Tekst powstał na podstawie naszej broszury Chcę/Nie chcę. O zgodzie na seks. Zachęcamy do jej przeczytania! 

 

Zgoda na seks (ang. sexual consent) oznacza świadome przyzwolenie na jakąś aktywność seksualną. Aktywnością seksualną możemy nazwać wszystkie te zachowania i czynności, które są związane z seksem i które kogoś podniecają, na przykład całowanie, petting, seks oralny/analny/waginalny czy też robienie nagich lub erotycznych zdjęć sobie lub innej osobie. Dawanie i otrzymywanie przyzwolenia przed kontaktem seksualnym z inną osobą to podstawa. 

Jak wyrazić zgodę na seks?

Możesz używać mowy ciała, czyli gestów i mimiki, albo pokazać, czego chcesz, a także na co nie masz ochoty. Możesz też użyć komunikacji werbalnej, czyli słownej. Mówiąc: To jest przyjemne” lub Podoba mi się to”, dajesz drugiej osobie jasny komunikat, że to, co robicie, jest pozytywnym doświadczeniem. Pamiętaj, że brak ochoty na kontakt seksualny jest w porządku. Zawsze możesz odmówić, na przykład mówiąc: Nie chcę tego robić, nie jest mi dobrze”.

Jak rozpoznać zgodę na seks?

Mowa ciała nie zawsze jest jednoznaczna i możemy błędnie zinterpretować to, co druga osoba chce nam zakomunikować. Jeśli masz jakąkolwiek wątpliwość, czy druga osoba wyraża zgodę na kontakt seksualny lub na konkretną aktywność, zapytaj wprost: “Czy to jest dla Ciebie ok? Podoba Ci się to, co robimy?”. Nie obawiaj się, że może to zepsuć atmosferę! Zgoda i przyzwolenie są właśnie tym, co buduje zdrowy kontakt seksualny. Jeżeli masz ochotę na seks z kimś, wyraź zgodę i zapytaj o nią drugą osobę. Kontakt seksualny bez zgody drugiej osoby jest gwałtem.

Jaka powinna być zgoda na seks?

Zgoda seksualna musi być dobrowolna, czyli nie może wynikać z szantażu emocjonalnego, zastraszania lub wykorzystywania pozycji społecznej (np. pracodawca-pracownik). Kontakt seksualny musi być świadomy. Alkohol i inne środki psychoaktywne ograniczają możliwość klarownej oceny sytuacji, dlatego osoby będące pod ich wpływem nie są w stanie w pełni świadomie powiedzieć tak” lub nie” w odpowiedzi na określone kontakty seksualne. Ludzie różnie reagują na używki. Seks z osobą nieprzytomną lub śpiącą jest gwałtem. Zgoda na seks musi też być entuzjastyczna. Seks powinien sprawiać radość i przyjemność wszystkim zaangażowanym stronom. Należy pamiętać, że raz udzielona zgoda na seks nie obowiązuje przy kolejnym kontakcie. Zawsze, w każdym momencie, możesz zmienić zdanie i cofnąć zgodę! Jeśli druga osoba wycofa zgodę lub powie, że nie chce kontynuować jakiejś formy pieszczot, uszanuj jej wybór i natychmiast przestań. Uzyskanie zgody (albo odmowy) na seks powinno nastąpić zanim do niego dojdzie. O uzyskanie zgody powinna zadbać osoba inicjująca. Najlepiej nigdy nie dopuszczać do sytuacji, w której czyjeś granice psychiczne lub fizyczne zostaną przekroczone. Zgoda powinna pojawić się jako pierwsza.

Zgoda na bezpieczniejszy seks

Warto dbać o to, żeby kontakt z drugą osobą był bezpieczniejszy dzięki antykoncepcji i środkom zapobiegającym infekcjom przenoszonym drogą płciową. Jeśli zdecydujecie się na używanie prezerwatyw, to zdejmowanie jej po kryjomu, w tajemnicy przed drugą osobą, jest złamaniem zasad, na podstawie których udzielono wcześniej zgody. Stealthing jest formą przemocy seksualnej, oszustwem i brakiem troski o bezpieczeństwo drugiej osoby. Powiedzenie komuś, że przyjmuje się tabletki antykoncepcyjne, kiedy to nieprawda, także nie jest fair. Zatajenie informacji o stanie swojego zdrowia i o tym, że ma się infekcję przenoszoną drogą płciową, również jest przemocą i uważa się je w Polsce za przestępstwo.

 

Warto, żebyś się zastanowił_a, czy Ty i druga osoba możecie zawsze swobodnie komunikować swoje potrzeby i czy wszystkie kontakty seksualne są dla Was przyjemne i komfortowe.

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *