komentarzach pod artykułami. Zapraszamy do korzystania z naszego forum (https://ponton.org.pl/forum/) lub zadawania pytań mailowo (porady@ponton.org.pl).

   Odpowiedz
 44. :)
  :) says:

  Hej chciałam zapytać jak to jest z biegunka przy antykoncepcji.
  Czy 2 wodniste stolce przed antykoncepcja a jeden po tabletce wpływa na skutecznosc? Na gdziepolek czytałam, ze musza wystąpić conajmniej 3 wodniste stolce w przeciągu 4h od tabletki żeby zmniejszyła się skutecznosc

  Odpowiedz
  • Olga
   Olga says:

   Cześć! Trudno to tak jednoznacznie stwierdzić. Zasadniczo przyjmuje się właśnie tak, jak przeczytałaś. Ale najlepiej sprawdzić w ulotce konkretnie Twoich tabletek.
   Wkrótce przestaniemy odpisywać na pytania zadawane w komentarzach pod artykułami. Zapraszamy do korzystania z naszego forum (https://ponton.org.pl/forum/) lub zadawania pytań mailowo (porady@ponton.org.pl).

   Odpowiedz
 45. Aga
  Aga says:

  Hej, stosuje tabletki antykoncepcyjne pierwszy raz, po tabletkach placebo z pierwszego opakowania nie było krwawienia ani plamienia. Tabletki stosuje regularnie każdego dnia,plus, minus 30 min od ustalonej godziny. Pomimo braku krwawienia rozpoczęłam drugie opakowanie. Dziś jestem na 10 tabletce drugiego opakowania. W międzyczasie miałam seks bez zabezpieczenia. Moje pytanie czy jestem chroniona pomimo braku krwawienia po 1 opakowaniu i czy po drugim opakowaniu sytuacja może się powtórzyć?

  Odpowiedz
  • Zuza
   Zuza says:

   Cześć,
   u części osób stosujących antykoncepcje hormonalną nie pojawia się krwawienie z odstawienia i jest to normalne. Jeśli przyjmujesz tabletki zgodnie z zaleceniami z ulotki to jesteś chroniona (również w trakcie przyjmowania tabletek placebo). Możesz być spokojna. 🙂

   Odpowiedz
 46. abc12
  abc12 says:

  Hej, nie jestem pewna czy wzielam przedostatnia tabletke z hormonami vines, ale wszystkie inne były brane prawidłowo, i krwawienie z odstawienia wystąpiło normlanie. Czy od początku brania nowego opakowania ochrona antykoncepcyjna jest zachowana? Czy dopiero po 7 dniach?

  Odpowiedz
  • Sofia (ona/ jej)
   Sofia (ona/ jej) says:

   Cześć! Odpowiedź na to pytanie powinna znajdować się w ulotce do danego preparatu. Z tego co widzę w ulotce tego konkretnego leku (https://www.gedeonrichter.pl/uploads/2018_03_23_Vines_60_15_PIL_PL_18554_scanned.pdf): „Pominięcie zastosowania leku Vines.
   Ostatnie 4 tabletki w czwartym rzędzie na blistrze to tabletki placebo. Jeżeli pominięta została jedna z
   tych tabletek, nie będzie to miało wpływu na skuteczność leku Vines.
   Należy wyrzucić pominiętą tabletkę placebo.

   Jeżeli pacjentka zapomniała o przyjęciu żółtej tabletki, zawierającej substancje czynne (tabletki od 1
   do 24 na blistrze), należy postępować zgodnie z poniższymi zaleceniami:
   • Jeśli przyjęcie tabletki jest opóźnione o więcej niż 12 godzin ochrona antykoncepcyjna może
   być zmniejszona. Im więcej tabletek zostało pominiętych, tym większe ryzyko zajścia w
   ciążę.
   Ryzyko niepełnej ochrony przed zajściem w ciążę jest największe, jeżeli pominięta została żółta
   tabletka z początku lub końca opakowania. Dlatego też należy postępować zgodnie z poniższymi
   zasadami:
   • Pominięta została jedna tabletka w dniach od 15. do 24. (trzeci lub czwarty rząd)
   Do wyboru są dwie możliwości:
   1. Należy przyjąć pominiętą tabletkę, tak szybko jak tylko pacjentka sobie o tym przypomni nawet,
   jeśli oznacza to przyjęcie 2 tabletek jednocześnie. Następnie należy kontynuować przyjmowanie
   tabletek o zwykłej porze dnia. Zamiast jednak przyjmować zielone tabletki placebo z blistra, należy je
   pominąć (wyrzucić) i rozpocząć kolejne opakowanie (dzień rozpoczęcia będzie inny).
   Krwawienie z odstawienia najprawdopodobniej wystąpi, po zakończeniu przyjmowania tabletek z
   drugiego opakowania – podczas przyjmowania zielonych tabletek placebo, jednak może pojawić się
   plamienie lub krwawienie śródcykliczne w czasie przyjmowania tabletek z drugiego blistra.
   2. Można również przestać przyjmować żółte tabletki zawierające substancje czynne z dotychczas
   stosowanego opakowania i przejść bezpośrednio do przyjmowania 4 zielonych tabletek placebo (przed
   zastosowaniem tabletek placebo należy zapisać dzień, którym pominięta została tabletka). Jeżeli pacjentka chce rozpocząć kolejne opakowanie w tym samym dniu co zazwyczaj, tabletki placebo należy przyjmować krócej niż 4 dni.
   Jeżeli pacjentka postępuje zgodnie z jednym z powyższych zaleceń, nadal jest chroniona przed zajściem w ciążę.”

   Odpowiedz
  • Sofia (ona/ jej)
   Sofia (ona/ jej) says:

   Czyli podsumowując dane z ulotki: Jeśli zapomniałaś o przyjęciu tabletki, zawierającej substancje czynne (tabletki od 1
   do 24 na blistrze) to warto zadbać o dodatkowe zabezpieczenie przez 7 pierwszych dni nowego opakowania. Jak podaje producent, ryzyko niepełnej ochrony przed zajściem w ciążę jest największe, jeżeli pominięta została żółta tabletka z początku lub końca opakowania.

   Odpowiedz
 47. Jola
  Jola says:

  Cześć, trzymałam tabletki antykoncepcyjne w torebce w bocznej kieszonce, włożyłam do torebki ciepłe jedzenie, czy tabletki mogły się nagrzać i stracić skuteczność?

  Odpowiedz
  • Marcelina
   Marcelina says:

   Cześć! Nie, ciepłe jedzenie nie mogło mieć takiego wpływu na skuteczność tabletek. Wszystko w porządku.
   Żeby coś się z nimi stało, musiałyby mieć bezpośredni kontakt z czymś gorącym lub np. zostać wystawione na bezpośrednie działanie promieni słonecznych.
   Wiele osób nosi tabletki ze sobą. Taki chwilowy kontakt z ciepłem czy zimnem to nie to samo co przechowywanie leków przez dłuższy czas w niekorzystnych warunkach

   Odpowiedz

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *