Masz naście/dwadzieścia lat i chcesz wiedzieć. Może jeszcze nie chcesz uprawiać seksu, a może właśnie już o tym myślisz… ale na pewno chcesz wiedzieć o czym wszyscy mówią, jak to się je i dlaczego to wydaje się takie ważne.

To naturalne, że interesujesz się zmianami, które się w tobie dokonują i chcesz wiedzieć na ich temat jak najwięcej. Jeśli identyfikujesz się jako dziewczyna, zamiast kolorowych pism
i forów internetowych, polecamy ci książkę “Miłość i seks. Bezpruderyjny poradnik dla dziewczyn” Kateriny Janouch.

Książka podzielona jest na 3 główne działy: miłość, seks oraz ciało i genitalia. 

Z pierwszej części poradnika dowiemy się np. czym jest zakochanie, przez jakie fazy przechodzi związek, dlaczego ludzie zdradzają, jak radzić sobie z problemami w związku, z rozstaniem, ale też dlaczego warto dbać o swoją pewność siebie.

W części drugiej poruszone zostały tematy masturbacji, fantazji erotycznych, pierwszego razu. Ponieważ seks to również odpowiedzialność i mówiąc o nim, nie powinno się pomijać kwestii zdrowia, przeczytamy też o antykoncepcji, infekcjach przenoszonych drogą płciową, czy bólu, który może pojawić się podczas stosunku, gdy coś jest nie tak.

W trzecim dziale autorka rozprawia się z mitami na temat ciała, miejsc intymnych, ich higieny. Przeczytamy o upławach, okresie, hormonach, ale także o goleniu miejsc intymnych czy o wizycie u ginekologa. Dowiesz się, że wszystkie piersi czy waginy, mimo, że wyglądają rozmaicie, różnią się od siebie, są piękne i powinnyśmy o nie dbać i cieszyć się nimi.

Podczas lektury całej książki autorka próbuje przekazać czytelniczce ideę akceptacji – swojego ciała, tego, kim się jest, czego się pragnie. Katerina Janouch nie straszy, a wyjaśnia, pokazuje i zachęca do zrozumienia.

Jako że poradnik dotyczy dziewczyn, nie zostały pominięte też osoby nieheteroseksualne, które mogą dowiedzieć się czegoś więcej na temat swojej orientacji psychoseksualnej i randkowania w świecie LGBTQ.

Autorka po każdym rozdziale przytacza prawdziwe wypowiedzi młodych dziewczyn. Nie musisz się z nimi wszystkimi zgadzać, ale fajnie jest wiedzieć co inni myślą na dany temat (i jak bardzo mogą się od siebie wypowiedzi kilku osób różnić). Dla rodziców jest to szansa na spojrzenie na sprawę z perspektywy nastolatki/młodej osoby. Czytając opis zakochania napisany przez nastoletnią dziewczynę, można wrócić myślami do lat swojej młodości i spojrzeć na zachowanie córki z większym zrozumieniem 🙂

Książkę czyta się bardzo lekko i przyjemnie, a podział na wiele podrozdziałów pozwala z łatwością znaleźć temat, który nas szczególnie interesuje. Polecamy szczególnie dziewczynom nastoletnim.

Tytuł oryginału: Unga tjejers bok om sex & kärlek
Autorka: Katerina Janouch
Wydawnictwo: Czarna Owca
Rok: 2012

Autorka: Magdalena Woźna

*W książce można znaleźć informację o tym, że „…większość dziewczyn przeżywa swój pierwszy raz między piętnastym a szesnastym rokiem życia.”. Autorka nie podaje kraju, którego dane miałyby dotyczyć, nie znajdziemy też źródła tych statystyk. W Polsce, według badań, średni wiek inicjacji seksualnej wśród dziewcząt wynosi 18,82 lat (Izdebski, 2006; za: Jankowiak i Gulczyńska, 2014).

0 komentarzy:

Dodaj komentarz

Chcesz się przyłączyć do dyskusji?
Feel free to contribute!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *