Zastanawiasz się czasem nad tym, jak się połapać w skomplikowanym świecie związków albo jak to w ogóle jest uprawiać ten mityczny seks? A może zdarzyło Ci się usłyszeć hasło „świadoma zgoda”, ale nie do końca wiesz, z czym to się je? Te – i wiele innych – wątpliwości pomoże Ci rozwiać książka „Sex edukacja” autorstwa Jennifer Lang, pochodzącej ze Stanów Zjednoczonych lekarki specjalizującej się w ginekologii i położnictwie. Jeśli dodatkowo szukasz odtrutki na to, co w kontekście seksualności najczęściej serwuje nam popkultura, to dla Ciebie pozycja obowiązkowa. 

„Sex edukacja” – książka o seksie?

Choć książka Jennifer Lang już z okładki krzyczy do nas „SEX!”, seksowi jako takiemu jest poświęcona tylko częściowo. To przede wszystkim przystępne kompendium wiedzy o relacjach – ich rodzajach, etapach i pułapkach. Dowiesz się z niego na przykład, jak rozpoznać zdrowy związek, a co powinno Cię zaniepokoić, jak wyjść z toksycznej relacji, a także jak bezpiecznie nawiązywać kontakty przez internet. Seks i – szerzej – seksualność są tu przedstawiane w sposób pozytywny. Autorka nie skupia się na zagrożeniach związanych z aktywnością seksualną i relacjami (ale też ich nie pomija). Przekonuje za to, że seks jest po prostu częścią życia i może dostarczać przyjemności. 

 

Niektóre tematy poruszane w „Sex edukacji”

  • Mity i fakty o seksie
  • Presja seksualna
  • Randkowanie
  • Związki
  • Nawiązywanie znajomości przez internet
  • Świadoma zgoda (jak o nią prosić, jak ją rozumieć, jak jej udzielać, jak jej odmawiać)
  • Antykoncepcja
  • Choroby i infekcje przenoszone drogą płciową
  • Nadużycia i przemoc
  • Źródła pomocy

 

Co z tą świadomą zgodą?

Motywem przewodnim tej książki jest jednak świadoma zgoda na seks. I słusznie, bo gdy się nad tym chwilę zastanowić, można dojść do wniosku, że świadoma zgoda rozwiewa znaczną część wątpliwości w kwestiach dotyczących seksu. Autorka przekonuje – i nie sposób się z nią nie zgodzić – że dopóki zainteresowane strony godzą się na daną aktywność seksualną, wszystko jest w porządku i nikomu z zewnątrz nic do tego. Lang podkreśla, że to norma partnerska powinna być podstawą w relacji, i uświadamia, jak ogromny wpływ mają na nas wzorce kulturowe. Autorka zachęca do otwartej komunikacji swoich potrzeb i granic w związku, a także do zastanowienia się, jakie zewnętrzne czynniki wpływają na nasze przekonania o seksie i relacjach oraz podejmowane aktywności. Z książki „Sex edukacja” dowiesz się ponadto, jakie komunikaty można zinterpretować jako zgodę na aktywność seksualną, a w jakich przypadkach zgody partnera czy partnerki nie można uznać za świadomą.

Poradnik idealny?

„Sex edukacja” to dobry wybór dla młodego człowieka szukającego informacji o relacjach i seksie; nie jest to jednak książka idealna. Minusem polskiego wydania, przynajmniej w niektórych fragmentach, jest język – momentami zbyt górnolotny, co może odstraszyć młodszego czytelnika, czasem nieadekwatny do tego, jak przyjęło się dziś mówić o pewnych kwestiach. Bo czy ktokolwiek, kto nie jest autorem stylizowanej na XIX wiek powieści, naprawdę użyłby dziś słowa „syfilis”? Czy nastolatka, która zechce kupić chusteczki lateksowe do seksu oralnego, poprosiłaby sprzedawcę o „ślinochron”? Takie wpadki wybijają z rytmu, ale nie warto się nimi zniechęcać – to pozycja zbyt wartościowa, by przekreślać ją z powodu (niezbyt licznych) stylistycznych niedociągnięć.

Czytając tę książkę, warto mieć również na uwadze, że jest ona dość mocno osadzona w realiach amerykańskich. Nie zawsze przedstawione w niej informacje (dotyczące np. wieku, w którym zgodnie z prawem można podjąć aktywność seksualną) będą adekwatne do sytuacji w Polsce. W większości przypadków takie fragmenty będą jednak opatrzone przypisem tłumaczki.

Czy warto?

Po „Sex edukację” Jennifer Lang zdecydowanie warto sięgnąć. Książka jest niewielkich rozmiarów, co nie znaczy jednak, że nie przedstawia tematu w wyczerpujący sposób. Zawiera wystarczająco dużo odpowiednio dobranych informacji, by zapewnić młodej osobie bazę, która pozwoli świadomie podejmować aktywność seksualną. Wiedza, jaką dzięki temu poradnikowi zdobędziesz, może pomóc Ci wzmocnić pozytywne wzorce zachowań, tolerancję na odmienne światopoglądy oraz świadomość konsekwencji podejmowania aktywności seksualnej, ale również nauczy Cię szybciej zauważać niebezpieczeństwo, nazywać je i szukać wsparcia.

 

Tytuł: „Sex edukacja. O dojrzewaniu, relacjach i świadomej zgodzie”

Autorka: Jennifer Lang

Przekład: Magda Witkowska

Wydawnictwo Laurum 

Warszawa 2020

 

Autorka recenzji: Olga Awramiuk

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *