Wolontariusze z gdańskiej filii Grupy Edukatorów Seksualnych „Ponton” dnia 23 lutego 2008 odbyli obowiązkowe szkolenie, które przeprowadził lek. med. Zbigniew Jankowski, specjalista ginekolog.

Temat szkolenia

Było ono cenną częścią naszego przygotowania, zarówno pod względem dostarczonych informacji, jak i otrzymanych materiałów oraz poleconej przez ginekologa literatury, z której uczymy się do egzaminu – mówi Basia Kreft, jedna z przyszłych edukatorek.

Przyszli edukatorzy poznali biologiczne, hormonalne i psychospołeczne czynniki konstytuujące płeć, omówiony został temat infekcji przenoszonych drogą płciową, ich profilaktyki, objawów i leczenia. Wolontariusze obecni na szkoleniu wysłuchali także obszernego wykładu dotyczącego środków antykoncepcyjnych. Lekarz przedstawił mechanizm działania poszczególnych środków, skuteczność, objawy niepożądane oraz obalił niektóre panujące w społeczeństwie mity. Co ważne, lekarz udzielił także informacji o tym, kiedy dziewczyna powinna po raz pierwszy wybrać się do ginekologa oraz jakie objawy i dolegliwości powinny niezwłocznie skłonić kobietę do wizyty.

Przebieg

Szkolenie odbyło się w miłej atmosferze; lekarz prezentował wysoki poziom naukowej wiedzy, znał doniesienia z najnowszych badań naukowych i nowinki rynku farmaceutycznego. Wyraził także przekonanie o konieczności edukacji seksualnej w szkołach. Taka postawa pozytywnie wpłynęła na współpracę oraz zaowocowała ofertą dalszych kontaktów.

Szkolenie ginekologiczne jest jednym z cyklu szkoleń, jakie powinna odbyć każda osoba chcąca edukować z zakresu seksualności. Jest ono cenną częścią naszego przygotowania do edukowania i radzenia młodzieży, zarówno pod względem dostarczonych informacji, jak i otrzymanych materiałów oraz poleconej przez ginekologa literatury.

Barbara Kreft

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *