Grupa Edukatorów Seksualnych PONTON negatywnie ocenia proponowane zmiany w zakresie dostępności antykoncepcji awaryjnej ellaOne – octan uliprystalu.

Projekt zakłada zmianę w prawie farmaceutycznym, która spowoduje, że wszystkie środki antykoncepcyjne będą wydawane z przepisu lekarza. Wynika z tego, że jedyna antykoncepcja awaryjna dostępna dla osób powyżej 15. roku życia znowu będzie na receptę. Co to oznacza?

W nocy w sobotę podczas stosunku pękła nam prezerwatywa. Wpadłam w panikę, razem z chłopakiem postanowiliśmy kupić tabletkę “po”, zaczynam dopiero studia i nie wyobrażam sobie żebym mogła być w ciąży (adrena, 08/08/2016 )

Teraz młoda osoba, która będzie potrzebowała antykoncepcji awaryjnej, nie będzie mogła po prostu pójść do apteki i kupić tabletki – będzie musiała najpierw udać się do lekarza, tracąc w ten sposób cenny czas, w którym mogła by zażyć bezpieczną tabletkę chroniącą przed niechcianą ciążą!

26 września obchodziliśmy Światowy Dzień Antykoncepcji, a tymczasem w Polsce właśnie wycofano ostatni środek antykoncepcji chemicznej i planowane jest ograniczenie dostępności do antykoncepcji awaryjnej. Jest to dla nas alarmująca sytuacja, ponieważ łatwy dostęp do antykoncepcji jest jednym z podstawowych praw reprodukcyjnych.

Polskie prawo zakłada, że seks z osobą powyżej 15. roku życia jest dozwolony, natomiast ta sama osoba nie może samodzielnie przyjść do ginekologa/ginekolożki, wykonać badań i otrzymać recepty na antykoncepcję, bo do tego wymagana jest zgoda opiekuna/opiekunki, a przecież w wielu domach temat seksualności wciąż jest tematem tabu. Dla wielu młodych osób dostęp do antykoncepcji hormonalnej staje się prawie niemożliwy. Planowana zmiana przepisów znacznie ograniczy możliwość zapobiegania niepożądanej ciąży w sytuacji niezabezpieczonego stosunku (także gwałtu!) bądź kiedy zawiodła stosowana metoda antykoncepcji (np. pękła prezerwatywa). Najbardziej pokrzywdzone będą najmłodsze i najuboższe osoby, które nie będą mogły pozwolić sobie na drogą prywatną wizytę u ginekologa, a następnie na wykupienie drogiej tabletki.

Trzeba dodać, że lekarze i lekarki często odmawiają wypisywania recept na środki antykoncepcji awaryjnej powołując się na klauzulę sumienia. Dlatego też wprowadzenie recept na antykoncepcję awaryjną jest ogromnym problemem.

Światowa Organizacja Zdrowia podaje, że antykoncepcja awaryjna jest bezpieczna i nie wpływa negatywnie na płodność.  Nie jest ona zalecana jako regularna metoda antykoncepcji, ale jako metoda stosowana w wyjątkowych sytuacjach. Nie istnieją żadne medyczne powody, aby dostęp do ellaOne ograniczyć wyłącznie do sprzedaży na receptę! Sposób przyjmowania i ostrzeżenie o ewentualnych skutkach ubocznych są wystarczająco zrozumiałe dla kobiet i dziewcząt powyżej 15. roku życia.

Minister Zdrowia Konstanty Radziwiłł twierdzi jednak, iż “tego typu produkty są po prostu niebezpieczne” oraz że “mamy do czynienia z sytuacjami, gdzie są dziewczynki, które przyjmują tego typu środki kilka razy w ciągu miesiąca”. Biorąc pod uwagę, że cena za opakowanie ellaOne wynosi około 150 złotych, jest to zaskakujące stwierdzenie. Szkoda, że Minister nie podaje źródeł, z których pozyskał takie informacje.

W sytuacji, gdy Minister jest zaniepokojony nadmiernym przyjmowaniem antykoncepcji awaryjnej przez nastolatki, może powinien rozważyć zwiększenie wiedzy młodzieży i dostępu do nowoczesnych środków zapobiegania ciąży przeznaczonych do regularnego stosowania. Młodzież ma braki w podstawowej wiedzy o seksualności i często nie wie, jak chronić się przed niechcianą ciążą i infekcjami przenoszonymi droga płciową. Grupa Ponton regularnie otrzymuje pytania w Telefonie Zaufania o to, czy dane zachowanie seksualne było ryzykowne i czy należy przyjąć antykoncepcję awaryjną. Młodzież chce i potrzebuje edukacji seksualnej w szkołach!

Dziś, 28 września, obchodzimy Dzień Działania na rzecz Bezpiecznej i Legalnej Aborcji. Sposobem na ograniczenie liczby zabiegów przerwania ciąży jest przede wszystkim uzbrojenie młodzieży w rzetelną wiedzę o seksualności oraz zapewnienie im powszechnego dostępu do nowoczesnej antykoncepcji, w tym antykoncepcji awaryjnej!

Grupa Edukatorów Seksualnych Ponton apeluje o pozostawienie ellaOne jako środka dostępnego bez recepty.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *