ZAŁOGA
Katarzyna Banasiak-Marszałek – koordynatorka
Działałam w Grupie Ponton od 2014 roku. Robię to, ponieważ cenię holistyczne podejście do edukacji seksualnej, które podkreśla odpowiedzialność i wzajemny szacunek w relacjach międzyludzkich, a także asertywność i umiejętność stawiania granic.
Dotychczas zajmowałam się m.in. prowadzeniem warsztatów w szkołach, odpowiadaniem na pytania młodzieży na forum poradniczym, na stronie na Facebooku; edukowaniem na festiwalach muzycznych takich jak Open’er Festival i Woodstock, a także reprezentowaniem grupy w mediach, na konferencjach naukowych i panelach dyskusyjnych.
Jednocześnie kończę studia magisterskie na Uniwersytecie SWPS na kierunku prawo. Mam w planach rozpoczęcie Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego.
Jeżeli mam chwilę wolnego czasu, co zdarza się rzadko, poświęcam ją na taniec, kaligrafię japońską i pieczenie.
Aleksandra Józefowska
Skończyłam studia na pedagogice na UW, studiowałam również na Gender Studies (studia nad kulturową i społeczną tożsamością płci), gdzie ogromne wrażenie wywarły na mnie zajęcia Agaty Araszkiewicz dotyczące relacji pomiędzy matką a córką. Obroniłam pracę magisterską na temat seksualności Figury Matki w wybranych tekstach kultury.
Jestem absolwentką Szkoły Treningu i Warsztatu Psychologicznego Intra oraz Podyplomowych Studiów z Seksuologii Klinicznej w WSFiZ. Obecnie jestem w trakcie kształcenia psychoterapeutycznego w Szkole Psychoterapii Intra.
Jestem edukatorką seksualną i trenerką. W 2002 roku założyłam Grupę Ponton przy Fundacji na rzecz Kobiet i Planowania Rodziny (wówczas Federacji) i koordynowałam jej pracę przez 16 lat, do końca 2018 roku.
Poza współpracą z Pontonem prowadzę również zajęcia z edukacji seksualnej oraz kompetencji psychospołecznych dla młodzieży i dorosłych.
Za pracę z młodzieżą zostałam nominowana do tytułu Polka Roku 2006 przez magazyn Gazety Wyborczej „Wysokie Obcasy”, do tytułu „Kobieta Zmieniająca Świat” przez magazyn SHAPE, a także otrzymałam wyróżnienie w piśmie ELLE.
Początki mojej pracy na polu edukacji seksualnej były mocno związane z pracą na rzecz kobiet i feminizmem. Wraz z feministyczną perspektywą patrzenia na świat przyszła refleksja nad sferą seksualności człowieka, która obarczona jest wieloma stereotypami, często sprawiającymi, że np. cała odpowiedzialność za współżycie spada na barki dziewczyny. Wierzę zatem, że warto już od najmłodszych lat promować idee równości między kobietami i mężczyznami i pracować nad kształtowaniem postaw partnerskich wśród młodzieży.
Wiedza na temat tego, co dzieje się z ciałem w okresie dojrzewania, świadomość praw seksualnych, umiejętność asertywnego chronienia własnych granic, świadomość zagrożeń w cyberprzestrzeni i zdolność bezpiecznego poruszania się w Internecie – w te wszystkie kompetencje powinni być wyposażani młodzi ludzie, by bezpiecznie i odpowiedzialnie wkraczać w dorosłość.
Uważam za bardzo istotne, by edukacja seksualna miała charakter całościowy. Nie chodzi o suche przekazywanie informacji na tematy antykoncepcji czy budowy narządów rodnych. Osobiście bardzo ważne dla mnie jest, by działania Grupy Ponton miały na celu kształtowanie świadomości i promowanie takich pojęć jak tolerancja, asertywność, współodpowiedzialność, szacunek dla inności i potrzeb drugiego człowieka.
Więcej o mnie można przeczytać w wywiadzie zamieszczonym na stronie ngo.pl.
Prywatnie jestem wielbicielką świń i prosiąt w każdej postaci, poza daniem na talerzu.
Alina Synakiewicz
Skończyłam pedagogikę, specjalizację: edukacja rodzinna i wychowanie seksualne na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. Odkąd pamiętam jestem feministką. Przełomem w kształtowaniu mojego światopoglądu była lektura „Kobiety wyzwolonej?” Danuty Sękalskiej, po którą sięgnęłam w ósmej klasie podstawówki, myśląc, że będzie to książka o… seksie, a traktowała ona o historii ruchu kobiecego w Stanach Zjednoczonych.
Później poszło lawinowo, połknęłam „Drugą płeć” Simone de Beauvoir, „Nikt nie rodzi się kobietą” Teresy Hołówki, „Strach przed lataniem” Eriki Jong i inne pozycje tzw. klasyki feminizmu. W konsekwencji obroniłam pracę magisterską pt. „Kobiecość – męskość: pułapki dualizmu i próby emancypacji”, która oscylowała wokół filozofii, sztuki i pedagogiki.
Obecnie pracuję w Fundacji Feminoteka, gdzie zajmuję się projektami związanymi z przeciwdziałaniem przemocy wobec kobiet. Przez jakiś czas pracowałam także w szkole, ucząc przedmiotu „Wychowanie do Życia w Rodzinie”. W Grupie Ponton jestem od 2004 roku. Bardzo lubię prowadzić zajęcia na temat edukacji seksualnej z młodzieżą. Uważam, że każdy człowiek niezależnie od światopoglądu ma prawo do dostępu do rzetelnej, naukowej wiedzy na temat swojego ciała oraz zdrowia.
Jestem autorką poradnika dla młodzieży pt. „Jak dojrzewać i nie zwariować”, a także współredaktorką raportu pt.”Dość milczenia. Przemoc seksualna wobec kobiet i problem gwałtu w Polsce”.
Uczestniczę w ruchu wolnościowym, angażuję się w szeroko rozumiane działania na rzecz praw człowieka, jestem także związana ze sceną punk-rockową. Jestem zwolenniczką wolności człowieka zarówno w sferze artystycznej, jak i polityczno-społecznej. Od czternastego roku życia ze względów etycznych nie jem mięsa.
Lubię: dobre jedzenie, dobre kino, dobre książki, dobre towarzystwo, dobre imprezy.
Marzenie: podróż do Ameryki Południowej.
Paulina Wawrzyńczyk
Od zawsze interesuję się seksualnością i uważam, że każdy młody człowiek powinien mieć dostęp do wiedzy na ten temat. Edukacja seksualna musi uzyskać w szkołach rangę prawdziwego przedmiotu i być nauczana przez kompetentne osoby. Szczególnie ważne jest dla mnie kształtowanie postaw partnerskich, przeciwdziałanie przemocy ze względu na płeć, tożsamość płciową i orientację seksualną.
Do Grupy Ponton dołączyłam w 2006 roku i nadal tu jestem Przez te lata odpowiadałam na forum, pisałam artykuły, brałam udział w akcjach ulicznych, redagowałam naszą stronę i profil na Facebooku, reprezentowałam Ponton w mediach i na konferencjach. Od 2017 roku pracuję jako edukatorka seksualna w Londynie, tu chodzę do szkół i prowadzę warsztaty z nastolatkami i dorosłymi pracującymi z młodzieżą. Mam to szczęście, że moja praca jest moją pasją.
W wolnym czasie podróżuję, czytam i gotuję.
Agata Kozłowska
Finka Heynemann (ona/jej)
Do Grupy Ponton dołączyłam, jak tylko skończyłam 18 lat, bo pamiętałam, ile dała mi lekcja Pontonu, gdy chodziłam do gimnazjum
Skończyłam logopedię na Wydziale Polonistyki UW. Uczyłam przez kilka lat polskiego w gimnazjum, a obecnie zajmuję się przetwarzaniem języków naturalnych jako lingwistka, czyli uczę maszyny gadać.
Nadal uwielbiam pracować z dzieciakami i młodzieżą, a także pisać, dlatego też w Pontonie najchętniej chodzę do szkół i redaguję teksty, ostatnio też udzielam porad przez FB i zajmuję się naszą stroną internetową. Uważam, że seksualność jest niezwykle ważnym aspektem życia człowieka, należy nam się zatem rzetelna edukacja w tym zakresie.
Poza Grupą Ponton angażuję się w różne pro-kobiece i feministyczne projekty, jestem też wielką fanką Star Treka i przewodniczącą Stowarzyszenia Fanów Star Treka – TrekSfery. A rozpoznać mnie można po wiecznym uśmiechu na twarzy i bardzo kolorowym ubraniu
Olga Połowianiuk
Do Grupy Ponton dołączyłam w 2018 r., ponieważ uważam, że edukacja seksualna jest niezwykle ważna i potrzebna młodym ludziom. Dlatego chcę pomagać w szerzeniu wiedzy dotyczącej seksualności człowieka.
W Pontonie jestem odpowiedzialna przede wszystkim za forum, gdzie odpowiadam na pytania młodych osób.
Ukończyłam lingwistykę stosowaną na Uniwersytecie Warszawskim i mam uprawnienia nauczycielskie. Obecnie pracuję jako tłumaczka w korporacji. Moim marzeniem jest tłumaczyć literaturę. Uwielbiam książki i jogę.
Antonina Lewandowska
Jestem socjolożką, w nauce skupiam się głównie na badaniach kontrkultury i kultury alternatywnej oraz, a jakże, seksuologii w ujęciu społecznym. Edukacją seksualną zajmuję się… od kiedy pamiętam, bo zawsze tak wychodziło, że to ja odpowiadałam na pytania znajomych. Niejako w związku z tym w 2014 roku dołączyłam do tworzącego się właśnie młodzieżowego kolektywu edukacyjnego Te Tematy, skupionego na edukacji seksualnej w modelu pracy rówieśniczej. Do Grupy Ponton dołączyłam w 2015 roku, żeby móc dalej rozwijać się w tym kierunku, bo pracując z kolegami i koleżankami widziałam na własne oczy, jak bardzo brakuje w Polsce rzetelnej wiedzy o ludzkiej seksualności.
W Pontonie zajmuję się głównie pracą międzynarodową – jeżdżę na konferencje, biorę udział w projektach, konkursach i szkoleniach. Często reprezentuję też Grupę Ponton w mediach. Kiedy tylko na chwilę zwolnię, staram się wrócić do szkoły i poprowadzić jakieś zajęcia, bo wychodzę z założenia, że nic nie da praca na górze, jeśli nie będziemy pracować u podstaw. Piszę też artykuły i zajmuję się aktywizmem krajowym.
Dzięki pracy w Pontonie w 2017 roku zostałam przedstawicielką strony społecznej przy sejmowej Komisji Zdrowia w trakcie prac nad powtórnym wprowadzeniem recepty na tabletkę „dzień po”, a w 2018 roku wygłosiłam przemówienie o edukacji seksualnej w Polsce w Parlamencie Europejskim w Brukseli.
Prywatnie uwielbiam starego rocka, koty i gotowanie, a za każdą kolejną podróż dałabym się pokroić. Jeżeli nigdzie nie można mnie znaleźć i nie odbieram telefonu, to prawdopodobnie czytam albo siedzę w kinie. Ewentualnie utonęłam w końcu w kubku z ukochaną herbatą.
Magdalena Zimecka
Psycholożka, seksuolożka, edukatorka seksualna i socjoterapeutka związana z grupą Grupą Ponton od 2007 roku. Na przestrzeni lat brałam udział w akcjach ulicznych, prowadziłam zajęcia w szkołach, odpowiadałam na forum oraz pracowałam w telefonie zaufania.
Uwielbiam wolontariat w Pontonie, bo daje mi poczucie, że robię coś ważnego i że mam realny wpływ na kształtowanie postaw i pogłębianie wiedzy młodych ludzi z tak istotnej dziedziny życia jaką jest seksualność (w każdym jej wymiarze).
Prywatnie kocham podróżować, czytać książki kryminalne oraz prowadzić funpage’a na temat zdrowego stylu życia.
Sofia Wasilenko
Jestem absolwentką studiów podyplomowych z Seksuologii Praktycznej na SWPS w Poznaniu, paroletniego stażu w moim ukochanym Instytucie Pozytywnej Seksualności w Warszawie oraz studiów psychologicznych na UJ w Krakowie. Od 2021 r. działam aktywnie w Pontonie.
Seksualność jest dla mnie integralną, naturalną i piękną częścią życia, która ma potencjał, by nieść m.in. niesamowite pokłady przyjemności, (samo)poznawania, zabawy. Jestem zafascynowana możliwościami i głęboką mądrością ciała i natury, w tym np. doświadczeniem cykliczności, miesiączki, ciąży, porodu i połogu.
Zależy mi, by każda i każdy miał równy, otwarty i powszechny dostęp do edukacji seksualnej od najmłodszych lat. Bliska i znana jest mi również sytuacja osób pochodzących z małych miejscowości i wsi, ponieważ sama mam takie doświadczenie. Uwielbiam więc podróżować z pontonowymi warsztatami po całej Polsce!
Marcelina Cywińska (ona/jej; osoba)
Studiuję filologię polską na UW. Jestem wegetarianką, feministką i współzałożycielką aktywistycznego kolektywu „Wk*rwione Polonistki” (lub: „Rozsierdzone Polonistki”). Działam też w „Uniwersytecie Zaangażowanym”, piszę teksty w „Nowym Folderze” i „Popcornerze”. Przez ostatnie osiem lat pracowałam z dziećmi jako wychowawczyni grupy, a wcześniej kadra pomocnicza. Jestem miłośniczką języka inkluzywnego (włączającego).
Dołączyłam do grupy Ponton, ponieważ uważam, że edukacja seksualna ma wpływ na każdy aspekt naszego życia. Myślę, że wczesny okres rozwoju ma szczególne znaczenie dla naszego postrzegania świata w dorosłym życiu, dlatego tak ważne są w tym okresie akceptacja, pokazywanie różnorodności świata i ludzi oraz nauka szacunku do drugiego człowieka. Chciałabym, żeby edukacja seksualna w Polsce była systemowa i prowadzona jako obowiązkowy przedmiot w szkołach przez kompetentne osoby, ponieważ każdy ma takie samo prawo do wiedzy.
Agnieszka Sosnowska (ona/jej)
Jestem feministką (od najmłodszych lat) oraz sojuszniczką społeczności LGBTQIA+, choć sama do niej nie należę. Ukończyłam lingwistykę stosowaną (tzn. jestem językoznawczynią i pedagożką) ze specjalizacją nauczycielsko-tłumaczeniową na Uniwersytecie Warszawskim i od zawsze przejawiałam ogromną wrażliwość językową, co sprawiło, że jestem niezwykle wyczulona na kwestie językowo-kulturowo-społeczne. Dlatego też uwielbiam feminatywy i stosuję język inkluzywny. Oburza mnie natomiast językowy obraz kobiet/kobiecości, androcentryzm w języku (i w życiu), jak również sposób opisywania seksu z perspektywy patriarchalnych wzorców płciowych, przepełniony wulgarnością, wstydem, podwójnymi standardami i nierównością.
Do Grupy Ponton dołączyłam pod koniec 2019 roku, ponieważ sama odczułam, jak bardzo brakuje nam rzetelnej edukacji seksualnej opartej na wartościach takich jak: zdrowie, równość, partnerstwo, współodpowiedzialność, świadoma zgoda (consent), szacunek do drugiej osoby, jej potrzeb i granic oraz asertywność. Poza tym uważam, że taka praca u podstaw jest fundamentem walki z przemocą seksualną, a także ze stygmatyzacją czy tabuizacją cielesności (np. doświadczenia miesiączki) oraz wstydem. Obecnie w Pontonie zajmuję się poradnictwem i czasem coś tłumaczę na angielski; występowałam też w naszych filmikach edukacyjnych na kanale YouTube, a od listopada 2021 r. współprowadzę nasze konto na Instagramie oraz prowadzę audycje w Resecie Obywatelskim w cyklu „Sekspress z Pontonem”.
Prywatnie kocham Morze Bałtyckie, pływanie w naturalnych akwenach, czytanie i taniec (zwłaszcza tańce latynoamerykańskie). Uwielbiam język hiszpański i muzykę latynoską, interesuje mnie kultura Ameryki Łacińskiej. Czerpię ogromną radość ze spotkań w dobrym towarzystwie oraz z dobrych imprez. Chciałabym zacząć morsować, wrócić do rysowania oraz płynnie władać hiszpańskim. Życzę sobie i Wam rychłego upadku patriarchatu!
Kasia R-U (ona/jej)
Na co dzień uczę języka polskiego i etyki. Potrafię wymienić ponad sto powodów, dla których uwielbiam swoją pracę (wszystkie to imiona moich dzieciaków). Jestem miłośniczką feminatywów i poszukiwaczką kłirowych wątków w literaturze młodzieżowej. Wierzę w edukację.