Pytania i odpowiedzi
W naszym kraju poparcie dla edukacji seksualnej w szkołach deklaruje prawie 80% osób! Jednak edukacja seksualna wciąż jest kontrowersyjnym tematem. Dlaczego?
Skąd ta nagonka na edukację seksualną?
Ostatnio na niespotykaną dotychczas skalę próbuje się zdyskredytować nas i naszą pracę. Część tych ataków to doskonale przemyślana strategia. Prawdopodobnie bierze się ona z niechęci do zmian i ze strachu przed nimi. Jest bowiem prawdą, że edukatorzy i edukatorki postulują inne spojrzenie na seksualność. Chcemy, by ludzie podejmowali aktywność seksualną wtedy, gdy mają na to ochotę, wtedy, gdy mają na to ochotę inne osoby, oraz by wszystkie strony czerpały z tego aktu przyjemność. Dla wielu osób o konserwatywnych poglądach, dla których seksualność jest albo czymś brudnym i niepożądanym, albo czymś, co powinno być realizowane jedynie za zamkniętymi drzwiami małżeńskiej sypialni, nasz pogląd na seksualność – silnie emancypujący zwłaszcza dla kobiet – jest nie do zaakceptowania. Dodatkowo edukatorzy i edukatorki postulują nie tylko poszanowanie, ale pełną akceptację wszelkich tożsamości płciowych i orientacji seksualnych. Postulujemy również pełnię praw dla wszystkich osób niezależnie od ich orientacji i płci. To także wzbudza strach i opór tych osób, w których światopoglądzie nie mieszczą się osoby inne niż całkowicie heteroseksualne.
Jesteśmy transparentni
Wroga narracja przeciwko edukacji seksualnej powoduje, że rodzice zaczynają wątpić w sens edukacji seksualnej. Wątpliwości są zupełnie zrozumiałe! Dlatego też oferujemy pełną transparentność naszych działań.
Na naszej stronie internetowej można przeczytać, jakie dokładnie treści przekazujemy młodzieży. I to nie tylko w czasie naszych zajęć, ale też wówczas, gdy udzielamy porad za pośrednictwem telefonu czy Internetu. Każdy i każda może poznać program naszych zajęć. Aby budować atmosferę zaufania i bezpieczeństwa, nie zapraszamy osób z kadry pedagogicznej na zajęcia. Dzięki temu młodzież czuje się swobodniej i może zadawać pytania bez obaw o to, co pomyślą nauczyciele i nauczycielki z ich szkoły. Natomiast przebieg warsztatów i treści, które przekazujemy, są całkowicie jawne i pozostają do wglądu przez wszystkie zainteresowane osoby. Co więcej, niejednokrotnie konsultujemy tę treść, aby móc ją lepiej dostosować do potrzeb młodzieży. Oznacza to, że jeżeli zachodzi taka konieczność, skupiamy się mocniej na jakimś aspekcie, np. na świadomej zgodzie albo na przeciwdziałaniu przemocy.
Ewaluacja
Nasze warsztaty podlegają każdorazowo ewaluacji młodzieży. Jest ona w ogromnej większości nam wdzięczna za naszą pracę. Młodzi podkreślają to, jak bardzo przekazywana przez nas wiedza jest im potrzebna. Ponadto osoby udzielające porad podlegają superwizji. Nasi wolontariusze i nasze wolontariuszki szkolą się w czasie warsztatów prowadzonych przez specjalistów i specjalistki. Uczymy się również od siebie nawzajem.
Fakty i mity
Tutaj przeczytasz o najpopularniejszych mitach dotyczących edukacji seksualnej.