Na początek kilka uwag dotyczących redakcji. Poradnik ten został wydany jako seria razem z “Miłość i seks. Bezpruderyjny poradnik dla dziewczyn”. Jest to trochę mylące, bo książki zostały napisane przez różne osoby i wzajemnie się nie dopełniają. Wersja dla chłopaków ma tytuł „Seks i miłość”, a dla dziewczyn „Miłość i seks” – oba nie odpowiadają oryginałom, a ta druga dodatkowo wprowadza w błąd, bo o miłości jest w niej znacznie mniej niż o seksie. Rozumiem jednak, że mogło zadziałać tu stereotypowe myślenie o potrzebach nastolatków i nastolatek. W wersji dla chłopaków zabrakło także indeksu pojęć na końcu.

Poradnik dla chłopaków zaczyna się bardzo nowatorsko, autor zachęca do tego, by chłopak dotknął swoich miejsc intymnych i je poznał. Opis cielesności nie jest jednak w tej książce najważniejszy, wielkie brawa dla autora za poświęcenie dużo miejsca na analizę obrazu toksycznej męskości, wzmacnianiu chłopaków w ich wyborach, uczeniu szacunku dla dziewczyn i przeciwdziałaniu przemocy. Bardzo podoba mi się rozdział dotyczący sygnałów, po jakich rozpoznamy, czy ktoś ma ochotę na seks lub nie, o podziale obowiązków domowych i o tym, jak negatywnie mogą być oceniane kobiety aktywne seksualnie. Autor zadbał o to, by w książce znalazło się dużo informacji o seksualności chłopaków nieheteroseksualnych. Trochę szkoda więc, że na okładce widzimy parę jedynie heteroseksualną, niektórzy mogą się poczuć wykluczeni.

W poradniku znajdziemy także rozdziały o emocjach i fizjologii dziewczyn, co jest bardzo wartościowe. Autor nie pominął tematu ciąży ani aborcji, przy każdym położył nacisk na wspólną odpowiedzialność. Nie wiem, jak to się stało, że redakcja merytoryczna przeoczyła oczywisty błąd (tłumacza?) na stronie 236: antykoncepcja po to nie pigułka poronna! Antykoncepcja awaryjna nie doprowadza do ciąży, a ta druga ciążę przerywa.

Zabrakło informacji o osobach interseksualnych i różnych tożsamościach płciowych, ale książka jest świetna i bardzo ją polecam! Życzyłabym sobie, żeby tak właśnie wyglądała edukacja chłopaków i żeby poradnik ten został wydany ponownie po uwzględnieniu poprawek.

Tytuł oryginału: Respekt. En sexbok för killar
Autor: Inti Chavez Perez
Wydawnictwo: Czarna Owca
Warszawa 2012

Autorka: Paulina Wawrzyńczyk

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *