W niedzielę 14 lutego jak co roku Grupa Ponton zorganizowała akcję walentynkową pod Metrem Centrum w Warszawie. Mimo złej pogody akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem – wolontariusze rozdawali ulotki, prezerwatywy i różowe baloniki.

Bardzo wiele osób wzięło udział w naszej akcji “Walentynka dla pani minister”. Na specjalnie przygotowanych kartkach pisaliśmy nasze życzenia i prośby o wprowadzenie obowiązkowej edukacji seksualnej w Polsce. Kartki przekażemy pani minister edukacji narodowej Katarzynie Hall.

Dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w naszej akcji! Dziękujemy firmie Rosetex za podarowanie prezerwatyw, które rozdawaliśmy podczas akcji!

Miłość to seks. Seks to antykoncepcja i zabezpieczanie się. Brak zabezpieczenia to HIV. Części myślących młodych ludzi Walentynki kojarzą się pejoratywnie – z komercją rodem z USA, dlatego ostentacyjnie je bojkotują. My próbujemy nadać świętu odmienny charakter.

Chcemy zachęcić zwłaszcza młodych ludzi~, by pomyśleli o tym, że warto zawsze wykazywać odpowiedzialną postawę, zarówno w trosce o siebie jak i o partnera seksualnego. 

Jak co roku wolontariusze i wolontariuszki Pontonu rozdawali przechodniom różowe baloniki. Tym razem chceliśmy ich także poprosić o napisanie

Walentynki dla Pani Minister

Na specjalnie przygotowanych kartkach zaadresowanych do Minister Edukacji Narodowej Katarzyny Hall można było napisać walentynkowe życzenia związane z dostępem do edukacji seksualnej w Polsce. Liczymy, że lektura pocztówek zainspiruje Panią Minister do dalszych reform w zakresie realizacji przedmiotu Wychowanie do Życia w Rodzinie tak, aby każdy młody człowiek w naszym kraju miał możliwość uzyskania niezbędnych informacji na temat seksualności, partnerstwa, antykoncepcji i prewencji chorób przenoszonych drogą płciową.

Dodatkowo osoby, które chciały wziąć udział w happeningu, otrzymały od nas również materiały informacyjne dotyczące antykoncepcji i zapobiegania HIV/AIDS oraz prezerwatywę.

Celem akcji jest przełamanie stereotypu, że HIV jako poważny problem może kojarzyć się jedynie z nudnymi i nieciekawymi debatami, oraz pokazanie, że inni młodzi angażują się w problem. Kontynuując działania zapoczątkowane przez kampanię „Jaka naprawdę jest edukacja seksualna w Polsce” chcemy także zaapelować do Ministerstwa Edukacji Narodowej o uwzględnianie potrzeb młodych ludzi w zakresie dostępu do informacji z zakresu zdrowia seksualnego i reprodukcyjnego.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *