Co to jest?
Opryszczka narządów płciowych to jedna z najczęstszych infekcji przenoszonych drogą płciową oraz najczęstsza przyczyna powstawania nadżerek w okolicy genitalnej. Łącznie na świecie żyje ok. 400 milionów osób zakażonych HSV, czyli wirusem opryszczki.
Czynnikiem wywołującym zmiany okolicy genitalnej jest wirus opryszczki typu 2 HSV-2 oraz rzadziej HSV-1. U większości zakażonych osób nie występują żadne objawy. Osoby takie są jednak potencjalnym źródłem zakażenia dla swoich partnerów i partnerek. Do zakażenia może dojść podczas stosunków seksualnych (oralnych, analnych, waginalnych), podczas porodu (z matki na dziecko) czy przez zakażone przedmioty, na przykład ręczniki lub zabawki erotyczne.
Jak wygląda zakażenie?
Po wniknięciu wirusa HSV do skóry po raz pierwszy minie ok. 2-7 dni, zanim dojdzie do wystąpienia zespołu objawów zwanych zakażeniem pierwotnym. Pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne. Skóra jest żywoczerwona, a na jej powierzchni występują wykwity w różnych stadiach – począwszy od pęcherzyków i nadżerek, na strupach kończąc. Przed wysiewem zmian skórnych często pojawiają się objawy zwiastujące – ból, pieczenie i swędzenie skóry.
U kobiet zmiany dotyczą warg sromowych, ściany pochwy, szyjki macicy lub skóry okolicy okołoodbytniczej czy pośladków. Natomiast u mężczyzn zmiany umiejscowione są na napletku, żołędzi, skórze prącia, pośladku lub w okolicy okołoodbytniczej. W przypadku kontaktów doodbytniczych może dojść do zapalenia błony śluzowej kanału odbytnicy, co objawia się w postaci śluzowej wydzieliny z odbytu, silną bolesnością tej okolicy oraz częstym parciem na stolec.
Kontakty oralne z chorym mogą powodować opryszczkowe zapalenie gardła. Istnieje możliwość nawrotów choroby nie tylko po kontaktach seksualnych, ale także w wyniku działania innych czynników, takich jak współistniejące zakażenia, miesiączka, stres, podrażnienie kosmetykami, zmęczenie czy silne oziębienie. Opryszczka genitalna zwiększa ryzyko innych chorób przenoszonych drogą płciową.
Objawowa opryszczka genitalna wymaga pilnej konsultacji wenerologicznej ze względu na częstą konieczność leczenia zakażenia w warunkach szpitalnych.
Dodaj komentarz
Chcesz się przyłączyć do dyskusji?Feel free to contribute!